Na život a na smrt

Na život a na smrť

Lone Survivor

Válečný / Životopisný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2013, 116 min

Celý film zachraňujú len herci, (inak povedané len známe xsichty) a perfektne natočená Bergová akcia. Viac v tom filme ani nie je. Nečakal som veľa, ale zas takýto plochý námet už vôbec nie. Každopádne dá sa na to pozrieť, nuda nehrozí, pretože je to natočené fakt dobre, ale Lone Survivor je bohužiaľ len akčný film zo známymi menami a bez výraznejšie príbehu, či emócii. 70% - 3*(17.3.2014)

Hodně zajímavý film, to bezesporu. Zkušený režisér Peter Berg dokonale ovládá řemeslo, film má akční grády, dokonce se dá říci, že je to sofistikovaná podívaná (válka v Afganistánu coby zcela specifický válečný konflikt a vlastně i nový subžánr), problém ovšem vězí v klasické Achillově patě struktury podobných filmů tohoto žánru - v přemíře neodůvodněného patosu. Peter Berg ještě jakžtakž ukočíroval patos vlastenecký, i když ke konci se jistě nejednomu Američanovi stejně bude drát do očí slza a jeho hruď zaplaví zrychlující se emoční vlna, jako přehnaně patetický ale film stejně vyznívá, a to ve smyslu přemrštěného hollywoodského kýče, který je přespříliš nadnesený a emotivní, аčkoliv tomu celkový kontext a význam snímku neodpovídá. S tím souvisí množství klišé (afgánský chlapeček na konci jako by vypadl z úplně jiného žánru) a černobílé rozdělení na hodné a zlé, přičemž při množství mrtvých úplně stejné peklo museli zažívat i bojovníci na druhé straně, fandit je ale nutné jen těm správným chlapcům. Co mi ale na vyznění celého filmu vadilo nejvíce, byla jeho neautentičnost, srovnám-li tento film třeba se strhujícím snímkem 30 minut po půlnoci Kathryn Bigelow, zřejmě nejlepším a nejautentičtějším snímkem na toto téma... Přesto Na život a na smrt rozhodně není marný, neřku-li špatný film...(4.4.2014)

Dynamický úvod bez sebemenšího zdržování zmapuje situaci a vrhne vás přímo na úpatí afghánských hor, kde Petr Hora ukáže, jak perfektně umí budovat napětí a vzbuzovat očekávání. Od momentu, kdy se mise začne odchylovat od původního plánu až do prvního výstřelu zažijete nejlepší okamžiky filmu. Problém akční stopáže spočívá v tom, že film se mimoslovně zavázal k hyperrealismu, a proto když z toho pak sejde, vadí to více než u jiných typů filmu. Lehce třesavá kamera je sice výborná, akce je sama o sobě perfektně natočená, ale jinak by na smazání rozdílů mezi Peterem Bergem a Kathryn Bigelow amputace penisu asi nestačila. Stateční američtí hrdinové absorbují jeden zásah za druhým, přičemž jejich čas na smrt může přijít pouze tehdy, až Petr Berg zavelí slow motion! Nejspíš nejen kočky, ale i námořní tuleňové mají 9 životů. Podobně z patetických hlášek o milujících rodinách a bratrských poutech se nejednomu může udělat blivno. Naštěstí černobílé vyobrazení bojujících stran zdařile napravuje zvrat v poslední čtvrtině. 6/10(1.1.2014)

Film, jehož akční scény mě fyzicky bolely víc, než následky artroskopie z minulého týdne. Takhle syrovou a surovou akci jsem u válečného filmu snad ještě neviděl. Jasně, že je to zároveň biják z pomezí žánrů Jedna bába povídala a Pohádky tisíce a jedné kulky, protože kdyby příručky o skalním lezení vycházely z operace Red Wings podle Berga, mohl bych prodat všechna lana, helmu a odhlásit se z pojišťovny. Jenže frfňat nad něčím co mě sakra bavilo je podle mě příznak schizofrenie, takže ani nerozebírám to, jestli je film spíš pro Amíky nebo pro Čehůny. Minimálně ty dvě hodiny to byl film pro Pepince a Pepinec tímto Bergovi velkoryse odpouští úlet na Bitevní lodi.(16.3.2017)

Nevím, jestli je to tím, že se natáčelo v pěkném lesíku nebo čím, že z toho na mě vůbec nešla autentičnost, kterou by to potřebovalo. Nemyslím na druhou stranu, že by film přešel do nějaké patetické nesnesitelné polohy, i když v některých věcech trochu přehání (těch bojovníků Ahmada Šáha ve skutečnosti nebyly stovky, jen nějakých 30-40). Nebylo to špatné, ale třeba francouzská Speciální jednotka se mi líbila víc (dost se na tom myslím podílí to, že Francouzi natáčeli v Tádžikistánu, takže film působí opravdověji).(2.11.2014)

• - Ve filmu se v komparzních nebo vedlejších rolích objevují vysloužilí členové americké armády. (Linkyc)

• - V čase 1 hodina 41 minut, kdy si Marcus Luttrell (Mark Wahlberg) pomocí nože vyndává z nohy střepiny, si lze všimnout, jak si před vyndáváním největší z nich dá úst tzv. psí známku. Když už má střepinu téměř odstraněnu, zabere kamera jeho obličej, přičemž známku v pusy nemá. Poté se vrátí záběr zpět na ránu se střepinou a zase zpátky na jeho obličej, přičemž známku má opět v ústech. (bejkovec)

• - V čase 7:25 se ve filmu objeví fotografie s autogramem od Rona Burgundyho s Willem Ferrellem, který postavu ztvárnil ve filmu Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004). (jirkahorn)