Architekta bývajúceho v rozľahlom dome práve opúšťa priateľka a ostáva sám. V jeden večer na jeho dvere zaklope neznámy muž, ktorý si potrebuje zavolať. Dopraje mu chvíľku súkromia, no keď sa vráti, muža nevie nájsť a čo je podozrivejšie, nevidel ho ani odchádzať.
Časom dostáva pocit, že v dome sa okrem neho nachádza aj niekto iný... (petero)

Omnibus

"Po bytě mi courá éro, půjdu spinkat do auta! U sousedky honím péro, pak si vlezu do kouta." Kdo papal z mojí mističky? Kdo spinkal v mojí postýlce? A kdo si, kurva, v mojí koupelničce holil bobra?! Otázky, samé otázky... Odpovědi nečekejte, logiku v tom nehledejte. Ani Felix vám s tím nepomůže, v té jeho garsonce o 1100 m2 se toho už ztratilo... Felixova identita, láska partnerky, portrét partnerky, záhadný telefonista a bohužel i zdravý rozum. Pár příkladů z dementního scénáře: Felix zjistí, že mu záhadný chlap, vtíravý jak pitralon, t.č. si v jeho baráku plnící odznak 100 jarních kilometrů, věšel bulíky na nos a že telefonní budka přes ulici funguje. Jak zareaguje? Přece nijak. Jde normálně chrnět! :-)) Když mu po pár dnech v kobercích vydupané pěšinky začnou vadit, co udělá? Jde spát do auta... A aby té idiocie nebylo dost, začne i on šukat po světnicích u sousedky, sprchovat se u ní, vykukovat za ní u telky, papat z její mističky a spinkat pod její postýlkou (a honit si tam péro). Nakonec jen tupě čumí prostřelenými dveřmi na umírajícího těhotného scenáristu a nezmůže se ani na zavolání sanitky, ani na prosté WTF?! ()

sochoking

Až zase také mätúce to nie je, ako som si tu prečítal v komentároch. Jednoducho to nadupali hanekeovskou atmoškou, aby to potom zabili debilným koncom. Ale i tak za 4, bo som to dal na jeden dych. P.S. Som presvedčený, že Vás napadne hned niekoľko, a ešte lepších, alternatívnych koncov! ()

dr.horrible

Pár scén bolo špičkových (hádka, oslava narodenín) a hrozne rád by som tam tú štvorku dal, to by to ale nemohlo byť tak strašne vykonštruované a nepravdepodobné. V podstate celá druhá polka filmu, je v podstate úplne normálna blbosť. Aj keď dobre natočená, s realitou má spoločné pramálo. O čo akože hlavnému hrdinovi šlo? A prečo niektoré zábery (sledovanie TV, čítanie knihy) vyzerajú ako komédia? Napínať tento film dokáže, k spokojnosti mi toho ale pri ňom chýba hodne. Hodne, keď existujú filmy ako tento, alebo tento (časovú slučku si nevšímajte). ()

swamp

O něco slabší režisérův film, než novější Los Ojos de Julia. Přesto žánrově velice blízký, rozhodně v průběhu dosti netradičně se odvíjející a místy až vtipný. Škoda, že karty jsou až okatě rozdané a že některé nelogičnosti snímek mírně strhávají k průměru. Přesto doporučuji, rozhodně stojí za povšimnutí. ()

Campbell

Tak hezky to začalo abych mohl od prostředka zvracet. Takže popořádku.O filmu jsem si nic před jeho zkouknutí nečetl, nevěděl jsem o čem je, věděl jsem jen že má poměrně vysoký hodnocení tak jsem se těšil. No a tak jsem to pustil a první půlhodina mě naposled takhle zaujala když jsem koukal na starší verzi When a stranger calls, to znamená parádní atmosféra která se dala krájet. Napínavý to bylo tak moc že jsem snad nemrknul. Ale pak to přišlo v půlce filmu jsem se ocitl v nějaký domě s nějakou ženskou a můj zájem totálně opadl. Protože už to byla spíše psychologie která mě moc nebavila, herec v hlavní roli byl dobrej a i ten rozpad zahrál dobře ale prostě jsem se spíše nudil, takže 4*. Ale sakra ten začátek byl parádní. ()

PetrPan

Zvláštní film, na jedné straně zcela debilní hlavní hrdina, na straně druhé vynikající atmosféra strachu v první půli avšak bez jakékoliv pointy či vysvětlení, pak v druhé půli "shocking" změna dějové linie a z oběti se nám vyklube něco zcela jiného, ale opět bez nějaké logičtější příčiny, opravdu to chování hlavního hrdiny bylo hodně off topic, ale nejvíc mi asi vadil samotný závěr, i když jsem tu fádní koncovku čekal, tak jsem tajně doufal v něco jiného a ono ne :( Po shlédnutí jsem i přes ty lapsy chtěl jít na 4 hvězdy, zejména za tu atmosféru první půle, ale nakonec to neudělám, ona ta debilita byla opravdu dost zjevná. ()

Hunter2222

Tak toto je neuveriteľná pecka! Proste španiely vedia ako natočiť poriadny horor. Čisto atmosferický kúsok, v ktorom uvažujete, či sa to hlavnej postave iba zdá, alebo je to naozaj a ak je to naozaj, kto to je... No proste neustále rozmýšľate a snažíte sa nájsť súvislosti. Potom sa dej poberie trochu inou cestou, ktorá by niekoho mohla nudiť, ale mne sa páčila a to veľmi. Koniec je samozrejme excelentný ako sa v španielsku patrí a pekne všetko vyjasní, aj keď niečo nechá na divákovi, aby si urobil vlastný názor. Myslím, že každý po dopozeraní skontroloval svoj dom/byt, či náhodou u neho nie je nejaký nepozvaný hosť. :-) ()

Happens

Dokonalost. Všichni si vychvalují La Cara Oculta, no ale tento snímek je taková zvláštní parafráze s tím, že se nemění moc osoby, ale zvláštně charakter. Ta otočka uprostřed filmu je opravdu dokonalá. Režisérovi se ve dvou domech s pár herci v naprosto komorní atmosféře podařilo vykouzlit úžasné napět, příběh a strhující mindfuck. ()

korbitch22

Jedno z největších překvapení,které jsem kdy měl tu čest vidět.Film začíná jako ponuré komorní drama o nepovedeném vztahu,aby se změnil v mysteriózní thriller,pokračoval k atmosférickému hororu a ve finále se změnil v ujetou komedii,načež v posledních minutách tohle všechno zkombinoval dohromady a vygradoval geniální pointou.Šílený film,který vás plných 108 minut nutí šrotovat mozek jako nikdy.Stejně jako hlavní hrdina začnete tápat,začnete se bát,začnete z toho šílet,budete se stejně jako on smát a pak dost možná...budete plakat.Režisérské překvapení a tak dobrý scénář,že před jeho originalitou a vypointovaností ja uznale smekám a přiznávám,že tohle bych nikdy napsat nedokázal,ač by to bylo mým snem.Andoni Gracia v hlavní roli naprosto exceluje.Natočit se tohle v Americe,ohání se to minimálně pěti nominacemi cen akademie,bohužel ze Španělska je daleko,přitom trapáci jako Fincher,Lynch nebo Torro by se měli od Moralese hodně co naučit.Jak řikám,totální námrd a vřele DOPORUČUJI! 95%. ()

lola3121

Jeden chlápek pustí druhého chlápka do domu, aby si mohl zatelefonovat. Nechá ho chvíli o samotě a mezitím druhý chlápek zmizí, přičemž je důvodné podezření, že z domu neodešel. První chlápek prohledá celý dům, nikoho nenajde, přesto se nemůže zbavit dojmu, že v domě není sám. Celkem strašidelný příběh se pak zvrtne v téměř komedii, kdy první chlapík uteče ze svého domu a "nastěhuje" se k manželce druhého chlápka, upoutané na invalidní vozík, a zamiluje se do ní. A teď jak z toho ven, že? Nebudu vás dlouho napínat, patřím do té skupiny diváků, kteří vůbec nepochopili závěrečné "rozuzlení". Čili tímto bych prosila někoho z druhé skupiny, jestli by mi laskavě neosvětlil, jak to vlastně bylo a co měla znamenat ona závěrečná scéna. Jinak to byl celkem hezký film. Zdvořile děkuji předem. ()

heyda

Hodně otázek a odpovědí strašně málo. Zkusím vám sem napsat moje domněnky, tak to prosím nečtěte, pokud jste film ještě neviděli. SPOILER: Jde tedy o to, že jsou 2 domy propojené podzemní chodbou, která ústí do sklepa obou domů. Máme 4 hlavní lidi. Chlap číslo 1, který se nejdřív bojí, že ho někdo straší a potom je sám tím duchem v druhém domě. Za tím vidím jen snahu tvůrců ukázat nám, že lze takovým to ´´neviditelným´´ způsobem fungovat. Chlap číslo 2, jakýsi Martin, ten opustil svou ženu na vozíčku a velmi pravděpodobně se zamiloval do ženy chlapa číslo 1. Tato žena s ním pravděpodobně má dítě, a proto chodí neustále do domu chlapa číslo jedna. PRVNÍ KRAVINA: Proč se pohybuje po domě, i když tam není jeho milovaná??? Na konci zjišťujeme, že tento chlap uvízl zavřený mezi sklepy obou domů. DRUHÁ KRAVINA: ta zeď musí být průchozí...dále je nám ukázáno, že chlap číslo 1 nepostřelil chlapa číslo 2, nýbrž svoji bývalou ženu, která si předtím šla jen pro obraz (smutná náhoda)...TŘETÍ KRAVINA: chlap číslo 1 dělal ducha v tom druhém domě několik dní, jak tedy mohla tak dlouho přežít jeho postřelená bejvalka???........Na filmu se mi líbila hlavně originalita a atmosféra. Vadilo mě, že se děj hodně vleče a ještě víc mě mrzí nelogičnosti filmu. Když už mystery, tak dějově ucelené a zbavené nesmyslů. Škoda...60% ()

honajz

SPOILERY. Ok, máme tu namyšleného a asociálního architekta, kterému někdo chodí po domě. Holka se od něho odstěhovala, ale pořád ho má ráda. Jen se s tím pedantem nedá žít. Architekt je chlápek, kterého kdo potká, smrti neujde. Ženská se psem je jen jedna v řadě. Ale celkově mi uniká, o čem film vlastně byl. Chvíli buduje jakousi atmosféru, aby to celé vzápětí shodil. Začátek vypadá zajímavě, kdy člověk přemýšlí, jestli na něho něco neušila jako pomstu jeho bývalka. To by vysvětlovalo, proč v domě neslyší zvuky, které slyší hlavní antihrdina. Ale zcela to nevysvětluje, kdo ty ruchy dělal, když je měla vlastně dělat ona, ale stojí s ním současně dole v hale? A samozřejmě celá ta střelená linie se sousedkou - to jako proč? Mají Španělé nějakou velkou obsesi, že jim lidi lezou do baráku a sledují je? Nebo jen pan režisér trpí paranoiou? A co linie archeologa Martina? Hledal snad ve sklepě artefakty? A když si šel zatelefonovat, šel si jen obhlédnout sklep, nebo je to prostě jen úlet? A proč nerozkopl krumpáčem spíše dřevěné dveře, místo zdi? Proč se vůbec chtěl k sousedovi prokopat? Byl teplej? Masturboval mu pod postelí? Vrátí se dítě a bude dál ve zdech domu strašit, aby vznikl druhý díl? Zkrátka, mám rád horory, napětí, ale nesmí to být blbé. A mělo by to pracovat s nějakou elementární logikou věci a nedělat z diváka blbce. ()

GigaPudding

Nevím tak úplně co napsat, protože pro mě osobně tenhle film byl velké překvapení a to tak, že ani dobré překvapení, ani špatné překvapení, ale prostě překvapivé překvapení, protože El Habitante Incierto není ani trochu čím se zdá být :). Má to napětí a zábavu a tak, má to i nějakou pro mě trochu křečovitou pointu, ale hlavně to prostě má úplně nečekaný děj, takže se mi to nechce blíž popisovat, protože i sebemenší spoiler by to pokazil. Já jsem teda nevěřila na co to teda vlastně koukám, když se to začlo vybarvovat :). Každopádně to ale mělo zajímavé nápady a napínavé scény a takový zvláštní podtón ve vyprávění a celkovém ději. Co mě ale moc netěšilo bylo úplně nesmyslné chování postav, i když později jsem to filmu odpustila, když se mi teda ukázalo, že to není takový film, jako bych čekala :). ()

SOLOM.

Ve chvíli kdy začne Félix pátrat, kampak že to zmizel jeho host, nastává nejlepší pasáž celého filmu. Ponurá atmosféra a potřebná dávka napětí udělá své a divák tak s velkým očekáváním sleduje minutu po minutě, kam se děj posune. Kdo je onen cizí muž? Kam se poděl? Nejde jen o chorou představivost hlavního hrdiny? Tak přesně tyto otazníky mi šrotovali v hlavě a nebudu zřejmě sám. Zhruba v polovině filmu začíná vše gradovat, ale poté následuje zlom. Tvůrci se rozhodli ještě více zamotat divákům hlavy a zvolili pomalejší tempo. Tento krok se však v mých očích nezdál být zrovna nejlepší volbou, protože popravdě jsem se začal trochu nudit. Následná pasáž totiž byla pravým opakem toho, co jsem měl možnost dosud sledovat. Navíc se do všeho začala motat zase ta „zasraná“ romantika, která mi leze v hororech krkem. Zbytečné natahování a proměna chování hlavního hrdiny se mi zrovna dvakrát nelíbilo. Začal jsem vážně pochybovat o žánrovém zařazení a to dlouhé čekání na další zvrat se začalo měnit v zoufalost. Naštěstí to Morales ukočíroval zajímavým závěrem. Bohužel se však nemůžu zbavit dojmu, že to trochu přehnal. Logiku trochu zahodil stranou a nelze si nevšimnout několika velice podivných „událostí“, které do sebe sice nakonec zapadnou, ale pozornému divákovi nad nimi zůstává rozum stát. ()

eraserhead666

Někde v tom všem bude určitě ukryto něco hodnotného, podstatného, objevného. Ale kdo ví, zda je možné to objevit. Zpočátku dobře rozjetý horrorový thriller o chlápkovi stiženém fobickým strachem a utkvělou představou je napínavý, zajímavý a plně funkční. Jenže když se ve druhé půli hlavní hrdina stane tím, čeho se bojí, celé se to přesune místy až do komediální roviny a když se to ke konci začalo zvratově pointovat, byl už jsem zmatený jako okurkový salát. Hlavní hrdina je dobré hráblo, psychicky se rozpadajícího týpka, podivínského vlastně již od prvních okamžiků, kdy se s ním setkáme, dává hodně dobře. Trošku ale nechápu, proč obě hlavní ženské postavy hraje jedna a ta samá herečka (ne, že by je hrála špatně). Snad mi něco uteklo, ale žádnou možnou záměrnou spojitost jsem mezi tím (a pro to) nenašel. Nějaké ty nelogičnosti, nebo spíše podivné chování a náhody, se dají přehlédnout, stopáž jen tak tak na hraně už může místy trochu tahat za pozornost (ale nenudí to). Herecky je to fajn, ale příběhově je to možná až moc překombinované a jaksi samoúčelné. Takové až moc podezřele náhodné. ()

Dharter

Jedná se o film s originálním nápadem, famózní hudbou, a reálným průběhem. Tedy až do doby, než se jedna postava začne chovat iracionálně. Vy v tu chvíli doufáte v grandiózní pointu. Pak přichází druhá polovina filmu, která obsahuje komediální děj. Jak asi je těžké schovávat se před invalidou na vozíku? Jo, 15 minut nám ukazují, jak těžké to je. A to ani člověk netuší, co přijde místo grandiózní pointy. Takže nakousneme bagetu, a připravujeme se na zjištění, že se na to scénárista jednoduše a drze vykvákl. ✔ ()

6thSun

Podstatně zábavnější, než režisérův druhý snímek Los Ojos De Julia, i když i zde jsem měl problém s logickými trhlinami a neúměrně natahovanou stopáží. 75% ()

Borrtex

Naprostá španělská klasika. Dokonale propletený příběh, bezchybná napjatá atmosféra, skvělý hudební doprovod a nějaké to nevyřešené na konci filmu. No prostě vynikající španělské psycho-drama:-) ()