Emily Brontëová: Bouřlivé výšiny

(TV film)
  • Velká Británie Wuthering Heights

Sirota Heathcliff je vychovávaný bohatou rodinou Earnshawovcov z Yorkshire, no neskôr práve tejto rodine prisahá pomstu.
V prvej časti dvojdielneho snímku prichádza Catherine (Rebecca Night), napriek varovaniam svojho otca Edgara Lintona (Andrew Lincoln), aby neprekročila hranice šľachtického pozemku, do odľahlého sídla, kde sa zoznámi s očarujúcim, ale chorľavým bratrancom a mužným Haretonom (Burn Gorman). Obaja sú opovrhovanými a zneužívanými synmi bohatého Heathcliffa z Earnshawu (Tom Hardy). Heathcliff bol vychovaný ako najlepší priateľ Cathy (Charlotte Riley) jej milým a veľkorysým otcom, pánom Earnshawom (Kevin McNally). Po jeho smrti sa jeho syn a následník vrátil z internátu, oženil a Heathcliffa degradoval na úroveň chlapca zo stajní, len aby mohol zostať so svojou milovanou Cathy. Tá sa však po náhodnom stretnutí s elegantným gavalierom Edgarom Lintonom zamiluje a na Hindleyovo potešenie táto správa zdrveného Heathcliffa vyženie zo sídla.
V druhej časti uplynuli tri roky a Heathcliff sa vracia s dostatočným majetkom na to, aby mohol odkúpiť sídlo, práve deň potom, čo sa Cathy vydá za Edgara. Zaháji svoj plán pomsty, ktorý však namiesto uspokojenia prinesie všetkým iba utrpenie. Po smrti Cathy a neskôr Edgara jeho nenávisť zasiahne ďalšiu generáciu, ktorá sa však spojí za účelom bojovať za ušľachtilejšie a trvalejšie hodnoty. (Incantator)

kaylin

Jako že na klasiku opravdu moc nejsem a nevěřil jsem tomu, že by Tom Hardy zvládnul takovou postavu, tak musí uznat, že jsem podcenil jak předlohu, tak i tohoto hereckého borce, protože tom Hardy mě přesvědčil o tom, že zvládne všechno a hlavně díky němu mě dokázala tahle verze klasického příběhu strhnout. ()

Lucjen

Kto by bol povedal, že po takej úlohe ako Bronson si Hardy zahrá v dráme z televíznej produkcie. Knihu od Emily som čítala niekoľko rokov dozadu a aj keď si pamätám iba minimum zo všetkých spletitých vzťahov a udalostí, očakávala som, že film to nezvládne všetko zapracovať, nie to ešte zachytiť atmosféru, ktorou celý príbeh dýcha a ktorá mi v pamäti utkvela zo všetkého najviac. Režisér so scenáristom sa pohrali s chronológiou, ktorá takto možno zrozumiteľnejšie vysvetľuje všetky spojitosti, ale hlavne robí celý príbeh ešte dramatickejším. Brontë napísala jeden strhujúci príbeh o pohlcujúcej, nenávistnej a pomstychtivej láske. Heathcliff je jedna z najzaujímavejších filmových aj knižných postáv a Hardymu dokonalo sadla. Búrlivé výšiny sú rozhodne o láske, ale tento film by som nenazývala romantikou...tej sa tu možno nedočkáte tak, ako by ste čakali. Ďalší kúsok, ktorý mi potvrdil. že nemusí byť kniha vždy jednoznačne lepšia. Produkcia itv sa jej rozhodne vyrovnala. Hviezdičku nedávam kvôli stvárneniu Catherine...do tak dôležitej postavy mi Charlotte Riley veľmi nesadla. Zaujímavá informácia na záver - pozerala som to s chlapom a mám pocit, že bol ešte nadšenejší než ja. Takže slečny - nebojte sa pritiahnuť svojich partnerov. ;) ()

kajas

Poutavý příběh s výborným hereckým obsazením (Hardy!), nádhernou hudbou a celkově velice povedenou výpravou. Pouze televizní film?? ()

fmash

Zběsilost v srdci... přepjatý příběh v přepjatém podání hereckém, hudebním i obrazovém, nicméně dech beroucí. Uniká mi důvod, proč tohle zpracování nešlo do kin. ()

KoRniky

Nádherný film. U titulků jsem chvíli uvažovala, jestli nakonec není lepší, když je člověk sám, nikoho nemiluje a sám není nikým milován. No ale není. Láska je to nejlepší, co vás může potkat, i když to ne vždycky probíhá jako v pohádce. Radši budu zamilovaná a milovaná takhle, než vůbec. Heatcliffe, tak kde jsi?! Já pořád čekám! ()

berusche

Kterak síla jedné lásky a její nenaplněné ambice a touhy zničí několik lidí najednou. A dobře jim tak. Doba ale bohužel sňatkům z lásky příliš nepřála a teplé hnízdo domova je vždy silnější než představa nocí pod mostem. Tak tyhle věty prosím zarámovat, protože ať tak nebo tak, můžeme tento odkaz přenést s klidným svědomím i do jedenadvacátého století, aneb, lásky se nenažereš. V tomhle možná Cathy zapochybovala, a i když jí to nemůžeme vyčítat, zničilo ji to úplně stejně. A teď tady můžu vyflajznout A4 na téma, jak moc silné to je, jak statečně se tvůrcům zadařilo převést na plátno smrtelný žal, dlouhověkou věrnou lásku až za hrob a nenávist, ve které pomsta hraje hlavní roli. Vskutku bravurně provedená adaptace, jejíž konec budete i po 142 minutách očekávat se zadrženým dechem (kromě Jiřího, ten zadržoval tak akorát čůrání).Nemohu jinak a doufám, že každý další pokus o adaptaci knihy si vezme příklad z těch povedených. ()

Marqta

To co mě neustále nepřestává udivovat je to , že všechna zpracování tohoto příběhu jsou tak rozdílná, jak jen mohou být. Ale tohle zpracování - pojí v sobě poetičnost, emotivnost a atmosféru knihy ( která je i ve zpracování z roku 2011) a překvapivě dobré herecké výkony ( jako ve zpracování z roku 1992) a proto téměř vším vystihuje moje dojmy z knihy. Musím souhlasit s tím, jak už tady bylo řečeno, že to je pravděpodobně nejlepší zpracování vůbec ( z těch co jsem viděla). Sice není dějová linie stejná jako v knize, a některé věci by do sebe podle mě člověku těžko zapadaly, kdyby neznal příběh- ale to jsou jen detaily, kterými by se zase člověk co nezná příběh z knihy vůbec nezabýval. Na začátku jsem se bála, že bude film hodně subjektivně orientovaný- ze strany Heatcliffa, ale ukázalo se, že naprosto zbytečně. Dávám pět hvězdiček (i když tak slabých jak jen pět hvězdiček může být :D) ()

Lanark

Mrdka v oku zůstává, ale je třeba si nasypat trochu popel na hlavu. :) Po 50. poslechu soundtracku, který je skvělý a trochu přemýšlení poslední dobou musím přiznat, že jsem filmu trochu křivdil. Bouřlivé výšiny jsou plné emocí a tak pokud zrovna nejste empaticky naladěni na vlnu všezničujícího chtíče a "osudové" přitažlivosti, radím vám dobře..nekoukejte na to. :) Zvyšuju hodnocení na 3* jelikož mi stále určité momenty z filmu občas vytanou na mysli a protože film samotný nemůže za to, jak se chovají hlavní postavy příběhu, které...a za tím jediným si stojím, se chovají na přesdržku a bez sympatií to prostě nejde. A Arbiterovi se omlouvám, že teď jeho komentář vlastně nedává smysl. :) A Bářino kuchařské umění nesmí být opomenuto! Vlastně asi stále jedna hvězda je za něj. :) ()

magnolia

každý cynik může mít někdy (hodně) slabou chvilku aneb vím, že s hodnocením půjdu pravděpodobně dolů, až uvidím "původní" verzi s fiennesem a binoche (anebo se aspoň vyspím). na druhou stranu si ale myslím, že by bylo lepší, kdyby patnáctileté holky hleděly radši na tohle než na svítání nebo stmívání nebo jak :o) ()

nevermore

Zvláštní rozporuplný film, chvilkama romanticky (rozuměj romantismus 19. století) temný a chvilkama mi přijde jak telenovela nejhrubšího zrna. Ale za ty herecké výkony si asi vážně plný počet zaslouží. Je nějaká verze Větrné hůrky lepší?? ()

Eleanor05

Ústřední trojice výborná. Trošku mě štvala Charlotte Riley, ale asi to bude spíš její postavou, protože z jiných filmů vím, že je to výborná herečka. A všem samozřejmě kraluje Tom Hardy jako Heathcliff... ()

Vilhelmína

Souhlasím s EllinkouD. Nejlepší zpracování Větrné Hůrky, co znám. Opravdu mě dostalo. Heathcliff byl tak strhující, tak ďábelský a přitom tak zoufale a neskutečně milující... Tuhle roli nemohli obsadit líp. Stejně tak jsem konečně našla Katku, která se své nelehké role zhostila se ctí. Báječná výprava, kostýmy, hudba... prostě mňam. ()

insurgentes

Byl to můj první kontakt s tímto dílem, knihu mám ještě nepřečtenou a ze všech asi padesáti filmových verzí, z nichž některé mám už postahované, tohle byla první, kterou jsem viděl, a musím říci ano, tohle je teda vážně síla, to kolem mě neprošlo jen tak bez povšimnutí. Výborné herecké výkony, samozřejmě síla příběhu atd. Jen ten konec svědčí o bezradnosti autorky původní předlohy, tam si mohla dát víc práce, i když naprosto chápu, že už jenom takhle výtečně to zašmodrchat musela být fuška, a nějak smysluplně rozplést - téměř nemožné... ()

AIMÉE

Očekávala jsem obdobné jádro jako u bestsellerů Emilyiných sester, které byly též zfilmovány v hojném počtu. Stejně tak "Bouřlivé výšiny", které s touto verzí přináší nové tváře a rozličný přístup k látce. Hlavních úloh se zhostili talentovaný Tom Hardy, kterého filmový průmysl čapnul už před nějakým časem a Charlotte Riley, jež se nejvíce přátelí s počiny v televizních vodách. Bohužel mi sem tam unikala jejich vzájemná chemie, možná moje smůla, ale každopádně druhá půle (zhruba od Heathcliffova návratu na Hůrku) z části odstrčila předchozí vlažnou stopu k silnější náklonosti oboum protagonistům. K dobru připisuji hlavně decentní kameru a slibný hudební doprovod. ()

aLPaC

Další vynikající TV produkce ve filmografii Toma Hardyho. Viděl jsem téměř všechny TV filmy, ve kterých hrál a všechny se mi líbili. Charakterní proměna respektive načasování pomsty jeho Heathcliffa je hlavním plusem tohoto filmu. Postupně se dostáváte od lítosti až k nenávisti. Ostatní postavy sice nejsou tak vehementně prokresleny a víceméně se moc nevyvíjejí, ale i tak jsem si to opravdu užil. Navíc ta chemie mezi Hardym a Riley je neskutečná, což jak jsem se dočet bude i tím, že spolu během natáčení začali chodit. ()

Santino7

Nikdy by som nepovedal, že sa z televízneho filmu, ktorý je navyše romantický od hlavy až po pätu (i keď to pochopiteľne nie je taká tá bežná, prvoplánová romantika, na akú sme zvyknutí z toho, čo nám pravidelne servírujú naše komerčné televízie), môže tak jednoducho stať moja srdcová záležitosť... Autorku Emily Brontëovú som poznal iba tak zbežne, respektíve len po mene, jej tvorbu som nepoznal vôbec. Keby áno, možno by som v konečnom dôsledku nebol až natoľko prekvapený kvalitou tejto snímky, ktorá sa mi takpovediac vryla až do špiku kostí. Pútavý príbeh, temná atmosféra, krásne britské prostredie, či tiež perfektná hudba, inovatívnosť a nevšednosť, tak presne týmto sa film podľa mňa vyznačuje, na televíznu záležitosť je to niečo ozaj nevídané. A nedá mi nespomenúť vynikajúce herecké výkony - Tom Hardy opäť ukázal, že napriek tvrďáckemu vzhľadu má aj obrovskú charizmu, z ktorej by sa dalo krájať, no a Charlotte Riley, tá bola nielen krásna ale zvládla to skvele aj po hereckej stránke. Ono to vlastne podľa mňa zvládli všetci a po pravde ani neviem, čo také by som vytkol. Skutočne dôstojné spracovanie anglickej literárnej klasiky, o tom niet najmenších pochýb. Veľká škoda, že v našich končinách ide o prakticky neznámu vec. 5/5 ()

tlkounev

Další zpracování "Na Větrné hůrce" a opět jenom průměr. Stále se nedaří překonat verzi z 92 s Binoche a Fiennesem.Je to tak těžké? Vždyť kniha patří ke klasice a mělo by to jít samo od sebe. Ale i v této verzi je to takové křečovité. Problém bych možná viděl v hlavních hercích, od začátku mi byli nepříjemní. ()

Bukk

Když oni jsou tak krásný pár...a čekáte jen na ten konec, až se konečně ti dva dočkají...Osudová láska je jen jedna. My víme. ()

kristynca

Výborně zpracováno, jen v případě Toma Hardyho jsem maximálně rozpolcená, ale v rámci předlohy se to snad i hodí... ()