• Francie

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Historický / Válečný

Velká Británie / Francie / USA, 2010, 93 min

Už dlouhé týdny si s "Centurionem" můj jedovatý jazyk (potažmo klávesnice) neví rady. Nechce se mi film omatlávat sračkami, protože špatný nebyl, ale zároveň nevím, co vlastně vyzdvihnout nad průměr... snad charisma Michaela Fassbendera. Prostě taková historicky dobrodružná bajka o tom, jak si Římani a Piktové hrají na honěnou... a honí se a honí, sem tam se opíchají... gladiem nebo jiným ostrým či tupým, bodným či sečným předmětem. Nenadchlo mě to, neurazilo mě to, s lepším scénářem, sebevědomější režií a vyšším rozpočtem mohl "Centurion" dosáhnout vyšší šarže, než pouhé: "Hm, dalo se, celkem dobrý." 60%(20.12.2012)

[imdb: 6.6/10] | me: Krvavá nuda. Film bez náboja a bez postavy, ktorá by to nejako okorenila. Herecké obsadenie (s výnimkou Dominica Westa, ktorý si jednoznačne zaslúžil oveľa viac priestoru) je teda nevýrazne a nijako nechytí za srdce. Stavia na svojej brutalite a realistických bojových scénach, ale to ešte z neho nerobí historický bojový veľkofilm. Proste tento film nemá šťavu, síce neuráža divákovú inteligenciu, ale ničím nezaujme. Je priamy a nevýrazný. Typický priemer.(20.8.2010)

• Radek99

Nuda ve starověké Británii, tak by se dal výstižně parafrázovat obsah filmu Centurion natočený volně na motivy nikdy neobjasněného faktu zmizení tzv. deváté římské legie (přesněji Legio IX Hispania). Slabý scénář, okatá ahistoričnost (Proč tu třeba není dodržován patriarchát? Ženy měly výsadnější postavení možná u Vikingů, ale rozhodně ne u Britů. Nemluvě o tom, že všechny barbarské bojovnice jsou jen a pouze současné modelky, ženy ale tehdy vypadaly výrazně jinak atd.), přes míru levných efektů založených na digitálně ztvárněné krvi stále dokola, to jsou poznávací znaky scenáristické i režijní práce Neila Marshalla. Zajímavé je snad jen to, že coby potomek dávných britských bojovníků straní římské straně. Podobné filmy: Vikingové(22.8.2010)

Příjemně svižná, přiměřeně britsky špinavá a krvavá záležitost. To jest dost aby to bylo drsné, ne tolik, aby to bylo úchylné. Důkaz, že něco jako historický dobrodružný film může pořád vzniknout i v dnešní době. Málo velkohubých keců, hodně běhání, sekání, potu a krve. Nějakou velkou hloubku a oduševnělost jsem od toho opravdu nečekal, a i když je pravda, že logika tu a tam trochu hapruje, v rámci žánru nejde o nic, co by jakkoli vyvádělo z míry. Hrdinům jsem držel palce, charisma jim nechybí, pomalovaná domina to schytala, no a trochu tý romantiky nakonec proč ne. Snad jen že tam byly nějak moc čistý pipky - ehm, totiž co to zase řikám, chci říct Piktky. Plně podepisuju salahadinův komentář.(8.9.2010)

Se svým Doomsday mě Neil Marshall naprosto složil, ale s Centurionem teda rozhodně ne. Sice z toho udělal zase docela velkou řežbu, i když teda tu digitální krev nějak nedokážu přenést přes srdce, ale jinak velká řežba, nicméně horší to už je s postavama, který mi vůbec neseděly a tim pro mě film hodně ztrácel, když jsem nějak neměl náladu nikomu pořádně fandit a přát, jelikož hlavní postava Michael Fassbender mi přišel děsně nevýraznej a ostatní jsou celkem zanedbatelný a ze "zlých" se tu nejvíc prezentuje Olga Kurylenko a to je bohužel celkem tragédie, vypadá jak nějaká punkerka, spíš by se hodila do Doomsday než sem a navíc je děsně trapný, jak je nalíčená a jak se snaží neustále tvářit nemilosrdně a i přes zjevnou absenci fyzičky ze sebe dělá super bojovnici a úžasně nebezpečnýho protivníka, navíc Marshall s přibývajícíma minutama trochu blbne a má co dělat, aby se mu z filmu nestala vyloženě sračka a věřim, že mít to o 10 minut dýl, tak by se stala. Škoda, mělo to dobře našlápnuto, ale nakonec nic moc(15.8.2010)

• - Ke zhotovování stanů používali Římané impregnovanou kůži a ne plachtovinu, jak snímek ukazuje. (Conspi)

• - Dej film sa odohráva v roku 117, počas ktorého v skutočnosti zomrel rímsky cisár Traján a novým cisárom sa stal Hadrián. Hadrián rozhodol o stavbe múru, známom ako Hadriánov val, ktorý sa stal severnou hranicou ríše v Británii a mal zabrániť nájazdom piktských a iných barbarských kmeňov na územie Rímskej ríše. Hadriánov val sa dodnes považuje za jednu z najlepšie chránených hraníc v histórii ríše. (AxelWers)

• - Namísto třmenů používala římská kavalérie pro jezdcovo bezpečné usazení těžká sedla se čtyřmi vystupujícími rohy. (Conspi)