Rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od Egypta k Španělsku, na východě sahá až k Černému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, bojujících proti organizovaným římským jednotkám partyzánskými metodami. Quintus (Michael Fassbender), který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou Legií pod vedením generála Virila (Dominic West) na sever, aby splnili jasně znějící rozkaz – sprovodit Pikty ze světa a zničit jejich vůdce Gorlacona. (oficiální text distributora)

PORTER44

Žádný historický velkofilm to není ,ale žádný průser to taky není nechalo se na to koukat,bojové scény docela ujdou jsou dost krvavé tak jak by to mělo být,až na ty rychlé střihy není poznat komu ta hlava vlastně upadla,příběhově docela dobrý ani herecké výkony nebyli špatný,O.Kurylenko podala dobrý výkon,za podívání to stálo. ()

Goox

Na tento film jsem se opravdu těšil. Až moc. Těšil jsem se na přírodu, na římskou legii, vlastně úplně na všechno. Začátek je velmi blízko k filmu gladiátor. Objeví se Olga Kurylenko jako nemilosrdný elitní zabiják, která nenávidí římany a tak je loví. Nezlobte se, ale tohle bylo trochu vedle, jelikož na takto velké kopí neměla sílu a je to v některých scénách opravdu vidět. Při jejím lovu takové to napětí z toho jestli je chytne nebo ne prostě nebylo. Napětí se nepovedlo zvednout ani hudbou, prostě si hlavní hrdiny nezamilujete a je vám tak nějak jedno jestli ten lov přežijí. Na druhou stranu jakýkoliv boj je zde proveden opravdu hezky a právě krvavé scény jsou v tomto filmu klíč k jeho zapamatování. ()

TheBlizard

Další z domnělých osudů Deváté legie? Proč ne. Děj se sice od jisté chvíle v celku prostý, ale to mi vynahrazovala slušná akce, "honičky" a litry umělé krve. Za mne 70%. ()

goodridge

Oveľa vydarenejšie ako OROL 9.LEGIE. Centurion ani chvíľu nenudí, má rýchly a dynamický dej. Slušné hektolitre krvi. Dobrý film. ()

Dr.S

Hunt-movei středného typu, musim uznat že sem viděl i lepší ale i horší. Doporučil bych to spíš z nudy.. ()

Sandai

Protože je to můj oblíbený žánr, který se zas tak moc netočí, tak nebudu hledat chybičky. Film je povedený, má slušný náboj a boje jsou dobře udělané plus spousta krve. ()

StaryMech

Tvůrčí dráha Neila Marshalla má - nikterak překvapivě - tvar plynule klesající křivky. Začíná "Psími vojáky", vcelku příjemným malým vlkodlačím děsičem ze skotské Vysočiny, odvozeným, ale vtipným a řízným a pyšnícím se rozkošnou žertovnou douškou. V následujícím snímku, příhodně pojmenovaném "Sestup" (po česku zrychleně "Pád do tmy"), se režisér jakoby přesunul do Spojených států a zanechav svůj smysl pro humor doma sestoupil vstříc výnosnější středoproudé úrovni. Zůstal přitom věrný osvědčené zápletce : tentokrát parta znuděných, po adrenalinu bažících sportovkyň vnikne do podzemního teritoria domorodých mutantů a učiní tak ze sebe zákusek pro tato stvoření, která dávají přednost člověčině před adrenalinem. Zdá se, že si tu režisérovo srdce nerozumí s jeho kritickým rozumem : fandí spíš pěkným neokolonialistickým děvčatům (= divákovo ego ?) a druhou stranu (= potlačované id ?) líčí jako odpudivé nižší formy života, koledující si o zašlápnutí. Jakkoli hlubokými se jevily appalačské sluje v "Sestupu", Marshall dokázal, že tvůrce jeho ráže je schopen proniknout ještě níž. Za tím účelem nebo prostě pro změnu se vrátil na Vysočinu, kde se odehrává jeho čtvrté filmové krveprolévání, "Centurion". Není těžké si představit, co nás zhruba čeká. Hrstka římských legionářů, vpravdě živoucích zásobníků testosteronu, je během podmaňování země divochů pozabíjena domorodými Pikty, vedenými jistou nanejvýš rozlícenou a nalíčenou. Film se ve stopách nesčetných velkých bratrů z Hollywoodu příznačně tváří, že neví, co chce dřív : odsoudit rozpínavou politiku velmocí, nebo se kochat orgiemi estetizovaného násilí ? škodolibě v nás divácích odhalovat voyeurství, narcismus, sexismus, xenofobii...- anebo se s námi po chlapsku rozšoupnout ? Ve skutečnosti se jedním jistí, na druhé spoléhá. Nenabízí přitom příjemná překvapení, jen přehlídku klišé : slaboduchý scénář, střídavě těžkotonážní, ostrovtipné a památníčkové dialogy proložené voiceoverem titulního hrdiny (jehož jméno Dias je Pikty vyslovováno "dýjas" a Římany "dájes", což by svědčilo o kulturní nadřazenosti těch prvních), po světě posbírané dobře vypadající (většinou) mluvící hlavy, povinně zkreslené barvy, počítačové výstřiky krve - dnes už takřka podpis bezradného... V závěru pak "Centurion" zradí sebe sama, když přepřáhne ze surového naturalismu na sentimentální romanci. Jedno se mu však nedá upřít : nepředstírá, že je něčím úplně jiným, než čím je, jako to dělá třeba Refnův "Barbar". ()

Bruce0659

Žiadne veľkolepé dielo to nie je. Napätie nebolo také, že by som pri sledovaní zatajoval dych a nič prevratné film neponúkne. Ale herci, kamera aj hudba je na úrovni. "Striekajúceho kečupu" som si užil dosť. Hlavné postavy na oboch stranách v rýchlosti opísané, čo ale postačilo, aspoň sa viac neprerušilo tempo zbytočnými diálogmi. Posledná pol hodina už pomalšia a záver to už celé nezachránil. 65% ()

Beliel

Inu, proč ne. Historický film s pěknou řádkou krvavých scén a to já rád. O tom, že se nám Řím rozpínal, až musel narazit. Má to svůj příběh, ať už si o něj myslíme cokoliv. Co ale nemám a nikdy nebudu mít na filmech rád je fakt, že kdejaká sotva padesátikilová žena dokáže zbít, bít a zabít o sto kilo těžšího chlapa. Ne ne a zase ne! Necpěte ženy tam, kde zkrátka být nemají!!! Jinak pro mě solidní podívaná. ()

Vampira

Za mě zklamání, nejen že to mělo pitomý děj, ale zase to nemělo atmosféru. I ten Fassbender tam působil tak nějak nemastně neslaně, a to se mi jinak líbí. ()

Soldier_666

Nechápu co se zdejším "recenzentům" na tomhle filmu nezdá, chcete-li historicky přesnou dobovou reálii, přečtěte si raději nějakou dějepisnou knihu či kroniku, to prostě od tohoto filmu nemůže očekávat ani člověk s IQ Tyque. Spousta "za vlasy přitažených" momentů, o tom žádná, když ovšem podobné scény skousnete, čeká vás 90 minut záběru na pěknou přírodu a klasický příběh o tom kterak chrabrý hrdina překoná všechny lsti aby mohl nakonec skončit v klíně své milé. Já se bavil 4/5 ()

Verdolin

celkem dobra akcni podivana, akce stridala akci, ale tak nejak mi prislo, ze to bylo o nicem krome bojovych scen a napeti, kdyz lovec dohani korist a zene ji zbesile pred sebou, zaver mi chybel, jakasi snaha hlavniho hrdiny zachranit spolubojovníky vysla nazmar, kdyz prezil jako jediny, podivny zaver. film jiste ozivilo i to, ze nejvetsim a nejzbesilejsim nepritelem byla zena stoparka z rad protivníka, to se dalo i rozvinout vic. je to na tri hvezdy, ale diky skvelemu fassbendrovi davam ctyri ()

kacacze

Reálnost a logika, tyto dvě kriteria byly při natáčení absolutně zapomenuty. Omlouvám se, ale když vidím jak snadné je prorazit brnění, kompletně vyzbrojeného legionáře Říma a k tomu přidám fakt, že nejspíše musela tato banda při cvičení jak bojovat, být nalitá do němoty neboť takový výkon nám byl ukázán. Přidám k tomu superhrdinku Kurylenko, která má zrak jak Legolas, čich, za který by se kdejaký predátor nemusel stydět a rychlost, kterou by mohl Bolt závidět a vznikne nám z toho solidní nesmysl. Nehledě na to, že film postrádá chronologičnost, jelikož nevím jak je možné, za týden přeběhnout půlku Británie tam a zase zpátky a to vše, dámy a pánové, se zlomenou nohou a druhou prostřelenou šípem, ale dobrá, když už jsou tu všichni ti superhrdinové proč ne. Na herce, v tomto marvelovském bijáku není třeba brát ohled, jelikož jejich výkony jsou právě těmito nesmysl kompletně zastíněny. Za co 1 hvězda? Sám nevím, asi proto že mám rád historii Říma a to brnění měli docela povedený, o to více mě štve jak je film úplně mimo. ()

Tyrannotitan

No uteklo to rychle. Film byl hodně surový a odehrával se v nehostinné krajině. Michael Fassbender, Dominic West a Olga Kurylenko, ti všichni se do své role hodili a hráli skvěle. Scénář neurazí a hudba byla taky dobrá. Všem přeživším z legie co utíkali před Ethan jsem fandil. Nenudil jsem se přitom, ale i přes to je filmový zážitek pouze lehce nadprůměrný. 65% ()

typa

Historické válečné filmy rozhodně nevyhledávám, ale tady jsem udělala výjimku kvůli Fassbenderovi, kterého mám ráda. A nelituji. Jednak to má super pointu, kterou nechci prozrazovat, ale mě to po těch všech bojích pohladilo po duši. Tady se mi nestalo, že bych se v ději ztrácela, jako mi to vadí u některých válečných filmů, Je to přehledné, srozumitelné, dobové, kruté a vévodí tomu nádherná scenérie. Fassbeder jako válečník je absolutně svůj, uvěřitelný a bezchybný. ()

Falanx

75%. Hromotluci barbarsky vousatí, krutořádně drsní s chladnou ocelí, a koťátka rodu female, třicetikilové krasavice s kopinatou vidličkou, případně kudličkou v pacičce, ti všichni, příliš hloupě a jednoduše ubližují léty zoceleným legionářům ...Nakonec dávám sedmdesátpět bukvic, jelikož mne to pobavilo, na závěr a realitu dlabu...*** Zbroj a zbraň je holt grunt. Lorica segmentata mne provedením vcelku mile překvapila. Patří do uvedeného období stejně jako gladius, scutum a dalších pár pěkných kousků, nad kterými by se milovník hmotné kultury zaradoval. ()

Fujin

Není to žádnej majstrštyk... ale mě to baví! Pěkná krajina, dobrá atmosféra, římani, chvílemi akční řež a dobrý Fassbender. Centurion má duši, není perfektní v mnoha ohledech ale duši má. ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)