Na život a na smrt

Na život a na smrť

Lone Survivor

Válečný / Životopisný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2013, 116 min

Hodně zajímavý film, to bezesporu. Zkušený režisér Peter Berg dokonale ovládá řemeslo, film má akční grády, dokonce se dá říci, že je to sofistikovaná podívaná (válka v Afganistánu coby zcela specifický válečný konflikt a vlastně i nový subžánr), problém ovšem vězí v klasické Achillově patě struktury podobných filmů tohoto žánru - v přemíře neodůvodněného patosu. Peter Berg ještě jakžtakž ukočíroval patos vlastenecký, i když ke konci se jistě nejednomu Američanovi stejně bude drát do očí slza a jeho hruď zaplaví zrychlující se emoční vlna, jako přehnaně patetický ale film stejně vyznívá, a to ve smyslu přemrštěného hollywoodského kýče, který je přespříliš nadnesený a emotivní, аčkoliv tomu celkový kontext a význam snímku neodpovídá. S tím souvisí množství klišé (afgánský chlapeček na konci jako by vypadl z úplně jiného žánru) a černobílé rozdělení na hodné a zlé, přičemž při množství mrtvých úplně stejné peklo museli zažívat i bojovníci na druhé straně, fandit je ale nutné jen těm správným chlapcům. Co mi ale na vyznění celého filmu vadilo nejvíce, byla jeho neautentičnost, srovnám-li tento film třeba se strhujícím snímkem 30 minut po půlnoci Kathryn Bigelow, zřejmě nejlepším a nejautentičtějším snímkem na toto téma... Přesto Na život a na smrt rozhodně není marný, neřku-li špatný film...(4.4.2014)

Peter Berg mi zprostředkoval téměř reálný boj o přežití. I když jsou tam opravdu neuvěřitelné věci, tak nad nimi nemáte čas přemýšlet. Akce střídá akci v takovém tempu a je tak výborně řemeslně zvládnutá, že jsem i těch "pár" klasických klišé přešel mávnutím ruky. .... P.S. Amíci mají NavySeals, my máme Drápalíka. A všichni si libujeme jaký máme zvocelený chlapy :)(6.11.2014)

Úžasný vojnový film,Peter Berg opäť ukázal svoje majstrovstvo.Neexistuje nič,čo by som mu ako režisérovi mohla vytknúť.Dokonalá synchronizácia všetkých podstatných filmových aspektov,pričom vyzdvihujem najmä autenticitu príbehu a neuveriteľne dobre zvládnuté herecké výkony doslova všetkých zúčastnených.Nádhera.(13.5.2015)

,,MÁM RÁD SVÉ KAMARÁDY, NA KTERÉ SPOLÉHÁM. A BYL BYCH RÁD, ABY I ONI SPOLÉHALI NA MNE.…“ /// Solidní casting a projebanej úvod – toť souhrn prvních cca 35minut. Pak ovšem P.Berg zavzpomínal na Království - tedy akci, která baví a v přímým přenosu přináší utrpení vojáka. Nemá smysl pitvat, co udělali dobře nebo (spíš) špatně. Filmově mě to baví. Taková američtější(?) Speciální jednotka. Všeho je tady víc (kromě příběhu). A protože z toho necáká ani tolik hrdinskýho patosu, za sebe hlásím, že tihle (téměř) nesmrtelní týpci (což už bych vůbec neřešil – prostě U.S. Navy SEAL) a parta vesničanů ctící Pashtunwali, stojej za hřích (warezáckej). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,Lone Survivor: The Eyewitness Account of Operation Redwing and the Lost Heroes of Seal Team 10“, kterou v roce 2007 napsal Marcus Luttrell spolu s Patrickem Robinsonem jsem nečetl. 2.) Čumím jen na kousky podle skutečnosti. 3.) Miluju hry, ve kterejch si můžu sejmout svýho Talibánce. 4.) U filmů toho zbytečně moc neřeším. 5.) Thx za titule ,, urotundy@cbox.cz“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(5.1.2014)

Ale jo líbilo se mi to, co do autentičnosti jsem čekal něco jako Černý jestřáb sestřelen a místo toho tam amíci dostávaj salvu jak svině, každej z nich to schytá tak pětkrát, ale stejně metaj salta ze skal, rozsekávaj se o balvany a stromy, načež se oklepou a bojujou dál. Nicméně jsem se nenudil, Wahlberg, Foster a Kitsch byli super (Hirsch mi jako takovej husťák nepřišel, při každý akci spíš dostával jenom kotel mi přišlo), akce natočená celkem pěkně. 70%(11.1.2014)

• - Ve filmu lze vidět, že Mike Murphy (Taylor Kitsch) má na sobě rukavice Mechanix. Je to ale aktuálnější typ. Ten starší typ se líší tím, že má suchý zip. Příběh se odehrává 27. června 2005, kdy tento nový typ ještě neexistoval. (Gordy34)

• - Spoiler: Ačkoliv film je natočen podle skutečné události, byly vzneseny pochybnosti ohledně autenticity a předpokládá se, že výsledný příběh byl upraven. Pochybnosti vznikly na základě toho, že mise tak jak je popisována selhala kvůli pastevcům koz. Nedávno však vyšla na svět skutečnost, že armáda spojených států používá „výmluvu“ na pastevce celkem často a to v případě, že selže lidský faktor uvnitř jednotky. Tato skutečnost se dostala na veřejnost poté, co se zjistilo, že v daných oblastech se pastevci koz vůbec nevyskytují kvůli hornatému a velmi neúrodnému terénu. (Thommy91)

• - Filmovou zbraní Marcuse Luttrella (Mark Wahlberg) a Matthewa Axelsona (Ben Foster) je odstřelovací puška Mark. 12 Mod 1 Special Purpose Rifle. Zbraní Michaela P. Murphyho (Taylor Kitsch) Dannyho Dietze (Emile Hirsch) je M4A1 carbine s granátometem M203. (Skyfall)