• Francie

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Historický / Válečný

Velká Británie / Francie / USA, 2010, 93 min

Smerom ku mne typicky Marshall. Je to drsne, spinave, rubacky maju patricnu stavu, ale mam tu zas rovnaky problem ako pri Marshallovych predchodzich filmoch. Neprehladny strih a nadvaznost. Viacere sceny su sami o sebe minimalne remeselne dobre zvladnute, ale to ich vzajomne prepojenie skripe horsie ako loziska, ktore nevidel olej uz peknych par rokov. [EFM 2010](13.2.2010)

• Morien

Takové pofidérní béčko, což není nic špatného, ale odmítám tvůrcům navěky odpustit obsazení Olgy Kurylenko. To kopí sotva unese, natož aby s ním byla schopna provádět nebezpečné výpady či nedejbože zasazovat smrtící rány. I zvrácení hlavy odzbrojeného, na kolena sraženého vojáka vypadalo jako přílišná fyzická námaha pro její ach tak křehkou personu. Takto nebezpečná žena nevypadá. A když se nebojím hlavního démona, tak potom hlavní anděl nemá jak dokazovat svou sílu.(4.7.2013)

Poctivá řežba, která si sice během inscenace jednotlivých scén okatě bere z Gladiátora nebo Pána Prstenů, ale sama o sobě jako celek dokáže obstát. Přestože sledujeme příběh optikou rozprášené Deváté legie, nelze film nařknout z jednostrannosti a ve svém vyznění je i protiválečný. Olince Kurylenko nakázal Marshall bobříka mlčení a ono to tak (nepřekvapivě) funguje lépe a s tažením Piktů motivovaným pomstou je možné do určité míry i sympatizovat. Nakonec se nedá přehlédnout ani očividná paralela s dnešním stavem USA, které jsou, jakožto impérium v úpadkové fázi, často přirovnávány právě ke starověkému Římu. Nákladné válečné avantýry, kde velkomocenské jednotky narážejí na úsporný, guerillový styl boje primitivnějších nepřátel, je možné spojit nejen s tehdejší situací v severní Británii, ale také s permanentní, nevydařenou okupací současného Iráku/Afghánistánu.(22.2.2011)

Nad historickými fakty Centuriona se radši vůbec nezamýšlím (už jen ty kostýmy mě mlátily do očí), nad těmi dvěmi děvenkami bojovnicemi také radši přimhouřím oko, ale co, já byla napjatá až do konce, herci byli příjemně neznámí, končetiny a hlavičky tam lítaly jedna radost, tak téhle milé oddechovce klidně trochu přilepším.(25.8.2010)

Vrchovatě naplněná očekávání. Centurion je akční přehlídkou drsného římského života řadového vojáka. Žádné minimalistické béčko tu nehrozí už jen díky výborné hudbě a jakž takž povedené, dusivé atmosféře. Souboj několika mužů s jejich pronásledovateli a samotnou přírodou se prostě povedl. Kurylenko působí ve většině scénách, kdy je to záměrem, kupodivu opravdu hrozivě a záchvaty smíchu jsem při jejím "herectví" netrpěl. Nejlepší výkon podává pochopitelně West, jeho kamarádský generál s prořízlou pusou je bezvadný. Fassbender se trochu ztrácí, nicméně to přisuzuji autentičnosti ztvárnit co nejlépe obyčejného centuriona v davu :-). Na film se určitě podívám co nejdříve znovu, je to taková akčnější, tupější verze Valhally Rising. A konečná bitka ruluje.(3.9.2010)

• - Děj filmu se odehrává v roce 117 za vlády Julia Agricola. Ten ale zemřel už v roce 93. (Butcher of Blaviken)

• - Neil Marshall se inspiroval legendou o římské Deváté legii, která ve 2. století n. l. zmizela beze stop v Kaledonských horách v severním Skotsku, obývaných kmenem divokých Piktů. (Zdroj: Palace Pictures)

• - O tom, jak by snímek ve finále měl vypadat, diskutoval režisér Niel Marshall s hlavním kameramanem Samem McCurdym po dva roky. Jedinou věcí, na které se ale shodli už od samého začátku, byl fakt, že film by se měl natáčet v opravdové krajině a ne před tzv. zeleným plátnem. (Conspi)