Atlas mraků

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Psychologický
USA / Německo / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Předloha:

David Mitchell (kniha)

Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent, Hugo Weaving, Jim Sturgess, Du-na Bae, Ben Whishaw, Keith David, James D'Arcy, Xun Zhou, David Gyasi, Susan Sarandon (více)

Příběh filmu probíhá v šesti časových rovinách. Ty jsou vzájemně provázané, zároveň však rozlišené pomocí odlišných žánrových vzorců... V roce 1849 je na Chathamových ostrovech americký právník Adam Ewing svědkem bičování otroka Atui, při vyřizování obchodní smlouvy pro svého tchána. Auta posléze uprchne na loď, kterou se Adam plaví domů a přesvědčí ho, aby se ho zastal u posádky. Doktor Henry Goose mezitím Adamovi každý den podává lék na parazitického červa, který je ovšem jedem. Goose chce Adama nenápadně zabít, aby se mohl zmocnit jeho jmění. Při podání poslední a také smrtící dávky však Atua svého přítele Ewinga zachrání. Po návratu do své domoviny je Adam znechucen tchánovým podílem na otrokářství a se svou ženou domov opouští, aby se oba přidali k hnutí za zrušení otroctví... V roce 1936 nastoupí anglický mladý bisexuální hudebník Robert Frobisher jako učenec k významnému skladateli Vyvyanovi Ayersemu. Jeho učení Roberta tak inspiruje, že začne pracovat na sextetu s názvem Atlas mraků. Také si při tom přečte vlastní vydání deníku Adama Ewinga. Robertův učitel si hudební dílo zamiluje a pod výhružkou odhalení a skandalizaci jeho intimního života Roberta vydírá. Chce, aby se pod dílem jeho učence vyskytovalo jeho jméno. Robert Ayerse zastřelí a uprchne do hotelu, kde své mistrovské dílo dokončí a spáchá sebevraždu, ještě před tím, že ho stihne zastihnout jeho milenec Sixsmith, kterému po celou dobu psal dopisy... Píše se rok 1973 a mladá novinářka Luisa Reyová potkává již staršího Sixmithe, který se stal jaderným fyzikem. Ten ji přivede na stopu případu bezpečnosti nového jaderného reaktoru provozovaného Lloydem Hooksem. Sixmith je však zavražděn Hooksovým zabijákem o pár minut dříve, než stihne předat Luise důkazy. Reyová po jeho vraždě najde dopisy, které mu psal  Frobisher. Luisa pod záminkou interview navštíví elektrárnu, kde jí vědec Isaac Sachs poskytne kopii Sixmithovy zprávy. Hooksův zabiják však odstraní i jeho a svrhne Reyovou v autě z mostu, což ovšem Luisa přežije. Pomocí přítele svého otce a zároveň šéfa elektrárenské ochranky přežije i další vražedný pokus, při kterém sám vrah zemře. Nakonec odhalí a publikuje článek o spiknutí, jehož záměrem bylo jadernou havárií podpořit zisky ropných společností... V Londýně, v roce 2012, vydavatel Timothy Cavendish náhle zbohatne, když autor knihy, kterou vydal, Dermont Hoggins, zavraždí knižního kritika a je poslán do vězení. Cavendish si svého bohatství užívá, dokud mu Hogginsovi kumpáni nezačnou vyhrožovat smrtí a nechtějí po něm pět tisíc liber. Cavendish se obrátí o pomoc na svého bohatého bratra Denholma. Ten ho léčkou, pod podmínkou, že je to hotel, zavře do pečovatelského domu, odkud Cavendish začne plánovat útěk. Nakonec se mu podaří uprchnout a dožít život se svou láskou z mládí. Obdrží rukopis románu o životě novinářky Reyové a sepíše scénář o svých příhodách v pečovatelském domě... V Soulu v roce 2144 se příběh točí okolo Sonmi-451, lidského klonu. Sonmi pracovala jako servírka v restauraci, kde byl tvrdý řád a nikdy nepoznala okolní svět. Nyní sedí u výslechu a popisuje, jak byla ze svého poddanského života vytržena velitelem Hae-Joo Changem, příslušníkem povstaleckého hnutí známého jako Unie. Návaznost tohoto příběhu na příběh minulý se ukrývá ve filmu, který při svém skrývání sledovala. Film byl založený na Cavendishových příhodách z pečovatelského domu. Unie odhalí, že klony, jako je ona sama, jsou po několika letech práce zabíjeny a recyklovány jako potrava pro nové klony. Sonmi se rozhodne, že bude bojovat proti společenskému systému, založenému na zotročování a vykořisťování klonů a uprchne na Havaj, kde veřejně odvysílá svůj příběh. Hae-Joo, do kterého se Sonmi zamilovala, je však zabit při přestřelce a sama Sonmi je dopadena a po svém výslechu popravena. (TV Prima)

Michelle75

Čekala jsem těžkopádnou podívanou,která bude přemrštěle dlouhá a při všech těch příbězích diváka vyčerpá a odradí. Naopak. Tím,že několik herců hraje v různých časových rovinách, různé postavy,vše do sebe začíná pomalu,ale jistě zapadat. Proč čověk dělá neustále stejné věci,stejné chyby? No já nevím a nejsem si jistá zdali to tak nakonec je,přesto i tohle dává zezačátku a snad i později filmu-velký význam. Navíc herci halvních rolí jsou tak výrazní,že snad každý trošku poctivý divák nebude mít problém, kdo v které roli nakonec hraje ()

Seti

Nového počinu sourozenců Wachowských jsem se popravdě dost obával, ale nakonec jsem byl velmi mile překvapen. Zajímavý košatý příběh mocně rozkročený v čase byl z filmařského hlediska velká výzva a podle mého názoru se s ní Wachowští vypořádali víc než dobře. Ano, Cloud Atlas není úplně nejjednodušší film ke sledování a 3 hodinová stopáž možná někoho také odradí, ovšem jak se divák zorientuje, tak je potěšení sledovat přesně strukturované kapitoly, jež se v závěru dokonale propojí v jeden monstrózní celek. Přes veškeré pozlátko v podobě masek, kostýmů, exotických lokací a triků byl pro mě jednoznačně nejpoutavější právě příběh a Wachowským spolu s Tykwerem patří můj obdiv za to, že ho dokázali převést do smysluplného scénáře především ho dostatečně srozumitelně podat divákovi. Jejich pseudofilosofie, jíž Cloud Atlas odívají, mě sice moc netankuje, ale dá se v něm určitě nalézt několik zajímavých a inspirujících myšlenek. ()

Joann

Až budu mít nějaký volný den, asi si to budu muset pustit znovu, protože já jsem to zatím moc nepochopila a když jsem myslela, že je to na konci, film byl teprve v polovině a mě to nudilo...Tak zatím ani hvězdičky nedávám, nepochopila.. ()

Lisabellla

Tohle si komentář zaslouží. Já nemám, co k tomu dodat. Ale potřebuji si říct - ano, stálo to za to a podívám se na to znovu. (jen malý odkaz pro mou osobu, až se budu probírat svými filmy a budu vzpomínat, co jsem o kterém filmu řekla.. nebo si jen myslela .. ) ()

Nassau

Our lives are not our own. We are bound to others. Past and present. And by each crime; and every kindness we birth our future. (90%) ()

Jespe-film

Úplný trhák to sice nebyl, každému příběhu bych dal v průměru 4* a závěr nebyl bůh ví jak strhující, ale byla to odvážná práce, prvotina takového rozsahu mixujícího 6 žánrů (každý příběh měl ten svůj) a materiál s dalším, leč pro mnohé možná plitkým, poselstvím, kterého si cenním. Nejlépe se mi dívalo na trojici příběhů, které označím letopočty, v nichž se děj odehrává: 1936 (anglický bisexuální hudebník Robert Frobisher), 2144 (lidský klon Sonmi-451) a 2321 (primitivní Zachry z Údolí)... 90% je pro mne spíše 5 jak 4. ;)) ()

Kracken

Tak na potřetí jsem to dokoukal a jak se říká do třetice všeho dobrého. Atlas mraků je jako obraz vysící na stěně vyjevující pravdu, svobodu a nekonečný boj dobra se zlem. Poetické, poučné, zábavné, trochu dlouhé ale jinak velmi poutavé. ()

janik.sk

Rozprávková interpretácia zákona karmickej rovnováhy, príčiny a následku. Každý rád uverí, že zlé skutky sa dajú odčiniť a dobré skutky prinesú šťastie. Pre diváka je tiež zaujímavé odhaľovať, kto sa skrýva za maskou, keďže jednotliví herci sa opakovane objavujú v rôznych obdobiach a prevteleniach a často sú na nespoznanie. ()

Zagros

Z námětu se dalo vytěžit mnohem více. Myšlenky a nápady ve filmu jsou zajímavé a podnětné, bohužel občas sklouznou do klišé. Rozsekání a promíchání jednotlivých linií je také již značně obehraný nápad a zde mě to spíše ruší. Skoků je příliš mnoho a dle mě se jednotlivé linie k sobě ani moc nehodí. Ovšem výprava, obsazení, herecké výkony a hudba jsou naopak velmi dobré. Lehký nadprůměr a tři hvězdy, očekával jsem trochu víc... ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... vyj ste to vážně všichni dokázali dokoukat? Já to vydržel sotva hodinu a musel jsem skončit. Přesně ten typ filmů, které bytostně nesnáším - v tomto případě dotažený k naprosté absurdnosti. Nespočet postav a nesourodých příběhů napasovaný na sebe tak idiotským skákáním, že aby se v tom prase vyznalo. Že by si v tom zmatku člověk mohl k nějaké z postav vytvořit jakýkoliv vztah, naprosto nemožné. Takových 21 gramů, nakombinovaných s dalšími deseti takovými, navíc ještě z různých dob a světů... Milí sourozenci Wachovští - ne díky! ()

Fordzy

Dokonale vybroušený "šestihranný" Diamant. Neexistují slova, kterými by se dal Cloud Atlas dostatečně popsat. To se prostě musí vidět, zažít a předně procítit srdcem a pochopit hlavou. Nevládnete-li dobrou angličtinou, tak Vám doporučuji titulky od autora Lepros, který dokonale vystihnul originální pojmy. Nejlepší citát: „Co je kritik než ten, kdo čte rychle, arogantně, ale nikdy moudře.“ 100% ()

iXtr3m3

Neľutujem, že som to pozrel, ale nevidím v tom tak veľkú opus, akým to evidentne chcelo, či malo byť. Herecky super, technicky klasika od Wachowských, ale inak len film na jedno pozretie. Keby ma ťahalo k druhej projekcii niečo, čo by som chcel pochopiť navyše, Ok, ale tento film už druhý raz asi pozerať nezvládnem, pretože pred tou všetkou filmárskou dokonalosťou ma odradí jeho dĺžka a to prosím pozriem aj dlhšie snímky, niekedy len kvôli tomu, že forma predbehne obsah, ale toto asi nie. ()

bari68

Navzdory megastopáži film nenudí, ale baví svojimi otázkami a odpoveďami, ktoré nie sú zastrené nejakým tajomstvom. Na toto si ,,Atlas mrakov,, nehraje. .... Čo mi trochu vadilo, bola niekedy až prehnane rozprávková, taškarujúca atmosféra podobná Burtonovi. Prvé zhliadnutie ľahúčko s privretými očami, po druhom, treťom stopercentne docením kvality a objavím ďalšie detaily, ktoré sa spájajú do úžasného celku. ()

Milano33

Absolútne geniálne, po všetkých stránkach nekonvenčné, psychologický prekreslené, myšlienkovo podložené, silno koncipované a precítané postmoderné sci-fi, ktoré vo mne zanechalo silný dojem a hlboké zamyslenie. Cloud Atlas je neuveriteľne prepracovaný extatický filmový zážitok, ktorý ohúri svojim nevídaným konceptom. Ako Ludwig van Beethoven navždycky pozmenil charakter všetkých symfonických viet a jeho posledná Deviata symfónia zmenila vývoj hudobných dejín, tak aj Cloud Atlas v mojich očiach predefinoval moderné filmy a naštartovať novú etapu kinematografie. A rovnako ako pri Beethovenovej symfónii, tak aj tento symfonický snímok je naprosto a zcela nenapodobniteľný a nezameniteľný. Nemyslím si, že sa niekedy niekomu ešte podarí napodobniť niečo tak opulentné a extraordinárne, ako je práve Cloud Atlas. V tomto je tento znamenitý masterpiece naozaj jedinečným počinom, ktorý sa asi už nikdy len tak nezopakuje. Výnimočnosť tohoto veľdiela tkvie v sile vyprávania jednotlivých príbehových arch, jedná sa však o rozprávanie nelineárne, scény sú v nesúlade s chronológiou deja či dejín samotných. Tento štýl rozprávania je neskutočne detailne vykonštruovaný a neustále sa v ňom prelínajú časy a myšlienkové pochody našich postáv. Osudy charakterov sú prepojené nejakou záhadnou mystickou silou, opakovane počujeme dozvuky a ozveny naprieč časopriestorom, ktoré zachvejú v časovej rovine niekoho iného. Je to všetko veľmi pekne a sofistikovane previazané; minulosť, prítomnosť a budúcnosť sa ustavične prelínajú - majú dopad jedna na druhú. Film je rozfázovaný a prestrihaný priam až perfekcionistický, keď sa v jednej scéne niečo stane, druhá i s niekoľkoročným odstupom je schopná na ňu senzačne nadviazať. Vnútorné monológy postáv sú takisto často účelnou metódou, ako pracovať s naratívom a docieliť ten správny efekt. Požiadavka sledovať chronológiu udalostí v správnom poradí je v prípade Cloud Atlasu naozaj bezprecedentná. Toto na filme i tvorcoch obdivujem, že zlepili dohromady niečo takto veľmi rozprsknuté a roztrieštené. Práca s naratívom je skutočne fenomenálna, pripomína puzzle či nejaký ten hlavolam, tu sa tvorcom podarilo ozaj niečo svetoborné. Za týmto odvážnym sci-fi kúskom totižto stoja Lana Wachowski, Lilly Wachowski a Tom Tykwer, ktorý sú ako aj režisérmi, tak aj scenáristami tohoto filmu. Neverím vlastný očiam, že dielo takýchto epických rozmerov, film tak nemožný, nadpozemský a komplexný sa podaril vytvoriť. Dávať toto všetko dokopy si nevyžaduje len čas, námahu a úsilie, ale aj lásku, vášeň, zápal a odhodlanie. Ukočírovať šesť časom oddelených príbehových línii je veru fuška, a aby ešte k tomu zapadali do jedného filmu tak, aby sa to celé nerozsypalo, proste wow!... a kebyže len to, ale aby to celé dokonca na seba navzájom nadväzovalo, veru veru.. tvorcovia Cloud Atlasu boli zaiste obrnení nevšednou trpezlivosťou a vytrvalosťou, ináč si to fakt neviem vysvetliť. Óóó a tá výsledná, plne zaslúžená katarzia, keď to celé rytmickým a prelínavým spôsobom graduje, je naprosto božským pocitom. Filmový počin v sebe taktiež nosí mnoho žánrov, od historickej dobovej drámy, cez thriller a detektívku (investigatívne vyšetrovanie), až po cyberpunkové nihilistické sci-fi a despotickú post-apokalyptickú budúcnosť. A svetu div sa, aj komediálna zložka si našla vo snímku svoje miesto, viz. taký Škóti :D. Príbeh filmu pozoruje šesť pozoruhodných postáv, ktoré sa však z pochopiteľných dôvodov nikdy nestretnú, keďže ich od seba delí čas aj priestor. Vskutku ma uhranula skutočnosť, že rôzne časové línie nezávislé od seba môžu takto skvelo fungovať v jednom filme. A čo ma ešte viac prekvapilo bol fakt, že aj napriek separátnym časovým rovinám, film drží a je prepojený lepšie než nejaký film, ktorého minulosť, prítomnosť i budúcnosť spája napríklad cestovanie v čase. Viac myšlienkovo nabitý film snáď ani není, máme tu rôzne predstavy, popudy i značné filozofické zázemie. Cloud Atlas nám umožní rozjímať nad existencializmom, životnou filozofiou, osudom, nájdu sa tú témy ako sloboda, spása, reinkarnácia, karma či taká revolúcia. Je to mimoriadne podnetné na zamyslenie, taktiež je to i psychologické, emocionálne, duchovné, atmosférické, surrealistické, mysteriózne a futuristické. Snímok nám odhaľuje priepasť medzi utópiou a dystópiou. V týchto všetkých aspektoch je Cloud Atlas velice silným, kognitívnym, inšpiratívnym až nadskutočným a nadzmyslovým snímkom. Dá sa povedať, že ide o symfonický orchester myšlienkových pochodov a večný, nemenných ideí. Svojimi životnými múdrosťami a prevratnými nápadmi vrhá úplne nové svetlo na život a súcno samotné. A citátov tu nejdeme nespočetne veľa.  Záverom chcem povedať, že Cloud Atlas je epickou sci-fi drámou i eposom zároveň, takto si skrátka predstavujem transcendentnú Sci-Fi záležitosť. “Our lives are not our own. We are bound to others, past and present, and by each crime and every kindness, we birth our future. () (méně) (více)

Han22

Rozhodl jsem se dokoukat různé scifíčka, co mě z různých důvodů unikly za posledních 10 let, většinou ty úspěšné v USA co se nedostaly u nás do kin či filmy, které jsem neviděl, protože sem je nebral jako čisté sci-fi. Volba padla na tříhodinovou šílenost Atlas mraků, který už jsem stejně chtěl dlouho shlédnout. Nu nejsem úplně cílová skupina. Metafyzické a filozofické přesahy mě neberou, naznačená reinkarnace není pro mě nic nového. Styl vyprávění 6 příběhů paralelně vedle sebe mě lezl na nervy, tím spíše že v každém příběhu hrají stejní herci. První hodinu jsem z toho měl maglajzl, pak jsem si zvykl, ale těžko se člověk vpraví naplno do příběhů, které se pořád střídají. Jinak co se týče všeho ostatního bez výhrad. Vynikající známí i neznámí herci, ve sci-fi segmentech parádní výpravy (futuristické město!), v těch retro pěkná atmosféra, kupodivu i docela solidní akce. Samotné příběhy kolísavé - záchrana černošského otroka v 1849 mě úplně nevzala, stejně jako hudební gay pasáž s pro mě nepochopitelným koncem 1936. Třetí pasáž ze 1973 je poměrně slušný novinářský thriler, v 2012 se zas odehrává celkem vtipná kombinace Zámotku a Přeletu. Nahoru to táhne naprosto fantastická dystopie 2144, kde se posluhovačka v obchodě stává členkou odboje a kde nechybí nic - vynikající efekty, akce, krásná romantika i boj za svobodu. A stejně parádní je postapo budoucnost 2321 s náááádherným dovětkem. Ústřední téma chápu - jedinec stavící se zažitému řádu a nezdolný boj za svobodu, ale úplně 100% to není, radši bych si dal čistě jen ty poslední dva segmenty roztažené do plnohodnoteného filmu. ()

keoma26

Vítězství formalizmu (ne formy) nad obsahem. Za hranicí intelektuálního kýče. Větší impakt by vyprávění asi mělo, kdyby se celý příběh vyprávěl chronologicky,  ať už od začátku nebo od konce ... ()

ruhebitte2010

Všichni herci hrají fantasticky a více rolí některým opravdu hodně svědčí. Dokonce i mnou nepříliš oblíbený Hugh Grant je zde famózní. V kině jsem zaslechl "že to nedávalo smysl" a tady čtu např."nesrozumitelné", ano, není to pro každého, ale ve filmu je spousta narážek, myšlenek a hlavně poselství, k pochopení je asi potřeba trochu životních zkušeností, znalostí a hlavně otevřená mysl. ()

Milan25

Atlas mraků není film, u kterého bych seděl na zadku s otevřenou pusou, ale každopádně je to něco jiného než je běžné. Šest různých příběhů, které se mnohdy střídají každých několik vteřin nedávají divákovi šanci pobrat všechno najednou, tudíž další shlédnutí se rozhodně nabízí. Filmařsky a herecky je to ovšem perfektní, děj nenudí a prominu i ty občas gumově vypadající masky. Každopádně respekt Wachowským a Tykwerovi, že se z toho vyznali. ()

eagle-eye

Maximální zážitek. Na začátku jsem se těžce nechytal, ale s postupem času všechno gradovalo a já si nakonec přál ještě aspoň hodinový nášup. Mistrovský kousek, s ohledem na režiséry výborně vyvážený ve všech 6-ti liniích...:-) Nemám slov, musí se vidět. Z "novějších" filmů je to po Inspection to nejlepší, co jsem viděl. Herci skvělí, těžko hodnotit, kdo byl nejlepší, Hanks parádní, Hale taktéž a Hugo si v každém z příběhů střihl ukázkového záporáka... Výborní Jim Sturgess a Du-na Bae. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Když na filmový festival, tak do Hradiště

Když na filmový festival, tak do Hradiště

26.06.2016

Letní filmová škola Uherské Hradiště letos totiž slibuje opravdu pestrou podívanou. A to nejen, co se filmů týče. Programové bloky, jakými jsou mimo jiné Fokus, zaměřený na Filipíny, či Inventura,… (více)

Tykwer a Hanks vytváří hologram

Tykwer a Hanks vytváří hologram

09.03.2014

Atlas mraků mnoho filmových fanoušků považuje za jeden z nejlepších filmů roku 2012, pravdou ale je, že z komerčního hlediska byla tato režijní spolupráce sourozenců Wachowských a Toma Tykwera velké… (více)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky