Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

bari68

Učebnicový príklad filmu, ktorý si hlasitým tónom hovorí o nominácii na Oscara. Temná stránka americkej histórie, resp. námet, ktorý sa pri zručnej práci zapáči širokej verejnosti. Bohužiaľ, tiež hrajúce na city s rozsudkom: tam tí sú zlí, tí druhí hodní. Na druhú stranu keby sa točili stále takto pekné filmy, ja chrochtám blahom. 4.5* ()

Daewiik

Černobílý svět popisuje život bohatých slečinek žijících v Mississippi v nejlepší době a dobromyslných "barevných" žen, kterým nezbývá než pro ně pracovat jako služky. Najednou se zjeví mladá spisovatelka s velkými ambicemi a odmítá všechen rasismus. Film je naplněn hromadou jedinečných hereček a velmi povedeného scénáře. Černobílý svět je směsicí všeho dobrého i zlého, ale na to že je označen za drama, se slušně pobavíte. :-) A ještě si neodpustím pochvalu kostýmům a povedené hry s barvami, která koresponduje s názvem filmu. ()

Saf123

Toto byl můj první film, který se zabýval rasovou problematikou, která je velmi častá. Film na mě velice zapůsobil a dojal. Uvědomila jsem si, že některé chování lidí (hlavně bílých) vůči "barevným" je v dnešní době na denním pořádku a bohužel někdy s tím není co dělat. Proto jsem moc ráda, že tento film na toto poukazuje a hlavně, že lidé najdou i odvahu na to upozornit. ()

jirijost

Mám hrozně rád tyhle filmy z šedesátých let kdy začínali černoši bojovat za rovnoprávnost. Chvíli sice trvalo než mě děj vtáhl ale po nějakých třiceti minutách, když jsem si tak nějak srovnal ty složité postavy film nabral skvělé otáčky které držel až do konce. Ta doba, to co se tehdy v Americe dělo to bylo neuvěřitelné a je jenom dobře že se o tom točí takovéhle skvělé filmy, které nám to všechno připomenou. Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Michelle75

Moc krásný, dojemný a některými herci spíše herečkami dobře zahraný snímek o rasové nerovnosti, kterou snad nikdy nepochopím. Dojem mi kazí jen výkon Emmy Stone a naopak jako bonusek beru Jessicu Chastain, která je pro mě ztělesněním uvědomelé a charakterní herečky a tak v téhle lehce roztomiloposmutnělé postavě potěší. ()

klukluka

Poněkud černobílý film o hodných, slušných, skromných a pracovitých černoškách a jejich bílých, hloupých, líných a pekelně zlých zaměstnavatelkách. Zachraňuje to vysoce funkční, protože promyšlená a propracovaná hra na city. Něco mi ale říká, abych tomu moc nevěřil, pokud nechci být sám sobě za blbce. ()

MareT.

Tento film si zaslouží více pozornosti než má. Krásně, ale surově vystavěný příběh o světě, kde je barva kůže prakticky prokletí. Snímek mě donutil přemýšlet, kde, co a jak je zle. Mrazení v zádech se dostaví, herecké výkony jsou famózní a místama se i zasmějete. ()

ruhebitte2010

Možná v tomto případě trochu nadhodnocuji, ale tento filmový počin si to zaslouží. Drama při kterém se zároveň zasmějete a problematika (nejen rasismu), která je stále aktuální. Skvelé herecké výkony snad všech. ()

CarlosX

Gossip Girl v době rasové segregace. Proti samotné podstatě filmů samozřejmě nic nemám - součást americké historie, na kterou by nemělo být zapomenuto. Ale ty upištěné paničky bez špetky charakteru mě po půl hodině začaly nudit a prakticky jsem se o ně přestal zajímat:)... Skeeter jako hlavní rebelka filmu, která by měla táhnou celý film, dost nevýrazná , na můj vkus.... Aspoň, že ta přímočará povaha Minny (eat my shit-) dokázala udržet moji pozornost jakštakš ve střehu... ale to je sakra málo... Škoda, že se mi do toho černobílého světa nepodařilo proniknout, protože filmy na toto téma jsou mi blízké... rozhodně mu ale dám druhou šanci! ()

kedl

Film plný emocí. Nádherná ukázka provázanosti citů a nesnášenlivosti mezi služebnictvem a "paničkami" , skvělé herecké výkony bez niž si film nedovedu představit, totéž platí o vykreslení jednotlivých postav. Určitě drama roku , plný počet. ()

bloodline

Ukážkový príklad ako poukázať na problém bez veľkohubých Kingovských politických formuliek s militantno-hypnotizujúcim efektom. Veľmi citlivá, jemná a správne emotívna dámska jazda. Tam, kde chlapi berú kopije, ženy použijú rozum a cit. Nadmierná spokojnosť, bez pochybností o plnom hodnotení. Očarenie neplynulo len z hereckých výkonov, ale aj z úžasne zachytenej atmosféry 50. a 60. rokov 20.storočia (kostýmy, výprava, masky). Už som napísal dosť, kto nevidel, pochopí po 146 minútach filmového bonbóniku :) ()

reditelka

Skvělý film o tom, co je správné a o tom, jestli je lepší držet hubu a krok. Problém každé doby nezávisle na barvě pleti a na tom, co si společnost žádá. I přes vážné téma ve filmu nechybí humor a odlehčení. Jednoznačně nejlepší dvojka je Celie a Minny. ()

XdanteX

Ještě že nic není černobílé:) Krásný film o nejhorší sebrance která kdy obývala planetu...o křesťanech....Ještě vynásobené tím že to je o těch nejhrubšího zrna...o amerických jižanech.... ()

VIPerson

Příjemná podívaná,která mohla být daleko silnější a troufám si říct,že i trochu toho kýče navíc by neuškodilo.Na straně zla (Bryce Dallas Howard) se mi zdálo že to bylo trochu schválně přehrávané a stejně tak i jakési dobráctví v podobě Jessicy Chastain (která mi shodou okolností přišla jako její starší sestra).Ve filmu bylo i spousta odlehčených scén a humoru a v podstatě si je pamatuji víc než scény vypjaté,kterých bylo ve filmu poskrovnu (i když jedna dvě byly silnější).Vše mi přišlo tak trochu přehnané a umělé,krom již zmíněných vážnějších scén.Kvůli tomu mi to pak celý nedává jasný celek a nevím,co si o filmu myslet a konec mi v tom zdaleka nepomůže,ba naopak.Co bych vyzdvihnul je obsazení téměř všech hereček,kde mi bohužel nejvíce neseděla Emma Stone.Pro mě osobně to byla příliš dlouhá povídka,která mne bavila,ale plně neuspokojila a zanechala ve mě takový prázdný dojem.Přesto 4* za Bryce Dallas Howard,Octavii Spencer,Jessicu Chastain,Thomase Newmana a nejdojemnější scénu z filmu o starou Skeetřinu služebnou. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů