Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

zdenur

Hodně silné drama. Na konci mi vlhly bulvy, a to se dlouho nestalo. Co vyniká kromě příběhu je pěkně zpracované, uvěřitelné, dobové zasazení. Z hereckých výkonů a námětu mi spadla čelist. Neuvěřitelné, jakou svini udělali z Ivy Walker. ()

bolan

Černošky jsou nejlaskavější a nejmoudřejší lidi na světě a bělošky jsou hloupý xenofobní krávy. Mužské role si nevybavuju, ale co naplat, stejně to bylo moc hezký. ()

KOZEL84

...agh...no im not!...its just...something in my eye...Prvoplánové a naivni...a chuj s tím!Mě se to prostě líbilo.Jasné mohl bych dát 4,že to tak nežeru,ale občas to vydírání zafunguje i na sprosté hova...mě.Stopáž neexistovala a před všechny herečky můžu rovnou nacpat Skvělá-.Nějaký Oscar asi kápne (to je něco pro ně)¨a já bych ho přál Octavii Spencer,páč ta už víc boží být nemůže.Nebo Viole Davis.To sem zvědavý...Knihu bych si taky rád přečet. ()

ellegrey

Filmů, které měly ve své náplni rasové problémy, bylo natočeno už mnoho. Některé se bezpochyby zapsaly do historie kinematografie, jiné nepotěšily ani neurazily a na některé se oprávněně zapomnělo. Toto však není případ Černobílého světa. Někdo by si mohl myslet, že jde o další průměrné drama, jenž se snaží hrát na city diváka a získat si tím jeho přízeň. Omyl. U tohoto filmu se zasmějete, popřemýšlíte, možná dojde i na slzy dojetí, ale i přes dlouhou stopáž si nepokladete otázku, kdy ten film sakra skončí. Herecké obsazení je výborné. Z Emmy Stone se stává nadějná herečka, Viola Davis a Octavia Spencer ukazují, jaké to je žít v Americe na začátku šedesátých let minulého století a Bryce Dallas Howard ztvárňuje typickou zámožnou paničku v domácnosti. Přestože snímek vykresluje rasové problémy a rasovou nesnášenlivost, nečekejte velké znázornění násilí, problematiku Kukluxklanu apod. Zde se jedná o čistě ženský svět a ženský způsob vyrovnávání se s konflikty. A i když český překlad filmu není moc lichotivý, Černobílý svět je příjemným a zároveň kvalitním filmem, který vás rozhodně nezklame. 80% Více zde ()

Tred2

Poměřně klasický filmový obrázek. Amerika na počátcích druhé poloviny minulého století a problém "černí × bílí". Osobně moje velmi oblíbené téma (co se filmových zpracování týče), tentokráte v trochu jiném hábitu, než jsem zvyklý. Nic tu není hroceno do extrémů, když se stane něco "horšího", tak se to poměrně lehce přejde (Kennedy..). Oproti tomu se klade důraz na to, co se děje nebo stalo v životech hlavních postav, čímž se snímek snaží docílit určité empatie u diváka - u mě úspěšně. Všeobecně se nejedná o nic agresivního, určitě nedostanete dávku šokujících faktů a brutalit. Naopak je vše umírněné, velmi pozvolné (někdy až příliš, chvílemi se mi téměř dva a půl hodinová stopáž zdála příliš) a každý záběr je vyšperkovaný, aby na něj byla radost pohledět (všechny aspekty + vybrané tváře fungují výborně). Já osobně měl takový ten hřejivý pocit u srdce, což je dobře..ale i ne. Film, jako takový jaký je, působí ve svém celku asi až příliš umírněně, tak že je stravitelný i pro malé dítě, což by drama vykreslující problémy určité skupiny lidí asi nemělo. Vše je téměř perfektní, ale k vrcholu chybí filmu více důraznosti. Každopádně pravdy, které snímek podává, jsou velmi aktuální i dnes a já osobně jsem si to, v rámci možností, užil. 85% ()

KayTee

Film, u kterého se prostě musíte zamyslet, jaký je asi život "na druhé straně". Moc za něj děkuji. A Emma Stone byla vážně okouzlující :-) ()

edie sedgwic

Preco by som mala dat menej ako pat hviezdiciek filmu, ktory ma celych 146 uzasne pobavil, dojal a velakrat som sa pristihla pri tom, ze sa usmievam "popod fuz". Nadherny a neobycajny pribeh, ktoreho hlavnymi ppstavami su takmer vylucne zeny. Krasne prostredie, zaujimave postavy a skvely scenar. Pre mna po Turinskom konovi najlepsi pocin roka 2011. Vrelo odporucam. Zaujimavy komentar: Radek99 ()

theSaint

Už dlouho jsem neviděl tak příjemný, nevtíravý, poutavý snímek, kterému neublíží ani tak velká stopáž. Nejvíce si mě získala Jessica Chastain s její postavou. Tak naivně/dětinsky vlídná, že si jí prostě musíte zamilovat a odpustíte jí i určitou "prostoduchost". Moc milá podívaná. Tolik vzývaného oskara bych rád viděl ale přece jen jinde! ()

barteca

Naprostá filmařská špička, silný příběh v sociálním dramatu černobílé Ameriky v roce 1963. Barbíny a Kenové podrobeni reflexi. Shame on you ! Oscary sem ! ()

ashtangi

Nádherný film. Chvilkami se mi chtělo brečet, ale také jsem se dost nasmál. Opravdu skvěle natočený film s vynikajícími hereckými výkony! ()

CiPR

Trošku pomalejší rozjezd ale po pár minutách se film začal rozjíždět plnou rychlostí a nezastavil až do posledních minut. Emma Stone se mi po tomhle vydařeném kousku začala hodně zamlouvat, její herecký výkon je opravdu "majstrštyk". Film ukazuje na skutečnost v USA v dobách "černobílé války" v 60. letech. (Opravdu zde nenajdete Kux-kux-klan, či něco podobného). Dojemný děj, dobrá muzika hrající v pozadí a úžasnost herců. Film se líbil. 75 %- ()

jandula00

Příběh o době, kdy ženy příliš neznamenaly a ty černé už vůbec ne. Zároveň film o přátelství, toleranci a trochu i o absurditě. Obzvláště se mi líbila postava, kterou ztvárnila a výborně zahrála Octavia Spencer. Podle mě jeden z nejpovedenějších filmů loňského roku, který si nominaci na Oskara rozhodně zaslouží. ()

jane1106

Film přesně tak černobílý, jako jeho český název - netřeba rozvádět. Bryce Dallas Howard by si měla odnést cenu za nejodpornější postavu, její Hilly se mi hnusila každou sekundou strávenou na plátně a to částečně i proto, jak špatně je napsaná. Kdyby se tahle "mrcha" nerozbrečela a neutíkala při každé vyostřenější konfrontaci s "nepřítelem", pak by si ji divák snad mohl i svým způsobem oblíbit. Tak, jak ji Taylor režíruje ve svém snímku, bohužel vyvolává pouze jednsotranné antipatie nad ubohostí, slabošstvím a trapností. Dojmu nepomáhá ani rádoby vtipná scéna klozetů bujících na jejím výstavním trávníčku, nad jejíž logikou a pravděpodobností je radno moc nepřemýšlet. Newmanova hudba je ale příjemná, černošské herečky (zejména zemitá matrona Octavie Spencer) odvádí dobré výkony a "hospodaření" Jessiky Chastain, i přes částečnou tragiku jejího osudu, baví. Závěr je řádně americky povznášející, jen mohl přijít tak o dvacet minut dřív. Jak se říká, dobro nebo zlo nikdy není o rase, penězích či postavení ve společnosti - vždycky je to o lidech. A snímek, který tuto problematiku bagatelizuje v pouhém vymezení dvou protikladných táborů se nikdy nemůže vyhrabat z průměru. ()

Lukin413

Pro mě v podstatě příjemné překvapení. Čekal jsem od toho film, který přesně dostojí českému názvu, tedy film o hodných a moudrých černoškách a zlých a tupých běloškách. No a přesně takový ten film je. Přesto na něm nalézám několik pozitiv. Herecky je film opravdu dobře obsazený. Nemluvím jen o černoškách, dobrou postavou je i například běloška, která se kvůli svému muži ocitla v nemilosti ostatních bílých paniček. Osvěžující je i absence mužského hrdiny, tento film je čistě ženská záležitost. Pro mě, jako člověka z vesnice, je trefnou i postava hlavní "záporačky", která je přesně tak omezená a blbá, přesto uznávaná, jak je to snad možní pouze na vesnicích. Na tři hvězdičky pak film sráží především dvě věci. Nejprve dost chabý oslí můstek v podobě (oprávněného) zatčení jedné z černošek, což (nepochopitelně) vyvolá u ostatních černošek rozhoupání se (pro film) tím správným směrem. Tou druhou je pak postava hlavní (bílé) hrdinky, která mi snad jako jediná postava ve filmu přišla ohromně nesympatická, taková osvícená liberálka, která všemu rozumí a chce všechno změnit. Jako by jich už v podobných filmech nebylo dost. 60 % ()

honelnik

Vole 15 minut mi trvalo kým mi došlo že to nie je jeden z tých filmov, kde Eddie Murphy hrá všetky čierne postavy...Ale žarty bokom - je až neuveriteľná hanba že sa Amerika na začiatku 60 rokov vrútila do vojny vo Vietname, keď v pozadí všetkých tých generálov a politických špičiek fungovala morálne-prirodzene nadradená inteligencia čierneho sluzobnictva.. Tento film je natočený tak "príjemne", že každému človeku, čo ráno nevstáva s kajúcnim pásom zaseknutým do stehna a popritom necíti osobnú zodpovednosť za utrpenie čiernych ľudí v amerike sa musí nožík vo vrecku otvárať. Po plátne sa preháňa kŕdel bielych, bohatých slepíc, ich absolútne nezainteresovaní manželia nasledovaní skvadrou milujúcich čiernych tiet, čo po nich upratujú všetok ten bordel. Osobne sa pokladám za človeka bez nejakých väčších predsudkov (ach to milované Albánsko), viem, že černoch v kravate sa mi nemusí len snažiť natlačiť do rúk biblu, dokonca som schopný akceptovať, že vo futbale černoch môže byť aj tréner. Ale aby tu po mne niekto 2 hodiny strielal tento "obrátený rasizmus" (tuposť bielej elity vs čierny ľudová múdrosť) tak by k tomu mal mať lepší dôvod než Oscara. Túto históriu nemám zmapovanú, ale ak je ten film naozaj verným obrazom doby (tj. biele matky neschopné základnej starostlivosti o svoje dieťa, čierne maminy schopné hodiť sa pod vlak kvôli ich bielym vykorisťovatelom,...) tak sa všetkým ospravedlňujem, sypem si popol na hlavu a odchádzam na východ krajiny montovať satelity na strechy do rómskych osád. P.S - Keď tú starú čiernu pani vyhodili z domu už mi chýbal len napis "Brooks was here" ()

jorgus

namet skvely, herci skvely, skroo cely film supr, ale chybelo mi zaverecne vetsi vygradovani..celkove to bylo ukonceno tak nejak do ztracena:(..skoda, myslel jsem ze sleduji dalsi petihvezdickovy film, ale presto se mi film moc libil..hlavne vsechny zucastnene herecky zahrali svuj part opravdu presvedcive:) ()

Silencia90

Zaujalo nejvíc jak mohlo. Takový film se dá lehce pokazit, což se tady naštěstí nestalo. Výborně zachycená problematika tehdejší doby, a zároveň krásně promyšlené. Navíc skvělé výkony herců, kde jsem nejvíc přála Oscara Viole Davis. Škoda. Ale těší mě, že se stále objevují filmy, co mě můžou překvapit a dokonale zaujmout. ()

nessbeal

Silne, naozaj stoji zato vidiet tento film. To ako sa chovali k ludom, ziadna prezumpcia neviny, a ziadne zlutovanie. Svet bol teda naozaj hrozny a som rad, ze zijem v dobe multikulturalizmu a za hranicami Slovenska. ()

tomashrabek

Krásna rozprávočka s oscarovými ambíciami, ktoré nie nenápadne vykukujú z každej druhej scény, bez ohľadu na to, že väčšina filmu je v podstate desivo nudná. Nehovoriac o tom, že celý (kurevsky drsný) rasový problém na juhu sa podarilo zredukovať na jednu uvrieskanú ženskú, pričom opäť je to biela redhead, ktorá zachráni svet. Ak by aspoň ukázala kozy, mohlo to byť za poctivé tri hviezdičky, takto musím žmúriť obe oči. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů