Těsně po zavraždění Abrahama Lincolna je zatčeno sedm mužů a jedna žena. Všichni jsou obviněni ze spiknutí za účelem atentátu na prezidenta, viceprezidenta a ministra zahraničí. Jediná obviněná žena, dvaačtyřicetiletá Mary Surratt (Robin Wright), je majitelkou penzionu, ve kterém se šestadvacetiletý John Wilkes Booth (Toby Kebbell) setkal se svými komplici a plánoval tu simultánní útoky. Ve Washingtonu, který se jen těžko vzpamatovává z občanské války, se čerstvý právník a válečný hrdina na straně Unie, osmadvacetiletý Frederick Aiken (James McAvoy), se zdráháním ujímá obhajoby obviněné ženy před vojenským tribunálem. Aiken brzy začne pochybovat o vině své klientky a věří, že byla využita jako návnada a rukojmí, aby mohl být zatčen jediný konspirátor, kterému se podařilo uniknout, její vlastní syn John (Johnny Simmons). Zatímco se celý národ obrací proti ní, Mary musí spoléhat na Aikena, že se mu podaří odhalit pravdu a zachránit jí život. (oficiální text distributora)

dee-key

Nikdy jsem nebyl zběhlý v americké historii, proto mě obsah tohoto snímku překvapil. Netušil jsem, jak to všechno okolo toho bylo, takže minimálně informační hodnota filmu je na úrovni. Jinak je to prakticky okecávací právničina. Místy dost dramatická, aby to hezky vypadalo na stříbrném plátně, ale poutavé. Ale řeknu vám, já být Aiken, obhajovat tu ženu a vědět, jak je naprosto všechno od začátku zaměřené proti ní, jako (prakticky) nevinnému člověku, to bych se na to asi vybodnul hned první den. ()

Sheldra

Jo takhle se buduje svobodnej stát, kde je možný žalovat i chlápka, kterými se vloupáte do garáže. Holt ani Řím nepostavili za den. McAvoy v roli ani ne tak idealistickýho, jako spíš morálně založenýho obhájce, a Robin Wright Penn coby jižanka charakteru natolik pevného, že na ní můžete dříví štípat, zafungovali jako dva magnety, který otáčejí střelku mýho diváckýho kompasu rovnou k tomu správnýmu pólu. Takhle vystavěný soudně-politický dramata zatra můžu! ()

OG_Swifty

Konspirátor měl / má ambice na to být velmi zajímavým historickým dramatem, založeným na skutečné události. Bohužel se Redfordovi nepodařilo zajímavost kauzy zachovat a místo toho sledujeme nudu jako z průměrnýho dílu JAGu (akorát dobově jinam zasazeném). Vlastně jsem doteď (asi 5 dní po shlédnutí) z filmu nepochopil, jestli Mary Surratt byla skutečně svině, anebo jenom jižanská matka kryjící svýho blbýho syna. Taky mi tam chybělo něco víc v epilogu filmu o Aikenovi - sice mu suspendovali členství v klubu, ale co bylo jako pak? Zkrátka jsem čekal víc, než jsem dostal. Lepší 2* ()

berusche

To, že je Redford nejen krasavec s charismatem, kterým doplňoval nejednu svou roli, je zřejmé už nějaký ten pátek. To, že je i zdatným režisérem, nikoho už asi taky nepřekvapí. A to, že dal možnost Solomonovi, aby se ukázal, taky nebyl špatný tah, poněvadž scénář se mi tuze líbil. No, uznávám, že je to hodně dáno tím, že právnické prostředí je právnické prostředí a mě hodně baví. Výběr jednoho z důležitých milníků americké historie jako námětu se tady skutečně vyplatil. I ten punc pravdivosti tady vůbec nepřekáží, ba naopak. Výkon McAvoye je zdatný a ještě zdatnější je ten mistra vedlejšáků Wilkinsona. Co je trochu na škodu je závěr, který měl být bohužel tím, co vás jakože překvapí, že to tak prostě je. Mě to nepřekvapilo a dospět do finále takovým způsobem je trochu škoda. Něco mi tam v tomhle pohledu scházelo. Jinak bych ráda dala za plný počet. ()

Fíla

Jak je to těžké, když se někdo z vedení rozhodne že to tak prostě bude, ať se stane co se stane. Celkem dobrá záležitost okolo Redforda. Nicméně o soudním procesu, který byl prostě jednostrannou záležitostí a již předem rozhodnut z vrchní pozice. Pád, pád a jen pád. Rozpočet: 25,000,000 $. Celosvětový výdělek: 15,478,800 $. ()

M.i.k.e

vydařené soudní drama s výborným McAvoyem,kterému však chybí určitá "vášeň" pro to aby diváka více vtáhlo a oslovilo.Je vidět,že Redford na režijní sesli umí,ale druhý Eastwood to zatím není...60% ()

Martin741

Opat velky film pana reziserskeho maga CervenehoForda a prakticka ukazka reziserskeho talentu. MekEvoja teda od tohoto filmu velmi nemam rad, ale zvysni herci, pribeh a najma rezia talentovaneho CervenehoForda su na urovni. 80 % ()

Aljak

Nedávno som o Mary Surratt čítal v 100+1ke článok, a tak som bol zvedavý aj na filmové spracovanie tohto príbehu o vopred rozhodnutom súdnom procese so ženou, ktorá sa stala neskorším symbolom. Samozrejme, že určitý podiel na tom celom atentáte asi mala, aj keď skôr pasívny ako aktívny, no vtedajšia Amerika jednoducho potrebovala preukázať svoju moc na každom človeku, ktorý už len teoreticky mohol mať s atentátom niečo spoločné. Je to ako keby vás súdili za to, že váš syn sa dopustil nejakého odsúdeniahodného činu a potom ušiel. Takže napokon Mary len "zdedila" celú vinu po ňom... Smutné, že následný civilný súd bol napokon zavrhnutý, hoci ťažko povedať ako by to napokon dopadlo. Film bol fajn, mal svoje silné fázy, ale aj tie slabšie. Treba však vyzdvihnúť najmä skvelý herecký výkon Jamesa McAvoya, ktorý to zvládol na výbornú! ()

bourec

Komorní film,odehravající se hlavně v interierech,spíš vhodnej pro televizi,bez napětí,tady Redford asi usnul.Nedivim se,já s tim taky bojoval.40%. ()

Streeper

Smrt prezidenta Lincolna trochu z jiného úhlu pohledu. Jsem si jistá, že to pro zemi musel být obrovská rána, ale dalo se to řešit tak, že pověsí jen pachatele a ne matku jednoho z podezřelých, který se na tom mohla podílet, ale nemusela. Je to silné komorní drama, jen škoda, že je to tak zdlouhavé a upovídané. Herecké výkony jsou obstojné, James McAvoy byl skvělý a bylo mi ho líto, že je soud a politici proti němu. Konec mě primo šokoval, je neuvěřitelné, čeho kvůli pomstě jsou schopni lidi dosáhnout. Za mě průměrné drama, které má své vsětlé chvilky, ale nenadchne natolik, abych si ho pustila vícekrát, jednou stačilo. ()

dubinak

Tady je velká škoda McAvoyova nevyužitého potenciálu, On je tak šíleně schopný herec a tahle role skeptického právnického zelenáče, ve které nemohl projevit příliš emocí pro něj byla škoda. Veškerý scénář je opravdu výborný. Odhalená zákeřnost zmanipulovaného soudnictví a jeho příslušníku je vyobrazena nervydrásajícím způsobem. Redford nastolil řemeslně zcela bezchybné drama, ale chyběly mi v němm emoce a intenzivnější projevy postav. Taky mohlo být kvůli stopáži méně mrtvých bodů. Podáno to ale bylo velmi profesionálně. ()

Pajky3

Konverzační drama ze soudní síně aneb co dělat, když jsou všichni proti vám. Mladý právník, zpočátku presvědčený o vině se proti své vůli ujímá případu a za každou cenu se snaží ukázat na předpojatost soudců a nespravedlnost soudního procesu. V celé své nahotě se ukazuje jak funguje "spravedlnost" a jak jsou zaručena práva každého člověka. Jen ty vousy u McAvoye mi přišly směšný a Robin Wright vypadala hrozně. Tohle se Redfordovi podařilo ()

Wormboy

Paralely sudneho procesu s Marry Surrattovou s akymikolvek politickymi procesmi, nielen dnesnej doby, je podla mna hladat uplne zbytocne, pretoze taketo procesy nikdy neboli a myslim, ze nikdy ani nebudu o spravodlivosti, ale skor o obetnom barankovi, ktoreho ta ktora vladna garnitura potrebuje najst, aby dala zadost nie spravodlivosti, ale pudovym tuzbam bezmenneho davu po krvi. Redford rezirovat vie a rovnanko vedia hrat osobnosti, ktore sa herecky na filme podielali. Film ubehne ako voda, velmi dobre sa nan pozera, neuraza jedinym jednym zaberom, ci detailom, co ma vsak trochu zamrzelo je, ze Redford mi neponukol jedinu "dlhsiu" scenu, ktora by ma ponechala vlastnym myslienkam. ()

laik_60

Film stavaný, dejovo vychádzajúci z historickej udalosti, pátral som troska po googlil, a bolo to tak. Polovojenská mašinéria v období končiacej občianskej vojny jednoducho musela zasiahnuť a spravodlivo. Žiadny súd ale tvrdo ... starozákonne „oko za oko ..zub za zub“. Keď zastrelia prezidenta niekto musí pykať. Vtedy sa nehľadí na spravodlivosť, ale na pomstu. Neviem kto robil scenár filmu, ale redford ako režisér nesklamal. A herečka (Wrightová) to zahrala naozaj „pravdivo“. :) Dokonca sa na Marry Surrattovu aj dosť podobala. S ľahkosťou dávam filmu 5 b. (A ked vydrzíte do konca pri titulkoch odmenou Vám bude pekná pesnička) ()

Juto

Tento film je veľmi dobre rozohraný a na rozdiel od niektorých filmov o občianskej vojne skutočne vyjadruje emócie, ktoré pociťujú postavy v histórii. Je to skutočne o boji medzi spravodlivosťou a krajinou.  Konflikty v tomto filme sú veľmi hlboké a silné. 7/10 ()

campix

Upovídaná, ale strašně upovídaná soudní nuda, odehrávající se na pozadí atraktivních historických událostí. Jedna z mála událostí, díky které si mohou američané říct, že mají nějakou historii a v ní nějakou opravdu zajímavou (konspirační) historickou událost. Herecky určitě solidní, ale dějově velká nuda, kterou nezachrání ani místy zajímavé dialogy a také to již mnou zmíněné historické zařazení. ()

PanZahadnyCZ

Oceňuji Redforda za snahu přispět do světa filmu jinak než herecky, kde už snad sám sobě nasazovat laťku výš ani nemůže. Možná právě proto jsem nad tímto snímkem tak tolerantní, ale jinak bych ho asi nedokoukal. Úvodní hodina je strašně zdlouhavá, což leckterého diváka odradí. Kdo však vydrží až do konce, tak zjistí, že Robert Redford možná skrytou satirou, nebo možná historicky věrným pohledem na minulost, poukazuje na prameny korupce a soudního bezpráví, jež započalo možná tímto případem. Jak už jsem ale řekl, film je natolik zdlouhavý, že pouhá hodinka by nejspíš stačila – třeba dokumentárně zpracovaná, avšak Robert Redford šel do rizika dvou hodin. Zkrátka, plno známých herců, velmi dobrý scénář ani nic dalšího nemění fakt, že Konspirátor slouží spíše jako učebnicový podklad atentátu na Lincolna, který je sice velmi detailně vyobrazen, ale běžného diváka to k filmu nepřiláká. ()

dr.fish

V dobách války Severu proti Jihu bylo na celém světě právo ještě v dobách temna. České země úpěly pod Rakouskem prošpikovány tajnými fízly, zavíralo se za nepodložená obvinění a bez většího dokazování. To v nejdemokratičtější zemi světa už bylo možno obviněné kvalifikovaně hájit. Ovšem pouze tehdá, pokud nezabili prezidenta, nebyla válka a novej prezident nebyl trochu "zaujatej" proti atentátníkům na toho starýho prezidenta. I tak ale právo v Americe začlo brzy a zostra, a Redford nám o tom natočil film. Připomnělo mi to český film o právníkovi, co hájil K.H.Franka. Těžký úděl obhájce v předem prohraném procesu. Na filmy "od soudu" moc nejsem, ale občas se zadaří. Tenhle mne zaujal..80% ()

Indy 5, Transky 3, Lincoln, Harvey

Indy 5, Transky 3, Lincoln, Harvey

16.09.2009

Aneb „Steven Spielberg má napilno“. Pojďme popořadě – Harrison Ford pro magazín People řekl, že se Spielberg a Lucas shodli na zápletce pro Indianu Jonese 5. Už prostě vědí, co bude Indy tentokrát… (více)