(Sebe)destruktivní konverzační roadmovie aneb pojízdná spermobanka s trvalou... I dal jsem si druhýho Todda Phillipse ve dvou dnech a po absurdním úletu The Hangover čekal jsem přinejmenším stejně svižně napsanou a zrežírovanou pohodovku. Jak už mě při pařbě napadlo, tak Phillips objevil mezistupeň mezi kontrolovanou debilitou a nekontrolovatelným magorismem definovaný jako Zach Galifianakis. Takže bylo jen otázkou času, kdy mu nějaký film "ušijí" přímo na tělo a v případě Due Date je dokonce víc než patrný, že těchle pětadevadesát minut sám vyloženě táhne. Nic proti Robertu Downeymu Jr., jemu prostě ten cholericky arogantní "starkovský" výraz sedí, jen tady hraje chvilkama možná až trochu okatý sparing. Ale celkově jsem se bavil, možná o trochu víc než u samotné "Pařby", byť za ní paradoxně v celkovém dojmu Due Date trošku zaostává. Místy vyloženě perfektní dialogy (skvělá reflexe doby - "Až mě líp poznáte, zjistíte, že mam skvělou povahu. Mam 90 přátel na facebooku, 12 váhá, ale i tak jich mam 90!"), vkusně naředěné "emotivními", prostě lidskými chvilkami a ještě navíc velký plus za halucinogenní jízdu v rytmu nezaměnitelný "Hey You" od Pink Floyd. Svižná komedie se scénářem o životě a nebo jen živelný scénář o bizarnosti života. [final rate: 70%](16.4.2011)

Po dlhej dobe vynikajúca komédia v úplne inom podaní než klasické komédie. Nesmejete sa na každej hlúposti ,skôr niekedy súcitíte s trápením muža, ktorý sa chce dostať načas do pôrodnice .Pri všetkej vážností situácie v ktorej bol Peter (Robert Downey Jr) a smoly ,ktorá ho sprevádzala osudovou cestou domov, som sa fakt čudoval čo všetko vydržal akceptovať nepodarenému, podpriemerne inteligentnému Ethanovi (Zach Galifianakis), ktorý stále vedel zapôsobiť na jeho slabé miesto. Príbeh poukazuje aj na iné skutočnosti zo života ako napríklad neuťahovať si z postihnutých ľudí ,či dôvera vlastnej manželke, ktoré v tomto príbehu boli podané drsne a zároveň humorne.(23.1.2012)

Začátek, to byla slabota. až mě to nebavilo. Komedie postavená na dvou lidech, kteří se prudí, nemůže fungovat, když vás svým chováním otravují. Ještě, že jsem si před tím přečetl něčí komentář "Těžký rozjezd, skvělý dojezd" a věřil jsem ve zlepšení. Přesto byly dlouhou dobu jediné momenty, kdy jsem se zasmál: mastrurbace, kanály a kafe. Nevim přesně, co se zlomilo, ale najednou to, co bylo otravné se změnilo tím správným směrem a (jindy) výborný Downey a (jindy) výborný Galifianakis začali fungovat jako duo, které vytváří humor. Celkově to nebylo takové, jak jsem čekal, ale "dojezd" byl kvalitativně úplně jinde než "rozjezd".(2.2.2011)

I když se to horko-těžko rozjíždí, stejně je na poměrně nudný začátek záhy snadno zapomenuto... Třeskuté gagy zejména v druhé polovině snímku jsou totiž tak zábavné a solar-plexusně úderné, až z toho běhá (takový ten příjemný) mráz po zádech. Phillips znovu dokazuje, že umí zručně dávkovat zdravý, nepřehnaně explicitní humor, a vstříkává do žil tu pravou dávku komediálního adrenalinu. V mém případě tudíž na uvodní "zívací" dvacetiminutovku milerád zapomenu: to, co předvádí Due Date v následujících minutách, je prostě nezapomenutelný legrační odvaz v režii dvou totálně rozdílných individuí, cestujících v jednom (malém) autě napříč USA. Po hangoverovské trefě do černého zasáhnul režisér pomezí osmičky a devítky...(16.12.2010)

Jste „obyčejný“ chlápek, co má těhotnou manželku, která bude v nejbližších dnech rodit (v L.A.) a jste na cestě za ní (z Atlanty). Jednoduché, že? Bezesporu, má to však jeden (ovšem dost podstatný) háček. Nesmíte na letišti narazit na Zacha Galifianakise resp. Ethana Chase (pardon) Trembleye..., ikdyž kdoví, třeba budete nakonec rádi, že ten medvěd přestřihává pupeční šňůru vaší manželky. Tak trochu jiná road movie než-li Thelma a Louise :o) Přiznávám, čekal jsem totální střeštěnost (po přečtení jména režiséra a zejména jedné z hlavních postav). Té se divákovi také jednoznačně dostane, ale překvapivě tahle netradiční road movie nabízí i momenty, kdy se brnká na vážnější strunu. Přičemž kouzlo tkví právě v tom mixu. V jeden okamžik se tak např. téměř válíte v křečích při SPOILER masturbujícím duu Ethana s jeho psím miláčkem Sunnym, aby vás následně mile překvapila scéna, v níž Ethan hraje trenéra, co se právě dozvěděl, že má rakovinu a manželka ho chce opustit. Po hříchu těch vážnějších scén mohlo být víc, škoda. Líbí se mi to spojení Downey-Galifianakis a zejména momenty, kdy režisér Todd Phillips nechává jít Zacha až na "samou dřeň". Ten chlapík je vážně talent a nenechte se mýlit, dříme v něm mnohem více než-li komediální potenciál. * navíc přihazuju za úvodní scénu z Godfathera. p.s. sorry, že jsme ti vypili tátu... To nic, ještě pár šálků zbývá... Já musím (sám sobě) přiznat, že tomuto šálku kávy jsem s postupujícím časem přicházel čím dál tím víc na chuť a výsledkem je 75% zaokrouhlených protentokrát nahoru (i s přihlédnutím k povedenému konci) a s dovětkem, že naopak (od většiny z vás) v případě Pařby ve Vegas kde to napodruhé již nezafungovalo, v tomto případě se (po delší odmlce) opětovné projekci nebráním. Due Date je překvapivě příjemná oddechovka jejíž největší devízou není samotný scénář, ale spolehlivě fungující „chemie“ ústředního hereckého dua.(9.3.2011)

• - Na ridičském průkazu Ethana je datum narození 1. záží 1969, ve stejný den se narodil Zach Galifianakis. (HellFire)

• - Na první společnou schůzku, která se konala v Robertově domě, přijel Zach na kole, takže byl celý upocený. Navíc si hned začal z Roberta utahovat. Ten ho tedy od začátku neměl příliš v lásce. (movieband)

• - Do kin byl snímek dodáván pod krycím názvem Maternity Day. (oje)