• Francie

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Historický / Válečný

Velká Británie / Francie / USA, 2010, 93 min

Výborný historický krvák, ktorý ma takmer nenechal vydýchnuť. Vždy sa tu niečo deje, je skutočne akčný, drsný a netradične krvavý. Michael Fassbender sa do svojej úlohy výborne hodil a jeho hviezda právom stúpa závratnou rýchlosťou. Je naozaj zaujímavé, že tesne po tomto filme vznikol film Orol deviatej légie, s ktorým majú naozaj veľa spoločného. Režisér N. Marshall už dávnejšie ukázal svoje kvality, ale žiaden jeho film s výnimkou Pádu do tmy, nepôsobí tak kompaktne a celistvo. Som zvedavý na jeho ďalší film a chcem sa presvedčiť, či jeho stúpajúca kvalita filmov bude pokračovať. Jediné, čo mi trocha nesedelo bola už dnes v podstate hviezda Olga Kurylenko, ktorá má na tvári makeup neustále a preto jej úlohu mohol zastúpiť prakticky ktokoľvek. Inak som bol s nasadením a adrenalínom naozaj spokojný. Mám rád takéto naháňačky po lesoch. Uvažoval som aj o plnom počte, ale moje štyri berte ako veľmi silné. 80%.(4.12.2011)

Soundtrack Ilan Eshkeri: 1. Centurion [3:06] ,2. Fort Attack [1:08] ,3. The Ninth Ride Out [3:00] ,4. Quintus Escapes [1:37] ,5. Arianne [1:10] ,6. The Ninth March On [1:34] ,7. The General Falls [2:09] ,8. On The Run [2:31] ,9. The Village [2:50] ,10. Funeral [1:18] ,11. She Wolf (Etain) [2:34] ,12. A Sacred Rite [3:24] ,13. We Are The Prey [2:56] ,14. Waterfall [3:41] ,15. Necromancer [2:58] ,16. Wolves [2:51] ,17. Battle At The Fort [3:57] ,18. Quintus Returns [1:01] ,19. Fate Of The Ninth [2:03],(10.6.2011)

"Komentář obsahuje spoilery." Filmy podobného rázu mám rád. Na film jsem se velmi těšil. Srovnání s filmem Král Artuš je na místě a bohužel musím říct, že Centurion se moc nevytáhl. Téma bojovníků za nepřátelskou linií, kteří utíkají před drsnými domorodými pronásledovateli je sice skvělé, ale Marshallovo podání je v mnoha momentech naprosto hloupé až debilní. Nedokázal jsem se do děje dostat především proto, že tam bylo X nelogických situací a scén. Bojovou vřavu s 3000 muži jsem si taky představoval jinak, než minutovou nepřehledně natočenou bitku, která vypadala jako boj 30 mužů. Konec tomu nasadil korunu: "Huráá. Čáu kámoši. Dokázal jsem to. Čůs. Stavíte zeď? Ahoooj." Trapas!! Některé scény byly dobré, ale bohužel těch OMG momentů bylo až moc. Vychrápem se na sněhu, 200 metrů vedle je tráva a les, ale tam by nám byla moc zima. Borka stopařka cítí nepřátele na míli daleko, ale když jsou dva metry od ní, tak nemá šanci. Olga Kurylenko je skoro tak cool jako Keira Knightley, škoda že jí tvůrci naložili takovou dardu nesmyslů. To jí radši měli dát jazyk, abychom si ji poslechli... Ocenit můžu ještě krásnou přírodu, krásnou Imogen Poots a bitku v pevnosti ke konci. 60% víc ani ň. Král Artuš je mnohem lepší, to mi teda věřte! ;-) 60%(5.9.2010)

Po odpadovém Soudném dni jsem od Marshalla už raději nic neočekával. Centurion je tak díky tomu, minimálně pro mne, velkým překvapením. Krev tady cáká po litrech, všechno je správně špinavé a vůbec má celý film, už jen díky divoké krajině severní Anglie, ten správný dobový feeling. Jen škoda, že vše viditelně kazí malinkatý rozpočet, kvůli kterému si nemůže režisér dovolit ani jednu pořádnou válečnou bitvu ála Gladiátor. Posledních patnáct minut děje, kde ultimátní bad-ass baba chcípne během sekundy, u Hadriánova valu jsou narychlo odkráglování rovnou dva hrdinové a vše zakončuje dojemný polibek, zatímco na scénu romanticky sněží, to už zazdilo. A sexuální scéna nebo alespoň nahatá Olga nikde? Hanba ti, Neile.(29.8.2010)

Já bych chtěl dát čtyři hvězdy, vážně bych chtěl. Za to, jaký je Centurion nadupaný film, za to, jak se v něm (skoro) pořád něco děje, za to, že (skoro) nenudí a má plno sympatických postav, za to, jak nekompromisně se v něm seká, kuchá, řeže, krájí a bůhvíco dalšího, za Marshallovu divokou režii, za Eshkeriho hudbu, za (pro mě) překvapivou Olgu Kurylenko.... Jenže kvůli odbyté finální konfrontaci, čarodějce a kvůli víceméně hloupému závěru nemůžu. Škoda. A velká. Dávám tedy lepší tři hvězdy s tím, že mi nebude dělat problém se na Centuriona někdy podívat znovu, což je určitě taky plusový bod.(4.3.2011)

• - Zbroj filmových centurionů byla vyrobena ze sklolaminátového materiálu. (Conspi)

• - Ke zhotovování stanů používali Římané impregnovanou kůži a ne plachtovinu, jak snímek ukazuje. (Conspi)

• - Dej film sa odohráva v roku 117, počas ktorého v skutočnosti zomrel rímsky cisár Traján a novým cisárom sa stal Hadrián. Hadrián rozhodol o stavbe múru, známom ako Hadriánov val, ktorý sa stal severnou hranicou ríše v Británii a mal zabrániť nájazdom piktských a iných barbarských kmeňov na územie Rímskej ríše. Hadriánov val sa dodnes považuje za jednu z najlepšie chránených hraníc v histórii ríše. (AxelWers)