Pravdivá kronika líčící průběh bouřlivých tří měsíců v roce 1965, kdy Dr. Martin Luther King vedl riskantní nebezpečnou kampaň cílenou na zajištění rovného volebního práva a postavil se tváří v tvář násilným protivníkům. Grandiózní pochod ze Selmy do Montgomery vyvrcholil podepsáním zákona o volebním právu prezidentem Lyndonem Johnsonem a znamenal jedno z nejvýznamnějších vítězství pro hnutí za občanská práva. Film vypráví příběh o tom, jak uctívaný vůdce a vizionář Dr. Martin Luther King a jeho bratři a sestry z černošského hnutí docílili společenských změn, které navždy změnily dějiny. (mac000)

Coleator

Chápu, že na tenhle film se některým lidem nedívá dobře - problém rasové nesnášenlivosti tady byl, je a bohužel i bude - ale nechápu, že zrovna v naší zemi, kde v minulosti docházelo rovněž k obrovskému potlačování lidských práv, jsou lidé tímto snímkem tak znechuceni, že pálí jedno nízké hodnocení za druhým... Nemůžu si pomoct, ale já jsem viděl velmi dobře zpracovaný historický film se skvělým obsazením, který právě díky svému obsahu a poselství bude aktuální i za několik desítek let... Kéž by takových filmů bylo víc... ()

Dale

Moja obľúbená téma, môj veľký vzor Dr. King a veľmi kvalitné spracovanie dôležitej udalosti, ktorá umožnila základné právo voliť aj afroamerickým občanom v celých USA. Pre mňa osobne veľmi silný film, pri pohľade na tých rasistických bielych južanov mysliacich si, že stále žijú v Konfederácii, sa mi dvíha dekel a som nasratý, že sa tam diali také veci, aké sa diali, v kolíske demokracie. Každopádne boj za slobodu a spravodlivosť má zmysel a dobro vždy nakoniec zvíťazí, aj za cenu veľkých obetí. Odhliadnuc od subjektívnych pocitov, filmu samotnému nemám čo vytknúť, nenudí, má svoju silu, vrátane úžasných prejavov D. Kinga, herci sú fantastickí a nielen černošská časť, ale aj tí na druhej strane, s Timom Rothom s úžasne neznesiteľným južanským prízvukom. Tu je to stovečka ako vyšitá, niet za čo strhnúť čo i len jedno percento. ()

joehot

Kromě hereckých výkonů a několika explicitnějších scén nuda k pos*ání. ALe jakože faktže. Sterilní, pomalá, lineární a úplně obyčejně odvyprávěná, natočená a zrežírovaná nuda. ()

maddy

Selma aka Lincoln pre tohtoročnú sezónu Oscarov. Ďalší stroho sfilmovaný dejepisný výklad a ešte aj tá učebnica dejepisu na základnej škole je oproti Selme záživnejšia. Selma je film, ktorý ide takmer ruku v ruke s Lincolnom. To je scénu po scéne rozpohybovaná látka z hodín dejepisu (v amerických školách, nie našich), do ktorej bolo vybraných pár základných myšlienok o utlačovaní černošskej menšiny v 60. rokoch v USA a ktoré nesiahajú ďalej ako za všeobecné povedomie, ktoré o udalostiach má bežný človek. Filmu tak chýba nejaký prekvapivý moment a iba prednáša už sto krát počuté. Dej sa navyše zameriava na veľmi obmedzené obdobie Kingovho života, kde neponúka širší pohľad na udalosti a túto pomerne krátku etapu (aj keď zásadnú, to neupieram) rozmazáva dlhé dve hodiny. Samozrejme za doprovodu černošských gospel piesní. To už sa ani nedá nazvať klišé, ale skôr absolútne sterilnou, neprekvapivou, predvídateľne natočenou dejepisnou prednáškou. Po filmovej stránke lineárna, nezáživná a úplne obyčajne vyrozprávaná a zrežírovaná biografia, respektíve iba časť života Martina Luthera Kinga, ktorá aj napriek téme ktorú spracováva nedokáže vyvolať ani záchvev akejkoľvek emócie (za černošské etniku síce hovoriť nemôžem, ale minimálne u nikoho iného to nemôže emočne fungovať). Na zabitie času počas hodín dejepisu asi vhodné, ale inak zbytočné. Oscarové nominácie v tomto prípade skutočne len zo zvyku, respektíve z politickej korektnosti kvôli téme ktorej sa film venuje, ale nie kvôli kvalitám samotného filmu. Dokonca ani výkon Davida Oyelowa mi neprišiel nijako oslniví, Martina Luthera Kinga Jr. mu je síce veriť od prvého momentu, ale celé dve hodiny uhrá s jedným výrazom. Ale to bude skôr chyba látky, ktorá mu neponúka možnosť nejako výrazne zažiariť. CELKOVO: 2* (4/10) ()

Baronne

Životopisnej příběh o Kingovi, mě to teda vůbec nezaujalo. Samozřejmě byl to velkej člověk, dokázal velký věci, ale ten film sám o sobě nemá vůbec spád. Je tu teď strašně moc černošskejch filmů, a všechny mají něco společnýho. Jsou dlouhý. Jenže většina z nich má buď nějakej DĚJ, a nebo je to něčim zajímavý. Tohle bylo pro mě dost nulový .. ()

erased

Nejzajímavějším aspektem Selmy je nedotažený pokus o vyprávění pomocí zpráv FBI, zbytek filmu je totiž ryzí životopisná rutina. Rutina řemeslně výtečně odvedená, ale zoufale jí chybí jakákoliv vážnější snaha vybočit z řady. Naopak se až příliš hlasitě hlásí ke střednímu proudu bezpohlavními motivačními řečmi (neplést s proslovy Dr. Kinga) a dojímavou hudbou, a ani se nepokouší ukázat stinné stránky doby, ani komplikovanou politickou situaci. A mně takové jednostranné prvoplánové útoky na svědomí lezou krkem. ()

numi

Pro mě obrovské překvapení. Vzhledem k tématu se mi do toho moc nechtělo, navíc na ČSFD špatné hodnocení... o to příjemnější dvě hodiny mě čekaly. Selma je v podstatě kvazidokument, který ani chvilku nenudí. Chytře se zaměřuje na relativně krátký úsek Kingova života, takže netrpí ani zkratkovistí, ani povrchností. Naopak zachycuje vše podstatné na všech dějových frontách a nenásilně předává historické vyznění bez patosu. ()

kaylin

Tenhle film se mi hodně zamlouval. Ani ne proto, že reálně ukazuje situaci v Americe 60. let, ale spíš proto, že reálně ukazuje, jakou nenávist - nesmyslnou nenávist! - může člověk vůči druhému člověku cítit. V tomhle i v tom, jak je snímek názorný v násilí, z něj činí něco víc než jen obyčejný historický a životopisný film, který se překvapivě nevěnuje smrti Martina Luthera Kinga, ale jednomu úseku jeho života a života černochů v Americe. ()

..Lucas..

Čekal jsem dobře zahranou nudu a o to víc jsem byl překvapený. Film mne bavil od začátku do konce a užíval jsem si Davida jako Kinga. Zajímavý pohled na tuto velmi důležitou událost. A výborná písnička Glory. ()

JohnMiller

Tento kúsok bol extrémne nudný, nezáživný a dejovo prázdny. Martin Luther King si teda zaslúži rozhodne lepšie spracovanie. Toto bola vyslovene černošská propaganda v ktorej boli pozliepané dokopy tri či štyri silné momenty do neforemnej vaty. Ani herci mi nesadli. Ako, remeselne to bolo spravené dobre ale tá komorná atmosféra ma ubíjala k smrti. Jediné čo ma pri sledovaní naozaj zaujalo bol hudobný doprovod. Hrali tu nádhernú černošskú muziku, blues, soul, funk, folk proste sa to počúvalo lepšie ako pozeralo. ()

Dont

U nás zoufale nedoceněný film (aktuálně 62 %, imdb 7,6), přitom já jsem dostal přesně to, co jsem očekával a to ve velmi dobrém provedení. Režisérka Ava DuVernay se skvěle popasovala se silným a zároveň nelehkým tématem a přesvědčivě podala události kolem pochodu ze Selmy do Montgomery. Do filmu zasadila několik dramatických situací, přičemž jinak mnohdy sázela na skoro až dokumentární formu. Obloukem se dokázala vyhnout patosu, emoce tam zůstaly pro toho, kdo se dokázal alespoň částečně vcítit do kůže nespravedlivě utlačovaných Afroameričanů. Výsledkem je zajímavý mix, který mě rozhodně nenudil, naopak to považuji za velmi vkusnou rekonstrukci boje za rovnoprávnost a také za zdařilý pohled na osobnost Martina Luthera Kinga právě prostřednictvím těchto vypjatých událostí. Jeho odhodlání a víra ve vlastní přesvědčení byly příkladné, film to znamenitě ukazuje. ()

Aljak

Dobrá práca, veľmi dobrá! Životopisné filmy síce napísal sám život, ale dať to všetko do nejakého 2-hodinového rámca a pritom prihliadať na všetky dôležité okolnosti, to nie je nikdy ľahká úloha. Ale myslím, že Ava DuVernay zvládla tie tri búrlivé mesiace v Alabame spracovať celkom vydarene, hoci aj tu bolo niekoľko hluchých miest, bez ktorých by sa príbeh zrejme zaobišiel. Občas tomu chýbal spád, ale v tej chvíli to zachraňovali viaceré pozoruhodné dialógy medzi vodcami, ale i odporcami Lutherovho protestného hnutia. David Oyelowo v roli Martina Luthera Kinga bol vynikajúci, až mi príde nepochopiteľné ako ho mohla minúť nominácia na Oscara za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe. A mimochodom, ten song "Glory" od Johna Legenda ft. Common je vynikajúci (horúci kandidát na Oscara za najlepšiu filmovú pieseň). ()

M.i.k.e

ačkoliv patřím mezi ty,kteří se zajímají o novodobé americké dějiny,díky čemuž jsem dokázal schroupnout nejden i méně povedený film,ne vždy to prostě zafunguje.Selma přitom potenciál měla a v pár momentech to i ukázala,ale bohužel zůstalo jen u toho.Zbytek je jen ukecaná nuda,která až moc hraje na jasně danou notu.Chápu,že nechybí mezi oscarovkami,ale myslím,že všem musí být jasné proč tam je...a bohužel to není kvůli kvalitě samotného snímku.Spíš než tuhle hranou dějepisnou přednášku bych uvítal standardní Kingův životopis.Hlavní představitel by tu byl víc než dobrý...50% ()

Streeper

Film má silný příběh a pro Ameriku je to citlivé téma a ano, film hraje dost na city. Při několika scénách mi po tvářích stékaly slzy a rozbrečela jsem se ještě víc úplně na konci při úžasné písni Glory, která (jak doufám) získá Oscara. Příběh Martina Luthera Kinga je známý snad po celém světě a jsem ráda, že se režisérka Ava DuVernay rozhodla ho natočit. A i když trailer slibuje báječnou podívanou plnou emocí, tak to není tak docela pravda. Emocí je ve filmu dost, ale režisérka příběh nepostavila tak zajímavě, jak bych čekala, proto jsem se místy docela nudila. ()

carly

Kde zacat? Uzasnym hereckym obsadenim a vykonmi? Prekrasnym rozpravacskym stylom? Mnozstvom nenavisti, ktore sa za tych 50 rokov vobec nezmensilo? Obrovskym odhodlanim? Krasnou hudbou? Skvelym vyuzitim historickych zaberov? Velmi silny film. Smutne na nom je to, ze nam bohuzial ukazuje, ze v niektorych veciach, cim viac sa veci menia, tym viac ostavaju take iste. ()

campix

Dokáži pochopit čím vším si museli tvůrci projít v procesů získávání práv na tento film, jelikože Martin Luther King byla obrovská osobnost a jen tak k někomu by se její realizace nedostala. Řemeslně i herecky kvalitní podívaná. Bohužel je to ovšem taková ta klasická dlouhá oscarová vata, která nemá čím nadchnout. Myslím si tedy, že život takovéto osoby by se dal pojmout daleko poutavěji. Jinak kvalitním film ničím nevyčuhující z průměru. ()

TomPrusik1

Tohle je film, který se dotkne asi jen amerických černochů, nebo příznivců Martina L. Kinga. Pro nás ale tolik určený není (jak je vidět zatím na čsfd). Původně jsem si myslel, že to bude něco jako životopis Martina L. Kinga. Což by mě i zajímalo, protože krom toho, že bojoval za práva černochů, kázal v kostele a byl zavražděn, tak o něm nevím nic moc (což zůstalo i po shlédnutí tohohle filmu). Jediná dobrá věc, byla že místo toho, že jsem se nic moc nového o Kingovi nedozvěděl, tak jsem uviděl kruté poměry pro černochy v 60. LETECH 20. století (nemohli volit, ucházet se o zajímavou práci atd.) a tupé chování všech bílých lidí (krom tkz. ,,bílých negrů" kteří táhly za Martinem). Včetně prezidenta, který byl největší trotl. Mohl to vyřešit tím, že by podepsal jeden papír a měl by pokoj. Do té doby než, president papír podepíše následují dvě hodiny nudy, plné motivačních keců negrů, dlouhých proslovů, dalších motivačních keců. Jediné vzrušení přijde, když je nějaký pochod (z toho je vidět, že film nebyl moc levný, ale prý něco vydělal) a tam se už začne něco dít. Brutální chování policie (ještě brutálnější, než zásah proti Věře Řezníčkové), která zbije jednoho důchodce, co si jen nestihl tak rychle lehnout. Koho by to nedojalo (to byl vtip). Pak ale přijde nudnější kázání v kostele, kde negři po každé větě něco zabručí a povídá se dál. A to se v Selmě POŘÁD OPAKUJE. Kecy, kecy a zase kecy Nevím, jak moc je Selma historicky přesná, každopádně to nebyla procházka růžovým sadem. Co ale Selmě upřít nelze, je dobré namaskování a postavy vypadají skutečně (jako z muzea Madame Tussau a navíc živé). Když to ale zhodnotím, tak je to ukecané, zdlouhavé dílo u kterého se dá dobře spát a o nic nepřijdete. Takže tak průměr. PLUS ale za masky takže celkem 55%. PS: pokud ale zaboduje u americké poroty pro Oskara na nejlepší film, tak je Oskar pěkně do kelu. Uvidíme... ()

Noviik

Zklamání. Opravdu je tak jednoduché zahodit takovou možnost na výborný scénář? Selma se věnuje důležité části života Martina Luthera Kinga, to je sice fajn, ale ten způsob, jakým to dělá... Ten je v podstatě jen nudným oznámením historické události, kterou známe každý, kterou si dovedeme představit jen na základě čistých fakt. Proč tedy vznikl tento film? Chtěl sdělit něco jiného? Chtěl nás poučit? Chtěl vyhrát nějakou tu cenu a vydělat na tématu? Asi. Nic jiného v něm nevidím. David Oyelowo sice zahrál svou roli výborně, ale při daném scénáři je to jen odevzdání očekávaného výkonu. Proto rozumím, že chybí mezi kandidáty na Oscara, čemuž se tu někteří diví. ()

chelseaman22

Tohle by měl být dokument, nikoliv celovečerní film. Problematika prezentovaná ve filmu je jistě velice důležitá, avšak nudnost roste s pokračující metráží prakticky exponenciálně. Odvedené herecké výkony jsou nadstandardní, avšak k čemu to, když děj a dialogy jsou zábavné asi jako piloty Ženy za pultem?! 31% ()

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky