• Francie

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Historický / Válečný

Velká Británie / Francie / USA, 2010, 93 min

Neil Marshall je řízek, přesto mě tentokrát spíše zklamal. Centurion má energickou a krvavou akci, našlapaný úvod a dostatečně vysoký testosteronový index, aby pány bavil, jenže mu to není nic platné, když se prostřední pasáž zoufale plácá od ničeho k ničemu. Olga Kurylenko jako starověký terminátor překvapivě není na škodu, její pohnutky mi ale byly ukradené a zbrklý závěr v pevnosti poněkud přistřihl velkolepé revenge jízdě křídla. Potěší vtipné narážky na jiné filmy ("Leonidas?" "Jo, mám předky z Řecka.") a kupodivu i vkusně podaná linka se zavrženou čarodějkou. Kdo by jí odolal, když si očividně odskakuje k vizážistovi do jednadvacátého století, že...(8.2.2012)

Příběh jedné římské čety, který se ztratil v závanu historie. Příliš se o tom neví, ale tvůrci si s tím pohráli docela schopně. Vůbec mi to nevadilo, právě naopak. Takových filmů se totiž na světě moc netočí. Centurion je tak kouskem, který když jsem zahlédl, okamžitě jsem se na něj těšil. Škoda jen hodnocení, které tu tento film dostal. Já tyhle historické kousky s parádní efektní akcí miluju. A když té akce je dostatek, nemá cenu si tu dál stěžovat. Tenhle film je prostě akční paráda, která sice čerpá příběhově z historie málo, ale na druhou stranu nabídne pohled do skoro 2 tisíce let staré doby, a to se tvůrcům podle mě povedlo naprosto dokonale.(20.8.2010)

• Enšpígl

Jo, jo byla to tenkrát drsná doba. Ukrajinský fotomodelky vážící 40kg i s postelí nemilosrdně zabíjely stokilové a k boji perfektně vycvičené vojáky římských legií a v soubojích jeden na jednoho dokázaly vyhublé supermodelky ranama pěstí porážet i ty nejtvrdší leginářský generály. Ne, tohle bylo fakt směšný, aby nějaká vychrtlá nána naháněla strach dršnákům z legií. Líbilo se mě, jak Olgu navlíkli asi do třiceti kožichů, aby jí neodnes vítr a působila mohutně a dále jsem ocenil, že i když Olga má náhnět hrůzu na míle daleko a tváří se jako kyby si k obědu dávala grilovanej penis s hranolkama, má krásně vyfoukaný vlásky, aby byla pořád fešanda. Ale jo, ideální pro holky, kteří se čerstvě naserou na svýho drahýho, ideální pro kluky, kteří se rádi smějou.(20.2.2012)

Já bych chtěl dát čtyři hvězdy, vážně bych chtěl. Za to, jaký je Centurion nadupaný film, za to, jak se v něm (skoro) pořád něco děje, za to, že (skoro) nenudí a má plno sympatických postav, za to, jak nekompromisně se v něm seká, kuchá, řeže, krájí a bůhvíco dalšího, za Marshallovu divokou režii, za Eshkeriho hudbu, za (pro mě) překvapivou Olgu Kurylenko.... Jenže kvůli odbyté finální konfrontaci, čarodějce a kvůli víceméně hloupému závěru nemůžu. Škoda. A velká. Dávám tedy lepší tři hvězdy s tím, že mi nebude dělat problém se na Centuriona někdy podívat znovu, což je určitě taky plusový bod.(4.3.2011)

Kaledonii brání ukrajinské modelky, kterým jde vidět jen o dvě žebra míň, než K.Knightley v Králi Artušovi a jejichž kopí je těžší, než ony sami - kam ten svět spěje.. Marshall si zasurfoval na vlnách po Gladiátorovi a především 300: Bitva u Thermopyl (digitální krev, ruka letí sem, hlava tam, Fassbender, West dokonce i postava jménem Leonidas), ale po slibném začátku začal vše látat horkou jehlou a spousta scén skončilo režisérsky absolutně nedotažených. Nicméně, jako starověká řežba ve stylu "koukni se a zapomeň" absolutně dostačující.. Zajímalo by mě, jak to ti hnusní tátové Piktové dělali, že měli takové pohledné dcery, ale na to kálí Hadrián. Hlavně, že některé budou žít v chatě u řeky šťastně až do smrti a budou mít spoustu malých Piktořímanů..(16.12.2010)

• - O tom, jak by snímek ve finále měl vypadat, diskutoval režisér Niel Marshall s hlavním kameramanem Samem McCurdym po dva roky. Jedinou věcí, na které se ale shodli už od samého začátku, byl fakt, že film by se měl natáčet v opravdové krajině a ne před tzv. zeleným plátnem. (Conspi)

• - Během natáčení se teploty často pohybovaly pod bodem mrazu, to především v horských oblastech Inverness Mountains. První dny natáčení se teplota pohybovala v konstantním rozmezí pěti stupňů pod nulou. (Conspi)

• - Herec Dimitri Leonidas má priezvisko totožné s menom svojej postavy, Grékom Leonidasom. Je to tiež meno slávneho spartského kráľa, ktorý padol v bitke pri Thermopylách proti perzskej presile, a ktorého si vo filme 300 (2006) zahral Gerard Butler. (Sociopath)