Těsně po zavraždění Abrahama Lincolna je zatčeno sedm mužů a jedna žena. Všichni jsou obviněni ze spiknutí za účelem atentátu na prezidenta, viceprezidenta a ministra zahraničí. Jediná obviněná žena, dvaačtyřicetiletá Mary Surratt (Robin Wright), je majitelkou penzionu, ve kterém se šestadvacetiletý John Wilkes Booth (Toby Kebbell) setkal se svými komplici a plánoval tu simultánní útoky. Ve Washingtonu, který se jen těžko vzpamatovává z občanské války, se čerstvý právník a válečný hrdina na straně Unie, osmadvacetiletý Frederick Aiken (James McAvoy), se zdráháním ujímá obhajoby obviněné ženy před vojenským tribunálem. Aiken brzy začne pochybovat o vině své klientky a věří, že byla využita jako návnada a rukojmí, aby mohl být zatčen jediný konspirátor, kterému se podařilo uniknout, její vlastní syn John (Johnny Simmons). Zatímco se celý národ obrací proti ní, Mary musí spoléhat na Aikena, že se mu podaří odhalit pravdu a zachránit jí život. (oficiální text distributora)

Mirokukii

Tohle mohlo být emočně velmi silné. Matka chránící svého syna, jako exemplární oběť vykonstruovaného soudního procesu. Emoce však, i přes pár silnějších momentů ze soudní síně, nepřicházejí. Plus má McAvoy a přerod jeho zprvu odmítavé postavy obhájce. Robin Wright, ač jindy skvělá, tentokrát nedokázala vystoupit ze zahalení svého hábitu. Spíše průměrné, ikdyž historické soudní drama. ()

potas

Soudní líčení z 19. století. A ten paradox na konci, ten mě fakt dostal....Robert Redfort ukázal, že pořád zvládá své řemeslo a James McAvoy po nových X-Menech opět bravůrní výkon. ()

noriaki

Průměrné soudní drama s vynikajícím Jamesem McAvoyem v roli mladého advokáta snažícího se překazit plánovanou justiční vraždu. The Conspirator těží ze silného tématu a skvělé atmosféry, a z počátku se mu daří svůj potenciál naplnit, ale postupem času tempo opadne. Robert Redford bohužel nezvládl ukočírovat náročné dílo a nepodařilo se mu udržet napětí celou dobu dlouhého procesu. A to navzdory pomoci které se mu dostalo od slušných herců, a hlubokým myšlenkám které se filmem proplétají. Názory Roberta Redforda na nezadatelnost lidských práv jsou velmi dobře známé, ale na režisérské židli několikrát prokázal že mu více sedí malé příběhy z každodenního života. Důležitost Ústavy byla v amerických filmech zpracovávána často a nezřídka i lépe. Například v excelentních 12 Angry Men, nebo ve Formanově The People vs. Larry Flynt. Z druhého zmíněného díla pochází citát kterým se dá shrnout podstata snímku. "Jestli První dodatek Ústavy ochrání vyvrhele jako jsem já, pak ochrání vás všechny." ()

marvan

Redford se jako režisér rád přiživuje na "velkých" tématech. V tomto případě nejen že nedokázal ukočírovat Wrightovou, která kolem sebe vrhá vyděračsky útrpné pohledy mučednice, arogantní a otravné ve svém pocitu morální převahy, ale v závěru jejím trpitelským pohledům ještě ochotně nastavuje kameru. Možná by se měl opět vrátit na začátek k introspektivám jako Obyčejní lidé. ()

Pavlínka9

Jakékoliv bližší informace ohledně zabití prezidenta Lincolna neznám, tudíž to pro mě z pohledu amerických dějin bylo určité objasnění situace. Film má vynikající kostýmy, dobové znázornění a v první řadě - skvělého Jamese McAvoye, pro kterého bylo prý velice těžké mluvit s přízvukem americké angličtiny. Proces, u kterého je zcela jasné, čeho by měl dosáhnout, je vynikající ukázkou toho, jak to i v dnešní, i tehdejší době, prostě chodí. Závěr, při němž se člověku jako mě, který nevěděl, jak to doopravdy skončí, určitým způsobem ulevilo,byl skvěle natočen. Bez jediného slova. Co se mi na filmu ze všeho nejvíce líbilo byly závěrečené titulky s vynikající hudbou, které jsem si pouštěla ještě několikrát dokola, jelikož daly film autentitu. ()

Bobik9

Skvělý Redfordův film! Výborná podívaná, která se nebojí ukázat méně známý pohled na věc. FIlmově je to skvěle zpracované. Herci, hudba, režie, vše skvělé a k tou emocionální a krutý příběh. Nikoho, kdo Konspirátora viděl, nemohl nechat chladným. James McAvoy podává svůj životní výkon. Snad jen pro pouhou krutost a nespravedlnost nemohu dát 5*, ale za tu tento snímek nemůže. ()

lennyd

Po atentátu na Abrahama Lincolna je většina z atentátníků zatčena a souzena. S nimi je ale odsouzena i Mary Surratová (Robin Wright), která je obviněna z aktivní podpory atentátníků a poskytnutí jim přístřeší. Její obhájce, Frederick Aiken (James McAvoy), válečný veterán, je přesvědčený, že celý soud proti ní se vede jen proto, aby byl zatčen i její syn John, který měl být jedním z atentátníků... Robert Redford už dávno ukázal své kvality před kamerou, ale čím dál častěji ukazuje, že ani na režisérské sesli nemusí být úplně omylem. Zvlášť když dostane do ruky zajímavý scénář, ve kterém dokáže docela jednoduše upozadit to nezajímavé (pro Evropana není občanská válka ve Spojených státech tím nejzajímavějším), a naopak vyzdvihnout lidské příběhy a případně to soudní drama (velice snadno dovedu si představit tento film v moderním pojetí). Minimálně polovinu úspěchu má na svědomí Redfordova režie, a tu druhou mu krásně doplňuje herecké obsazení - hlavně mne překvapil James McAvoy, kterého jsem i přes bohatou filmografii zatím nijak víc nezaznamenal (snad jen v posledních X-Menech)... ()

Mishqo

iný pohľad na celú kauzu okolo atentátu na Abrahama Lincolna....podľa mňa slušne spracované, nabité špičkovými hercami, čo mi chýbalo bolo možno viacej autenticity, ale aj tak dobrý film ()

Krustyburg

Klišé, klišé, a zase klišé.. ale je to dobře zahrané, dramatično nechybí, a je to z právnického prostředí, tak dáme 2*.. ()

Beatle

Miluji Divoký západ, hodně o něm čtu (o tom reálném, ne tom, kde lidi ve dvanáct chodí střílet na náměstí), a vždycky mě potěší, když se objeví film, který si na nic nehraje a ukazuje věci takové, jaké mohly skutečně být. Američani, vypočítaví, zaslepení nenávistí a dávící se patriotismem, přičemž 90% z nich jsou imigranti z Evropy. A teď se mezi nimi objevuje jeden, který se více než státnictvím řídí ústavou, na níž byla samotná Amerika vybudována, a jak se dá čekat, dostane za to pořádně na frak. Rovných 90%. K filmu mám jedinou výhradu - Mary Surrat nebyla první popravenou ženou v Americe. Docela hojně se věšelo už od 17.století. Proč je ale považována za první, to dodnes zcela nechápu (neboť to tvrdí i Google ;) ). ()

JohnSmith

Severský právník obhajuje jižanskou účastnici na spiknutí a vraždě Abrahama Lincolna. Všichni vědí, že rozsudek se předem daný a i když je právníkovi proti srsti obhajovat obviněnou, přece v něm zvítězí právo nad city. Celkem slušné právnické drama. ()

V.Silver

I přesto, že se jedná o skoro 150 let starou záležitost, je tento snímek svým poselstvím stále aktuální: skutečná demokracie není bez nezávislých soudů ničím a práva jednotlivce pak může pošlapávat kdekdo. Atmosféra by mohla být krapet hustější, pravda, ale jinak se mi Redfordova rekonstrukce jednoho z černých puntíků na "americké demokracii" velice líbila, škoda jen, že Justinu Longovi zbyla taková minirolička a neměl ani moc šancí to pořádně rozjet - naštěstí zářil v hlavní roli můj jiný oblíbenec, James McAvoy, takže spokojenost se dostavila. A musím vypíchnout ještě jednu věc: velice zajímavou (ne)práci s filmovou hudbou. A jižanské country do titulků... lahoda :) 85%. ()

Autogram

Zmanipulované súdne procesy, to poznáme aj z nie tak dávnej minulosti, ako je sprisahanie proti prezidentovi Lincolnovi. Táto udalosť ma nejako nezasiahla a tak som film vnímal skôr ako akademickú nudu o slepej spravodlivosti. –––– Zavraždili našeho prezidenta a někdo musí nést odpovědnost. Lidé to po nás chtějí. –––– V časech války zákon mlčí. ()

nickfisher

Přesně to je ten film, kterému dáte 5 hvězdiček a už víte, že se na něj nikdy nepodíváte. Přesně to je ten film, který vám hne žlučí pro to bezpráví, pro tu nespravedlnost. Typická americká společnost, ktera sice ctí ústavu a dodatky k ní, ale když je "potřeba" klidně ústava jde stranou a nastupuje typické americké pokrytectví. ()

Danula13

Hodnotit zatím bohužel nemůžu, ale snad již brzy. V Roberta Redforda a jeho Konspirátora vkládám vcelku velké naděje, že toto věru zajímavé téma uchopí tak, jak od něj očekávám a odvážně se do toho opře. Doufám, že to nedopadne jako "Andělé a démoni", kde se zajímavé konspirační téma Iluminátů zcela vytratilo ve prospěch triviální thrillerové zápletky o pomateném úředníkovi z Vatikánu, prahnoucím po papežském stolci. Ale zpět ke Konspirátorovi. Abrahama Lincolna zavraždil John Wilkes Booth údajně jako akt pomsty za prohranou válku jižanské Konfederace a údajně kvůli nesouhlasu se zrušením otroctví, které prezidentova administrativa prosazovala. Spiklenci plánovali zavraždit také viceprezidenta Andrewa Johnsona a státního tajemníka Williama Sewarda. Zajímavost první : Junius Brutus Booth, otec atentátníka Johna Wilkese Bootha, napsal 30 let před synovým atentátem na Lincolna dopis prezidentu Andrew Jacksonovi, ve kterém mu hrozil, že ho zabije. Později se pod tíhou důkazů doznal a prezidentovi se za dopis omluvil. Zajímavost druhá : Lincolnův státní tajemník William H. Seward byl zvolen do Senátu jako anti-zednářský kandidát anti-zednářské strany "The Anti-Masonic Party". Ta vznikla jako hnutí nespokojených lidí, kteří se obávali toho, že se tyto mocné tajné společnosti snaží vládnout zemi navzdory republikánským principům. Spouštěčem byla "aféra Morgan", která mnoho lidí utvrdila v tom, že zednáři vraždí své oponenty. Zajímavost třetí a nejdůležitější : Prezidenti Abraham Lincoln, Andrew Jackson a také např. Thomas Jefferson aktivně a úspěšně bránili mocným bankovním kartelům ovládnout americkou měnu, stejně jako např. onen William H. Seward. Jejich výroky na toto téma jsou dostatečně známé a jsou populární mezi příznivci konspiračních teorií ohledně kritizovaného ovládání soukromých "centrálních bank" mocnými globálními bankovními korporacemi. ()

sedm.1

Bohužel, Konspirátor ve mě zanechal především pocit neuspokojení, přestože žánr soudních dramat mám velice rád a dokážu jim jak lehce podlehnout, tak i lehce odpustit nějaké ty škraloupky. Konspirátor je ale problémovější v tom, že první polovina filmu je k posrání nudná a fádní, a i přestože ta druhá je osvěžená trochu větším spádem a pár interesantnějšími scénami a stane se tím už pouze jen jemně nudnou podívanou, pořád to již výsledný dojem nedokáže napravit. A samozřejmě je to celé způsobeno především zápletkou, která mi prostě i přes své velmi zajímavé téma nepřišla ani v nejmenším jakoliv výrazná či jinak poutavá. Každopádně, na druhou stranu, je tu naštěstí mnoho prvků, které nakonec vytáhli mé pocity z Konspirátora na solidní průměr. Jednak mě v hlavní roli opravdu hodně oslovil James McAvoy, který tu odehrál velmi přirozený a nadstandartní výkon, ovšem i ostatní postavy byly obsazeny trefně a účině. Dále mě zaujali vážně dobře působící emoce, které se sice ke slovu dostanou hlavně až ke konci snímku, ale zafungovali stejně opravdu poctivě. Ovšem tím, co mě dostalo na Konspirátorovi nejvíc a především mě to i fakt překvapilo, bylo naprosto otevřené obvinění již tehdy posvátné a nedotknutelné Americké ústavy, kterou zde Redford ukázal ve světle, ze kterého musí dostat každý hrdý amík kopřivku. Odvážný a neotřelý to tah. Konspirátor je zkrátka podívaná, která kvality na posazení na zadek rozhodně tedy nemá, nicméně především díky druhé polovině filmu dokáže ale minimálně zaujmout. ()

Mistickzz

Históriu ako takú mám rád a filmy o nej ešte viac a Redfordov The Conspirator mi opäť ponúkol pohľad na veci, ktoré sa už stali. Takto pekne vypätú súdnu drámu z 15.storočia som vážne nečakal. Atmosféra filmu bola pohlcujúca a záverečných 20 minút filmu ozaj výborne natočených. Od filmu k filmu postupne mením nazor na Jamesa McAvoya, ktorý mi začína byť sympatický, lebo potvrdzuje, že je talentovaný herec. K filmu by som mal len pár výhrad ako napríklad nepríťažlivá a trasúca sa ručná kamera, ktorá niekedy fakt vadila. Inak slušný film, ktorý stojí za pozretie. 76% ()

Indy 5, Transky 3, Lincoln, Harvey

Indy 5, Transky 3, Lincoln, Harvey

16.09.2009

Aneb „Steven Spielberg má napilno“. Pojďme popořadě – Harrison Ford pro magazín People řekl, že se Spielberg a Lucas shodli na zápletce pro Indianu Jonese 5. Už prostě vědí, co bude Indy tentokrát… (více)