Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiální text distributora)

Falko

BAFTA Awards - 7: Najlepsi film / Najlepsi anglicky film / Scenar / Herec v hl. ulohe Colin Firth / Herec vo vedl. ulohe Geoffrey Rush / Herecka vo vedl. ulohe Helena Bonham Carter / Hudba + 7 nominacii: Rezia / Kamera / Strih / Vyprava / Kostymy / Zvuk / Masky a vlasy ________ Film splnil presne to, co som ocakaval, aj ked som pocital s tym, ze ho ohodnotim asi skor na 4 hviezdicky, avsak zaverecna Kralova rec v radii posilnena smutnou hudbou od Beethovena hrala na city asi vsetkym aj v kine, pretoze nikto ani len nedychal, akokeby niekde tikala bomba, ktora by mohla vybuchnut :-) Proste bolo to grandiozne vyvrcholenie a ked tak nad tym premyslam, filmy o kralovskych rodinach ma bavia, preto som ohodnotil aj KRALOVNU (2006) s Helen Mirren na 100% a nie je dovod, aby som takto neohodnotil aj tento film. Napokon vsetci herci podali skvele vykony, nielen Colin Firth, ale aj Geoffrey Rush bol skvely. Chvilkami ma iritovala kamera, ktora bola az prilis casto takmer nalepena na tvarach hercov a posobilo to na mna tak nejak televizne, ale to je mozno len moj problem a nie je dovod kvoli tomuto davat nizsie hodnotenie. Producenti bratia Weinsteinovci su snad vestci, ked vedeli, ze sa im oplati produkovat aj takyto film a to urcite nepocitali s tym, aky uspech tento film bude mat. Film sice ziskal 4 Oscary, avsak nominovani boli aj herci Geoffrey Rush vo vedlajsej ulohe a herecka Helena Bonham Carter taktiez vo vedl. ulohe. Nominacie nedokazali na Oscara premenit preto, lebo Geoffreymu vyfukol sosku Christian Bale za dramu Fighter a Helene pre zmenu Melissa Leo taktiez za dramu Fighter. _________ Colin Firth - (Kráľ Juraj VI) +++ Geoffrey Rush - (Lionel Logue) +++ Helena Bonham Carter - (Kráľovná Alžbeta) +++ Guy Pearce - (Kráľ Eduard VIII) +++ Jennifer Ehle - (Myrtle Logue) +++ Michael Gambon - (Kráľ Juraj V) +++ Derek Jacobi - (Arcibiskup Cosmo Lang) +++ Timothy Spall - (Winston Churchill) +++ Produkcia: Bob Weinstein, Harvey Weinstein, Geoffrey Rush +++ (Videl v kine 29.03.2011) ()

Jezinka.Jezinka

Petr Fletr pletl svetr. Kdo je herdek Petr Fletr a proč pletl svetr? Proč nepletl třeba šálu? (Ani za milion škopků dukátů si nevybavím, jak zněl ten jazykolam v angličtině.) Měla bych další dobrý - v roli lorda Rolfa hrál Vladimír Leraus. Znám dva lidi, kteří jsou násilně přeučení leváci a odrazilo se to v tom, jak mluví. Chce to trénink, sebeovládání a cvičit, cvičit cvičit (to mluvení). Colin Firth se rolí prokoktal bravurně a na filmu je znát, že má scénář od člověka se znalostí věci. Jinými slovy - naštvaný kokta, zpívající kokta nebo kokta mluvící sám pro sebe není kokta. Výborné mi připadaly ukázky z protokolu královské rodiny a vyprávěné příběhy z královské rodiny (to je úleva, že moje rodina je normální). Geoffrey Rush je výborný učitel s přístupem založeným na pochopení a zkušenosti, což je v mnoha oborech více než z knih získané teoretické znalosti a Helena Bonham Carter opět prokázala, že je skutečně paní herečka. Diváci musí mít na paměti, že to je film o osobním problému, o překonání sama sebe a o lidských vztazích na historickém pozadí a ne historický film jako takový. Po téhle stránce by se tomu dalo i něco vytknout, jenže proč by to člověk dělal? Tedy, kromě toho, aby namasíroval své intelektuální ego? ()

psy.cho

Tento film som si dlho odkladal, pretože ma vôbec nezaujímal dej. Možno budem vyčnievať z davu ale proste mňa ten film nudil. Po polhodine som to mal chuť vypnúť ale neskôr to začalo trochu gradovať, tak som to dopozeral. 3* dávam hlavne za výkony hercov Colina Firtha a Geoffreyho Rusha, ktoré sú hodné vysokého hodnotenia. Ale to je asi tak všetko. ()

viperblade

Přímo královský film, kterému vévodí tři skvělí herci - Colin Firth, Geoffrey Rush a Helena Bonham Carter. The King's Speech je takový nenápadně skvělý film. Hned vám vysvětlím, co to znamená. Díváte se na snímek a po většinu času si říkáte "ok, je to lepší film, ale co je na tom tak skvělého?" Jenže pak si uvědomíte, že když se schyluje k finále a král jde pronést svou řeč, tak vy pomalu ani nedýcháte, jak mu přejete, aby to vyšlo. A v téhle chvíli, kdy Colin Firth šel vstříc svému osudu, jsem si uvědomil, jak skvělý a geniální tenhle snímek je. A i když bych Oscara za hlavní roli viděl raději v rukou Jamese Franca za jeho výkon ve filmu 127 Hours, budu potěšen i když vyhraje Colin, který je v téhle roli naprosto přesvědčivý. Ve vedlejších rolích mě potěšili Gambon a Spall (vynikající Churchill!) Takže, když to vezmu kolem a kolem, nezbývá mi než napsat, že jsem si tenhle snímek užil a nezbývá mi ho než doporučit. P. S. A tímto filmem, mimochodem, slavnostně uzavírám letošní (2011) desítku filmů nominovaných na Oscara. ()

castor

Skvělá kamera, výprava, úchvatní herci.. přesto dávám přednost osobitějšímu stylu, než který mi předložil režisér Tom Hooper. Králova řeč nabízí popravdě řečeno velmi prostinký (ač netradiční) příběh, který předhazuje zápletku, jenž je nám odtajněna hned v úvodu a po celou stopáž si jen kráčí po vyšlapaném koberci do šťastného finále. Žádná odbočka, žádný zásadní zvrat, bohužel ani žádný mimořádný moment. Králova řeč na mě působí jako filmy, které jsou sice sebejisté, velmi slušné, po řemeslné stránce nadprůměrné, ale neohromující. Prostě to není film, který bych chtěl mít ve své sbírce a co rok se na něj těšil. Ostatně by mě zajímalo, kdo z těch, kteří napálili pět hvězd, to tak má?!? Navzdory očekávání jde spíš o zklamání, které umocňují ty ódy a všemožná ocenění (stejně jako v posledních letech například u snímků Královna, Až na krev, Walk the Line, Skrytá identita, Milk). Hooper si Oscara nezaslouží, Firth je skvělý, ale když už bych měl rozdávat ocenění, upřednostnil bych Rushe. ()

ripo

Práve som dopočúval / dopozeral Kráľovu reč a povedal by som len ... ehm ...ooo....bbbbb ...kurva, kurva, kurva, hovno, hovno, prdel ..... že sa mi ten film ukrutne páčil. Je to o tom, že aj najvyšší nie sú dokonalí, že aj oni majú chyby. A tie chyby chcú na sebe napraviť. Keď je niekto hlavou štátu, tak sa od neho požadujú silné slová. Také slová, ktoré majú dodať ľuďom v začínajúcej vojne odvahu, odhodlanie a súnaležitosť s krajinou. S krajinou, na čele ktorej je kráľ s vadou reči ... PS : odporúčam tento film bez dabingu, s titulkami ()

freddy

Co říci o tomto tolik zvláštním, a přesto milém filmu? Inu asi jen tolik, že ač jsem nijak netoužil ho vidět, nakonec mě tento film dostihl a já tak prožil jeden z nezapomenutelných filmových zážitků, na který nikdy nezapomenu. Přitom by se chtělo říct, že tenhle film není ničím jiným než komorním dramatem o koktajícím králi a jeho léčebné terapii, přičemž toto drama nepotřebuje velké množství herců, zvláštní efekty ani okázalé kulisy. Vše, co tenhle film dělá tím, čím je, totiž kvalitní podívanou plnou emocí, je brilantní scénář, který odsýpá neuvěřitelně svižně bez jakéhokoliv zadrhnutí, perfektní režie, které nemám co vytknout, a nakonec i herecké výkony, které jsou neuvěřitelně kvalitní a přitom tak přirozené, jakoby herci tyto své role přímo žili a byli pro ně zrozeni. Ve výsledku se tedy díky těmto aspektům povedlo z obyčejného námětu vytvořit film, který dokáže chytnout za srdce, a na který budu vzpomínat ještě hodně dlouho. Tleskám všem, díky nimž mohla tato úžasná záležitost vzniknout a děkuji za vynikající filmový zážitek. Co se týče hodnocení, tak nemám nad čím váhat, který jiný film by měl ode mne dostat maximální hodnocení v podobě pěti hvězd, když ne právě Králova řeč? ()

Hild

Skvělý film s famózním hereckým výkonem Colina Firtha, ten už by si měl chystat oscarovou řeč. Skvělé svižné dialogy a hlavně se zde ukrývá spousta emocí a to i v malých zdánlivě bezvýznamných věcech. Závěrečná řeč posunuje film ještě o příčku nahoru. ()

Spooner

Herecký koncert podpořený výbornou režií. Má to navíc i dobrý scénář s parádními dialogy a docela rychle to odsejpá. Připadalo mi to ale dost odměřené a ty emoce na mě moc nefungovaly. Postavám jsem se nedostal pod kůži tolik, jako třeba těm v Hooperově Dammed United. Takhle je to pro mě "jen" další nadprůměrné drama z britské královské rodiny, i když pořád to není tolik chladné jako třeba Královna. Firth s Rushem si toho plešouna nicméně zaslouží.70% ()

tahit

Pohádkové až neskutečné, a pak že se zázraky nedějí. Teď ale vážně k filmu, čím je tedy tak zajímavý? Možná asi faktem, že film nestojí na pofiderních či bulvárních základech, ale na historických skutečnostech osudu krále Jiřího VI. Mohlo by se zdát, že příběh je jen o skvělém králi Jiřím, ale významně mu konkuruje i osobnost logopeda Lionela Logue, jak pozoruhodným hereckým výkonem, když kárá i radí, tak i takovým tím úžasným přístupem k věci. Nezbývá než dodat, že ve své žánrové poloze je Králova řeč filmem určitě nevšedním, proto jistě stojí za zhlédnutí. ()

Davies182

Dobré je, že nejsem zklamaný, a taky že ty tři hvězdičky jsou opravdu silné a téměř to dotáhly ke čtvrté sestřičce. Chválím perfektní herecké výkony, hudbu a zpracování; ve všem ostatním u mne ale Králova řeč selhává: dost nuda od začátku do konce, nezajímavý děj (120 minut se řeší stále to samé; kde je nějaký twist nebo cliffhanger - kde je NAPĚTÍ??), no a konec je pochopitelně jasný dlouho dopředu. Pro mě je prostě Oscarový (TM) film za rok 2010 Kick-Ass ;-), akademii neberu vážně už od Chicaga. ()

gogo76

Podobný príbeh som na obrazovke ešte nevidel a to je asi najväčšia výhoda tohto filmu. Colin Firth nepatrí medzi mojich obľúbencov, ale každému hercovi to aspoň raz v živote musí výjsť a Colinovi to vyšlo práve v tomto. G. Rush bol určite jednoznačná voľba a jeho svojrázny prístup a metódy boli to najlepšie čo film ponúka. Pre mňa bolo práve jeho meno najväčším lákadlom. Jeho naťahovanie sa o šiling je najvtipnejšou scénou. Som rád, že sa potvrdzuje, že na dobrý film nie sú potrebné milióny, špeciálne efekty či hviezdy prvej veľkosti. 80%. ()

Xmilden

Nejúspěšnější oscarový film roku 2010 mě samozřejmě nemohl minout. Musím říct že tyto předem oscarové filmy mi nevadí, přestože i tvůrcům musí být patrně jasné, že tady se to bude oceněními jenom hemžit. Tomovi Hooperovi ovšem nic nezazlívám. Režii zvládl s jasnou bravurou a podobně jako například Colin Firth si své ocenění zaslouží naprosto právem. Firth podobně jako Natalie Portman je z mého pohledu jasně nejlepším hercem v hlavní roli. Ta dominance nad ostatními je až neuvěřitelná. Králova řeč skrývá opravdový filmový zážitek, který přetrvá věky. Mě se sice upřímně letos více líbila Černá labuť, ale co nadělám. Ale dost srovnávání. Prostě film, který nezklame. ()

Arbiter

Je zajímavé, jak vznešené a abstraktně silné lidské přednosti, nástroje moci a úcty, jsou založeny na tak základních, až animálních projevech a vjemech. Ve své povýšené lidské výjimečnosti víc a víc zapomínáme, že na těchto elementárních základech jsou dnešní hodnoty a vnímání světa původně postaveny a že ať chceme či ne, stále jsou s nimi provázány. Síla slova. Moc. Ukázat zuby. Pach potu. Síla sexuální touhy. Na čem stojí a padá lidská společnost a soudržnost? Kde se bere síla obepínající kulturu či imperium? A na čem závisí síla jednotlivce? ___ Miluju britský akcent, Colin si vážně zaslouží Oscara ( těch Oscarů si celkově King's Speech zaslouží spoustu ) a jeslti v nejbližších dnech někoho ulyšim mlaskavě se zadrhávat, vrazim mu ruku do krku a vytrhnu jazyk i s kořenem. ()

-bad-mad-wolf-

Dvanáct Oscarových nominací, oslavné recenze a doporučení známých člověka přinutí, aby si pustil "docela dobrý film". Shrnul bych to tentokrát několika poznámkami: Oscar za režii pro Toma Hoopera je v letošní konkurenci poněkud nešťastnou volbou. "Colin Firth a Geoffrey Rush předvádějí herecký koncert" - nejoblíbenější fráze roku, která je zatraceně otravná i přesto, že oba pánové opravdu hrají výtečně. Moc se mi líbila kamera a hudba, audiovizuální stránce těžko něco vyčítat. Co jsem naopak postrádal, byla větší míra osobitosti, která se dostavuje prakticky jen ve scénách, v nichž vystupují Firth s Rushem. Králova řeč má smůlu, že působí (a taky taková je) sterilně a vyumělkovaně - jak trefně řekla jedna osoba, jde o film, který jako by byl dělaný na zakázku pro samotnou akademii. O film roku nejde ani omylem, přesto za vidění stojí. Je totiž elegantní a vážný v tom nejlepším možném smyslu slova. ()

Phobia

Ko-ko-koktání je p-pěkně na pi-pi-pi-pi--vulvu, protože můžete být sebegeniálnější a stejně na vás lidi budou koukat jako na dementa, když se neumíte plynule vyjádřit. Jako běžný smrtelník můžete být za debila a celkem nic se neděje, ale pokud jste se narodili se stříbrnou lžičkou v prdeli a nedopatřením se stanete králem (protože váš bratr chce veřejně šustit s rozvedenou Američankou, což se na korunovaného vola nesluší), očekávají se od vás různé veledůležité proslovy. To si respekt a lásku národa nezískáte, jestli budete před mikrofonem poulit bezmocně bulvy a naprázdno otevírat tlamičku jak přidušená neonka. Řešení jsou různá: můžete buď najmout doktorskou kapacitu, co vás bude nutit huhlat s koulema v hubě a nebo natrefit na neotesaného Australana, který vás nasere tak, že zapomenete vzteky koktat. Na můj vkus přespříliš předvídatelné, nicméně co jsem čekala, to jsem dostala a stačí mi to - ne k nadšení, jako rozhazovačům zlatých plešounů, ale ke spokojenosti ano. 78% ()

sepp

Colin Firth excelentní. Geoffrey Rush bravurní. Víc není potřeba říci, jelikož film stojí pouze na nich a je to skvělá podívaná. ()

kinej

Králova řeč je vlastně komorní drama, byť natočené velkolepě. Typický anglický, konzervativně pojatý film. Jednoznačně stojí na geniálním scénáři a na velkých hereckých výkonech. Hodnotit hlavní tři postavy nemá smysl, to zde již určitě udělalo spousta uživatelů, ale já bych vyzdvihnul i skvěle obsazené vedlejší role. Guy Pearce, coby slabý Edward VIII., Michael Gambon coby charismatický George V. a nebo Timothy Spall coby suverénní Churchill jsou neméně úžasní a skvěle hlavním postavám sekundují. Potěší také účast Dereka Jacobiho v roli arcibiskupa, ten si totiž zahrál císaře Claudia, v geniálním téměř eopnymním britském TV-seriálu, který měl také vadu řeči a také ho léčili metodou oblázků v puse, jež je demonstrována v úvodu filmu. Avšak i přes spousty nesporných kvalit považuji film za mírně přeceněný. Přeci jen, působí jako hezky natočená divadelní hra a neždíme z filmu, coby vyjadřovacího prostředku maximum. Co se Oscarů týče, tak filmy 127 hodin a zejména Černou labuť považuji v tomto směru za mnohem lepší, progresivnější a inovativnější. Ale i tak je krílova řeč, příjemnou záležitostí a potěší vidět skvělého Colina Firtha také v něčem jiním, než v připitomnělé romantické komedii. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)