Reklama

Reklama

Vražda - Série 3

(série)
všechny plakáty
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, 2012, 9 h 40 min (Minutáž: 58 min)

Tvůrci:

Søren Sveistrup

Hudba:

Frans Bak

Hrají:

Sofie Gråbøl, Nikolaj Lie Kaas, Morten Suurballe, Sigurd Holmen le Dous, Anders W. Berthelsen, Helle Fagralid, Stig Hoffmeyer, (více)
(další profese)

Epizody(10)

Obsahy(1)

Třetí, a zřejmě poslední série představuje bravurní završení kritikou i diváky vychvalovaného dánského kriminálního seriálu Zločin. Již předchozí dvě série se staly nejen domácími a mezinárodními hity, ale jednak nastavily laťku kvality proklatě vysoko a zásadně ovlivnily styl a vyprávěcí koncepty nadcházejících televizních produkcí nejen ve Skandinávii, ale také v celé Evropě a v USA. Třetí Zločin opět staví na vyšetřování jediného případu, které probíhá postupně napříč všemi díly série. Dramatické napětí pak vychází z provázání rovin policejního vyšetřování, osobních osudů postav blízkých oběti a vlivu zločinu na širší společnost i svět vysoké politiky. Ačkoli již dříve se tvůrcům v čele s autorem Sörenem Sveistrupem povedlo tyto tematické oblasti hodnověrně spojit, tentokrát dosáhl popsaný dramaturgický princip naprosté dokonalosti. Přišli jakoby s ideálním průnikem předností obou předešlých sérií, když na půdorysu deseti dílů bravurně gradují vyprávění a vrší zvraty po vzoru druhé série a současně přinášejí do hloubky prokreslené postavy s vlastním psychologickým vývojem a decentně rozvedenými silně emocionálními momenty, což zase bylo hlavním kladem první série.
Ve třetí sérii také dostává větší prostor ústřední figura seriálu, Sarah Lundová. Zásadová vyšetřovatelka, která nikdy nedokázala upřednostnit cokoli jiného před prací, a která tvrdošíjně šla za svou intuicí i navzdory rozkazům nadřízených, tentokrát ještě více zabředá do nového případu, ačkoli už měla spadeno na přestup na klidnější místo a vidinu rodinného života. Diváci vlastně poprvé více nahlédnou do jejího osobního života i nitra, když sledují, jak musí čelit následkům svých minulých rozhodnutí či jak její úsudek ovlivňují vlastní doposud upozaďované emoce. Stejně jako v předchozích sériích, také tentokrát představuje výraznou nadstavbu seriálu jeho přesah k reálným společensko-politickým tématům Dánska. Vyprávění tak reflektuje dobu globální finanční krize a její dopad na politiku a hospodářství. V centru dění stojí fiktivní společnost Zeeland, která ovšem coby ropný a přepravní gigant má nejen pro Dány zcela jasný předobraz v reálné domácí korporaci.
Vše začíná přivoláním policie k nalezenému tělu námořníka v docích, ale záhy se rutinní vyšetřování promění do případu s dalekosáhlými následky, když dojde k únosu, jehož pachateli ale jakoby vůbec nešlo o výkupné. Současně se vynořuje souvislost médii vehementně sledovaných událostí s několik let starým případem, jenž byl zřejmě z vyšších míst ututlán. Pátrání pak rozkrývá širokou síť různě zainteresovaných osob, z nichž každá jedná z popudu vlastních skrývaných motivací. Třetí Zločin přináší nejen napínavé zvraty a dramatické vyšetřování, ale také intenzivně emocionální sekvence a vážné etické otázky, které se váží k samotným základům spravedlnosti. Lze dovést k trestu zločince tak vysoko postavené, že se na ně tradiční zákony nevztahují? (Česká televize)

(více)

Recenze (59)

emma53 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po čtvrtém díle jsem nadšená, rozjezd byl výborný, každý díl vás maximálně navnadí na zhlédnutí dalšího dílu a to je obrovským plusem. K Lundový mně Nikolaj jako parťák taky sedne skvěle a co mě osobně těší, je fakt, že na mě Sarah už nepůsobí jako Lescotka i když adrenalinu má stále plnou kapsu, ale je to konečně taky trochu žena.........Tak a je konec zřejmě poslední série Zločinu a nebo taky ne a budeme překvapení dalším pokračováním. Celé vyšetřování a anabáze , které s tím souvisely jsem hltala zhruba do poloviny devátého dílu a tam se to seklo nejen nelogickým jednáním polciie, kdy už bylo jasné, kdo je vrah, ale ani osobní život Sarah mi tam vůbec neseděl. Možná to mělo svůj význam k pochopení jejího závěrečného jednání, ale to už bylo něco na sílu, alespoň já to tak cítila. Ale přesto musím než souhlasit s tím, že Dánsko se ve světě seriálů, potažmo filmů jako takových, rozhodně neztratí ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Forbrydelsen předcházela vynikající pověst, setkání s ním ale - jak už to bývá, když máte velká očekávání - nedopadlo dle mých představ. Vadila mi určitá utahanost seriálu s množstvím postav, motivů, prostředí, odboček a slepých cest. Dvacet dílů na vyšetřování jednoho případu bylo na můj vkus zkrátka příliš. Souznění nepřišlo ani s druhou sérií, až třetí série Zločinu se mi trefila do nálady. Ocenil jsem na ní výrazně vypjatější tempo. Forbrydelsen III mě narozdíl od svých starších sourozenců neunavuje, ale napíná. Tady se už vyplatí věnovat pozornost dialogům, vztahům i mimice lidských tváří, vše je promyšlené a má svůj (dočasně skrytý) význam. Scénář vyváženě dělí pozornost mezi několik prostředí a hodnověrně líčí narůstající konflikt mezi dánskými podnikatelskými a politickými špičkami, tváří v tvář šokujícímu zločinu, stejně jako soupeření a lavírování uvnitř tápajících bezpečnostních složek. Jednotlivé linie vyprávění se tu nesmíchávají samoúčelně jako v první sérii. Zvraty ve vyšetřování nevypadají jako boží zásah zhůry, akční prvky jsou pojaté civilně, postavy nejednají černobíle, právě naopak. Každý si nese cejch, ať už dílčího nebo zásadního profesního či lidského selhání. I citově hodně vypjaté scény pátrání po uneseném děvčátku, kterému se rychle krátí čas, tady nevedou k lacinému dojímání nebo manipulaci s divákem. Jako varování, že i sebebohatší společnosti nejsou bez kazů, funguje Zločin III výborně a pro nás navíc představuje tenhle kousek důkaz, že i malá evropská produkce dokáže velké věci. V porovnání s Forbrydelsenem jsou i ty nejsnaživější pokusy našich televizí na pár facek. Celkový dojem: 85 %. ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Třetí série vtipně a důvtipně variuje tu první, o Lundové, protože méně mlčí, se více dozvíme. Posledních deset dílů má přímý tah a nebýt jednání hlavních postav (zvlášť premiér směrem ke svému synovi), které mi připomínaly až velkou ránu do hlavy, nevadilo by mi nic. Přes to všechno ta bezvýchodnost Zločinu velmi sluší. 90%. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nářez. Největší fluktuace svetrů, schéma jedničky roztažené do většího vnitropolitického měřítka a provedené na poloviční ploše s mnohem větší gradací (s výjimkou cca 6. a 7. dílu se to pořád hýbe kupředu). S trochou nadsázky se tvůrcům podařilo spojit civilní politický thriller Borgen a vizuálně nabušenou temnou detektivku a la Most. Závěr vysloveně brilantní, zdrcující, možná hraniční, ale všechny jeho prvky dokonale v souladu s logikou charakterů a nastolenými motivy. Nikolaj Lie Kaas byl jako parťák skvělá volba, je to taková Lundová se spoustou testosteronu. Zatím nejlepší, co jsem v severském seriálu viděl, sakum prdum. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Borgenovské zákulisní kutí piklů obohacené o thrilleroidně kriminální rámec (nebo je to naopak?) s ohromně gradovaným tahem na branku a obnošenými sepranými severskými svetry navrch... Ano, Sarah je zpět. První série nebývale nosný komorně osobní přístup zředila roztažením na dvacítku dílů s kolovrátkovými podepizodami a ta druhá zase dostala do vínku krom vyšších grády, nižšího počtu dílů a větší filmovosti i přístup "všeho houšť a větší kapky" v důsledku čehož tratila na onom svébytném konceptu a stala se tak sice napínavou i kvalitní, ale poněkud ohranou žánrovou variací ostatních. Třetí série si však bere to nejlepší z obou předchozích a zároveň se poučeně vyhýbá jejich neduhům; a je tak s přehledem nejlepší, nejvygradovanější i nejnapínavější. Z velké části je to díky tomu, že do třetice konečně zafungovalo ono důsledné lpění si na triu dějových linií (kriminální, politická a osobní). V minulých sériích totiž jejich vzájemné propojení ne vždy klap(a)lo, tentokrát však již vystupují ruku v ruce jako jeden nedílný celek. ()

Galerie (109)

Reklama

Reklama