Thriller ze světa velkých peněz vypráví příběh klíčových postav investiční firmy v průběhu jednoho z prvních dnů finanční krize, jež se rozpoutala roku 2008. Když nezkušený finanční analytik Peter Sullivan (Zachary Quinto) odhalí informace, které mohou jeho firmu poslat ke dnu, vyvolá tím řetězec rozhodnutí – finančních i morálních – a katapultuje životy všech zainteresovaných na pokraj katastrofy. Pomocí skvěle vykreslených lidských charakterů film Margin Call ukazuje, že nic není jen černé, nebo bílé. V dalších rolích fascinujícího debutu scenáristy a režiséra J. C. Chandora se představují Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Stanley Tucci a Demi Moore. Margin Call nabízí neúprosný a odvážně autentický pohled na finanční průmysl a jeho aktéry ve chvíli, kdy stojí před rozhodnutími, která utvářejí budoucnost celého světa. (oficiální text distributora)

MartinezZ

Posledních pár chvilek před tím, než začalo se všechno srát ~~~ Film plný známých tváří, které výborně zahrály svoje role. Film o tom, že obchodovat se dá se vším a hlavní je, aby VY jste na tom netratili a to, co se děje patrům pod vámi, už není důležité Škoda, že některé postavy a jejich úloha není více rozebraná a tak se z role stává mnohdy jen větší štěk (viz. Demi). Bral bych pokračování a hlubší pohled do toho, co se dělo dál, tedy postavám samotným, co se dělo v reálu je všem nad olivy jasné doteď. Margin Call je tak buďto prvním dílem bez pokračování a nebo prequelem snímku Company Men. ~~~ Doporučené pořadí snímků pro hlubší pochopení dílků celé skládačky: 1) Inside Job - 2) Margin Call - 3) Company Men ()

SaNcHeZ_cz

Precizní ale rozhodně ne pro každého. Komorní slušně navrstvené drama na pozadí ekonomické krize má bezesporu pár slabších míst, nicméně díky účasti neskutečného hereckého ansámblu i těch pár přešlapů jste ochotni tolerovat. Vyzdvihnutí mentality lidí stojících za nedávnou ekonomickou krizí funguje na jedničku, stejně jako postupně utužující se atmosféra neoddalitelného ekonomického kolapsu ve které se kapitálem opojení byznysmeni snaží zachránit ze svého života co nejvíce. ()

GodComplex

Lahudkove obsazeny a jeste lepe zahrany film o nicem, tedy o penezich. "I just don't know how we fucked this up quite so much." 6/10 ()

Freemind

Ač jsem finanční múzou nepolíben a mám problém spočítat účet v hospodě, vcelku jsem si užil tuhle jízdu na gumových hřbetech kreatur, které odstartovaly celou tu legraci, ve které se teď všichni rochníme. Bez moralizování, bez umělých póz a velkolepé dramatické klenby, syrově - a někdy i trochu mdle - tedy tak, jak to servíruje život sám. I když s tím suchým realismem to přece jen trochu přeťápli, chápu, že některé diváky tahle nálož povídaček v kravatkách může uspat. Je ale radost sledovat po delší době tolik známých tváří v top formě (mluvím o Paulovi, Kevinovi a Jeremym, Demi je zde jako obvykle hlavně na ozdobu). Kam se hrabe Wall Street 2, to se nedá srovnat. ()

Lum3n

Solidní drama postavené pouze na hereckých výkonech. Kdo čeká informačně vyčerpávající interpretaci krize ať jde o dům dál. Margin Call je příliš instantní a vyprázdněný, než aby mohl dané téma nějak působivě přednést. ()

Alementina

Už chápu, co na tom filmu křičelo nejvíc a to je vizuál. A po tom, co jsem si přečetla, že režisér dlouho točil reklamy, tak mi to došlo, svým způsobem to byla reklama na nablýskaný životní styl makleřů. A ta druhá strana je sice trochu zkratkovitá, ale vystižná. 4,5* ale dávám 5, protože oproti Vlkovi z Wall Street tohle bylo o dvě třídy lepší a bavilo mě to několikanásobně víc. ()

vorheese

Brilantní sonda do jedné noci v jednom městě, která definovala náladu naší doby na spoustu let. Perfekně napsané, obsazené, zahrané i nahrané. ()

Kaluž

Kevin Spacey a Jeremy Irons se na sebe mračí v kanclu. A celé je to natočeno na REDku. Tohle vám vypálí díru do hlavy. ()

slunicko2

Be first, be smarter, or cheat. 1) O finanční krizi roku 2008 jakož i o povaze finančních operací jsem se mnoho nedozvěděl. Rádobyodborná hatmatilka, která zřejmě má představovat profesní žargon, k mému poučení nepřispěla. Ještěže pilní komentátoři shánčlivě shromažďují potřebné informace: Paul Bettany (Will Emerson) jezdí ve voze Aston Martin DBS V12 Convertible a Peter Sullivan (Zachary Quinto) nosí ve filmu hodinky Porsche Design P6612 Dashboard Automatik Chrono black. To nevědět, nepochopím z filmu nic._____ 2) Abych tady mohl dělat frajera, našel jsem si, že margin znamená v této souvislosti přebytek hodnoty majetkové záruky nad hodnotou půjčky a tudíž margin call je výzva (makléřem na burze) k uhrazení doplatku. Listen, nothing I'm gonna say is going to make you feel any better. It's just going to suck for a while and then you'll be fine._____ 3) Všimněte si, že podstatě vzniklého problému rozumí pouze "dělník" burzovních operací (Peter). Svému šéfovi již musí vysvětlovat problém zjednodušeně jako "malému dítěti", angličtinou "prostou". I další šéfové v hierarchii si, znalí věci, vyžadují pouze a jenom Peterovo stanovisko. Look at these people. Wandering around with absolutely no idea what's about to happen._____ 4) Z komentů mě zaujal Est (definice povahy a smyslu filmu) a Shadwell (skvělé teze o kinematografické krizi)._____ 5) Doufám, že se cenou za péči o psa (1 000 USD denně) nebudou inspirovat naši zvěrolékaři i jiní lékaři. ()

Maq

Když natrefím na film z prostředí velkých financí, rozbliká se mi kontrolka. Zase nějaký levicový intelektuál, který (z definice) nemá o ekonomii páru, zvolá připitoměle: "Do hajzlu s kapitalismem!" --- Leckteré komentáře jakoby podezření potvrzovaly, ale to brebtají místní rozumbradové. Autor tohoto filmu je v jiné lize, a to je příjemné překvapení. --- Moderní ekonomika, včetně jednoho každého z nás, se neobejde bez úvěru a pojištění. Možná se dopouštím nepřesné generalizace, ale v principu jde vždy o ošetření časového diferenciálu mezi okamžikem přemístění hodnot a okamžikem srovnání účtů. Finančníci vymýšlejí stále sofistikovanější nástroje, jak učinit tyto transakce hladší a bezpečnější. Je z toho už taková věda, že tomu neodborníci přestávají rozumět a podléhají názoru, že je to dílo nějakých šarlatánů, kteří na věci neslýchaně bohatnou a my ostatní utřeme huby. To je ovšem hrozný a hrozně nebezpečný omyl. Bez úvěru a pojištění nebude fungovat prostě nic. --- Krizím z nadvýroby dokázali lidé ještě jakžtakž rozumět. Jak se těžiště ekonomiky přesunulo z průmyslu do terciárního sektoru, namísto krizí z nadvýroby máme krize z chybného ocenění rizik. Jde však zásadně o totéž - obchodníci průmysloví i finanční mají tendenci maximalizovat výrobu a odbyt toho artiklu, který zrovna vynáší. Čas od času už je to příliš, bublina splaskne, kšefty nejdou a hledá se viník. Pak si někdo všimne, že ten, kdo běh celého procesu dlouho úspěšně promazával, a napakoval si prkenice, byl díky přirozené informační výhodě rovněž prvním, kdo zjistil omyl a začal balit kufry. A to je ten okamžik, kdy trouba zvolá: "Do hajzlu s kapitalismem." V tu chvíli zapomene, že všechno co má, má díky tomu, že kapitalismus funguje. Většinou hladce a příjemně, ale čas od času musí přijít redukce přehnaných očekávání. --- Tenhle film, s celkem pochopitelným zjednodušením, ukazuje modelovou situaci, kdy podnikatel dojde k závěru, že vsadil na špatného koně, a přijímá krizová opatření. Děje se to dnes a denně v miliónech firem a díky tomu se svět hýbe kupředu. Globální otřes nastává v té speciální situaci, kdy hodně velký podnikatel zjistí, že on a řada dalších hodně velkých podnikatelů vsadili na špatné koně. Bez zbytečného patosu, hledání viníků, revolučních frází. Člověk je tvor omylný, dělá chyby, a čím větší instituce (největší je stát), tím více jeho chyby bolí. Nic víc, nic míň. ()

stration

Velmi chladné a odtažité. Jako kdybych sledoval spíše skrytou kamerou dění jednoho dne ve firmě před celosvětovým finančním kolabsem. K postavám jsem si nevytvořil žádný vztah, působily jako lidé, jejichž příběh sleduji v televizi a druhý den už o nich neuslyším. Celé je to ale velice fascinující, čísla, o kterých se mluví zatím jen potichu vám vyrazí dech a donutí vás přemýšlet. Navíc perfektně obsazené a s naprostým přehledem zahrané. ()

Thomassi

Tento film krásně ukazuje krutou realitu dnešního světa. Sice pojednává o prvních dnech dnes známých jako počátek nové finanční krize, kde skupinka lidí zjístí to, co se už nedá odvrátit. A tak to dopadá, když se přehlídne jeden vzorec a to se krutě nevyplácí. Jenže lidé disponující velkým kapitálem chtějí ještě víc, a o tom je dnešní doba. To ale nemůže světový finanční trh ustát, a tím pádem jsme jak se lidově říká v prdeli. A Margin Call to ukazuje s plnou parádou. V prvé řadě ukazuje, že v dnešním kapitalistickém světě (a to nejsem komouš proboha) se firmy s nikým a s ničím neserou. Propouštění je na denním pořádku. Za druhé pak zobrazuje, čeho je firma schopna, když jí teče kurevsky do bot. Přitom se neuvědomí, že se tím spustí řetězec odkupování rizikových dlohupisů, a toto odkupování pak má následky pro celosvětovou ekonomiku, a samozřejmě pro nás. Filmu také skvěle vévodí herecké star. Takový Jeremy Irons, ale i další, jejich chování a reakce byly naprosto realistické, jako célý tento film. Doporučil bych ho těm pikolíkům na vrcholu ekonomického řetězce (i když je pravda, že tady moc neuvidí co a jak se posralo, ale mohou se ponaučit, že chamtivost je zatraceně zrádná), aby se konečně vzpamatovali a nezahrávali si. 85%. ()

Marw

U mě velké překvapení. Inu je to komorní, přesto megalomacké(beru to obrazně a trochu fantazie přidám). Herci skvělí ()

Aiax

Paradoxně asi nejlepší z dlouhé řádky filmů, dokumentů a dokudramat na téma Velké finanční krize. Chandor zřejmě pochopil, že z tak obsáhlého a komplexního námětu nelze udělat celovečerní film, který by postihoval všechny aspekty krize, a zároveň držel pohromadě, a tak se nesnaží přespříliš vysvětlovat, kázat, morálně se rozhořčovat nebo se dívat na věc z globálního hlediska. Jde o komorní konverzačku v rozmezí čtyřiadvaceti hodin, z pohledu několika zaměstnanců nespecifikované investiční banky (tipoval bych narážku na Goldman Sachs). Margin Call skvěle, úsporně vystihuje dva ze tří hlavních kořenů finanční krize - chamtivé, nezodpovědné bankéře, kteří prodávali finanční produkty s vědomím toho, že je to odpad, a chamtivé pokrytecké občany, kteří sice dnes nadávají na chamtivé bankéře, ale za konjunktury si od nich vesele půjčovali na luxus, který si nemohli dovolit, jak trefně komentuje Paul Bettany ve svém Astonu. Chamtivé bezcharakterní politiky, kteří také notně přispěli svou troškou do mlýna, film nezmiňuje, což je trochu škoda, na druhou stranu snaha o širší pohled by rozředila Chandorovu sevřenou dramaturgii, takže je to možná dobře. Politické zákulisí krize ukazuje zábavně, ačkoli trochu moc korektně a naivně Hansonův Too Big To Fail, což je ovšem spíše dokudrama. Margin Call rozhodně doporučuji všemi deseti, i kdyby jen kvůli excellentním výkonům všech zúčastněných, s Kevinem Spaceym samozřejmě v čele. ()

FilmFan24

Strohé, chladné a pomalu celé se odehrávající v kancelářích jedné investiční firmy. Navíc až na Spaceyho psa a Bettanyho vysvětlení za co vlastně utratil vydělaných 2,5 milionu se o jednotlivých aktérech tohoto ve všech směrech nadprůměrného dramatu nic nedozvíme. Přesto anebo právě proto je film strhující a napínavý tam, kde bych to běžně nečekal. Základem je perfektně napsaný scénář, který by klidně našel uplatnění jako divadelní hra a herci, kteří jsou všichni opravdu ve svých rolích skvělí. ()

togaf

Jak vznikla finančná krize jsem stejně nepochopila. Ale už vím, jak utratit milion ročně, a to se může hodit ()

Aleee89

(viděno 3. 2. 2012) Margin Call rozhodně není filmem pro většinového diváka. Za toho se sice nepovažuji, ale i tak jsem se s filmem až dodneška míjela. Ne proto, že bych ho cíleně ignorovala, ale proto, že jsem ho ani nezaregistrovala. Oscarová nominace za scénář to změnila. Snímek má spoustu skvělých herců, kteří hrají uvěřitelné postavy, na své straně. To je zajisté plus. Jeho téma je na první pohled nudné, odtažité. Po celou dobu se parta byznysmenů z Wall Street baví o firmě, penězích. Jenže tvůrci podle mého dokázali, že i z takového tématu se dá vykřesat něco více. Mě to bavilo. Margin Call není zázračný snímek, kvalit filmu Wall Street (který jsem doposud neviděla) zřejmě nedosahuje, ale i tak je to zajímavý příspěvek, který stojí za to vidět. ()

Skip

Zajímavý pohled do světa vysokých financí. Ne tak "akční" jako Wall Street, ale kvalitativně srovnatelný. Zejména velmi civilní a uměřené herecké výkony jsou tou největší devizou tohoto film a díky nim jsou jeho akcie hodně vysoko se slušnými dividendami. ()

rastlinka

Držalo ma to v napätí od začiatku do konca. A to aj napriek tomu, že niekoľkým výrazom som absolútne nerozumela a o burze viem veľké hovno:) No atmosféra bola vybudovaná geniálne a (takmer všertci) herci sa viac než snažili, takže spokojnosť. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

24.01.2012

Špičkově obsazený bankrot

Špičkově obsazený bankrot

12.07.2010

Předevčírem jsme tu měli drama z Wall Street, které chystají Scott a DiCaprio, dnes je tady další, mnohem aktuálnější. Margin Call je nezávislý film neznámého scénáristy a režiséra J. C. Chandora,… (více)