Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

exitak

Z počátku jsem měl k celému filmu předsudek a do jisté míry za to mohla zlatá soška, která jak to v posledních letech bývá, je dosti kontroverzní od pohledu diváka. Ale k věci, The Artist dokáže zaujmout a nabízí docela jinou atmosféru než klasický film, ne lepší ne horší, prostě jinou. U filmu se určitě nudit nebudete, proto doporučuji zhlédnutí pokud váháte z tohoto důvodu, jako já původně. Výkon Jean Dujardina byl oceněn rozhodně právem a vystihl hlavní postavu dokonale. ()

tomtomtoma

Vím, že před pár lety vzbudil tento film pozornost a oprávněnou rozpolcenost. Po technické stránce je to velmi dobrý a poctivý filmový výtvor. Brát to jako poctu počátkům kinematografie v němé éře velikosti, není urážlivé, ani zahanbující. A přesto je zarážející tak vřelé přijetí široké divácké veřejnosti, jako se to povedlo této ambiciózní filmové práci. Styl i tón příběhu se svým charakterem blíží tvorbě zobrazované doby. Ovšem skutečných zajímavostí a pozoruhodností je ve filmu poskrovnu. Snad je to nesmělostí a malou dávkou odvahy. Skutečná perla, která by mohla zvrátit běžnou podívanou v nevšední zážitek, se po chvilce statečného vtrhnutí a vytrhnutí z běžnosti vytrácí do osamělosti a zapomnění. Nakonec i samotná pocta ve svých dlouhých záběrech ztrácí svoji pozornost. Vše prochází svojí katarzí a pokrok je občas nutností. Hlavní postavou příběhu je herecká hvězda němého filmu George Valentin (dobrý Jean Dujardin), který zatvrzele setrvává v opojné a sebestředné slávě minulosti. Ze změn má strach a zaujímá k nim povýšený odstup. Jeho utrápená cesta z vrcholu do pádu uražené dobrovolné ostrakizace a marnosti zapomnění je typickou pro danou dobu. Stačí překonat strach a umět přijímat nové výzvy. Hlavní ženskou postavou je budoucí herecká hvězda na prahu své kariéry Peppy Miller (zajímavá a půvabná Bérénice Bejo), která s bezstarostnou radostí a za přispění šťastných náhod přijímá správným způsobem nabízené příležitosti. A přesto je její cit lásky hluboký a stálý. Z dalších rolí: tvrdý a nekompromisní šéf filmového studia Al Zimmer (zajímavý John Goodman), věrný a oddaný Georgeův řidič a sluha Clifton (příjemný James Cromwell), či nespokojená Georgeova manželka Doris (Penelope Ann Miller). Pejsek může být roztomilý, taneční kroky se mohou naučit až k dokonalosti, ale to neznamená unikátní filmový zážitek. Škoda té malé odvahy a setrvání u líbivé střední formy, která nedokáže naplnit očekávání a přinést jedinečný zážitek. Technická stránka, herectví i pár stydlivých zajímavých originálních pokusů si ovšem uznání zaslouží. ()

C0r0ner

Krásná vzpomínka (ne, že bych to zažil) na kouzelnou éru němých filmů a jejich postupné vytlačování zvukem. Technicky to bylo dokonalé, ale příběh mi i přes krátkou stopáž přišel jako povídka, která se roztáhla na celovečerák. Byla paráda to sledovat, ale vlastně jenom díky formě, obsah byl o kus slabší. A na Oscara bych teda měl jiné kandidáty. 80% ()

danecek24

69. Zlatý glóbus (za rok 2011) - cena (3) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Jean Dujardin, *Nejlepší hudba - Ludovic Bource + nominace (3) - Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Berenice Bejo, Nejlepší režie - Michael Hazavicius, Nejlepší scénář - Michael Hazavicius ()

zette

Velmi originalni retro snimek, u ktereho misty neverite, ze neni opravdu dobovy. Podobny namet, jako pro me neprekonatelny Sunset boulevard, jen vzat z jineho pohledu. Pro tehdejsi hvezdy nemeho filmu to skutecne musely byt zle casy a je dobre, ze vznikl film, ktery te dobe a byvalym hercum vzdava hold. Herecke vykony ustredni dvojice jsou vyborne, stejne jako spousta scen (objeti se sakem, Valentinuv nemy sen, vypoved sluhovi, znazornena beznadej hlavniho hrdiny...) a dobova hudba. Umelec nebude patrit mezi mou TOP50, pokud ale nekoho z divaku nalomi k tomu, aby se byt minimalne zacal zajimat o nemou filmovou eru, bude to jen dobre! A uz jen pro odvahu tvurcu natocit takovy film, davam zaslouzene plne hodnoceni. ()

Dannysek4U

Sympaticky, puvabny, velmi komplexni, vizualne perfektni, paradne zahrany, chvilema bestialne napadity a ke konci trochu zdlouhavy a zbytecne emocionalne dychtivy. Nicmene je evidentni, ze porad to jde i bez slov. Oscary za herecky vykony, vypravu, hudbu, scenar a rezii klidne jo. ()

pakobylka

Pocta filmu - čistá a nevinná, svěží a neobyčejně půvabná. Nebojí se přejít od rozverného úvodu do dramatičtější polohy ... vlastně se nebojí vůbec ničeho - a bez rozpaků servíruje divákovi pouze na první pohled (!) banální příběh s těmi nejotřepanějšími klišé, která jsou se světem filmu spjata od nepaměti, která k němu neodmyslitelně patří. Není dokonalá, ale svou úsměvnou hravostí a milou bezprostředností mě bavila od první do poslední vteřiny. Pátou * přihazuju za jedinečnou - a docela odvážnou myšlenku natočit v éře moderních 3D technologií klasický černobílý "němý" film ... a za její nápaditou realizaci - za bezkonkurenční návrat ke kořenům, ze kterého dýchá jemná nostalgie a nefalšované okouzlení stříbrným plátnem. ()

Pajky3

Díky tomuhle filmu jsem si uvědomil, že černobílý a němý film není tak hrozný. A v budoucnu se tedy pustim do pár kouků od Chaplina. Pro mě to byl takovej normální průměrnej film, jehož nejsvětlejší stránkou je určitě pejsek. To si mě získal a díky němu jsem přidal čtvrtou hvězdičku. Jinak ústřední dovjice byla taková zvláštní, on jako zkrachovalá existence se dal ještě pochopit, ale ona se svou závislostí na něm. Já vim, že to má bejt láska, ale to nakupování věcí a tak mi přišlo už trošku moc. Ale nenudil jsem se, ba naopak, nutilo mě to sledovat a to je dobře. ()

sulimo

Vyrazí dech, vezme řeč, nechá diváka, aby se nešťastně zabouchnul do Dujardina (docela bych i věřila že nehledě na to, jakého jste pohlaví a orientace), pak jej emocionálně vyždíme po obsahové stránce, vizuálně rozseká formou a pak pěkně dodělá dokonalým hudebním doprovodem....a stejně ten film budete na konci milovat a těšit se na jeho další projekci, abyste si prošli tím vším s chutí znovu......prostě: Always pleasure. Famózní záležitost. ()

Flynn

Uznávám, že je to odvážné a originální natočit něco takového v dnešní době, kdy se všude cpe 3D. Nicméně to na Oscara za nejlepší film rozhodně nevidím. Prostě film proběhl (uznávám, měl pár zajímavých momentů) a nějak extra mne nezasáhl. Hlavní herec byl moc dobrý, to se musí nechat. Mimikou ten film skutečně odtáhl, celkově však takové normální. Jsem na pomezí 3 až 4 hvězdiček. Pro mě byl ten příběh až moc jednoduchý a obyčejný, prostě dějová linie na úrovni TV filmu. ()

johanka.g

Sympatický Jean Dujardin se svým upřímným úsměvem mně přesvědčil, že i nový němý film může mít své kouzlo. Krásný, a vtipný film, ve kterém ani slova nebylo zapotřebí. ()

Wormboy

Pekne natocene, so zrejmym obsahom aj odkazom a napriek tomu nie perfektne. Pri sledovani ma niekolko krat napadla paralela s Wilderovym Sunset Blvd. ci so Spievanim v dazdi. V porovnani s tymito perlami, vsak Umelec neobstoji ani v jedinom atribute. Ten humbuk okolo tohto filmu, vsak celkom chapem, len ide mimo mna. A aj Scorseseho Hugo sa mi pacil viac. Takze 3,5/5* ()

Riley

Hezké. 70% Loni byl nejlepším filmem King's speach, který dával důraz na důležitost řeči. Letos třeba vyhraje film, který ukazuje, že i beze slov se dá tvořit. Pro mě tohle nejlepším filmem zcela jistě nebude, ale za shlédnutí to stálo. A snad bude na Oscary nominován ten pes! :) (Miami, Regal) ()

čidlo

Mnoo A na svět se nám podíval další oskarový adept. Krásná hudba a skvělí dva představitelé hlavních rolí pardoon tři (psík) :-) též bych chtěl mít doma takovou Bérenici 80% ()

Davosh

Formálně krásné, ale v jádru až moc jednoduché. Vždyť přesně tohle dokázali natočit i před 100 lety, žádná přidaná hodnota se nedostavila. Nebýt asi minutové snové scény, která alespoň na chvilinku ukázala, co jsem od Umělce čekal, řekl bych, že jsem se díval asi na špatný film. Chápu, že to bylo cílem režiséra, ale tohle prostě není film, který by si zasloužil jakékoliv ocenění, či dokonce oslavy. Proč si třeba více nepohráli s hudbou, či celkově se zvukem, když se to přímo vybízelo... Celou dobu jsem vzpomínal na Zpívání v dešti, které dokázalo z úplně stejného tématu vyždímat 100krát více. Komentář možná zní vzhledem k hodnocení příliš kriticky, ale především ocenění scénáře a režie mi v tomto případě přijde jako špatný vtip a tak jsem se musel vyjádřit. ()

Ice123

Tak tohle byla opravdu nádhera. Dlouho jsem uvažoval zda se mám na to kouknout nebo ne. Černobílé filmy nemám moc rád a ještě když to měl být němý film. Nicméně celosvětové úspěchy se tomu odepřít nedají, tak jsem se do toho pustil. Výsledkem jsou neuvěřitelné herecké výkony (a to i výkony psa ;) ), kdy si užíváte každou vteřinu filmu a i beze slov naprosto přesně víte o co jde. Nevim ani přesně co bych ještě napsal, snad jen ať se na to kouknete a dáte tomu šanci, jelikož si jí to zaslouží ;) 98%. ()

papaJA21

Fantastické. Vtipné. Dojemné. Jen o kameře by se dalo básnit hodinu, co záběr to geniální úhel snímání a naprosto jedinečné nasvícení. Herci hrajou opravdu jak ve dvacátých letech, Bérénice ladně pohazuje ramínkama, Jean dělá s obočím ďábelské kousky a pes... z toho bude hvězda. ()

Carrie_3

Hned v úvodu musím přiznat, že jsem nikdy žádný němý film neviděla do konce, ba co víc pravděpodobně jsem u žádného nevydržela více jak několik minut. Nebýt nominace "The Artist" na Oscary v mnoha kategoriích, asi bych jej ani nikdy nezhlédla. Ale zvědavost mi přeci jen nedala a já nevydržela a musela jsem jej vyhledat. Přeci jen, když slyšíte ze všech stran chválu, věříte, že na tom přeci musí něco být. A skutečně že je. Film byl pro mě v některých ohledech kouzelný, posunul mě do doby dávno minulé a já začala konečně chápat, co naše babičky a dědové na těchto snímcích viděli. Jako dítě jsem to pochopitelně nemohla pochopit, ale pokud se vžiji do tamní doby, nemůžu jinak, než si ji jednoduše užívat. Jean Dujardin předvádí brilantní výkon a troufám si říci, že mu ostatní nominovaní v jeho kategorii nesahali ani po kotníky. Jeho herecký arzenál je opravdu rozsáhlý a on jej dokázal využít do puntíku. Co mu také jiného zbývalo, když se jedná o němý film, ve kterém výraz tváře a gesta hrají jednoznačně prim. Sympatický výkon rovněž předvedla Bérénice Bejo, které to ve své roli neskutečně slušelo. Abych se zde příliš nerozpisovala, dodám jen, že film přináší "starý" čerstvý vítr, na který jen tak nenarazíte. Přesto si myslím, že byste mu měli dát šanci, alespoň pro jednou. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)