Na život a na smrt

Na život a na smrť

Lone Survivor

Válečný / Životopisný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2013, 116 min

Očekávání sračkoida se potvrdilo. Dávám slaboučké 3* kvůli pěknému looku filmu, krásnému outdooru, celkem zmáknuté filmařině Petera Berga a kvalitní krvavé kosmetice jménem "Tataráček", díky kterým jsem to nevypnul. Jinak ten film z pohledu příběhu a scénáře stojí za rozmašírovanej kravinec. Být to americkej akční film, tak na to tak neplivu, ono to bych se na něj možná ani nedíval, ale korunu tomu sadí fakt, že má jít o válečný film podle skutečné události, a to evidentně Amíci točit neumí, aspoň ne rutinně. Milión a jeden head shot, pokřik "Fuck you!" před salvou zpoza šutru naslepo, plno blbých keců, chlapi jak řešeta, co předvádí kousky, ze kterých by aji slavnej Achilles sral maggi v kostkách, a hodná afgánská vesnička k tomu. Chce se mi zvracet! 55% a doporučení třeba tohoto, což je o tom stejným, ale trávilo se mi to mnohem líp.(4.1.2014)

Úvodní intro bylo zajímavé, krásná hudba, slow motion scény, přesně podle mého gusta. Ale když se začal rozvíjet samotný příběh, přišlo mi to poněkud nezáživné. Možná je to tím, že akční a válečné filmy moc nevyhledávám. Vložení typických, amerických klišé akčních a válečných filmů, jako třeba nekonečná munice, "nesmrtelnost" a přehnaná (emoční) solidarita dosti strádali na atraktivitě a prožitku z filmu. Negativní pocity vyvrátili povedené slow motion záběry, úvodní intro, poslední čtvrthodinka filmu a vyšperkovaná hudba Steva Jablonského. Čili dá se říci, že jsem jsem spokojený.(9.1.2014)

Já už se na tyhle filmy asi neumím koukat. Od vážně míněného áčkového akčňáku očekávám krom akce i příběh a ne jen příběhovou kostru příprava/útok/útěk. Ale budiž, v tomhle bude chyba nejspíš ve mně, horší je, že se film rozpadá na dvě nesourodé poloviny a z obou mám rozpačité pocity. Ta první je sice chlapácky realistická, ovšem všichni ti zarostlí drsňáci v uniformách (ač skvěle zahraní) jsou si až moc podobní. Druhá je sice příběhovější, ale zároveň tuctovější, klišovitější a předvídatelnější. Jinak po technické stránce nemohu nic vytknout, herci odvedli svůj standart a ty bezmála dvě hodiny utekly jako voda, chybí mi ale důvod, proč bych měl dát více než 60%.(26.7.2017)

Pořád váhám, jestli mám tento snímek proklínat, nebo jej pochválit. Ze začátku to byla dost nuda, pak ještě větší, později přišlo téma: amík vystřelí a pět smotaných ručníků spadne ze skály. Střídané občas tématem: amík skočí šipku z vrcholku hory, chytí se vypálené rakety, přistane do mechu a cestou skopne ještě pět ručníků a dva uhrane modrýma očima. Jo, a ještě plus téma: amík vezme golfovou hůl a odrazí odjištěný granát zpět k ručníkům, jenž mu ho tam drze hodily. Jich zemře sto padesát, z toho deset se utopí a jedenáct oběsí. Avšak po vskutku heroickém kousku třech vojáčků, jimž i tímto patosem tvůrci vzdali hold, a ano, skutečně pompéznější smrt hrdinů NAVY SEALS jste neviděli, to končí s tím, že se přeživší Marcus Aurélijus dostane do spárů hodných Afghánců, kteří si jihad vysvětlují úplně jinak, totiž tak, že prostě musí zachránit amíka. Co čert nechtěl, i pro ně si přijde taliban s nejhnusnějšíma ručníkama na hlavě a začne uklízet v ulicích, ale zaplaťalláh, přiletí amíci v apačích a vyčistí to pro sichr ze vzduchu. Konec dobrý, všechno dobré. Byla to zábava.(15.1.2015)

Celý film zachraňujú len herci, (inak povedané len známe xsichty) a perfektne natočená Bergová akcia. Viac v tom filme ani nie je. Nečakal som veľa, ale zas takýto plochý námet už vôbec nie. Každopádne dá sa na to pozrieť, nuda nehrozí, pretože je to natočené fakt dobre, ale Lone Survivor je bohužiaľ len akčný film zo známymi menami a bez výraznejšie príbehu, či emócii. 70% - 3*(17.3.2014)