• Francie

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Historický / Válečný

Velká Británie / Francie / USA, 2010, 93 min

Kaledonii brání ukrajinské modelky, kterým jde vidět jen o dvě žebra míň, než K.Knightley v Králi Artušovi a jejichž kopí je těžší, než ony sami - kam ten svět spěje.. Marshall si zasurfoval na vlnách po Gladiátorovi a především 300: Bitva u Thermopyl (digitální krev, ruka letí sem, hlava tam, Fassbender, West dokonce i postava jménem Leonidas), ale po slibném začátku začal vše látat horkou jehlou a spousta scén skončilo režisérsky absolutně nedotažených. Nicméně, jako starověká řežba ve stylu "koukni se a zapomeň" absolutně dostačující.. Zajímalo by mě, jak to ti hnusní tátové Piktové dělali, že měli takové pohledné dcery, ale na to kálí Hadrián. Hlavně, že některé budou žít v chatě u řeky šťastně až do smrti a budou mít spoustu malých Piktořímanů..(16.12.2010)

Film mi notně připomněl úvodem snad Gladiátora a později Krále Artuše. Trošku mi přišlo že režisér Marshall přestřelil žánr do kterého se pustil. Ani se nedivím že film byl stažen z distribuce našich kin, protože si upřímně neumím moc představit že by měl kdovíjak vysokou návštěvnost. Je to veskrze takové béčko v historických kostýmech. Režiséra Marshalla si ale moc vážím, už za jeho skvosty jakými jsou Descent nebo Doomsday. Centurion je film, který neuškodí vidět, ale rozhodně dlouho ve vašich myslích nezůstane. PS: Druhá projekce se vyplatila, film není zase tolik špatný jako na první pohled. Jediné mínus bych viděl v Kurylenko, která působí v roli trošku nedůvěryhodně.(13.8.2010)

Těšil jsem se.. a sakra jak.. schopný řemeslník Neil Marshall, nehostinná příroda, římští vojáci, drsné holky, syrová atmosféra, spousta krve, stále zajímavější Michael Fassbender, stále krásnější Olga Kurylenko.. Výsledek ale není to pravé ořechové. Zlé to není, ale celé to působí jak bez ladu a skladu. Žádné zapamatovatelné scény, jen pěkně ve stejném rytmu a napětí odvyprávěná jednohubka s velmi úsporným rozpočtem, která je sice dostatečně krvavá, ale právě mezi akčními sekvencemi scházejí pevnější švy. Celému vyprávění chybí nápad, scénář neurazí, ani nenadchne, herci se snaží jen po výši svých honorářů. Kdo Marshalla (který si za to málo snímku dokázal vytvořit identifikovatelný rukopis) zná, přesně věděl, co může čekat. Tempo zvládá, jen ten konec se mu trochu rozpadnul. Finále není ani velkolepé, ale jednoduše bez šťávy. Pobaví, nenadchne. Třeba takoví Psí vojáci nebo Pád do tmy si mě získaly víc.. přesto se už teď na dalšího Marshalla těším!! Na tom se nic nemění..(25.1.2011)

[imdb: 6.6/10] | me: Krvavá nuda. Film bez náboja a bez postavy, ktorá by to nejako okorenila. Herecké obsadenie (s výnimkou Dominica Westa, ktorý si jednoznačne zaslúžil oveľa viac priestoru) je teda nevýrazne a nijako nechytí za srdce. Stavia na svojej brutalite a realistických bojových scénach, ale to ešte z neho nerobí historický bojový veľkofilm. Proste tento film nemá šťavu, síce neuráža divákovú inteligenciu, ale ničím nezaujme. Je priamy a nevýrazný. Typický priemer.(20.8.2010)

Příjemně svižná, přiměřeně britsky špinavá a krvavá záležitost. To jest dost aby to bylo drsné, ne tolik, aby to bylo úchylné. Důkaz, že něco jako historický dobrodružný film může pořád vzniknout i v dnešní době. Málo velkohubých keců, hodně běhání, sekání, potu a krve. Nějakou velkou hloubku a oduševnělost jsem od toho opravdu nečekal, a i když je pravda, že logika tu a tam trochu hapruje, v rámci žánru nejde o nic, co by jakkoli vyvádělo z míry. Hrdinům jsem držel palce, charisma jim nechybí, pomalovaná domina to schytala, no a trochu tý romantiky nakonec proč ne. Snad jen že tam byly nějak moc čistý pipky - ehm, totiž co to zase řikám, chci říct Piktky. Plně podepisuju salahadinův komentář.(8.9.2010)

• - Děj filmu se odehrává v roce 117 za vlády Julia Agricola. Ten ale zemřel už v roce 93. (Geralt z Rivie)

• - Zbroj filmových centurionů byla vyrobena ze sklolaminátového materiálu. (Conspi)

• - Ke zhotovování stanů používali Římané impregnovanou kůži a ne plachtovinu, jak snímek ukazuje. (Conspi)