Rillington Place č.10

Ten Rillington Place

The Strangler of Rillington Place

Krimi / Drama / Thriller / Životopisný

Velká Británie, 1971, 111 min

Další zářez do sbírky. Tentokrát zde máme příběh britského sériového vraha Johna Christieho, který si na své konto připsal v rozmezí deseti let osm obětí. Film se od začátku line ve velmi pomalém, anglicky usedlém tempu. O to mrazivěji pak působí vyleštěná lebka Richarda Attenborougha. Díky němu a Johnu Hurtovi velmi zajímavá podívaná. I přes absenci explicitního násilí vskutku děsivé.(21.8.2012)

Vzhladom na to, ze Richard Fleischer bol americky reziser, je to hodne sucho a nezazivne - britsky - natocene. Uvod divaka vobec nenadchne, rozbieha sa film priserne pomaly, tempo dokonale nudi a dialogy plane. Nie je to ani desive, strasidelnaa atmosfera len v naznakoch - a to Fleischera /The Compulsion, Novodobi centurioni/ povazujem za slusneho rezisera : 69 %(21.7.2018)

Nééé, tož to kurva fakt nééé. Já mám skoro dvouletý dítě a tudíž jsem na tohle lehce háklivá. Číst o tom je věc jedna a dívat se zas jiná. I když tam vlastně nic vidět není, ale prostě ta atmosféra mnou prostoupila naplno. Jak já toho chlapa začala nenávidět! To, že sou ženský blbý jak pařez a naletí mu je jejich boj, ale dítě...Tenhleten mistr bytových předpisů, kterej vypadá jako starej Brůna mi byl nesympatickej už od prvního záběru. Ta jeho plešatá naleštěná palice a úchylnej výraz je podezřelej už na pohled. Chudák Richard Attenborough - doufám, že to na něm nezanechalo žádný následky :-D Je obrovská škoda, že tento film je pohřbenej v propadlišti dějin a pokud nikdo nenatočí nějakej podělanej remake s nějakým megaznámým hercem, pohřben asi zůstane. Já na něj vlastně narazila taky úplně náhodou. Prostě sem si pročítala časopis o největších zločincích historie a tam na něj natrefila a zjistila, že příběh o Johnu Christiem je i zfilmovaný...a to víc než dobře a zdá se, že i pravdivě. A paradoxně mě trochu mrzí, že sem si jeho "příběh" napřed přečetla. Takže sem věděla, jak to bude probíhat a jak to dopadne. I přes to si myslím, že filmy podle skutečných událostí, zejména o masových vrazích (mých oblíbených), je třeba hodnotit poměrně vysoko, protože ten děs píše bohužel sám život...(12.12.2013)

Viem, že sa režisér Dick Fleischer vyzná vo všelijakých “psychopatoch” (námatkovo: Compulsion, The Boston Strangler), a keď k tomu má taktiež po ruke veľmi kvalitné herecké obsadenie v podobe ďalšieho Dicka, ale Attenborougha a mladého Johna Hurta, a to na opačných stranách barikády... (...i keď zdeptaný Tim Evans sa na malú chviľu pomiatol, že bol v koži londýnskeho škrtiča ), tak z toho nemôže vzísť nič zlé, aj keď tento scenár neponúka absolútne žiadne úsmevné sekvencie, ba naopak, je popretkávaný mnohými skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v Anglicku v polovici 40. rokov a na zač. 50. rokov - dvadsiateho storočia, kedy „úradoval” známy sériový vrah - John Reginald Christie, čo si aj vlastnú ženu Ethel skántril, a mimochodom, mal kandidátky, ktorým sa ušlo úplne to isté. _ Najhoršie na všetkom je to, že sa to dialo v blízkom susedstve, v bytovke, a tak si do budúcna radšej dávajte bacha, s kým zo susedov sa dávate do reči ? Mohol by tam číhať potenciálny Reg, tak ako ho prezývala manželka, čiže nikdy neviete poriadne odhadnúť, kto sa skrýva za maskou, aj keď sa môže ksichtiť extrémne milo ! „Attenborough je tak presvedčivý v tomto „krivom charaktere” , že ma normálne na smrť vydesil, až s režírovaním Gándhího sa následne neskôr zasa vykúpil” . Občas mi na Fleischerovej réžii niečo prekážalo, spolu so strihom Ernesta Waltera, a tak som sa musel rýchlo rozhodnúť, kam zamieri moje konečné hodnotenie, ktoré sa zastavilo na zlatom strede. Veľmi intenzívna f. záležitosť, z ktorej po celý čas sála mráz !!!(8.6.2019)

Na tenhle film jsem přišel úplnou náhodou a je to zajímavý kousek, tísnivý thriller, ve kterém sice nic moc neuvidíte, ale strašit vás ve snech bude stejně. Sice jsem půlku filmu vrtěl hlavou nad debilitou Tima Evanse, kvůli které se nechal pověsit, ale pak jsem si něco přečetl o skutečném Christiem a zjistil, že se to všechno odehrálo přesně takhle. Attenborough vypadá v tom filmu úplně stejně jako John Christie, podoba je až neuvěřitelná.(17.3.2014)