• Francie

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Historický / Válečný

Velká Británie / Francie / USA, 2010, 93 min

To, co právě teď zažívám, jsou smíšené pocity. Na jedné straně upřímná radost, protože jsem před okamžikem zhltnul jednoduchou přímočarou akční večeři, jejímiž hlavními ingrediencemi byly drsné přírodní (i životní) podmínky, digitální krev, syrové prostředí, dobří herci, dramatická hudba. Prostě vyvážená porce obsahující ve správném poměru všechny živiny. A na straně druhé stojí od teď nejistota, obava až hrůza z toho, že Conana dostal do rukou Kozí mozek Marcus Nispel. Když si totiž připomenu žánrově podobnou Cestu bojovníka a porovnám ji s Marshallovým Centurionem, drobátko se mi derou do úst zvratky. To není dobrý. Jestli to ten chuj podělá, okamžitě si mažu po ksichtě modrou barvu, beru do ruky oštěp se zpětnými hroty a dojdu si pro něj, i kdyby se schoval do tábora Piktů... p.s.: herci odvedli výbornou práci, role jako ušité na míru, zvláště pro Kurylenko, Fassbendera a Poots. 12 miliónů dolarů(rozpočet)/6,6 miliónů dolarů(výdělek celosvětově, ve státech byl nasazen pouze do 12 kin)(10.1.2011)

Centurion není vůbec špatný film. Teda, není to nudný film a to se cení. Řekl bych, že to, co mi chybělo v Solomonu Kaneovi, mi dal právě tento film. Bitvy jsou zde sestříhaný skvěle, dočkáte se mnoha useknutých končetin a hlavně uvidíte tři skvělé herce. Z Fassbendera se klube prvotřídní herec, který konečně dostává šanci v lepších filmech, Jimmy McNulty (pardon, Dominic West :-)) byl generál, pro kterého by opravdu každý muž dobrovolně obětoval život, no a Olga Kurylenko tu sice moc nemluvila (resp. nemluvila vůbec) ale vynahradila to skvělými bojovými scénami a částečně i vzhledem. Je jasné, že příběh je "trošku" předvídatelný, ale i přes to, jak už jsem zmínil na začátku, nenudí a já opravdu prožíval tu cestu a boje s nimi. Navíc já mám slabost pro filmy, kde jsou opravdoví chlapi - silní, držící své slovo a ochotní i zemřít jeden pro druhého. Takže proto mírně zaokrouhluju nahoru.(13.8.2010)

Těšil jsem se.. a sakra jak.. schopný řemeslník Neil Marshall, nehostinná příroda, římští vojáci, drsné holky, syrová atmosféra, spousta krve, stále zajímavější Michael Fassbender, stále krásnější Olga Kurylenko.. Výsledek ale není to pravé ořechové. Zlé to není, ale celé to působí jak bez ladu a skladu. Žádné zapamatovatelné scény, jen pěkně ve stejném rytmu a napětí odvyprávěná jednohubka s velmi úsporným rozpočtem, která je sice dostatečně krvavá, ale právě mezi akčními sekvencemi scházejí pevnější švy. Celému vyprávění chybí nápad, scénář neurazí, ani nenadchne, herci se snaží jen po výši svých honorářů. Kdo Marshalla (který si za to málo snímku dokázal vytvořit identifikovatelný rukopis) zná, přesně věděl, co může čekat. Tempo zvládá, jen ten konec se mu trochu rozpadnul. Finále není ani velkolepé, ale jednoduše bez šťávy. Pobaví, nenadchne. Třeba takoví Psí vojáci nebo Pád do tmy si mě získaly víc.. přesto se už teď na dalšího Marshalla těším!! Na tom se nic nemění..(25.1.2011)

• BadoXXII

Takmer identický film ako http://www.csfd.cz/film/256731-orel-devate-legie/. Centurion tu bol však o niečo skôr a je podstatne krvavejší, ale aj hlúpejší ako jeho kolega. Neil Marshall je packal. Mám s jeho filmami jednoducho problém. Netočí tie svoje filmy úplne zle, ale točí ich podla hrozných scenárov (hlavne tie konania postáv, dejové zvraty atď.), má hrozne chaotický strih a prepojenie scén v jeho filmoch škrípe. Centurion bavil prvú hodinku, ale potom to už začalo byť dosť blbé a často som sa sám seba pýtal - čo to má znamenať? Takých scén je viac ( napríklad - scéna pri vode, keď sa hlavný hrdina baví poriadne nahlas s tou blonďatou dobráčkou a predtým sa stále bál ešte aj prdnúť v lese, následne prichádzajú tí zlí a nič nepočuli, nič si v dome veľká stopárka nevšimla, hlavne že stopovala lepšie ako komisár Rex alebo celý film tí dobre vycvicení 7 vojaci len utekajú, ale hlavne že pri sebe majú zbrane a nechcú sa pustiť do boja s necelým tuctom prenasledovateľov, ale na konci, keď ich už ostane len minimum už toho utekania majú dosť...ach jaaaj, no proste kraviny). Raz sa to ale pozrieť dalo.(21.4.2011)

Marshall je dobrý režiser, ale není dobrý scénarista. Tento film si sám napsal a zrežíroval a dle toho to také vypadalo. Přenesl do něj skvěle vyglančené scény s geniálními prvky, ale nezapomněl přidat i scény naprosto trapné, nelogické a tak trochu stupidní. Feministky musely dostávat záchvaty orgasmů, když prsatá, geniálně namalovaná a upravená "nejobávanější bojovnice" nakopávala prdel římskému generálovi, který by sám rozsekal vlastní legii. Já u toho ale brečel smíchy. Samotná podstata filmu je předem zábavná - přeživší masakru utíkají domů, honí je bezcitní stopaři a chtějí je za každou cenu zabít. Kdyby se pouze tohoto Marshall držel, film by byl i na pět hvězdiček. Bohužel, Marshall chce být jednou v Hollywoodu, proto si neodpustil zběsilé odběhy od dějové linie. Z vojáků udělal pitomce, už jen proto, že všichni byli klaďasové a za tři vteřiny konec filmu z některých udělal svině a zrádce, naprosto nelogicky tím potopil celou dosavadní podstatu filmu. Úplný konec je ovšem totální výsměch, překombinovanost, trapnost. Dost kritiky. Marshall díky "Pádu do tmy" a "Psím vojáků" získal dobrý cit pro akci, krev a masky. Proto zde všechny akční bojové scény vypadají ŠPIČKOVĚ. Krev, useknuté končetiny, litý boj, vše naprosto skvělé. Postavy vojáků jsou až na chybu, kterou jsem zmínil, velmi dobří a sympatičtí, skvěle je doplňují vtipné dialogy. Oceňuju i detaily - mluva vojáků, když mrznou zní, jakoby fakt mrzli. Tenhle film jsem předem zatracoval, ale je skutečně dobrý ve všech směrech. Marshall ho udělal skvěle, ale ten samý Marshall do něj vnesl zbytečně moc chyb, které z naprosto dokonalého filmu, který v současnosti nemá konkurenci, udělal jen nadprůměrné survival drama. 80% 15. 08. 2010(15.8.2010)

• - Technickými modifikacemi musely projít i zapůjčené sněžné skútry norských armádních jednotek. Důvodem bylo přemístění filmového štábů do odlehlejších lokací skotské pahorkatiny s ležící pokrývkou sněhu. (Conspi)

• - Herec Dimitri Leonidas má priezvisko totožné s menom svojej postavy, Grékom Leonidasom. Je to tiež meno slávneho spartského kráľa, ktorý padol v bitke pri Thermopylách proti perzskej presile, a ktorého si vo filme 300 (2006) zahral Gerard Butler. (Sociopath)

• - Namísto třmenů používala římská kavalérie pro jezdcovo bezpečné usazení těžká sedla se čtyřmi vystupujícími rohy. (Conspi)