Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Historický / Válečný

Velká Británie / USA, 2010, 93 min

Poctivá řežba, která si sice během inscenace jednotlivých scén okatě bere z Gladiátora nebo Pána Prstenů, ale sama o sobě jako celek dokáže obstát. Přestože sledujeme příběh optikou rozprášené Deváté legie, nelze film nařknout z jednostrannosti a ve svém vyznění je i protiválečný. Olince Kurylenko nakázal Marshall bobříka mlčení a ono to tak (nepřekvapivě) funguje lépe a s tažením Piktů motivovaným pomstou je možné do určité míry i sympatizovat. Nakonec se nedá přehlédnout ani očividná paralela s dnešním stavem USA, které jsou, jakožto impérium v úpadkové fázi, často přirovnávány právě ke starověkému Římu. Nákladné válečné avantýry, kde velkomocenské jednotky narážejí na úsporný, guerillový styl boje primitivnějších nepřátel, je možné spojit nejen s tehdejší situací v severní Británii, ale také s permanentní, nevydařenou okupací současného Iráku/Afghánistánu.(22.2.2011)

To, co právě teď zažívám, jsou smíšené pocity. Na jedné straně upřímná radost, protože jsem před okamžikem zhltnul jednoduchou přímočarou akční večeři, jejímiž hlavními ingrediencemi byly drsné přírodní (i životní) podmínky, digitální krev, syrové prostředí, dobří herci, dramatická hudba. Prostě vyvážená porce obsahující ve správném poměru všechny živiny. A na straně druhé stojí od teď nejistota, obava až hrůza z toho, že Conana dostal do rukou Kozí mozek Marcus Nispel. Když si totiž připomenu žánrově podobnou Cestu bojovníka a porovnám ji s Marshallovým Centurionem, drobátko se mi derou do úst zvratky. To není dobrý. Jestli to ten chuj podělá, okamžitě si mažu po ksichtě modrou barvu, beru do ruky oštěp se zpětnými hroty a dojdu si pro něj, i kdyby se schoval do tábora Piktů... p.s.: herci odvedli výbornou práci, role jako ušité na míru, zvláště pro Kurylenko, Fassbendera a Poots. 12 miliónů dolarů(rozpočet)/6,6 miliónů dolarů(výdělek celosvětově, ve státech byl nasazen pouze do 12 kin)(10.1.2011)

Těšil jsem se.. a sakra jak.. schopný řemeslník Neil Marshall, nehostinná příroda, římští vojáci, drsné holky, syrová atmosféra, spousta krve, stále zajímavější Michael Fassbender, stále krásnější Olga Kurylenko.. Výsledek ale není to pravé ořechové. Zlé to není, ale celé to působí jak bez ladu a skladu. Žádné zapamatovatelné scény, jen pěkně ve stejném rytmu a napětí odvyprávěná jednohubka s velmi úsporným rozpočtem, která je sice dostatečně krvavá, ale právě mezi akčními sekvencemi scházejí pevnější švy. Celému vyprávění chybí nápad, scénář neurazí, ani nenadchne, herci se snaží jen po výši svých honorářů. Kdo Marshalla (který si za to málo snímku dokázal vytvořit identifikovatelný rukopis) zná, přesně věděl, co může čekat. Tempo zvládá, jen ten konec se mu trochu rozpadnul. Finále není ani velkolepé, ale jednoduše bez šťávy. Pobaví, nenadchne. Třeba takoví Psí vojáci nebo Pád do tmy si mě získaly víc.. přesto se už teď na dalšího Marshalla těším!! Na tom se nic nemění..(25.1.2011)

Fassbender jako syn gladiátora, který spolu s hrstkou dalších přeživších římských vojáku běhá sem tam severskou divočinou, a je pronásledován nepřátelským kmenem Piktů, respektive jejich drsnou stopařkou, čarodějkou a 'vlčicí' v jedné osobě. Kdo čekal z VALHALLA RISING něco akčnějšího a méně artového, tady se dočká. Není to ale žádná kdovíjaká sranda, ani znamenitou atmosférou oplývající podívaná. Většinu času se jednoduše zdrhá a pronásleduje hezkou přírodou, sekání a píchání (krve) není zase tolik. Tak tak že to není nuda. CENTURION se prostě měl víc hnát kupředu, víc bavit / víc ničit a zabíjet, anebo přidat po dějové stránce. [HD](17.8.2010)

Po ultimatnim Soudnym dnu me timhle Marshall trochu zklamal. Problem je, ze to je proste neco jinyho, nez jsem podle traileru cekal. Hlavni particka totiz neni zadna ultra nabusena banda, ktera by ve stylu Conana zmasakrovala, co jim pride pod ruce, ale vetsinu casu jsou na uteku. Coz zaroven znamena, ze tu neni moc souboju, nerek bych vylozene malo, ale proste ne dostatecne. Aspon, ze ty jsou svizny a hlavne krvavy, clovek se ani nezorientuje v bitve a uz je zem pokryta telama a krvi. Akorat mi prislo, ze Marshall netoci jakoze samotny souboje, ale vzdy se zameruje jen na jednotlivy zasahy, tudiz kamera rychle striha na ruzny bodnuti a podobne, takze to je na jednu stranu svizny a vtahne to do bitvy, ale na stranu druhou lehce zmateny. Co se tyce hercu, zadnej mi nepride jako typ nejakyho drsnaka, ale do svejch roli skvele padnou a to prekvapive vcetne Kurylenko. Takze celkove solidne natoceny, pekne krvavy, ale bohuzel nic vic.(11.8.2010)

• - Děj filmu se odehrává v roce 117 za vlády Julia Agricola. Ten ale zemřel už v roce 93. (Butcher of Blaviken)

• - Ke zhotovování stanů používali Římané impregnovanou kůži a ne plachtovinu, jak snímek ukazuje. (Conspi)

• - Neil Marshall se inspiroval legendou o římské Deváté legii, která ve 2. století n. l. zmizela beze stop v Kaledonských horách v severním Skotsku, obývaných kmenem divokých Piktů. (Zdroj: Palace Pictures)