Tajemství starého hotelu

• USA The Innkeepers (více)

Claire (Sara Paxton) a Luke (Pat Healy) jsou posledními zbývajícími zaměstnanci v hotelu Yankee Pedlar Inn, který má být po více než 100 letech fungování uzavřen. V minulosti se tu odehrála děsivá vražda dívky, jejíž tělo bylo poté ponecháno po tři dny ve sklepení, aby na hrozný čin nikdo nepřišel. Hotel získává pověst nejstrašidelnějšího hotelu Nové Anglie. Claire a Luke jsou určeni k tomu, aby odhalili tajemství hotelu a potvrdili tak jeho temnou pověst. Do hotelu přicházejí poslední hosté a vše se zatím zdá být normální. Luke na své internetové stránce popisuje podivné události v hotelu. Mladé Claire vypráví o tom, jak v hotelu uviděl ducha zavražděné dívky a během nocí proto nahrává zvuky v domě. O nahrávání se střídá s Claire, která jako první narazí na divné zvuky a události. Jejich pátrání je usilovnější a nebezpečnější. Zjišťují, že klíč ke všemu je ve sklepení hotelu. Když se rozhodnou navštívit jeho temné chodby, zjišťují, že tak neměli raději nikdy učinit. (Beastmaster4)

Ten Druhy

Nie som smutný a sklamaný, no nejasám ani nadšením, ale dlho som premýšľal či mám tomuto filmu vyraziť tri alebo štyri hviezdy. Objektívne je to skôr za tri. Ľakačky však fungujú výborne, hoci Ti West využíva primitívnu taktiku na vystrašenie diváka. Aj keď sa asi hodinu nič podstatné neudeje, netrpel som, pretože množstvo prísľubov ma napĺňalo zvláštnou istotou, že sa niečo predsa len stane a bude to stáť zato. Dovtedy je to vlastne one woman show, Sara Paxton je zmenená na nepoznanie, vyzerá ako sivá myš, hrá tuctové, pribrzdené a trochu trápne dievča, ale je to skôr zásluha maskérov, ktorým za to patrí pochvala. Sara tu cupitá ako komická postavička z grotesky v ére nemého filmu, jej tvár sa často krčí do neprirodzených grimás a podľa mňa úlohu často nezvláda. Ale prostredie starého hotela aj duchárska historka zvýraznená starými fotkami má isté čaro a zjav duchov zase svoju desivú príťažlivosť. ()

PauloZ

Innkeepers má velice dobře pojaté nenásilné zpracování, atmosféru a skvěle hrající Saru Paxton. Ze začátku to nevypadá nijak valně, ale rozjede se to do solidních toček. Není to nijak přehnaný horor, lekaček je pár, ale druhá polovina filmu je opravdu duchařina jak má být. Škoda jen, že mi nějak úplně unikla poenta celého příběhu. Závěr mohl (měl) být objasněný. Rozmýšlel jsem jestli 3*, nebo 4*. Nakonec dávám 4* za celkové, velmi dobré ,,neamerické,, pojetí filmu. ()

hous.enka

Co je horšího než duch oběšené nevěsty? Zadek chlapa v bílých slipech :D Tohle není horor, ale parodie na Paranormal Activity a The Shining a Insidious. Prostě od každého kousek, a přitom nic. Už jen takové to "Lean je nahoře" a po chvíli "Lean, jsi dole?" - to si ze mě dělaj srandu, ne? Jednoduše se dá říct, že je to hezky natočená hloupost, kterou nevylepší ani poslední desetiminutovka. ()

maddy

Prvé hororové sklamanie roku 2012. Ti West nie je James Wan a nikdy ním nebude, aj keď námet využíva podobný ako Wan v Insidious. Jedna strašidelná budova – v tomto prípade hotel – a pár strašidelných(ehm) duchov, ktorí sa ukazujú naozaj iba pozvoľne. Jeho predošlý počin The House of the Devil (HoD) zaznamenal slušný nárast populárnosti, hlavne takmer na chlp vernou štylizáciou filmu do 70. rokov. Innkeepers sa už snaží používať modernejšie postupy, avšak zlyháva vo viacerých smeroch. Kým pomalé tempo a zdanie, že sa „nič nedeje“ v HoD vyvolávalo príjemný stiesnený pocit a atmosférou naozaj odkazovalo na staré klasiky, pri Innkeepers to nefunguje ani zďaleka. V prvom rade to kazia nanajvýš primitívne postavy (Sara Paxton si v horore zahrala asi husu roku, na čo vyvolávať ducha, keď následne pred ním utekám?!), ktoré vyvolávajú takmer až groteskné výstupy v každej druhej scéne. Spočiatku to pôsobí ako príjemné odľahčenie, ak by neskôr nastúpila hororová atmosféra. Bohužiaľ nič také sa s výnimkou posledných 10 minút nedeje. Rádoby vtipné situácie pokračujú takmer celým filmom a hororových scén je naozaj ako šafranu, v podstate je každá a jedna z nich zobrazená už v trailery. Lakačky vsádzajú na tie najotrepanejšie postupy, kde je dlhý záber na dvere a následné ich rázne zatvorenie, čo vo svojej podstate zaberá, ale pokiaľ chýba akýkoľvek náznak atmosféry, tak to pôsobí maximálne samoúčelne. Rovnako ako cca 4 postavy, ktoré sa vo filme vyskytnú – obstarožná herečka alá vedma bolo už neuveriteľné klišé. Rozdelenie filmu do trocha kapitol zbytočné, keďže nijako nerámovali dej, ale situácie pokračovali tam kde v predošlej „kapitole“ skončili. Priamočiary dej bez odbočiek nijako zaujímavý, dokonca v priebehu sledovania záujem o to čo sa deje výrazne opadol a „bad end“ záver mi bol už viac menej ukradnutý. Aby som len nekritizoval, oceňujem kameru s dlhými pomalými zábermi a zaujímavou prácou so stiesneným priestorom hotelu. Vzhľad duchov taktiež slušný a dokonca aj tých pár (2-3) scén v suteréne, v ktorých vystupovali nemôžem nijako skritizovať, pretože tam West dáva poznať, kde tkvie jeho talent (škoda len, že som každú jednu z nich poznal zo spomínaného traileru). Horory s veľmi pomalou atmosférou, navyše zasadené do minimálneho priestoru jedného domu/hotela mám veľmi rád, bohužiaľ Innkeepers dokázal len to, ako sa dá nevyužiť tento potenciál na dĺžke 100 minút. CELKOVO: 2,5* (ledva a to som sa tentokrát ani nechcel rozpísať :) ()

Korbitch

Bohužel. Nadějný koncept pohřbený špatným scénářem, byť se slušnou atmosférou, ale s nijakým koncem. Místy jsem sice byl mírně napjatý, jenže co z toho, když se najednou během hororové scény objeví na obrazovce: Chapter three...Já bych do toho sklepa zavřel režiséra se scénáristou. ()

ivishka

Samotný námět hororu (thrilleru, komedie, dramatu - jak chcete) není tím kamenem úrazu. Pro mě byl ten největší problém šílená absence toho hororového napětí. Asi přes hodinu čekáte až se ve filmu něco stane. Mezitím to vypadá jako nějaká nepovedená komedie se záběry hodnými tak akorát prciček či zvratů, kdy postava konečně pochopí pointu - přičemž ten záběr o kterém mluvím tam byl asi pětkrát a neměl ani žádný význam. Spolu s podivnými záběry mě tak trochu vyděsil fakt, že si filmaři nedali ani moc práci s tím, aby udělali hercům, kteří hrají údajné duchy pořádnou masku. Výsledek byl tedy velmi kýčovitý a nepěkný. Spolu s postavami, které filmu nepřidávali ani trochu na poutavosti a docela tedy odváděli pozornost od děje samotného. Hodnotím tedy pouze námět a natáčení EVP. ()

Sidonka

Tajemství starého hotelu je opravdu jedno velké tajemství, jemuž na kloub nepříjdeme. Celou dobu se tam ptá Claire proč hotel obývá duch, co ho v budově drží a zda by mu mohla nějak pomoci, osvobodit ho, rozhodně ne mu uškodit. Hádejte zda se jí dostane odpovědi a jak se jí duch odvděčí. Nikdo z tvůrců se nezabýval odpověďmi na kladené otázky, prostě postavy se tam na něco ptají, někdo z hostů se tam zasebevraždí bez důvodu, prostě se mu kdovíproč chtělo, všecko se tam děje tak nějak bezdůvodně a bez vysvětlení. Nevadí mi, že film vzbuzuje jen málo strachu, naopak, takové polohorůrky mám nejraději. Na všechno nemusí být odpověď, na něco si může v některých filmech přijít a odvodit divák sám. Ale tohle není sofistikovaná hádanka pro náročnější diváky. Režisér West natočil tenhle štěk, aby měl z čeho zaplatit nájem a víc ho asi nezajímalo. Takže ve filmu se toho moc neděje, vedou se řeči, které k ničemu nevedou, jsou tam zbytečné mnohé postavy, pak nastane obvyklá závěrečná naháněčka a vše uzavírají titulky. Ze začátku filmu jsem cítila jistý potenciál, ale ten vyprchal a zůstala jen další milióntá kopie na příběh-nepříběh lidí v domě, kde obyvatele začne něco pronásledovat, přestane tam být bezpečno a nastává tradiční konec. Najít kvalitní horor je jako hledat jehlu v kupce sena. Proč je většina filmů tak zoufale odfláknutých? ()

Freemind

Na rozdíl od většiny zdejších kritiků bych klidně vystříhal všechny ty "nejdrsnější" scény a udělal z toho jen konverzační černou komedii s horrorovými prvky. Slibný, neotřelý rozjezd totiž zprznily právě zelené kukly plandající u stropu a stupidní lekačky (ta poslední byla tak trapná, že jsem chvíli uvažoval o dvouhvězdičkovém hodnocení). Bod za plíživou kameru, roztomile potřeštěnou Saru Paxton a scénu s nahráváním ve sklepě. Bod mínus za řeznický přístup k atmosféře a maskám. ()

Makky

Do tohto filmu som vkladal nádeje, ani neviem prečo, asi kvôli traileru. Je pravda, že všetky desivé scény sú naozaj desivé a fakt potešia, avšak je ich pramálo. Navyše dej nikam neposúvajú, respektíve dej sa neposúva vôbec. Ak k tomu ešte prirátam tupé postavy, tie tri hviezdy sú tak trocha aj veľkorysé. Potenciál bol veľký... ()

SarumanKo

Atmosférická podivnosť, ktorá je dlhý čas scenáristicky zmätená a na zopár výnimočných momentov pramálo desivá. Za jediný klad som už od počiatku považoval zaujímavú dvojicu recepčných a len veľmi striedmo budovanú atmošku. V druhej polke však nastúpia hnusní bubáci a rozpúta sa peklo, ktoré mierne zachraňuje výsledný dojem. A nakoniec aj tá trochu ťažkopádne prevedená pointa pri lepšom premyslení dáva perfektný zmysel (čosi ako "prevrátené déjà vu o troch duchoch" sme tu ešte nemali). (5/10) ()

kaylin

Podle reakcí jsem čekal, že to bude něco skutečně převratného, ale ono je to jen dobře natočené se zvláštními postavami, které vás buď strhnou, anebo vás naprosto nebudou bavit. Mě postavy celkem strhly, ale film jako celek mě tolik nebavil. Jsou zde dobré momenty, ale originalita Westova pojetí mi tolik nesedí. ()

movieband

Vcelku průměrný film, který hodně táhne roztomilá Sara Paxton a vcelku solidní práce s kamerou. Děj člověka myslim nijak neurazí, ale ani nijak nepřekvapí. Nevím,co k tomu dodat víc. Dům Ďábla se mi líbil víc. Duch Madeline mi přišel, jak z gumy, ale lekačky, které tam West dal, fungovaly spolu se stoupajícím napětím obstojně. P.S. I když je fakt, že ten konec mě vcelku překvapil. 62% ()

stration

První polovinu jsem měl fakt co dělat, abych to nevypnul. Potom se to ale celkem slušně rozjelo a konec pak už parádní hororová jízda. Hodnocením si nejsem jistý, možná tomu dám druhou šanci a pak se vokáže. ()

Philcze

West potřebuje pořádného střihače a dramaturga, pak to bude naprostá paráda. Jeho dlouhé kamerové jízdy jsou pořád naprosto k ze***ní a vybudovat neklidnou atmosféru umí jako málokdo, ale narychlo upatlaný scénář nedávající smysl a spousta zbytečné vaty ten film připravují o kouzlo. Alespoň, že ústřední duo jsou sympaťáci se kterými se dá přežít i ta zbytečně natažená stopáž. 60% ()

j.bena

Mám opravdu hodně smíšené pocity z filmu. Na jednu stranu se mě film líbil, bála jsem se u něho a ještě ted´z něho mám husí kůži. Na druhou stranu sem se nechala vtáhnout do děje filmu abych zjistila, že žádný děj vlastně nebyl. Ten konec stejně jako příběh o mrtvé nevěstě mohl být daleko lepší, je poznat že se od toho odráží procentualní stav filmu. ()

maverick10

90 minut zabijacke nudy na dva solidni zabery. Bez pointy, bez adrenalinu jen jakasi atmosfera stareho hotelu, kde dva pikolici bloumaji cely film po hotelu. Daleko verohodnejsi horor byl v jednom dilu Zpivanek na CT1. ()

Havaj8

S Ti Westem už nějakou zkušenost mám a ani jednou mě svým filmem nenadchnul, čím to asi bude? Tady bylo celkem zajímavý, že se snažili nahodit Look nějakejch devadesátek, i přesto, že všichni vypadali moderně. Pochopil jsem, proč se toho Looku drží, aby pak mohl použít na děsivý scény oldschool panenky a líčení a aby nikdo nemohl říct ani slovo. Ale podle mě je tohle už dávno pryč, snažit se prorazit v týhle době s něčím starým. Dejme tomu, že ze začátku si to nějakou atmosféru tvořilo, ale jakmile pořád nic nepřicházelo, tak to stihlo opadnout a do konce filmu už to bylo o ničem. Bát se něčeho co nevidim je hezký, ale musí to bejt sakra dobře udělaný. Odpad tomu dát nemůžu, protože něco málo do sebe to mělo semtam, děda ve sklepě, kamera občas zajímavá, a že ja tohle moc nesleduju + Sara Paxton sympaticky zahrála, ale jak řikám, tohle neni ta správná cesta... ()

honajz2

Proboha, co tohle zase bylo? Takový "horor" jsem fakt ještě v životě neviděl. Prvních 15 minut jsem na to koukal ještě normálně. Za tu dobu se tam stalo to, že nějací dva pracovníci v hotelu přijmou nějakého hosta a povídají si o duších. Jinak nic. Pak jsem se začal nudit a dal jsem to na rychlost 2. Nic se nezměnilo, pořád si tam povídali o duších, napadlo je, že v tom jejich hotelu taky nějaký bude, navíc najdou nějakou nepotvrzenou legendu o tom, že právě v tom hotelu umřela nějaká ženská, takže tam pak pochodují, hledají duchy, ale nic nenajdou,maximálně tak dvakrát bafnou sami na sebe a jednou tam jeden z nich hraje, jako že je duch a vezme si na sebe prostěradlo. Jo, a ještě zjistíme, že jeden z těch hostů, co tam je ubytovaný, tak se věnuje ezoterice a mluvení s duchy. A ústřední dvojice pořád vede debaty o ničem. Mezitím jsem si dal rychlost přehráváni na 3 a když už se jim konečně ten duch ozval (jenom lehce, že ho ti dva zaznamenaly na nějakém přístroji, přes který se s těmi duchy mluví a nahrává se do nich ten jejich hlas), měl jsem za sebou z celého filmu už hodinu a patnáct minut (!). Následně přišlo několik stupidních zvratů, nefunkčních lekaček (obecně jsem se víc lekl, když bafali sami na sebe) a celé to finále, kdy je jeden z personálu zavřený ve sklepě, tak prostě působilo dost blbě a nelogicky. Prostě vyvolali ducha, ten tam někoho na hotelu zabil a bum, konec. Žádný důvod, žádná backstory, prostě nic. A konec, tím končí celý, hodinu čtyřicet dlouhý film. Už jsem to tady naznačil, ale tady to napíšu naplno - ten film je hloupý a zatraceně nudný. Proč mám sledovat hodinu čtyřicet dlouhý film, ve kterém se vůbec nic neděje, je ukecaný a nějaká atmosféra a napětí tu už vůbec není? Natočené a zahrané je to slušně, to jo, ale je to jediný klad toho všeho. Jinak je to fakt hloupé a ani na ty 2* to nevidím. Takže, 1* ()