Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

Hans.

Německému originálu to nesahá ani po kotníky. Špatné vyvíjení a následné chování postav a neskutečně blbej konec, tím to zmršili úplně... ()

KajusaK

Adrien Brody a Forest Whitaker (nemůže hrát někdy kladného hrdinu?), dva skvělí herci se sešli..Děj šel zkrátit na polovinu, ale jinak skvělé, jen prostě příliš natahované.. ()

Radiq

Zajímavej psychologickej kousek, kterej ale měl na víc a trochu z nás udělal blbce a z těch účastníků experimentu taky. Samozřejmě oproti skutečnosti (protože je to fakt podle skutečnýho experimentu) si to dost přibarvili, nahnali tam postavy, které nějakým způsobem můžou hrotit děj (diabetik, sexuální úchylošuk, bejvalej vězeň atd.) a trochu to přeháněli. Né že bych se nebavil, ale ani sem se nebavil. Brodyho nos je furt stejnej orlák, Whitakerovo oko je furt stejně křivý a zbytek splyne s davem. ()

URBAN

Dobrá blbost , ale abych tomu nekřivdil mohlo to být dobrý a taky jsem čekal že to dobrý bude , ale tvůrci využili nulově potenciál celého příběhu a aby toho nebylo málo dokonce nevysvětlili co to vlastně zkoumali ... Nevím , ale to co se tam dělo nemohlo vzajít bez následků . ( 18.10.13/MAC ) ()

sir-dave

Nudný remake. Nahážete pár lidi do věznice a čekáte, co se bude dít. Verze která vznikne za pár let se schopnějšími lidmi by mohl Stanfordský experiment pozvednout výš. Tady to stálo pouze nad Whitakerovi a Brodym. ()

miguel_111

Dosť nevýrazná väzenská dráma o "tak trochu" nevydarenom väzenskom experimente, ktorý sa vymkol kontrole. Slušné herecké obsadenie drží tento film nad vodou priemernosti, ale ako celkom dosť nevýrazný film. Pre mňa 60% ()

st.jim

Po herecké stránce opravdu neskutečně přesvědčivé. Dějově a režisérsky, se z toho určitě dalo vytřískat mnohem víc. Konec byl suchý, jak padající listí. ()

st.verka

Zase jedna ze skvěle odporných rolí Foresta Whitakera. On se pro tohle snad narodil. Bohužel se dalo až velmi snadno odhadnout při pohledu na něj, kterým směrem se bude děj odvíjet. I tak ale film poskytne těm méně otrlým docela otřesný zážitek. Ovšem nikoliv překvapivý. ()

ecceHOMMO

Nemecký originál ponúkol rozhodne väčšiu živočíšnosť a živelnosť. Americká verzia akoby nevedela nájsť ten správny rytmus a preto zostala len vo vodách priemernosti..... ()

ivan_drago

Zajímavý pohlad na tento světoznámý experiment, Whitaker slušnej Hitler a každej si určitě řiká, že by se takhle nechoval, cha... ()

Avathar

Odtučnená light verzia perfektného nemeckého originálu. Ten bol surový, drsný, temný, znepokojivý. Toto je príliš uhladené, učesané, rutinné, psychologicky ploché (prerod bacharov na sadistické, mocou sa ukájajúce svine nebol vôbec presvedčivý)... Film tak akurát ku coca-cole a pukancom. Ale herci (Brody, Whitaker and co.) sú dobrí a celkovo to moc nenudí. O nejakom hlbšom dopade na diváka veľmi nemôže byť reč (na rozdiel od pôvodného DAS EXPERIMENT). Proste pozrieť a zabudnúť. Škoda, mohli sa s tým vyhrať omnoho viac. Odporúčam teda skôr plnokrvnú nálož z Nemecka, než tento diétny jogurt. ()

Mrkvič

V té základní myšlence experimentu jsem si celou dobu říkal, že o dekádu starší německá verze byla lepší a rafinovanější. Po herecké stránce je ale tato verze mnohem lepší. Hlavně co tu předvádí Whitaker, to je mazec. No a závěr, který je něčím novým, je moc fajn. Jen by to jedna z postav nemusela více komentovat. SPOILER ALERT Prostě jako fotbalový zápas, kdy si na konci hráči podají ruce a mají před sebou "čistý stůl" (Vácha Sparta po zápase s Plzní). ()

Javad

< Zbytočný film, ktorým som zbytočne zabil 96 minút > Brodymu ale tie hipisácke role v poslednej dobe idú - narážam na SPLICE - kde hral podobného nezávisláka, no tento film a THE EXPERIMENT za veľa nestoja. ()

uiu

Film se mi líbil a neměl v sobě jediné hluché místo, které by mě nějak odradilo od prožitku. Názorná ukázka toho, co se stane, když zavřete určitý počet lidí do malé budovy a rozdělíte jim role vězňů a bachařů. Háček je v tom, že roli bachařů dostanou psychicky labilní agresoři, sexuální násilníci a pobožní utiskovaní staříci, co žijí s matkou. Když takoví lidé okusí moc, pohltí je to. Dokonce zjistí, že jim ponižování druhých dělá dobře. Bohužel ti inteligentnější a mírumilovnější dostanou roli vězně a jsou považováni za rebely a vůdce povstalecké bandy jen proto, že se blbě podívají na zmagořelého bachaře. Do toho zákaz fyzického násilí, takže tresty se udělují jen formou ponižování a šikany. Myslím, že takový film by se měl pouštět v každé škole, která má problémy se šikanou. Spousta agresivních studentů by se možná nad sebou zamyslela, proč to vlastně dělá. ()

MiCM

Tématicky fakt zajímavý film. Sice si nemyslím, že by se to v dané situace vyvíjelo tak extrémně (pokud by nedali do kupy skupinu vyloženě jednoduchých lidí), ale i tak na tom něco bude no.. Určitě stojí za podívaní, protože je to vlastně tak..každý dělá co musí.. I když chytrý člověk se tomu snaží předejít.. ()

ywo666

Celkom dobrý film. Je mi úplne jedno, že je to remake, leb originál som nevidel. Ale o celom experimente som počul a trochu mi to spoilovalo film a pripravilo ho tak o jednu hviezdičku. Tiež ma trochu sralo chovanie Brodyho postavy. Občas si o problémy vyslovene koledoval. Ale keď je to podľa skutočnej udalosti... Už by som si rád pozrel Cama Gigandeta v lepšej úlohe. Viac ako za tri to asi nebude. Ale rozhodne to nie je strata času. ()

venison

Původní německou variantu jsem neviděla, takže nesrovnávám.. Musím uznat, že dějově z psychologického hlediska velmi zajímavé, ale bohužel jsem byla vždy o krok dopředu a odhadla děj dříve, než se stal.. :-( Forest Whitaker byl perfektní záporák a Adrien Brody odvedl skvělý herecký výkon.. :-) Průměrný filmeček na páteční podzimní večer.. ()