Nejlepší rytíř (TV film)

Timewatch: The Greatest Knight

Dokumentární

Velká Británie, 2008, 50 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (3)

Zajímavý dokument o tom, že rytířské souboje nebyly "jen" pouhé turnaje na koních s dřevci, ale že to byl boj jako ve válce. Dokonce, že i velký "rváč" mohl zbohatnout a dal se i koupit za obří peníze jaké v dnešní době kupují miliardáři fotbalisty pro své kluby. Opravdu zajímavé. 4z5(9.4.2017)

Tento dokument vřele doporučuji. Osobně jsem se dozvědel nové poznatky o rytířských turnajích v době, kdy se ještě nejednalo o naparáděnou přehlídku. Průvodce nejen konstatuje holá fakta, ale snaží se ozkoušet na vlastní kůži věci, které být rytířem v boji obnášely - od tréninku na terčích až po samotné nošení často poměrně dosti těžkých zbrojí, jež měly svého nositele ochránit od fatálních následků úderů tehdejších zbraní - především kopí(dřevec), meče a palcátu. Děj je zasazen do 11-12.století, kdy bitevnímu poli zcela dominovaly útoky kavalérie a rytíři byli vnímáni jako nadřazená specifická válečnická kasta, tedy něco, co bychom dnes označili jako speciální jednotky.(19.6.2010)

K dokonalosti chybí málo - vystříhat dlouhý příchody na scénu a přejezdy odněkud někam a dalo by to krásných 40min a hned by to utíkalo ještě líp... Ale zřejmě byla potřeba dodat delší stopáž... Ale nevadí. V zásadě se vše točí kolem života rytíře Williama Marschala. Fakta z jeho života se tu střídají s komentáři odborníků a zinscenovaných ukázek dobového boje. Dozvíme se tak, že hlavní účel turnajů byla simulace bitvy nikoliv oslňování princezen; pravidla vesměs nebyly a zuby lítaly všude okolo; něco jako čest se příliš nenosilo - lepší vytáhnout jednoho protivníka a vychcaně skočit na něj s parťáky... V té době navíc účastníci nenosili takové ty typicky plátová brnění, která si zcela jistě každý představí... Docela mrazilo jak ukazovali palcát proti tehdejšímu standardnímu brnění... Ale to jsem vypíchl jen malinkatou část podaných informací - pokud vás něco z toho zaujalo, určitě se mrkněte na celý dokument, zcela jistě vám v tomto směru rozšíří obzory... "It was said that you weren't truly a knight until you had felt your teeth crack and your blood flow." 4*(20.10.2012)