Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

Qitek

Jak tu zmínil POMO a musím jen souhlasit-"Fantasticky zinscenované"... Nádherně, s láskou a úctou, natočené. To je ale vše. Ale další film za poslední dobu o kterém musím zmínit, že jsem nic necítil. Všechna ta krása mi začala být v polovině tak nějak ukradená. Stejně, jako když sedíte vedle překrásné holky, která Vás chce dostat, ale Vy jste myšlenkami někde úplně jinde. Možná za to můžou Oscaři? Nevím... Na pět to ovšem nemá a nikdy mít nebude, už jen právě z těch důvodů, že filmy, které na Oscarech rozhodně být měli (Drive, Shame. We need to talk about Kevin) zastínil The Artist a "ještě horší!" ()

Javad

100% - tný filmový zážitok a film ktorý vás v tom najlepšom slova zmysle nakopne - pozitívne naladí. Všetko ostatné je tu už napísané. ()

noriaki

Rozpustile krásný snímek, z něhož čiší láska k filmu ve všech jeho podobách, radost ho sledovat. The Artist by hravě obstál i ve dvacátých letech, které se hemžily novátorskými snímky. Respektive by tehdejší konkurenci pravděpodobně zválcoval rozdílem třídy, protože tohle není pravá cesta časem. Režisér využívá způsoby vyprávění a technické vymoženosti, jenž tehdejší kinematografie vůbec neznala. Což ale vůbec není na škodu. Špičkové filmy ze sklonku němé éry trpěly nemožností použití synchronizovaného zvuku a na zážitku se to nutně projevilo. Michel Hazanavicius na to šel z druhé strany a natočil snímek, který udělal z nedostatku přednost. Dokonce i Murnau, který ve své geniální Poslední štaci dialogové titulky vůbec nepotřeboval, by se mohl učit. The Artist je nádherný především proto, jakým způsobem mi potvrdil, že i když je kinematografie umění přímo závislé na vývoji techniky, zdaleka to neznamená že platí "čím lepší technika, tím lepší film". Tento "anti-Avatar" to prokázal víc než dostatečně. Top 10 za rok 2011. ()

mickyreed

V dnešní době je tohle fakt něco neskutečnýho. Člověk musí mít koule to natočit, protože neví, jak se k tomu kritika a publikum vyjádří. Ale mě to naprosto odrovnalo. Je to fakt krásnej film a úžasně zahranej. ()

Pavlínka9

Vynikající nápad :) Miluji závěrečnou éru němých filmů a přechod na zvukový film :) Určitá podobnost s mnohými slavnými herci je jen shoda náhod ;) Bohužel takhle to v té době chodilo velmi často. V dnešní době zvuku a všelijakých vymožeností je tohle velký zvrat, kteří jedni přijmou jako narušení stereotypu a druzí jako pozitivní obohacení kinematografie :) Oba hlavní představitelé se svých rolí ujali naplno a čekala jsem také, zdali ve filmu zazní mluvené slovo ;) ()

anli

Natočit v době barevného a 3D filmu film černobílý a prakticky němý je velká odvaha.Ovšem bratrům Weisteinovým není nic cizí a tak do toho šli.Trochu je podezírám z toho,že hlavní motivací byla touha po dalším Oscarovi a správně tušili,že tohle téma by mohlo akademii zaujmout.V základě jde o komediální drama s prvky romance,která je prakticky poctou němému filmu a jeho přechodu k filmu zvukovému.Příběh je vcelku jednoduchý,ale plně funkční.Scénář nepostrádá žádné atributy k tomu potřebné a režisér dokázal vykouzlit opravdu velmi příjemnou atmosféru němého filmu.Hodně mu k tomu pomohlii skvělí herci-Jean Dujardin a Bérénice Bejo jsou opravdu skvělí,a vynikající hudba,která opravdu dokonale dokresluje atmosféru.Oscar za herce v hlavní roli(Dujardin),režii,hudbu a kostýmy je opravdu zasloužený.S Oscarem za nejlepší film je to už trochu složitější a osobně bych ho radši viděl za "Huga",jehož svět je o něco komplexnější a dokonalejší."The Artist"je kouzelně svěží a úsměvný film,který má opravdu silnou myšlenku a je nádherně a příjemně zinscenován a zaranžován.Trochu mu u mě chybí pořádný vývoj postav a zatímco první půle je nádherně nostalgicky nenucená a vtipná,druhá se bere moc vážně a občas nápady vyšumí do ztracena.Nic to ale nemění na tom že tenhle"Umělec"rozhodně za vidění stojí,i když je černobílý,skoro němý a obraz zabírá sotva polovinu plátna,neb je točen ve formátu jako černobílé filmy z té doby,tedy 1,33:1.Myslím,že dlouho se nic podobného na plátně zase neobjeví.Já dávám svěžích 80% a přeci jen ty barevná okénka mám o něco raději. ()

BoncheR

Perfektný scenár, perfektná hudba, perfektný Dujardin, perfektná réžia... len myšlienku to nemalo. Naozaj nemalo. Bol to síce pekný príbeh o slávnom týpkovi, z ktorého sa stala troska, no nič viac. Len pekný príbeh. Artist nie je vôbec zlý film, po všetkých technických stránkach to je takmer dokonalé a na dnešnú dobu obzvlášť neobyčajné, no to, prečo by ste tento film bezvýhradne a okamžite milovali tu nie je. Úprimne ma mrzí, že Oscara za najlepší film dostalo práve toto, pretože na porovnanie s asi najžhavejším súperom Hugom u mňa vyhral Hugo na plnej čiare. Tie dva filmy boli v podstate o tom istom - začiatkoch filmu, no Hugo chytil za srdce. Áno, viem, bola to iba taká rozprávočka, no tamten film mal niečo, čo nemajú všetky filmy - myšlienku. Je mi preto nesmierne ľúto, že Artist ju nemal takú silnú. Inak to nie je film pre všetkých. Hodina a 40 minút stopáže bohate stačí. Hodnotenie: 70% ()

Redi

Jsem překvapen, jak se mi může líbit němý film, a ještě víc jsem byl překvapen, když jsem vůbec netušil, do čeho jdu. Byla radost se na to koukat, ovšem podruhé si jej asi nepustím...ale kdo ví, když už jsem měl takové tiky, že si to dám ještě jednou hned po první projekci a bude nálada se od srdce zasmát. ()

LittleJohnny

Neviděl jsem film s více charistmatickými herci. Prostě neskutečné. ze začátku jsem měl obavy, už kvůli toho že jsem se dozvěděl, že je film černobílý a po většinu filmu němý. Nakonec stačily hlavnímu herci dvě slova... Film mě provedl začátky kinematografie a ještě jsem se příjemně pobavil.. Zaslouženě plná palba ()

Sabiana

Zpátky na začátek tím nejromantičtějším způsobem. Jen ať lidi vidí, že krásné a kouzelné filmy nepotřebují barvu a vlastně ani hlas. ()

mikestiff

Forma zvítězila nad obsahem... očekávatelná romantika v němém filmu je sice lepší, než kdybych je musel poslouchat, ale stále tam nic víc není. ()

Quen11

Film uctievajúci film, pri ktorom som sa prvú polovicu škeril ako dement, tak ma to nadchlo. Niektoré scény vedia príjemne dojať, no v druhej polovici je príbeh občas až príliš jednoduchý a priamočiari. No aj napriek tomu mi The Artist pripomenul, prečo milujem filmy. ()

drake31

Ako pocta filmom ku ktorým mám zdravý rešpekt, to funguje - ale ako regulárny film ... to si moc nemyslím. Herci boli vynikajúci Dujardin kruťácky sympaťák, a slečna Bejo - proste krása. Hudobne to bolo taktiež vynikajúce, a bolo radosť počúvať celé to ľubozvučné pozadie. Spracovanie bolo príjemným osviežením v dnešnej filmovej dobe. Čo sa týka príbehovej linky, tu už bol problém - celé tá problematika generačnej výmeny či už v radoch hercov alebo techniky, plus tá romantická linka - neviem, neoslovilo ma to, takže väčšiu časť som prezýval ... ale kvôli tomu spracovaniu som mal odhodlanie to dopozerať. 3* sú počet ktorí presne vystihuje moje bezprostredné pocity po skončení, avšak existuje nádej na opätovnú projekciu pretože The Artist je fakt príjemným nostalgickým filmom, pričom iróniu je že tie práve tie prvé filmy nikdy nepatrili k tomu čo by som si rád pozrel a k tomu s radosťou ... ()

ivo333

skvelý nápad natočiť tento film, slová nebolo treba, niečo úžasné vrátiť sa na počiatky filmu až k nemému.. ()

Mishqo

chce to kus odvahy v súčasnosti natočiť čiernobiely nemý film a dúfať že ho publikum príjme pozitívne a týmto pánom sa to v skutku podarilo...skvelí herci, skvelá hudba, dojemný príbeh, naprosto vierohodné zobrazenie vtedajšej doby :) ()

hroubek

Nejspíše můj první němí film.Nikdy jsem si nedokázal představit, že by mě němí film mohl dostat tak, jako se to povedlo tomuto snímku.The Artist je jeden z nejhravějších,nejkouzelnějších a samozřejmě nejpřekvapivějších snímků jaký jsem za posledních pár týdnů viděl.Filmu jsem propadl během pár minut, a i když jsem film viděl na třikrát tak neztratil své kouzlo.Velkou zásluhu na tom mají herci v hlavních rolí Jean Dujardin a Bérénice Bejo, kteří si mě hned získali a chemie mezi nima se mi moc líbila.Jedinou chybu jsem viděl v tom, že snímek po hodince jakoby ztrácel dech a pak ho nabral až moc a začal tlačit na pilu mnohem víc než je zdrávo.Nádherně složená pocta němé éře a začátkům zvukových filmů. ()

sheldonka.

Strašně jsem se na tohle těšila, ale to co nabídl Hazanavicius předčilo mé veškeré očekávání! Jsem strašně vděčná za každý němý film, protože to je umění. Zdělit něco, i když vlastně neřeknete ani slovo. U The Artist je jasné, že všichni herci byli neuvěřitelní. Tady máte docela obyčejný příběh, který je pro mě mnohem lepší než veškeré americké romantické filmy .. tady se prostě jen díváte na úžasné herecké koncerty. V poslední době jsem si všimla, že se mnoho nových filmů zabývá právě počátkem filmu a to je moc dobře! ()

dANo

Nevedel som, čo mám očakávať od čiernobieleho nemého filmu, ale veľmi rýchlo som sa adaptoval a potom som si už len vychutnával tento ozaj výborný film. Jednoduchý a priamočiary príbeh uľahčuje divákovi sledovanie, ktoré je samozrejme "ochudobnené" o zvuk, čo však skvele vynahradzuje technická stránka filmu a hlavne(!) herecké výkony hlavných postáv. Je mi jasné, prečo je to silný adept na výhry v tohtoročných oscaroch, keďže je to niečo nové, čo tu už pekne dávno :o) nebolo. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)