Na život a na smrt

Na život a na smrť

Lone Survivor

Válečný / Životopisný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2013, 116 min

Trdvej akční střet několika ostrejch kluků z Navy proti fousatejm určitě vzbudí mnohem víc emocí za oceánem, jedná se o jejich kluky, o jejich hrdiny, nicméně i tak jsem se na fousáče pěkne nasral. Akce dobrá i když dost pochybuju, že této pravdivé události nebylo filmově krapet přidáno, všechny ty držkopády ze skal, počet schytanejch kulek na jedno tělo taky závaněl, ale ok, je to akční, má to vyvolat určité fanouškovství, takže se někde holt musí zatlačitt na pilu. Když pominu tohle, tak mě nejde na rozum, jak se fousáči tak rychle dostali nahoru, když pro kluky z Navy Seals byl odhad 3-4 hodiny a Navy Seals rozhodně nejsou žádnej spolek neschopnejch. Pak jsem ještě nepochopil proč nezůstali na otevřeným prostranství, jako jsem hovno expert na boje všeho druhu, ale několikrát to tam pak říkali, že se musí dostat na otevřený prostranství. Jinak největší síla byla v jejich rozhodnutí, jak dál, protože museli vědět, že přijde něco hodně drsnýho. A to je právě ten hlavní důvod, proč jsem těm chlapům fandil.(15.1.2014)

Ať si kdo chce co chce říká... tohle byla sice lehce over-the-top, ale přitom stále věrohodná a v základu pravdivá, kurva dobře vypadající, akčně napínavá, skvěle obsazená (navíc je tu každý zarostlý jak při finále Stanley Cupu), zajímavá, prostě hodně cool válečná střílečka. Po stránce emocí mi taky nic nechybělo, a seskoky po skalách brutál. Samozřejmě, je to heroistické, je to armáda, je to Amerika, co jako. Palec vzhůru.(24.1.2014)

Na to, aký bol úvod filmu som teda nečakal, takúto vojenskú akciu. Dosť ma prekvapilo rozhodnutie veliteľa jednotky o voľnom pustení pastierov, keď tak jasne sa dala čítať z ich očí nenávisť a aj to čo bude nasledovať, ale ospravedlnilo to spracovanie podľa skutočného príbehu. Musím pochváliť prehľadnosť a ozvučenie akcie, keď niektoré momenty v mojej obývačke vyzneli ako na strelnici. Bolo to fajn, vojenská stratégia rýchle myslenie ako meniť taktiku a pozície, to som si teda užil. Pochváliť treba aj to, že americký vojaci tiež schytali zopár projektilov, len dosť nereálne mi pripadali ich pády z útesu, tam to začalo zaváňať klišém o hrdinoch. Ostal som sklamaný aj z momentu, keď zásah vojnového vrtuľníka neprežil ani jeden člen posádky. Záverečný happyend tiež nebola práve najlepšia voľba a tak dávam 80%.(9.11.2016)

Peter Berg ví, jak natočit poctivou akčňárnu pro chlapy, co nechají hadrový kapesníky pod polštářem a jdou na pořádnou přestřelku. Jenže on tady zakomponoval jeden skutečnej příběh, kterej natočil úplně nepravděpodobně. Tak nerealisticky, že i mně to bije do očí. A to já většinou zase tak náročnej nejsem. Drsný je totiž, co ti chlapy přežili. Z kolika metrů padali, kolik kulek odrazili, s kolika kulkami v těle kam se ještě odbelhali. Neuvěřitelný. Nehledě na to, že celá ta cesta na ten kopec byla strašně pitomě natahovaná. Tak pitomě, až mě to mrzelo, protože všecko ostatní šlapalo. Šlapala naprosto skvělá expresivní hudba od Explosions in the Sky a šlapala i samotná jednotka Navy Seals plná drsnejch chlapů.(11.5.2014)

Pro výsledný dojem z tohoto snímku hraje velikou roli fakt, že film byl natočen na základě skutečného příběhu. To pak divák i přivře oko nad realističností všech těch drsných pádů a nárazů na balvany a kmeny v afghánských kopcích. Přece jen takové kotrmelce by ani zdatní vojáci bez zlomenin neustáli, či spíše by nepřežili. To však nic nemění na tom, že příběh je poutavý, drsný a syrový, plný krve a střílení, proti tomu i přátelství mezi vojáky a situován do krásné přírody. Potěší herci i celkové zpracování, které svým zobrazením napětí opravdu přitáhne diváka.(14.1.2014)

• - Film se kompletně natáčel v USA, konkrétně v Novém Mexiku. (toy79)

• - Kulomet, který používají členové Talibanu, je ruský PKM v ráži 7.62x54mm R. (HectorHagman)

• - Spoiler: Skutečný Marcus Luttrell, autor předlohy,  kterého hraje Mark Wahlberg, se ve filmu také objevuje a to konkrétně třikrát. Nejprve ve scéně, kdy spolu sedí členové týmu u stolu. Poté v záběrech, kdy jdou společně Dietz (Emile Hirsch) a Murphy (Taylor Kitsch) běhat, jako muž, který sedí u stolu v čepici a slunečních brýlích. Poté se objevuje během proslovu Shanea Pattona (Alexander Ludwig), kde si při balení vybavení povídá s Murphym (Taylor Kitsch). A nakonec je jedním z vojáku, co umírají v sestřeleném vrtulníku Chinook. (Thommy91)