Reklama

Reklama

VOD (1)

Když unikne jen jediný, bude to vítězství. Frank Sinatra jako strůjce troufalého útěku za hranice fašistické Itálie... Na sklonku fašistické diktatury Benita Mussoliniho se plukovník letectva americké armády Joseph Ryan ocitá v italském zajateckém táboře. Jako zajatec s nejvyšší hodností se stává vůdcem spojeneckých vojáků, kteří plánují útěk z tábora řízeného italským tyranem Battagliou. Po kapitulaci Itálie se podaří vězňům dostat na svobodu, záhy se ovšem ocitnou v rukou německé jednotky, která jim vystaví jednosměrnou jízdenku do Říše. Plukovník Ryan ale vymyslí plán, jak se zmocnit celé vlakové soupravy pod přísným dohledem vrchního nacistického vedení. Stačí využít vhodné příležitosti k převzetí německého expresu. Začíná zběsilá vlaková jízda za nepřátelskou linii v režii neohroženého Ryana, jehož ztvárnil hvězdný Frank Sinatra. Když se podaří dostat za hranice Itálie alespoň jednomu, bude to představovat vítězství. (Česká televize)

(více)

Recenze (114)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Ani ďalší "útekársky" film mi nepriniesol dobrý pocit. Zasa to bol "pioniersky" tábor, v ktorom sa pohybovali polovičnými dávkami dobre živení vojaci, ktorí mali síce na sebe zvyšky uniforiem, ale ani to im nebránilo vyžívať sa vo vojenských rituáloch. Útek samotný mi skôr pripomenul komédie o francúzskej siedmej rote, než napínavé zobrazenie riskantnej operácie. Ako to už v nenáročných filmoch býva jednej strane sa darilo všetko, druhá si nedala ani čestný gól. Takže jediným prekvapením bolo, že zatiaľ čo vo Veľkom úteku hral iba jeden spevák (John Leyton) v tomto už boli so Sinatrom dvaja. A to mi nestačí na lepšie hodnotenie. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Je to sice spíš dobrodružný než válečný film, trochu naivní, ale je to docela příjemné a sympatické pokoukání, které válku jako takovou nezlehčuje. U těchto starých válečných filmů se mi navíc líbí, že v nich vystupují spojenci jako spojenci, ne že si v nich např. Američani honí vlastní triko jako v jiném zachraňovaném Ryanovi. Shlédnuto po asi deseti letech dne 23.6.2010, slabší než Vlak (ten nezestárne) nebo Velký útěk, ale vzpomínka na staré časy. Malá technická: Němci během války neužívali neřízené rakety k bitevním útokům letectva na pozemní cíle (s výjimkou pokusů s raketami panzerschreck odpalovanými z letadel). Neřízené rakety (upravené verze pozemních "Nebelwerfer") užívali pouze proti vzdušným cílům, zejména bombardérům. ()

Reklama

BMAJTZ 

všechny recenze uživatele

Miluji válečné filmy jež jež vypadají nějak takhle a mají jemný nádech nadsázky. Stejně tak miluji filmy o útěku z vězení stejně jako The Great Escape. Asi jsem sentimentální, ale přesto, že na staré filmy moc nekoukám, tak staré válečné filmy u mě před novou tvorbou jednoznačně vítězí. Tohle je jenom další ukázka toho, že se výborné emotivní, dobrodružné a dramatické filmy točily i bez různých digitálních efektů. Na závěr snad jenom dodám, že pokus se vám líbily filmy jako již zmiňovaný velký útěk, nebo Oddíl 10 z Navarone bude se vám líbit i Von Ryanův Expres ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Frank Sinatra je možná úžasný zpěvák, ale není ani špatný herec. Jeho obličej má něco do sebe, co je tak typické pro Američana a on je pro mě přímo ideální americký archetyp. Von Ryanův expres není obyčejný válečný film. Právě, že válka se v něm objevuje spíše jako pozadí obrovské záchrany mužů z italského zajateckého tábora. Je to překvapující a příjemné, jak někteří tvůrci chytře dokázali využít války a železnice, aby natočili zajímavý snímek, který během necelých dvou hodin projede fašistickou Itálií a neodehraje se více než jedna pořádná válečná scéna. Sledování je velmi příjemné, díky postavám ději, který nepostrádá nápad a chuť předvést něco netypického a neprozkoumaného. Velká klasika, které něco k dokonalosti chybí, ale hledat to nebudete, protože po shlédnutí budete spokojeni. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (8)

  • Průměrná délka jednoho záběru není ani 5.5 sekundy. (džanik)
  • Roli letounů účtočících na konci filmu na vlak si zahrály Messerschmitty Bf 108 Taifun. Tyto letouny byly ve skutečnosti používány jako spojovací a kurýrní, nikoliv jako stíhačky. Navíc nikdy nenesly výzbroj, už vůbec ne pak neřízené rakety, které se začaly používat v roce 1944 - ve filmu je ale zmíněn rok 1943. (Foxhound#1)

Reklama

Reklama