Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

Kicune

Geniální obal, který skrývá tuctový obsah (s pár zajímavými nápady). Tři hvězdy za psa, jinak nuda nuda šeď. Bohužel. ()

Unnamed

Dlouho jsem váhal, zda na tento film vůbec zajít do kina, nabídka od brněnského festivalu Cinema Mundi se však nedala odmítnout a ve výsledku jsem za to moc rád. Odměnou mi bylo velmi milé filmové překvapení - retro film s působivou atmosférou, vtipnými momenty, ale i dramatickým nádechem. Emoce zachycené beze slov, pouze za pomoci mimiky a řeči těla, pro mě (a tipuji, že i pro většinu ostatních lidí) v dnešní době nevídaná věc - a překvapivě to fungovalo na jedničku! Všechny Zlaté glóby i Oscary tímto filmem získané se mi zdají zcela zasloužené. Netradiční film, který určitě stojí za to vidět. ()

Brandon

Kino poloprázdné, věková struktura diváků 70+. Tolik šedivých hlav jsem na projekci žádného filmu ještě neviděl. Hezky udělaný film pro dinosaury. ()

VanTom

Nádherná pocta starému Hollywoodu a celé kinematografii obecně, zároveň také funkční dílo samo o sobě, se skvělou hudbou a neodolatelnou ústřední dvojicí. Obsahuje mnoho nápaditých, perfektně realizovaných a jednoduše krásných scén a okamžiků. ()

Trustme

Evoluce kinematografie se nezastaví ani před Občanem Umělcem aneb v nouzi poznáš svého nejlepšího přítele ...psa. ()

hejsahopsa

Nebudu tady rozebirat kdo a jak hral, kdo co a jak natocil a napsal, protoze to uz zajiste bylo probrano ze vsech stran. Proto jen pocit z filmu: Opravdu mily film. Kdyz na nej budu vzpominat budu mit lehky usmev na tvari a nepritomny pohled. Ocenuju ten napad, avsak ze bych to musela videt dvakrat... ()

Nyck

Kráska Bérénice Bejo, pes, hříčka s "bum" a krásné tanečky - nic víc si z toho filmu neodnesu. Přeceňovaný film. ()

Sany33

Film zaujal moju pozornosť od úvodných sekúnd, netreba sa nechať odradiť čiernobielym spracovaním a ani tým, že film je nemí. Dokáže ponúknuť krásny príbeh bez použitia čo i len jediného slova alebo zvláčtneho efekt. Pútavý príbehhereckej hviezdy na prelome životnej kariery so všetkým čo k tomu patrí, láska, štastie, bolesť a strata. Všetky pocity sú absolútne vyrovnané a dávkované v tej správnej miere aby to celkovému dojmu neuškodilo. Jedinú vec ktorá mi vadila, bola celková predvídatelnosť príbehu, ktorý si ale aj napriek tomu odomna zaslúži 85%. ()

svobik

Nedokážu hodnotit. Artist rozhodně není špatný, nicméně na letošních Oscarech podle mě nemá absolutně co dělat. Jeho celá koncepce se vymyká současným měřítkům, snímek navíc odkazuje do minulosti takovým způsobem, že je z toho 90% lidí na větvi. Přijde mi to celé jako švindl, navzdory skutečnosti, že souhra obrazu a zvuku, potažmo samotná práce se zvukem, je vynikající. Aby si ale něco podobného vysloužilo nejprestižnější filmové ocenění v hlavní kategorii, to mi přijde vyloženě absurdní. P.S. Zajímalo by mě, jak by se Artist vyjímal v takových 30. letech. Něco mi říká, že by po něm nedlouho po premiéře nikdo ani neštěknul. ()

blackJag

Trochu jsem měl strach, že se budu u 100 minutového němého filmu nudit, ale kde pak. Film šlape jako dobře promazaný stroj, má výborné nápady (ozvučená noční můra hlavního hrdiny), je skvěle zahraný a má přesně ten potřebný poměr, kdy dokáže balancovat mezi výrazivem němého film a moderním retro pojetím dokonaleji, než byste vůbec čekali (nebo kdy doufali). 100% ()

ghatos

No dobrý, kdyby to bylo prodáváno jako malý filmeček pro úzkou cílovku, tak nic nenamítnu. Bohužel je to horký kandidát na Oscara. Nejde o to, aby nominovaný snímek byl jednoduchý nebo podlézal divákům, ale tohle je vyloženě antidivácké a strašně snobské (pro kritiky a spol.). Letošní trend senility, obskurní privilegity a sebezahleděnosti Hollywoodu je impozantní. Proti Artistovi nemám nic osobního, leč: "běžte s poctami do hajzlu". 41%. ()

Dreadd

The Artist se vrací do 20. let minulého století a připomíná nám téma, které skvěle ztvárnil už Sunset Blvd. v době, kdy to bylo aktuálnější. Vypráví příběh kdysi slavného herce, kterému vlastní pýcha (jako mnohým dalším velkým hercům oné doby) nedovoluje účastnit se nového fenoménu - filmu, ve kterém se mluví, protože to nepovažuje za umění. Snímek rozhodně není pouhou nápodobou dobových němých filmů (ani se nesnaží napodobit tehdejší kvalitu snímků a obraz je ponechaný moderně uhlazený), černobílá forma a absence slov je užita jako výrazový prostředek a charakter filmu se v průběhu mění podle aktuálního rozpoložení hlavního hrdiny. Herci v hlavních rolích jsou neuvěřitelně sympatičtí. Jean Dujardin zvládl svou úlohu perfektně, nejen, že vypadá jako švihák ze zlatých dvacátých, dokázal se popasovat s (v dnešní době) velmi netradiční rolí. Bérénice Bejo, ač by se někteří mohli domnívat, že roli nezískala z důvodu svých hereckých kvalit, má neuvěřitelný šarm a společně s Dujardinem jsou neodolatelná dvojice. ()

Taio

Ono sa tak krásne na to dívalo a bavilo ma to po celý čas! Voľba hentých dvoch hlavných postáv bola asi najlepšia voľba. Ja neverím, že z 6 miliárd ľudí by vybrali lepších, keď samozrejme nerátam seba ehm. Myslel som si že práve pozerám film z tridsiatych rokov a aj som pozeral. Dokonalé! ()

Puyi

No musím říct, že i přes Oscara za nejlepší film jsem mile překvapen, protože právě od udělení Oscara jsem k filmu přistupoval spíše pesimisticky a nechtěl jsem si připustit, že by tento snímek mohl být lepší jak Scorseseho Hugo, ale opak je pravdou. Artist si mě asi od 20. minuty naprosto získal a až do konce jsem hltal. Herci byli výteční a skvělá byla i hudba... Úžasný film. :) ()

V.Silver

Bylo to krásné, milé, s příjemnými herci, úžasnou atmosférou, ale něco mi tam prostě nesedělo. Možná jsem po všech těch Oscarech čekal víc, než jsem nakonec dostal... ale přesto se rozhodně jedná o film, který mohu všem vřele doporučit. 80 % ()

šerminator

Je to pěkné, kouzelné a na dnešní dobu určitě nevídané. Na druhou stranu je to "jen" další němý film. Jen je o to více originální, že to je dnešní němý film o němých filmech 20. let. Další výhodou je fakt, že nenapodobuje dobové filmy, ale má moderní příběh (i když dost jednoduchý, ale bez dialogů by asi složitější nešel ani) a současný scénář. Každopádně Oscara ze nejlepší film, bych tomu nedal, ale zase ocenění za herecké výkony je víc než na místě. Jak Jean Dujardin, tak Bérénice Bejo jsou naprosto neodolatení a k zamilování. Stejně nelepší výkon podali psiska hrající psa Jacka. ()

TheRoller

"Hollywoodland" Do Di Átist som išiel ako nezasvätený, bez akejkoľvek anotácie. Všetko, čo som vedel bolo, že ide o francúzsky film a keďže po francúzsky neviem ani "ň" (ale strašne by som chcel), pripravoval som moje úbohé oči postihnuté myopiou na poriadnu dávku otrockého čítania tituliek. Och, ako veľmi som sa mýlil. Priniesť niečo nové vo forme toho najstaršieho si zaslúži Oscara už len za ten nápad. George Valentin ( výborný Jean Dujardin) je postihnutý syndrómom "nástup hovoreného filmu" podobne ako tá mrcha zo Sunset Blvd. Oproti nemu to bolo takmer celé nemé, chýbal tomu všetok Sunsetský noir nahradený chabučkou, ale zato veľmi milou, happyendovou dejovou linkou. Od hudby bola krajšia už len Bérénice Bejo, ktorej som naozaj na 100% uveril, že je filmová hviezda raných 30's. Veľmi nápaditý film spomínajúci na staré dobré časy. Zaujímalo by ma, či o 90 rokov niekto natočí film v štýle Matrixu ako spomienku na "staré 'dobré' časy". The Artist je rozhodne jeden z najlepších najstarších filmov, aké som kedy videl, aj keď je pomerne nový. 85% ()

J-o-k-e-r

Dlouho jsem se přemáhal tento snímek vidět. Němý a ještě k tomu černobílý film, který byl vyhlášen jako nejlepší film roku 2011! To snad ne. Samozřejmě jsem čekal, že na tom filmu prostě musí být něco extra. Bylo. Jde opravdu o krásnou poctu filmové tvorbě. V dnešní době něco takového natočit, chce jistě odvahu. A že jde z němého filmu udělat krásný a dojemný příběh, to už není jen tak. Výkon J. Dujardina netřeba komentovat. Ten si toho Oscara po právu zaslouží. Nicméně přesto, že jsem byl v podstatě spokojen, moc nesouhlasím s těmi ostatními Oscary, zvláště ne pro nejlepší film. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)