Na život a na smrt

Na život a na smrť

Lone Survivor

Válečný / Životopisný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2013, 116 min

Nevím, jestli je to tím, že se natáčelo v pěkném lesíku nebo čím, že z toho na mě vůbec nešla autentičnost, kterou by to potřebovalo. Nemyslím na druhou stranu, že by film přešel do nějaké patetické nesnesitelné polohy, i když v některých věcech trochu přehání (těch bojovníků Ahmada Šáha ve skutečnosti nebyly stovky, jen nějakých 30-40). Nebylo to špatné, ale třeba francouzská Speciální jednotka se mi líbila víc (dost se na tom myslím podílí to, že Francouzi natáčeli v Tádžikistánu, takže film působí opravdověji).(2.11.2014)

Film, jehož akční scény mě fyzicky bolely víc, než následky artroskopie z minulého týdne. Takhle syrovou a surovou akci jsem u válečného filmu snad ještě neviděl. Jasně, že je to zároveň biják z pomezí žánrů Jedna bába povídala a Pohádky tisíce a jedné kulky, protože kdyby příručky o skalním lezení vycházely z operace Red Wings podle Berga, mohl bych prodat všechna lana, helmu a odhlásit se z pojišťovny. Jenže frfňat nad něčím co mě sakra bavilo je podle mě příznak schizofrenie, takže ani nerozebírám to, jestli je film spíš pro Amíky nebo pro Čehůny. Minimálně ty dvě hodiny to byl film pro Pepince a Pepinec tímto Bergovi velkoryse odpouští úlet na Bitevní lodi.(16.3.2017)

Jsem příliš malá vtěrka na to, abych chodil někam, kam mě nikdo nepozval. V tom je tedy velký rozdíl mezi mnou a mírumilovnou US Army. Tento snímek se mi navíc pokusil propagandisticky namluvit, jak moc si její přítomnost afgánští pastevci koz přejí, ale u mne s tím tedy moc nepochodil. Stejné je to se "skutečným a zaručeně pravým" příběhem o lehce průstřelných, ale přesto takřka nezničitelných vojácích, kteří by určitě vyhráli s penisem v hlavni, kdyby na ně šlo jen o několik tisícovek méně Talibanců. Přes všechen svůj nesouhlas a výhrady jsem si však tohle zběsilé padání z hor užil víc, než svůj poslední ostrý hod útočným granátem RG 4 a to byla velká taškařice pro všechny přítomné (ohrožené) spolubojovníky v zákopech.(9.8.2014)

Plusom je, že od prvého útoku až po Wahlbergov spánok sa film odohráva v reálnom čase (čo je zaujímavé a vytvára to napätie). Už menším plusom je klišé (odďaľovanie záchrany za každú cenu je miestami až smiešne), čudné veci v scenári (hlavný lotor je vo filme JEDNU minútu) a nie príliš logické správanie dobrých (vykrikovanie mien kamarátov uprostred lesa plného nepriateľov, ani raz si nevezmú zbraň od naokolo sa povaľujúcich mŕtvych nepriateľských vojakov), aj zlých (prečo nehľadali Wahlberga, keď boli v brutálnej presile, vedeli, kde približne sa nachádza, že je zranený a videli, že americká pomoc neprichádza?).(15.1.2017)

Nepříliš sofistikovaná válečná řež, která mě v první polovině děsila svým odporně americky černobílým viděním světa, v němž je kdokoli s turbanem na hlavě nebezpečný nepřítel. Tuhle výtku naštěstí maže poslední třetina, která se v tomto ohledu vrací zpátky na zem. Survivalově-bojová část mě i při své přepísklosti docela bavila.(5.1.2014)

• - Ve scéně, kdy Marcus Luttrell (Mark Wahlberg) skočí do říčky a pije, je v jeden okamžik s největší pravděpodobností použit zrcadlově otočený záběr kamery, o čemž svědčí výstroj na vestě, která oproti dalším záběrům obráceně. (Jirka_Globus)

• - Kulomet, který používají členové Talibanu, je ruský PKM v ráži 7.62x54mm R. (HectorHagman)

• - Režisér Peter Berg plánoval natočit tento film ještě před snímkem Battleship (2012), ale studio Universal mu to nedovolilo. (Kritiq)