Keď sa povie klasika, ide o dielo, ktoré by sme chceli poznať, ale často krát sa nám do nechce začítať, či zapozerať. Červené víno je nepochybnou slovenskou klasikou a napriek tomu si ho veľmi rád pozriem a ani veľmi neuvažujem nad tým, či je lepšia jeho trojdielna, či dvojdielna verzia. V Červenom víne sa vzácne stretla zaujímavá literárna predloha, najlepšie z možných hereckých obsadení, Lettrichov najlepší režijný počin a samozrejme Liškova skvelá hudba. Veľmi vzácne dávam slovenským filmom viac, ako tri hviezdičky a niektoré dobové prehrešky, či už knihy alebo aj filmu som s ťažkým srdcom toleroval, ale keď môžu Pelíšky tróniť na 10. mieste najlepších filmov všetkých čias, tak Červené víno má odo mňa bezproblémové štyri hviezdičky.(20.11.2016)

Dalsia normalizacna konverzacka, ktora riesi vsetko : medziludske vztahy, osudy jednej rodiny, politiku ...... a na konci filmu je poznat dost hlavne tej normalizacnej politiky, co filmu ubera na krase. Kvietika osobne nemam rad, a ludia typu Docolomansky idu absolutne mimo moj vkus. Stalo sa to vsak trvalou sucastou vysielania statnej televizie. 60 %(7.4.2013)

Zlatá éra slovenského filmu si zobrala na spracovanie Hečkov generačný román považovaný mnohými za dosial neprekonané románové dielo slovenskej literatúry. Samotné spracovanie je veľmi hodnoverné po hereckej aj remeselnej stránke a oproti súčasnej slovenskej tvorbe som dostával pocit, že sa nepojdem po skončení filmu vyzvracať.(13.9.2007)

"Čím vzácnejší kvet, tým skôr zvädne. Len burina sa drží!..." Burinou v tomto prípade bude zlizká dvojica hajzlíkov Pančucha a Silvester. Zvlášť Pančuchu som si obľúbil, Július Vašek tieto polohy zvláda oscarovo a vždy mu výborne sedeli. Humorom a dobrými hláškami je prešpikovaný celý film a vždy sa neviem dočakať Pančuchu, jeho podlosti a pomstichtivosti...Možno mám iný zmysel pre humor, ale ja ho žeriem. Celkovo sa tu zišla neuveriteľne silná herecká zostava a keď k tomu pripočítam skvelý scenár podľa románu, tak mi vychádza vrchol televíznej tvorby u nás, hneď za neprekonateľnou Tisícročnou včelou, s ktorou má mnoho spoločného. Videl som to už niekoľkokrát a čím ďalej, tým viac musím uznať jeho kvality. 100%.(12.7.2013)

Film není unikátní svým výtečným hereckým obsazením, to patřilo u snímků z Koliby k běžnému standardu. Velká část je věnována válce, ale nepadne ani jeden výstřel, místo toho se díváme na válku o přežití těch, kteří zůstali doma. I díky tomu vzniklo velkolepé sociální drama o těch, jejichž pot dává révě sílu růst.(6.7.2016)

• - Natáčalo sa v okolí Pezinka – dedinka Myslenice. [Zdroj: FilmMax] (ash99)

• - Emília Vašaryová se stala vítězkou soutěže "Komu dáte svůj hlas?" časopisu Film a Divadlo z roku 1977 za ztvárnění hlavní role v tomto filmu. Celkem jí čtenáři poslali 1257 hlasů. (kosticka7)

• - Výroba nového zostrihu pôvodnej televíznej verzie trvala jeden mesiac a stála viac ako 1 milión korún. (Raccoon.city)