Těsně po zavraždění Abrahama Lincolna je zatčeno sedm mužů a jedna žena. Všichni jsou obviněni ze spiknutí za účelem atentátu na prezidenta, viceprezidenta a ministra zahraničí. Jediná obviněná žena, dvaačtyřicetiletá Mary Surratt (Robin Wright), je majitelkou penzionu, ve kterém se šestadvacetiletý John Wilkes Booth (Toby Kebbell) setkal se svými komplici a plánoval tu simultánní útoky. Ve Washingtonu, který se jen těžko vzpamatovává z občanské války, se čerstvý právník a válečný hrdina na straně Unie, osmadvacetiletý Frederick Aiken (James McAvoy), se zdráháním ujímá obhajoby obviněné ženy před vojenským tribunálem. Aiken brzy začne pochybovat o vině své klientky a věří, že byla využita jako návnada a rukojmí, aby mohl být zatčen jediný konspirátor, kterému se podařilo uniknout, její vlastní syn John (Johnny Simmons). Zatímco se celý národ obrací proti ní, Mary musí spoléhat na Aikena, že se mu podaří odhalit pravdu a zachránit jí život. (oficiální text distributora)

Big Bear

Redford umí. O téhle části americké historie jsem nevěděl vůbec nic. Věděl jsem, že Booth nebyl sám a že vojáci spiklence nakonec dopadli a pověsili. Že mezi nimi byla žena, jejíž účast na celém spiknutí byla mírně řečeno nepodložená řádnými důkazy jsem absolutně netušil. Je smutnou pravdou, že když řinčí zbraně, mlčí můzy a mlčí zákony. Vláda potřebovala krví zchladit vztek a žal národa (hlavně toho na severu) a tak zkrátka došlo k čemu asi dojít nemělo. Bavíme se však o konci devatenáctého století! Dnešní optikou celý proces vypadá jak justiční vražda na objednávku. Jenže tehdy bylo soudnictví i lidská práva v plenkách. Přesto všechno a možná i díky těmto excesům se soudnictví a právo jedince na spravedlivý proces posunulo správným a civilizovaným směrem... Velmi jsem ocenil preciznost s jakou bylo dbáno na každý detail ať už šlo o uniformy či samotnou postel do které byl umírající Lincoln odnesený z divadla položen. Bílý dům na holé louce i vojenská pevnost taktéž stojí za vidění. 4 fotografie. * * * * ()

Silas

Trochu podezírám tvůrce, že film vznikl jen proto, aby kamera, světla a herci (ale i výprava a další) mohli naplno předvést svůj um, protože jinak jde jen o další soudní případ zasazený do 19. století. Nakonec to ale celkem slušně funguje. 7O% ()

Aky

Velice vydařené soudní drama díky zejména skvělé režii a výkonu Jamese McAvoye. Předloha skutečného příběhu brání udělat z vyprávění americkou pohádku, čímž film získává na síle. Z valné části se jedná o studii advokátního řemesla a obhájcovské etiky podávanou velice přesvědčivě, mnohem přesvědčivěji, než v Americe ve skutečnosti zřejmě fungují. ()

misterz

Veľmi dobre natočená verzia časti dejín, na ktorú by najradšej Američania zabudli. Prísť takým potupným spôsobom o prezidenta Lincolna bolo určite riadne frustrujúce, takže sa im ani nemožno čudovať, že v prípade úbohej majiteľky penziónu Marry Surratt obchádzali zákon ako sa len dalo. A keď to nešlo inak, tak aj s poverením prezidenta. Veľmi smutné a nespravodlivé. Presne ako bolo povedané vo filme: ... v čase vojny spravodlivosť mlčí..." O tom je i celý film. 80/100 ()

liskam

Nejsem Američan, neznám ústavu Spojených Států, a nejsem ani historik, aby mě nějak více zajímala. Abych pravdu řekl, ani jsem nevěděl, že za spiknutí a vraždu Abrahama Lincolna byla popravena i jedna žena. Takže jsem k tomuto filmu přistupoval čistě jako k historickému dramatu. A z tohoto pohledu se mi film líbil. A herecké výkony byly opravdu kvalitní. Aby také ne, když bylo obsazeno tolik známých tváří. Za mě 77% ()

Anderton

Veľmi napínavé, výborne zahraté, s niekoľkými subtílnejšími prekvapivými zvratmi. Film je dôležitý ako historický film, ktorý niečo vypovedá o svojej dobe, ale cítiť v ňom aj aktualizáciu. Ono sa totiž v politike nič zásadné za tie storočia nezmenilo. Redford si je toho dobre vedomý. Dalo by sa tu rozdeliť postavy na kladné a záporné, ale oni tie argumenty druhej strany nie sú tak nezmyselné, ako sa môžu zdať. Boj za pravdu je tak komplikovanejší, pretože každá pravda je relatívna. Tento film mohol byť jednou z hviezd oscarového večera, alebo aj väčší hit, ale nestalo sa tak a je mi to dosť ľúto. 90% ()

Dzeyna

Hodně propracovaný snímek, který mě vážně bavil. Přiznejme si, že James McAvoy není zrovna charismatický nebo dokonce lamač dívčích srdcí, ale tady opravdu dokázal, že je skvělý herec. Byl skvělý. Celý příběh mě hodně potěšil, a byl zajímavě ztvárněn. Téměř celý se odehrává u soudu a ve vězení a přece to stojí na tom, co se stalo mimo justiční zařízení a to na vraždě A. Lincolna. Myslím, že jsem viděla film o jeho vraždě poprvé a rozhodně toho nelituji. Skvělé argumenty, důkazy a korupce, ostatně to vše zůstalo stejné i dodnes. Příjemná podívaná s pro mě nepochopitelným koncem ze strany vztahu dítěte k matce. ()

teutates

Plné amerického nacionalizmu, ústavy, morálky, hľadania spravedlnosti... tradičný Redford. "Dôverihodná" rekonštrukcia udalosti, ktorá otriasla USA a navždy sa tak zapísala do jej histórie. "Suché" vykreslenie z právnického prostredia, vtedajšie výlohy stáli za to. James McAvoy ako severan obhajujúci južanov. Priznám sa dosť dobre nechápem danú nevraživosť, no Robert áno. 6/10 ()

eLeR

Redford to nenatočil zle, ale tak nejak učebnicovo. Šťavu tomu dodali všetci tí skvelí herci. A titulková Empty od Raya je moja obľúbená. ()

Chrustyn

Povedené soudní drama o procesu, který započal po vraždě prezidenta Lincolna, kdy byla jedinou obviněnou, nevinná matka jednoho z podezřelých z vraždy. Film stojí na hercích, kteří jsou bez výjimek výborní, více ale film bohužel nenabídne a režijně je bez jakýchkoliv nápadu. ()

classic

Na 16. amerického prezidenta - ABRAHAMA LINCOLNA, ( mimochodom - považujem Abea za najlepšieho am. prezidenta, aký kedy bol, na druhom mieste by som zvolil J.F.K - de - facto - obidvaja majú spoločné to, že sa na nich spáchal smrtonosný atentát ! ) - bol 15. apríla 1865 - spáchaný atentát, divadelným hercom - menom - John Wilkes Booth. Johna po necelých dvoch týždňoch čapli v južnom Marylande, kde sa odmietol v stodole vzdať a vyjsť s rukami nad hlavou, tak ho zastrelili. Okrem neho sa na atentáte podieľali viacerí, ktorých potom poslali na šibenicu... Diskutabilný verdikt bol vznesený voči majiteľke penziónu - Mary Surratt, ktorú poslali taktiež na šibenicu. Mary viedla tento spomínaný penzión, kde sa stretávali - obvinení, tu taktiež pobývali, pričom jej syn - taktiež sa volá John, pozná atentátnika Wilkesa Bootha, on mu vlastne pomáhal. Frederick Aiken - je mladý právnik, ktorý bojoval v občianskej vojne na strane Únie. Ujíma sa obhajoby - tejto ženy, zo začiatku so silným sebazaprením, postupne prichádza na to, že táto žena je len nastrčená figúrka, ktorú potreboval vojensky tribunál. Namiesto toho, aby sa priznal jej syn John, tak to schytáva ona na plnej čiare, a ani právnik Aiken - prakticky nič nezmôže, i keď sa snaží, ako vládze. Vynikajúci herci, ktorých v týchto historických kostýmoch je ťažké spoznať, že každý herec - vyzerá zaujímavo. Najviac - James McAvoy, ktorý je excelentný, ale najlepší výkon podáva Mary, alias - Robin Wright, ktorá dáva do toho svoje maximum. Réžia - Boba Redforda, nie je ničím výnimočná, ale moja pozornosť bola prítomná počas celého snímku. V poslednej dobe sa zameriavam na právnické snímky, ktoré ma inšpirujú, tento sa radí k tým pozoruhodnejším, jednak preto, že sa dbalo na presnosť, a to vždy beriem do úvahy, keď sa filmári vracajú k svojej histórii. Pár divných strihov neubudlo na kráse. Istotne odporúčam, ak vás zaujíma POZADIE - okolo Lincolna, dozviete sa zaujímavé poznatky. Napríklad, že ho chceli pôvodne... ()

Yardak

1865 - soudní drama, které kromě určitého popisu historie nám může metaforicky říct i něco k dnešnímu politickému systému, neboť jednotlivec nikdy nemůže "vyhrát". James McAvoy zase jednou září, Redford svírá režijní otěže též velmi jistě a k tomu ještě tolik známých herců ve vedlejších rolích. Historie jednou nedostala od Hollywoodu na frak:o). ()

jojinecko

4,5*5...Robert Redford a politické témy - vždy zaručená kvalita. V Conspiratorovi sa vychádza z reálnych historických udalostí, ohľadom súdneho procesu s ľuďmi (ne)zapletenými do atentátu na Abeho Lincolna. Redfordovi sa bravúrne podarilo zachytiť historické reálie, ale filozofický presah diela do súčasnosti je zrejmý (napr. procesy s údajnými teroristami a sporné Guantanámo - aspoň ja som to tam medzi riadkami videl). O vine a treste, bolo nakrútených veľa filmov. Tento je svojský, originálny, perfektne napísaný& zrežírovaný a presný. Spravodlivosť a právo sú relatívne veličiny podriaďujúce sa vyšším cieľom, ktoré stoja často krát nad morálkou a etickou rovinou- to platilo a vždy platiť bude, bohužiaľ. ()

honajz

Dokonalý film s výborným scénářem. V podstatě soudní drama na obehrané téma, tentokrát však ozvláštněné tím, že k němu skutečně došlo a že se režisér Robert Redford snažil o co nejvěrnější historickou přesnost. Vše podtrhují i skvělé herecké výkony. Jen kamera občas nemusela tak lavírovat, jak je dnes zvykem. Na to, že má film dvě hodiny, nedokázal jsem se od něj odtrhnout. Podruhé už se na něj asi nepodívám, ale je to skutečně poctivý kus filmařiny na zajímavé téma. ()

rikitiki

Co je důležitější - spravedlnost pro jednoho, nebo historická nutnost pro všechny? Kdo to rozhodne a jaké k tomu použije prostředky? Aktuální téma se Redfordovi podařilo natočit naprosto nevzrušivě, jako vybledlou fotografii ze starého alba z půdy. Většinu filmu jsem postrádala emoce, přitom příběh samotný jimi musel přímo překypovat. Režisér se příliš soustředil na rozumovou, vysvětlovací dějovou linku, jakoby zapomněl, že city bývají přesvědčivější. /11. 4. 13./ ()

=woody=

Nechávám pozdravovat.. Redfordova tvorba posledních let se vyvíjí, ač se to třeba na první pohled nezdá, stejným směrem.. Mohu-li vzít za příklad jiného barda, srovnám Roberta se Spielbergem.. Dokonalá, léty vypilovaná režie ve službách vlasteneckého vymáhání spravedlnosti.. Ne náhodou sahá po látce, vracející se k politickým kotrmecům, za účelem osvětlit dějinné události.. Jen je holt třeba počítat s rozpaky na ostatních kontinentech.. Mějte se filmově! Woo. ()

Ilicka

Jsou chvíle, kdy rozbouřené emoce stojí nad spravedlností a místo trestu přijde pomsta. Ani svatá Ústava není nezneužitelná, při kácení lesa létají třísky a jedna jižanská matka musí trpět místo syna. Robert Redford je dobrý přednášející, ale emoce a hluboký zájem ze mě začal tahat až po drahné době. Takže se vlastně můžu podepsat pod Isherwoodův komentář...Inter arma silent leges ()

Othello

Už ze začátku mě zprudilo, jak se dá natočit tak vděčná scéna jako zastřelení Lincolna se vším kolem (divadlo, skok vraha před obecenstvo s rebelským heslem na rtech, nošení Lincolna přes ulici) tak nudně a neinovativně. Film však bohužel kartu neobrátí. Redfordova režie je stejně suchá jako jeho herectví a nejvýraznější scény jsou ty soudní (díky bohu jich je požehnaně), protože se v nich hodně mluví a nemusim alespoň uvažovat nad tim, proč se počtvrtý opakuje ta samá kamerová jízda. Tu vizuální nudu se pak někdo chytře snažil postprodukčně obohatit přidaným zrnem a zvýrazněním světelných zdrojů, ale to vás dvě hodiny neudrží žejo... Ideální na hodinu dějepisu, abyste si ujasnili, jak to tenkrát vlastně (nejpíš) bylo. ()

Indy 5, Transky 3, Lincoln, Harvey

Indy 5, Transky 3, Lincoln, Harvey

16.09.2009

Aneb „Steven Spielberg má napilno“. Pojďme popořadě – Harrison Ford pro magazín People řekl, že se Spielberg a Lucas shodli na zápletce pro Indianu Jonese 5. Už prostě vědí, co bude Indy tentokrát… (více)