Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

SaNcHeZ_cz

Poměrně povedená psychologická sonda, která poněkud trpí docházením dechu a poněkud silnou uspěchaností. Jinak Whitaker slizouna zvládl na výbornou. ()

Baronne

Příjemnej snímek, zajímavej nápad, i když to je vlastně jenom předělávka. Musim vyzdvihnout herce, Collins mě dost překvapil, Cam byl výbornej, Adrien docela slušnej výkon, ale Forest ? Ten byl dechberoucí, ten výkon sem mu neskutečnym způsobem žral, vlastně jsem si tenhle film stáhnul jenom kvuli tomu, že tu hrajou dva moji oblíbený herci, a nadchli mě. Jinak Maggie mi tady teda přišla docela dost prkenná.. Hudba byla docela dobrá. ()

movieband

Sociálně psychologická sonda, kdy se ukazuje fakt, že když dáte utlačovanému možnost, tak utlačování zpozná celé jeho okolí. A kdyby násilím, to je ta lepší možnost. Psychický teror je tu na prvním místě a ponižování člověka je na denním pořádku. Z racionálně uvažujícího člověka se jednoduše stane člověk, který si stanovuje vlastní pravidla, morálku a zákony. Stačí mu dát moc a možnost stát se Bohem. Vítejte na hereckém koncertu Adriena Brodyho a Foresta Whitakera. 78% ()

MATADOR

Tohle vyzeralo na fajn psycho thriller, navíc s tahouny v obou táborech. Zápletka je jednoduchá, ale atmosféra nedokáže vtáhnout, i když jsou některé scény opravdu plné šikany, nemohu se zbavit pocitu, že tomu prostě něco chybělo. Bohužel jsem ani nepociťoval tu tísnivou atmosféru, která mohla být sakra dobrá. ()

stration

Takový slušný americký remake. Dobře obsazené hlavní role a místy celkem věrohodné. Ale pouze místy a pouze celkem. Chyběla mi větší hloubka a věrohodnost zpracování. ()

Hadža

Prumera predelavka ,ktera nicim svou predlohu neprekonala.Brody je zrejme momentalne na vysluni a je nastrcen v kde-cem.Tady ma ,alespon pro tu roli nejake dispozice, narozdil od Predatoru ,kde pusobil vyslovene trapne.Whitaker- presvedcivy zaporak. ()

Thomassi

Německý originál jsem neviděl, tudíž nemohu posoudit, ale když budu mluvit jen za tento remake, tak především kladně. Film se snaží ukazovat povahy lidí na dvou rozdílných stranách barikády. Na jedné starně to jsou vězňové, kde exceluje Adrien Brody, na druhé pak dozorci, kde perlí Forest Whitaker. A tyto dvě skupiny simulují opravdové vězení. Nečekal jsem tak deprilující a místami opravdu brutální příběh. Ale vše, o čem jsem pochyboval, tady fungovalo výborně. Ke konci sice děj sklouzl a připadlo mi, že právě ten konce je uspěchaný. Na druhou stranu ale právě konec nutí k zamyšlení. Velký podíl na kvalitě a potažmo na mé hodnocení ale měli vliv právě dva zmínění herci. Takto má vypadat perfektně zahraná role, a obzvlášť Forest byl nadupanej. Jo, příjemný překvápko, který mi v paměti utkví dlouho. ()

Duotone28

Keby sa jednalo o original, a o nieco nove co tu este nebolo...dalo by sa uvazovat o priemernom kusku, ktory sa snazil vystupnovat napatie a dostat nas do varu, co mu nakoniec aj tak nejak nevyslo. Ale kedze sa jedna o nieco co tu uz bolo, filmik to stavia este do vacsej nevyhody, ktoru nezachrani uz ani Brody, Whitaker a ani Wood...nazdar ()

grogodil

Takmer do puntíku "opajcnutý" nemecký originál, ktorého zbytočná existencia dáva zmysel snáď len americkému divákovi, keďže jemu pôvodný nemecký snímok v rámci ignorácie mimohollywoodskej produkcie asi moc nehovorí. Pre tých, čo majú nemeckú väzenskú šikanu aspoň trochu v pamäti je sledovanie vyslovene nezáživným odškrtávaním si jednotlivých scén, akurát v podaní iných hercov (už len scéna s hasičákom chýbala). Na nejaké vlastné nápady sa tu moc nehrajú, čo je v podstate dobre, pretože aj to málo (scéna po rozsvietení červeného svetla) čo tu je, vyznieva dosť smiešne. Nemecká predloha síce taktiež občas pôsobila ako vykonštruované divadielko s ľudskými krysami zavretými v zamrežovanom labáku, no z pohľadu nejakej psychológie šla stále viac do hĺbky, než toto americké strohé a ploché čierno-biele rozdelenie na dobrých väzňov a sadistických dozorcov...a ešte oné - nemôžem si pomôcť, ale Whitaker mi film od filmu čoraz viac lezie na nervy :-) ()

kajas

O Stanfordském experimentu jsem se poprvé dozvěděla na jedné přednášce, kde nám vyučující mimo jiné promítla trailer na tento film. Nečekala jsem žádný zázrak a také jsem ho nedostala. Brody ztvárňující hlavního hrdinu mi byl už od začátku vrcholně nesympatický, ale všechno vynahrazuje Whitaker a mnohými pozapomenutý Gigandet (tomu to nadání pro záporné postavy prostě kouká z očí). Některé scény ze šikanování věznů byly působivé, závěr ale mohl být údernější. O německý originál zatím nemám zájem. ()

IceQueen

Whitakerove melodramatické výstupy sú neuveriteľne otravné a pre mňa aj dosť rušivé. Ten jeho útrpný pohľad retardovaného dieťaťa, ktorému niekto zobral obľúbenú hračku, už aplikuje na všetky svoje postavy. ()

Sheldra

Vězeňský expetiment aneb dej blbci funkci. Možná by neškodilo, kdyby se scénárista namáhal víc vysvětlit emocionální přerod nejen u dvou hlavních postav, protože mi není tak docela jasný, kde se najednou vzala ta vlna odporu u ostatních vězňů, nemluvě o tom, proč kurva nezstavili ten debilní experiment dřív, ale dobrý, jak bych nenapsala ani pohádku o nemocným kuřátku, takže nemám co kvákat. Brody a hlavně Whitaker odtáhli psychologickou stránku v podstatě sami a šlo jim to jako vždy skvěle. ()

SonG

Původní německou verzi jsem neviděl, ovšem tento film, navzdory hodnocení, potěšil. Whitaker s Brodym předvádějí výborné kousky a celý film vyznívá velmi věrohodně, až mi u některých scén běhal mráz po zádech. Toto jsou filmy jako stvořené pro Brodyho, narozdíl třeba od Predators (*). ()

Cl3ricK

Jsou filmy veselé, jsou filmy smutné. A jsou filmy, které vás dokážou rozesmát a filmy, které vás hodí do hluboké deprese. Tohle je případ číslo 2. Experiment má naprosto brutální atmosféru. Prostě jsem se držel za hlavu a pořád přemýšlel, jaký bude konec. Skoro sem nemrkal, nedýchal, takhle mě to dostalo. A to co předvádí Forest, to je až nechutně brilantní. Nevidím to jinak, než za plný počet. P.S. Lidé byli, jsou a pořád budou jenom zvířata. ()

ilemas

Originál si už moc nepamatuji, ale tohle zpracování bylo dost slabé, jinak téma dobré, i tak se mi film líbil. ()

Fíla

Stačí jeden psychicky labilní jedinec a pár chlápků co má rádo násilí. A je z toho vcelku slušné drama. ()

berusche

Bohužel jsem byla ochuzena, neb jsem se dostala k tomuto snímku náhodou, neměla jsem tu čest vidět německého předchůdce, který je podle všeho lepší. Zůstanu tedy u hodnocení tohohle se zklamáním v očích, že jsem o něco přišla. Už jednou jsem se zmiňovala, že tenhle experiment mě delší dobu zajímal, takže námět je to vskutku zajímavý, zvlášť pro mě. Ovšem poznámka "šokující psychologický thriller" ve mně vyvolává poněkud jiné pocity, než jsem z dílka měla. Některé motivace se nedozvíte a jeden psychouš a brutalita šikany nestačí na to, abych padla do židle beze slova. Takže, bez výrazných bodíků. Brody jim ještě možná ubral, páč já nechápu, jak ten racheta starej může hrát takovéhle role (už ve filmu Predátoři jsem se vztekala, že on ne). ()

M.i.k.e

pocitově poměrně nepříjemná záležitost.Německý experiment sem sice neviděl,takže těžko srovnávat,ale ten americký na mě vcelku zapůsobil a ani chvilku sem se nenudil (i přes fakt,že realita byla značně přibarvená).Atmosféra slušná,hereckému obsazení s přehledem kraluje Forest Whitaker,který si střihnul dalšího magora a byl vynikající jako vždy.Osobně bych se do podobného experimentu určitě nepřihlásil...80% ()