Na život a na smrt

Na život a na smrť

Lone Survivor

Válečný / Životopisný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2013, 116 min

Ať si kdo chce co chce říká... tohle byla sice lehce over-the-top, ale přitom stále věrohodná a v základu pravdivá, kurva dobře vypadající, akčně napínavá, skvěle obsazená (navíc je tu každý zarostlý jak při finále Stanley Cupu), zajímavá, prostě hodně cool válečná střílečka. Po stránce emocí mi taky nic nechybělo, a seskoky po skalách brutál. Samozřejmě, je to heroistické, je to armáda, je to Amerika, co jako. Palec vzhůru.(24.1.2014)

Tak nevím, jestli pan scénárista nebo nakonec pan režisér, udělal ze skutečného příběhu pohádku, ale když si odmyslím ty bungee jumping skoky bez lana, kulko vzdorné mariňáky a kurva drsné dialogy, které končí samo sebou v sekci láska, bratrství a rodina nadevše, tak se mi ten příběh sakra líbil :) Naprosto dokonalý úvod, neskutečné dilema a překvapující zvrat s celkem slušnou hudbou (kterou já většinou nevnímám) ale tady mi udávala čas, kdy mám brečet, respektive více :) A ač bych měla být asi vlastenka, tak stejně obdivuji každého, kdo nasadí svůj život pro dobrou věc! A pro někoho závěrečné fotky citové vydírání, pro mě třešnička na dortu.(19.2.2014)

Místy to má velmi slušnou atmosféru a akční scény jsou natočeny velmi poutavě. Nálepku "podle skutečný události" tomu taky nikdy neupře, takže to svoji hodnotu a příběhovou sílu určitě má. Nicméně kdo ví, jak se to ve skutečnosti odehrálo, že? Nutno podotknout, že místy ten film působí dost blbě (propuštění pastevců takovýmto způsobem, nesmrtelní vojáci, Afghánci proti sobě kvůli Amíkovi). Po filmový stránce to na mě prostě zapůsobilo jen polovičatě, takže musím hodnotit pouze průměrně. 60%(11.1.2014)

"Pozor RPG!!!..."Na vojnový film som v kine ešte nebol. Slušné ohlasy i réžia P. Berga ma presvedčili. Jeho akčné scény vo filme The Kingdom sú skvelé, preto som nepochyboval o tom, že aspoň akcia bude svižná. Kľudnejší úvod ujde, ale po obkľúčení štvorice v horách začína adrenalínová akčná jazda, ktorá mala v kine šťavu ako ešte snáď žiaden film pred ním na ktorý som bol. Ak má tento film nejakú vadu, tak je to tradične prehnaný americký pátos a spomalené zábery, ktoré ja veľmi nemusím. Smrť každého člena vražednej sebazachraňovacej misie dokáže dojať, ale i tak som mal pocit, že hudba vo vypätých momentoch mohla byť efektívnejšia. "Najlepšiu" smrť mal Ben Foster . Kamera sníma jeho oko, v ktorom pomaly vyhasína život. Nejak mi to pripomenulo Terminátora...M. Wahlberg zahral prekvapivo dobre a záver filmu je skvelý. Podľa mnohých, ale i mňa, nereálne krkolomné pády (inak fantasticky natočené) ja osobne neriešim. V situáciach keď ide o život máte obrovský strach a adrenalín tak vysoký, že jednoducho necítite bolesť. Tá na vás doľahne až neskôr...V tej situácii na výber veľmi nebolo, ale urobiť to reálnejšie mohli. Mohol sa jeden z nich zabiť, druhý dolámať, zvyšní dvaja by mali šťastie- tomu by som veril. Ich výdrž a odolnosť beriem. Každý, kto takúto šokovú situáciu zažil vie o čom hovorím. Trochu drsnejší prístup, menej holywoodskeho pozlátka a patosu a dal by som aj plný počet. 80%.(1.2.2014)

• Isherwood

Tuším v tom agitační objednávku ministerstva obrany, která prodává jeden ze svých příběhů z ranečku „based on true story“. Neupírám sílu ději, ani ochotu smeknout před padlými a salutování pozůstalým. Jen mě od půlky hrozně drala Bergova režie, která tlačí z plátna patos hlava nehlava (ve slow-mo tak dlouhém, až je na hraně parodie), přičemž postupně ztrácí kontakt s hrdiny, ze kterých se stávají jenom krvavými šrámy posetá těla padající ze skal. První kontakt, bez hudby a s „predátoří“ kamerou, je bezchybný, jen si nemyslím, že neustálé subjektivní záběry detailů tváří uvaří to správné akční vojenské drama. V závěrečném aktu už mi bylo za tvůrce vyloženě stydno. Funkční leda jako hrané intermezzo pro Medal of Honor.(1.11.2014)

• - V čase 7:25 se ve filmu objeví fotografie s autogramem od Rona Burgundyho s Willem Ferrellem, který postavu ztvárnil ve filmu Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004). (jirkahorn)

• - Ve filmu se v komparzních nebo vedlejších rolích objevují vysloužilí členové americké armády. (Linkyc)

• - Předlohou filmu se stala vzpomínková kniha Marcuse Luttrella, jediného vojáka, který krvavý střet s Talibanem přežil a který svou knihou porušil svaté pravidlo SEALs o jejich operacích veřejně nemluvit. (Spike17)