Na život a na smrt

Na život a na smrť

Lone Survivor

Válečný / Životopisný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2013, 116 min

Nevím, jestli je to tím, že se natáčelo v pěkném lesíku nebo čím, že z toho na mě vůbec nešla autentičnost, kterou by to potřebovalo. Nemyslím na druhou stranu, že by film přešel do nějaké patetické nesnesitelné polohy, i když v některých věcech trochu přehání (těch bojovníků Ahmada Šáha ve skutečnosti nebyly stovky, jen nějakých 30-40). Nebylo to špatné, ale třeba francouzská Speciální jednotka se mi líbila víc (dost se na tom myslím podílí to, že Francouzi natáčeli v Tádžikistánu, takže film působí opravdověji).(2.11.2014)

• Tom Hardy

Wow. Vedle členů Red Wings vypadá Rambo jako totální chudáček, který se zmůže maximálně na skok mezi stromy. To pánové ve vojenském pobíhají po lese i s pěti kulkami v těle a po dvou volných pádech ze skály, kdy zažili tolik ran, že by mohli konkurovat i kariéře Jackieho Chana. Peter Barg je břídil. Poprvé měl šanci dokázat, že dosavadní rezervy jeho filmů vznikly vinou scenáristů. Tentokrát si scénář napsal sám a je to ještě horší. Není to propaganda US Army (v tomhle případě je podobný výkřik stejně nesmyslný, jako u Slz slunce). Je to propagace správných amerických hochů, kteří vždy bojují a umírají pro dobrou věc. A je to škoda, protože finální třetina ve vesnici ukazuje, o čem film mohl skutečně být. O nečernobílé vidině světa, ve které není válčení jen o dvou stranách. Finální titulky jsou dojemné a zajímavé, vizuál filmu je dostatečně špinavý a sem tam potěší syrový záběr. Ale je toho moc. Z reálného příběhu se vinou přepálenosti stala pohádka, která nemůže ani v nejmenším konkurovat klasikám typu Černý jestřáb sestřelen. A Marky Mark je dřevo. Pořádně herecky ploché, jemuž komplexnější postavy zkrátka nikdy nepůjdou k duhu, i když se snaží sebevíc. 50%(4.1.2014)

Plusom je, že od prvého útoku až po Wahlbergov spánok sa film odohráva v reálnom čase. Už menším plusom je klišé (odďaľovanie záchrany za každú cenu je miestami až smiešne), čudné veci v scenári (hlavný lotor je vo filme JEDNU minútu) a nie príliš logické správanie dobrých (vykrikovanie mien kamarátov uprostred lesa plného nepriateľov, ani raz si nevezmú zbraň naokolo sa povaľujúcich mŕtvych nepriateľských vojakov, zrejme z etických dôvodov), aj zlých (prečo nehľadali Wahlberga, keď boli v brutálnej presile, vedeli, kde približne sa nachádza, že je zranený a videli, že americká pomoc neprichádza?).(15.1.2017)

Správňácká vojenská jednotka zabíjí talibance v nádherných lesích a jelikož to režíroval Berg, tak je to všechno velice cool natočeno a když třeba někdo padá ze skály tak dostává megadunivý rány od stromů a šutrů, že by to vystačilo na rozmrdanou páteř tak pěti lidem. Potěšila mě pak část u hodnejch afghánců, tu jsem nečekal a dodala filmu různorodost prostředí.(20.9.2014)

Když se začne konečně něco dít, tak se na to kouká samozřejmě hezky. On totiž pan Berg má podobnou akci poměrně v malíčku. Pády jsou dosti nevěrohodné, docela si umím představit jak by ti kluci vypadali po těch pádech na kameny. Black Hawk to není ani náhodou a závěr je dosti nevěrohodný. I přes poměrně solidní kritiku z mé strany a přes fakt že to celé neskutečně moc smrdí ve stylu "my jsme nepřemožitelní Amíci, kdo je víc" se jedná o docela solidní zářez. 65%(29.4.2014)

• - Při oživovacích pokusech v nemocnici se v záběrech různě střídá poloha hlavy Marca Luttrella (Mark Wahlberg). (Jirka_Globus)

• - Spoiler: Na youtube se nachází cca 2 minutový shot s krátkým záběrem člověka z týmu, který byl vyslán k nalezení těl. Z kamery je vidět že nalezené tělo Dannyho Dietze nemá boty. Je pravděpodobné, že mu Talibanci boty odebrali. (23ch)

• - Režisér Peter Berg si ve filmu zahrál epizodní roli člena SEALS. Ve scéně, kdy podporučík Patton (Alexander Ludwig) tančí, sedí Peter Berg v kšiltovce mezi ostatnímy vojáky a hecuje Pattona, aby "to rozjel krkem!". (Trener83)