Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

Aljak

5 Oscarov, 115 filmových cien a taký veľkolepý záujem o tento film - a prečo vlastne? Za vytvorenie retro pseudoumeleckého filmu s nemým "humorom" a priemernou pointou? Nikdy som nepatril medzi milovníkov nemých a čiernobielych filmov, no po tých všetkých chválach na tento film som nejako myslel, že to mohlo zmeniť môj pohľad na tento žáner. Ale bohužiaľ neúspešne... Nerozumiem prečo vôbec získal The Artist taký obrovský obdiv - veď to nie je nič prelomové, práve naopak. Jediné čo sa mi na tom celkom páčilo bol ten príbeh, kde proti sebe stála tradícia a moderna vyjadrená prostredníctvom Georga a Peppy. Ale inak, nepokladám to za žiadny výnimočný film, ktorý by si zaslúžil až také extrémne velebenie. ()

Martin741

Ponajprv musim napisat, ze mam rad neme filmy starej ery 20. rokov 20. storocia /Upir Nosferatu, a samozrejme nielen ten/, ale tuna co sa porobilo, na to nemam slov. Nie je problem to, ze film je nemy a ciernobiely, ale nic sa dohromady nedeje. A nebavilo ma ani riesenie ci ma nemy film prezit, alebo ustupit novej ere. Takze som sa nazorovo rozisiel s Akademiou, a furt tvrdim, ze Oskara mal dostat Warrior, alebo aspon Drive s Goslingom. 30 % ()

vydumnica

Doslova umelecky zazitok! A moj prvy silent movie :-). Tento cierno-biely film prenesie divaka naozaj do doby hollywoodskych nemych filmov, az sa cloveku nechce verit, ze ide vlastne o francuzsky film z roku 2011! Ustredna filmova dvojica uplne dokonala, zvuk tam napocudovanie ani nechyba. A celym filmom nas sprevadza nadherna hudba. Zasluzene Oscary. ()

Caym

Hrrrrr, všichni budeme hotoví z toho, že se natočil němej film v neněmé éře. Oukej, já to beru, fajn nápad. Jean Dujardin válí, pes je vtipnej, leč Bérénice Bejo mi do těch 20. let vůbec nesedí a příběh mě až na dvě scény nedokázal vtáhnout do děje. Skvěle si pohráli se zvukem a obrazem, ale co se nostalgie a pocty filmu týče, mnohem víc pro mě funguje kupříkladu Americká noc. Tohle na mě tou atmosférou nedýchalo tak, že by se mi zachtělo jít si pustit Charlieho Chaplina, nebo brečet úžasem nad mezititulkama. Ale jelikož se návrat němého filmu letos stává hitem ve filmu i v divadle, tak si třeba nějakého toho nového němého favorita ještě najdu, kdo ví. ()

Nach

Filmový zážitek s velkým Z. Prostě kvalitně odvedené řemeslo po všech jeho stránkách. Radost se na to dívat. Přesto se jedná o ten typ filmu, který stačí vidět jednou, maximálně dvakrát. Časem třeba svůj názor přehodnotím a pět procent přidám, to je však otázkou doby budoucí. Nicméně The Artist si svou popularitu zaslouží, stejně jako Oscarové nominace i jiná ocenění. 80% ()

Rocky88

Kdyby snímek vznikl před 80 lety, příliš psů by po něm neštěklo. Fakt, že vznikl až teď a šikovně se za zašlou érou poohlíží, z něj dělá snímek, který rozhodně stojí za pozornost. Filmu samozřejmě vévodí Hazanaviciusova režie, chlapík má nakoukáno. A samozjřemě ústřední postavy, casting se též povedl na výbornou. ()

DrBuznička

The Artist divákům připomenul, že film si bohatě vystačí bez mluveného slova a ruchů (Artist by si vystačil i bez hudby, ale potom by postrádal only silné momenty v tichu mezi jednotlivými skladbami a v závěru), kdežto se neobejde bez pořádné dramaturgie. ()

MrPierc

Tohle je pocta filmu a ne jak mluví stále o Hugovi. Je tu rozvoj filmu od počátku až do moderního stylu. Vývoj z grotesky až po veselé stepování. Oba představitelé jsou okouzlující. Valentin jako herecký bůh čarující s obočím a milým úsměvem a Pepe jako roztomilá žabka plná citu a porozumění, ale zároveň nezkrotná. Divoká doba změn, krachů i nových nadějí ve světě i ve vztahu hlavní dvojice. S citem natočeno, s citem ozvučeno. Nečekal jsem po oscarovém filmu takové příjemné a zábavné překvapení. Doufám, že oboum hercům to otevře dveře, protože byli oba velice intenzivní. ()

Tomik12345

Nikdy by mě nenapadlo, že se budu v 21. století tak skvěle bavit u snímku řekněme tak trochu ze staré školy. Možná je to právě tím, že je tu všude plno super záběrů a triků z počítače a člověku uniká podstata filmu, muziky v něm a hereckých výkonů. Už když tenhle snímek začíná, musí si vás okamžitě získat. Ta hudba a vtipné scény jsou přímo kouzelné a vy se najednou navracíte ke kořenům filmu jako takového. Výběr herců jedinečý. Jean Dujardin jako by se pro tuto roli narodil, jeho charisma a herecký cit pro každý okamžik na plátně jsou neuvěřitelné. Jeho herecká kolegyně plní spíše roli krásky, celý snímek je totiž postaven hlavně na Jeanovi a krásné hudbě. Jsem moc rád, že právě tento film získal letošního oscara, aspoň se zase možná někdo zamyslí nad tím, jaké filmy se teď točí. ()

Petoss1

Film pekný, spracovanie parádne, no po Oscaroch som očakával ešte niečo viac. Najlepší herec, Jack Russel Teriér :) ()

Aelita

Douglas Fairbanks – dobrodruh, spolehlivý přítel a rytíř, Rudolph Valentino – idol žen a romantický milenec, Charlie Chaplin – citlivý lidumil na okraji společnosti, Fred Astaire – elegantní a noblesní taneční mistr. Toť jsou prototypy Umělce. ___ Po prvních 15 minutách jednoduchý a předvídatelný příběh pomalu vtahuje a občas potěší drobnými překvapeními, žel ta se dále nerozvíjejí a film tak zůstává zcela v minulosti. Nejzajímavější na tomto snímku je to, že tuto nostalgickou věc, nebo přesněji moderní remake němých černobílých filmů, nenatočil sám Hollywood. Ten se evidentně nezabývá minulostí a vytrvale směřuje do alternativních budoucností. ()

Streeper

Určitě velké překvapení, protože kdo by řekl, že i v téhle době, v době 3D a 4D filmů bude velkým hitem Artist, kde pár slov řeknou až na konci. Film vážně stojí za to, aby jste se na něj podívali. Skvělá hudba, která vyjadřuje pocity a Jean Dujardin byl vážně dokonalý ve své roli a Oscara si odnesl zaslouženě. Akorát v roli Peppy Miller bych si dokázala představit sympatičtější herečku, ale jinak skvělá podívaná. ()

enjoi

Artist si jde tvrdě pro Oscary, o tom žádná. Ale za co? Jenom za způsob natočení filmu, atmosféra na vás opravdu dýchne. Natočit film tímto způsobem v dnešní době je opravdu něco originálního, a zaslouží si rozhodně uznání. Pokud bych se měl vyjádřit k příběhu samotnému, tak ten mě příliš neoslovil (na to, aby si zaloužil pětihvězdičkové hodnocení). To nic ovšem nemění na tom, že v Artistovi byl odveden opravdu skvělý kus filmařiny. 85 % ()

TommyLeeJape

Myslím že hodnocení filmu je značně ovlivněno filozofií: "Když dám míň budu vypadat jako nevkusnej primitiv, vždyť to dostalo Oscary." Každopádně já, jakožto absolutní neználek němého filmu musím přiznat, že jsem čekal něco o hodně nudnějšího. Hlavně mi teda učarovala Bérénice Bejo, za kterou přihodím hvězdu. Stejně si ale myslím že za rok po Umělci neštěkne ani ten pes co se ve filmu objevil. ()

Crawler-D

Dřív filmy točili černobíle a němě, protože taková byla technologie, dnes se tak točí, protože je to manýra, a jak se zdá, dostávají se za to ceny. Vedle klasických starých filmů neobstojí. Na to, jak moc je to fatálně jednoduchá romance, má příliš dlouhou stopáž, takže snadno znudí každého, kdo fandí zvukovému filmu už od sedmadvacátého. Hloupou romantiku bez špetky koření či dávky kreativity doplňuje postmoderně narážkovitý příběh o pádu herce a souboji němého a zvukového filmu. Místo modernity je to ale opravdu spíš kopírování vzorů. ()

zuzinka2

Krásný hravý snímek, který vzdává hold starým černobílým němým snímků a určitě jim nedělá ostudu, s výbornou chytlavou hudbou a sympatickou ústřední trojicí. ()

Kwaichi

"Cut. Perfect. Beutiful. Could you do it just once more?" "With pleasure." Nejako takto to asi vyzerá, keď sa na scéne objavia profesionáli. Síce nezaznelo veľa slov, ale reč tela hercov, ich mimika a gestikulácia vypovedali všetko potrebné. Pekné vidieť, že aj po toľkých tokoch sa ešte točia filmy v "starom"štýle a plno ľudí stále dokáže doceniť ich kvalitu. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)