Nad královským hradem krouží stín velikého draka, princezna Karolína si s pláčem zkouší černé smuteční šaty a na nádvoří hoduje pár pozvaných princů. Při dobrém jídle probírají, co by se mělo podniknout. První princ navrhuje nabídnout drakovi místo princezny pár set poddaných, druhý zase soudí, že v království zanedbali prevenci a že by se to drakovi mělo rozmluvit, a třetí princ o tom pro změnu zase složil píseň. Postavit se drakovi se však žádnému z nich nechce… V podzámčí ale žije loutkář Vítek, který princeznu tajně miluje. On jediný se sám dokáže postavit nebezpečnému drakovi. Draka také nakonec s pomocí dobré čarodějky s podivným jménem Micimutr přemůže. Musí ale slíbit, že o své zásluze pomlčí, jinak se drakova síla vrátí. A tak musí jen trpně přihlížet, když je hrdinský čin připisován protivnému a nafoukanému princi Vladimírovi… Výpravnou pohádku o naději, že zázraky skutečně existují, pokud se sami o ně pokusíme, napsala Irena Dousková a režie se ujal Vít Karas, který do hlavních rolí obsadil herecké hvězdy v čele s L. Šafránkovou, J. Bartoškou, J. Kretschmerovou, V. Dykem, M. Šoposkou, O. Novákem a M. Dejdarem. (Česká televize)

Sairina

Nákladná štědrovečerní pohádka, která se spíš než ve scénáři vyžívala v příšerných grafických úpravách krásneho hradu Zvíkov. Celkově je pohádka o ničem, drak, princezna, švarný jinoch, ničemný princ a čarodějnice (chudinku Popelku na stará kolena vykopl král z hradu). Kdyby se drželi aspoň klasiky možná by to pohádku zachránilo, ale místo toho se z ničeho nic divák dostane z kouzelné říše někam na Malou Stranu, a v tu chvíli už je úplně mimo. ()

DannyBoy80

Kašovité, lepší asi o něco málo než hlavní pohádky vánočního večera posledních let, ale o hodně málo. Snaha o nějakou výpravnost sice byla, ale jaksi to nestačí. Míchačka pohádková. ()

Prochy38

Víte, co by mě zajímalo? Co vy vlastně od těch nových pohádek chcete? Po těch, z prominutím, Troškových sračkách konečně přijde solidní česká pohádka a tohle je váš vděk? Máte na to právo. Jen mě to hodně překvapuje. Micimutr rozhodně těžký nadprůměr posledních let. Princezna moc hezká, drak velmi dobře udělaný! Škoda, že neměl více prostoru. Herecké obsazení fajné. Dejdar vtipný, Libuška výborná!!, Dyk moc dobrý!, Bartoška i Kretschmerová moc příjemní a mohl bych pokračovat. Vymyšleno to bylo taky moc hezky! Nebylo to přehnané. Jen mě štve, že ten Vítek nebyl princ. Už mě trochu omrzelo, že si každá princezna bere chudáka.... Co víc k tomu napsat? Snad jediné! Geniální hudba! Řekl bych jeden z nejlepších českých soundtracků, a to rozhodně! ()

Drirr

Za takovýho draka by se nemuseli stydět ani v Holyvůdu. Bohužel s povedeným drakem, slušnými kostýmy a výpravou a vychutnaným herectvím Vojty Dyka to končí. Děti bude nudit rozvláčné tempo a uondaný děj, kritici zase neocení zhola zbytečné propojení s reálným světem. ()

TERRORDROME odpad!

Cez vianoce sa dá nejakej tej rozprávke len ťažko uniknúť a tak som mal to "šťastie" uvidieť tohoto Pidifotra. Na začiatku tam letí nejaký drak a vyzerá to až prekvapivo efektne, že by sa české rozprávky konečne pohli smerom k lepšiemu? Prdlajz, nie k lepšiemu ale naopak ešte oveľa horšiemu! Pekne animovaného draka totiž po chvíli šermovania s udatným junákom znenazdajky premení podvratná čarodejnica na bábku a hotovo. Junák ju ohromil svojou úprimnou statočnosťou a tak sa rozhodla mu pomôcť. LENŽE POZOOORRR!!! Má to háčik, v rámci zdramatizovania situácie totiž nesmie nikomu prezradiť že to on bojoval s drakom a čo sa vlastne stalo lebo inak drak znova ožije. Človek by len ťažko hľadal rozumné dôvody pre tieto absurdné pravidlá ktoré následne narobia viac škody ako osohu, ale je treba si uvedomiť že tá baba jaga nie je len tak obyčajná rozprávková, ale je to v skutočnosti hipisácka domovníčka z 21 storočia čo do rozprávky lieta na metle kríženej zo skútrom. V tej chvíli tvorcovia vytasia svoj ďalší hovniacky trumf v podobe linky zo súčasnosti, v ktorej potrebuje chlapec zohnať 20 tisíc na operáciu svojho psa. No a tak ho tá rastafariánska zaklínačka metiel alias Pičipudr vezme do rozprávky aby si tam zarobil ako pomocník v kuchyni. Všetci predsa vieme že pomocné sily v kuchyni zarábajú neskutočné prachy! Jednoducho to čo sa tam deje po skoncovaní s drakom sa dá dejom ( akýmkoľvek ) nazvať len ak sa priotrávite makovníkmi. Ustavičné skladanie priblblých samovychvaľujúcich pesničiek debilným princátkom nemôže vynahradiť absolútne dejové vákuum. Jééé to biéééda...La-la-la. ()

bloodcountes

Svěží mix, krásné exteriéry, interiéry, kostýmy, supr drak, pěkná hudba, nádherná Marika, úžasná Libuška a vždy a všude spolehlivě odpornej Dyk. Co bych mohla chtít víc? Zdejší výtky mě nijak neoslovily, mě se tahle věc prostě líbí. ()

Mikeel

Já musím říct, že mě Micimutr velmi mile překvapil. Je to typově výrazná pohádka, která potěší i pobaví. A ruku na srdce, kdo potřebuje od pohádek, aby byly složité a nepředvídatelné? Krása pohádek je přeci v tom, že všichni víme, že dobře skončí. A digitální efekty taky nebyly tak hrozný a nijak zvlášť mi nevadily. A velké plus za Libušku a Vojtu Dyka! ()

Marys

Podľa mňa jedna z tých lepších nových českých rozprávok. Nie úplne bombastická, ale dalo sa na ňu pozerať. Trochu ju tá dejová linka s malým chlapcom pre mňa zarezala, takisto názov je neskutočne nevábny, ale v konečnom dôsledku sa na ňu dalo pozerať. ()

sona123

Ach jo, proč? Vykrádalo se, kde se dalo, ale k ničemu dobrému to nebylo. Chybí vtip. Chybí originalita. Chybí svižnost. Romantika či pohádkovost. Ještě štěstí, že se o Vánocích na pohádky nedívám, tohle si pustit na Štědrý den, tak je po náladě. ()

KatRi

Sázka na to, že Libuše Šafránková na Štědrý den funguje v jakémkoli podání, je prostě chyba. Prolínáním pohádkového a skutečného světa člověku vytane na mysli oblíbený dětský seriál Arabela. Ale to ještě neznamená úspěch. Linka z Prahy příběhu sluší, ale nezachrání nevydařenou zápletku kolem draka a chvástalského "bonvivána" Vojty Dyka. Kdyby Micimutr na rozdíl od efektů s drakem dostala více prostoru, možná by se v této pohádce i něco dělo a byla tak zapamatovatelná. ()

jasse

Hvězdičku dolů za tu linku ze současnosti, ta tam byla úplně k ničemu. Jinak jsem vyprskla smíchy u věty Bartošky při pohledu na Kretschmerovou - tak kvůli tomuhle už mám od dvaceti dřevěnou hnátu...:) ()

masiko

1* za draka a slusnou kameru, ostatni je k placi. Naservirovat takovouhle s*acku do televize na Stedry vecer je opravdu drzost. Nejde o to, ze se zase nekdo pokusil obratit svet vzhuru nohama a klasickou pohadku s drakem zasadit do soucasnosti (coz jsem vubec nepochopil), ale tak trapne dialogy a tragicke herce (az na Martu Dejdu) jsem zatim nevidel snad ani v ceskym filmu. Dyk je taky herec jak noha, kdyz nedokaze zahrat poradne ani roli nafoukaneho trouby, ktera mu byla ocividne napsana na telo. ()

Maryinka

Zas tak zlé to nebylo, ale vidět bych to znovu opravdu nemusela. Pohádka bez atmosféry, ze které prolínání se současností udělalo frašku. ()

hell_boy

Začíná se z toho stávat tradice...štědrovečerní premiéra na ČT, kterou od odpadu zachránilo jen to, že jsou ty Vánoce. Jedna hvězdička jako dárek pod stromeček s přáním tuhle hovadinu už nikdy nevidět. ()

Haniczka

Snad jediné, co na pohádce vázlo, byl toporný a neumětelský scénář. Ani výkony herců od starších po mladší s tím bohužel nic nenadělaly. Děj se začasté skoro zastavil a kdybych si o pauzách neodskakovala na toaletu, měla bych pocit, že koukám na diapozitivy. ()

camper

Nevim, jestli jsem moc mírnej nebo konzument všeho co se najde, ale mě tenhle kousek nepřišel tak špatnej, jak tady, podle ČSFD vypadá. Byl jsem spokojenej. Šafránková na mě tady opět udělala dojem a opět mě přesvědčila, že hrát umí. Jedinné, co mi vadilo, byl asi vteřinový záběr na auta. Současnost v pohádce-proč ne, ale nemuselo by se tam ze současnosti ukazovat vše. Divák by sám poznal, že jsme se přesunuli do jiného světa. Podle oblečení, sporáku doma atd.. Ale ty auta jsem měl před očima až do konce filmu. ()