Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Eleanor05

Je fakt, že dnes už to upíři nemají tak jednoduché jako kdysi. 'Teďka už nemůžeš jenom tak hodit mrtvolu do řeky mezi další těla nakažená tuberkulózou...' ;-) Melancholický romantik Adam a nohama pevně na zemi stojící, flegmatická Eve jsou skutečně sympatický upírský manželský pár ve vcelku sympatickém, velmi originálním, ačkoli trochu pomalém snímku. Nejvíc ze všeho mě bavil scénář plný narážek na historické osobnosti a kulturní díla. Klidně bych si dala i další díl, kdyby se natáčel... :) ()

Yoda sama

Keď príde reč na nekonečnú lásku, Jarmusch má na to svoj názor. On vidí dvoch stáročia žijúcich a neoddeliteľných milencov, ktorý koexistujú v takej symbióze, že dokonca aj v krajnej situácií rozmýšľajú nad rovnakou habaďúrou. Melancholicko tragikomická roztomilosť, ktorej odolajú len najväčší suchári ktorí nikdy nemilovali. ()

SamVimes

Hypnotická hudební konverzačka. Jen se bojím že to s odstupem času vyšumí víc než by se na to skutečně výborný film slušelo. ()

mcleod

Výborný upírský film se zajímavým (i když jednoduchým) příběhem, často vtipnými dialogy, perfektní atmosférou, opravdu úžasnou kamerou, výbornou atmosférickou hudbou a především velmi originálním pojetím tématu upírů, jejich osobností a jejich vztahu k většinové společnosti. Zkrátka to, co by člověk od Jarmusche čekal, ale co dokázalo i tak pozitivně překvapit. A nebyl by to Jarmusch, kdyby ve filmu nebylo ještě něco víc, nějaká ta skrytá intelektuální myšlenka. Upíři ve filmu představují výborně zpracovanou alegorii nesmrtelnosti intelektuální stránky lidstva (krásné navázání na The Limits of Control), která je neustále konfrontována se zombie většinou lidské společnosti, tou částí, která pouze přežívá a které intelektuálové pijí krev. Nesmrtelný intelektualismus je v současnosti v ústraní, aby se vyhýbal této nezajímavé části společnosti. Svoji potravu si musí nahrazovat, existuje však nebezpečí kontaminace zombíky a "smrt" intelektuála. Avšak ve chvíli, kdy už skrývání není možné, kdy náhrady nedostačují, kdy je na čase opět začít pít krev, vychází se svými potřebami ven a naplno se opět projeví. Zombie většina ho začne vnímat a v tu chvíli ji začnou intelektuální upíři přetvářet na sobě podobné myslící bytosti... upíři Adam a Eva se tak stávají počátkem nového přemýšlení. ()

PollyJean

Dost se mi líbí výklad Radka99 a Mattyho. Jinak chválit lze mnohé, třeba (a u JJ typicky) tempo filmu, nutící zpomalit vlastní vnímání a zapomenout na mainstreamovou rychlost a klipovitost, nejrůznější detaily a vyhrávky, jak v dialozích a narážkách, tak i ve vizuálním zpracování, o výborné hudbě nemluvě. Ony i ty různé drobné nejasnosti třeba ohledně proměnlivé finanční situace obou hrdinů, ohledně jejich "rodiny" či smrti upíra obecně jenom nutí diváka u filmu po jeho skončení zůstávat o to déle... Postava Adama v podání Toma Hiddlestona je přes všechen nadhled prostě okouzlující, ne nadarmo popíjel s Byronem a spol. a poté i s francouzskými dekadenty... Jeho vztah s Evou je to pravé dokonale romantické doplňování protikladů a prolínání podobností (ne nadarmo, když je s ním, je Eva hlavně v bílém (nebo je to smetanová?)). A malé spoileroidní zamyšlení nad názvem, který se vlastně vůbec nemusí týkat hlavních postav. To jsou přece manželé a dokonce trojnásobní, ne? Týkat se může úplně jiných postav, těch, kteří jsou na konci "proměněni", čímž se vlastně melancholické vyznění filmu na osobní rovině může posunout někam až poblíž Lennonově All you need is love. Šťastni ti, kterým se to povede. PS: Velký dík Venalce za odkaz na Extended a deleted scenes - zodpoví i jiné dotazy, než jak reagují tito upíři na slunce. ()

MencaCZ

Je jedna věc, která tento film řadí do nadprůměru. Navzdory jménu Jim(a) Jarmusch(e) to scénář ani režie není. Skvostem je tu soundtrack, pro ty, kdo umí ocenit ponuré kytarové rify je to naprostý poklad. ()

vyfuk

Zajímavé je, že tohle je mé úplné první seznámení s Jarmuschim a přesně takhle jsem si jeho filmy barvil. Je to až neuvěřitelné, jak dobře jsem to dokázal odhadnout. Zcela flegmatický film. Pohodový, na jasný odpočinek, žádné velké přemýšlení. Snímek, který v podstatě ukazuje nás jako zombie mezitím co "upíři" jsou na výši. Celý mi to přijde jako jedna velká a dokonalá metafora. Definice filmového flegmatismu. ()

Mr.KarlAdler

Jarmusch vztyčil fakáč středoproudu a už dost úmorné snaze udělat z upírů nagelované, přecitlivělé buzíky - a přitom nijak neboural žánrové tradice (jenom je holt romantika a romantika). Beru OLLA jako uzrále staromilský, ale zároveň těžce aktuální film, protože má skoro vizionářskou příchuť. V blízké době totiž klidně můžeme dojít do chvíle, kdy poslední zbytky intelektuálů v rozkládající se společnosti začnou světlomilce považovat za zombíky, pohybovat se po nocích a radši zalézat do undergroundových klubů (možná mi někdo dá za pravdu, že už se to dokonce děje). Tenhle odér přezíravé intelektuality, kterou perfektně reprezentuje Adamův Dr. Faust, se mi popravdě strašně zamlouvá. Ale to bych mohl pokračovat přes omamnou blood junkie atmosféru až k dokonalému soundtracku. I'm sure she'll be very famous. ... God, I hope not. She's way too good for that. ()

Pedross800

Hustě atmosférické, podmanivé a hudebně uhrančivé nic. Žádný děj, pomalé plynutí temnou nocí zas a znova a stejně je člověk očarován a uchvácen. Krásně to popsala andrii. Jediné co zamrzelo, že ta všudypřítomná temnota nedala naplno vyniknout té opravdu ponuré a apokalyptické kráse tehdejšího Detroitu ()

Casablanca

Podmanivé ve všech smyslech... Noirově temné, herecky výborně obsazené, hudební stránka úžasná (Jasmine tomu pak dává korunku), nádherná lokace, plno intertextových odkazů, s dávkou sarkasmu, nadhledu a upomínkou na to, že kontaminace a kolaps civilizace je nevyhnutelný. ()

Composter

Já prostě tu pomalou a hustou (jako krev) atmošku, kterou Jim umí vytvořit, prostě miluju. Dokázal mě chytit a nepustit už od úvodních titulků. S ohromnou chutí jsem se ztratil v tom věčném bezčasí, které upíří hrdinové prožívají buď s nehynoucí zvídavostí (Eva) či introvertním skrývání se (Adam). Ti, kdo ve filmu potřebují děj nabitý zvraty, nechť zvolí jiného režiséra ;) Zde se toho zase tolik nestane...ale naznačí se až až.. ...a to nemluvím o již standardně božím soundtracku ;) ()

Madlene

Krasne, vskutku prekrasne zabery, epicky vyhlizejici sceny, ale to je asi tak vsechno. Pribeh bez spetky napadu dojemne lovestory dvou staletych milencu pohromade neudrzi... ()

TroiMae

Tesla, bloody talking… and Mephitis mephitis. Tesla (reprise). "Please Feel Free to Piss in the Garden." Jarmusch skládá mozaiku lidské historie do jediného rozřešení… Osmého dne stvořil Bůh Tildu. A té to vždy sluší, když je nesmrtelná. It's a question of lust, It's a question of trust, It's a question of… (PS: Ještě že jsem před zhlédnutím filmu nečetl anotaci k němu a nic o něm… Ta anotace je úplně pitomá…) ()

Almásy

na Jarmuschovi som si fičal hlavne na strednej, kde ma s ním zoznámil môj intelektuálnejší a zhúlenejší spolužiak. vtedy ma bavilo to, ako dokáže niekto fakt z hovna natočiť film- hodinové rozhovory o ničom, v podstate žiaden príbeh, iba také scény.. Jarmuscha som odvtedy nevidel, až dnes- kedy som si na túto pecku konečne našiel čas, a bol presne taký ako v mojich spomienkách- kongeniálne napísaný (Doktor Faust, Marlowe a Shakespeare, Adam a Eva.. do p**i !!! )excelentne odohraný, nádherne pomalý, akurát poetický s prímesou dokonalej hudby. toto treba pozerať pri whiskey, alebo víne, alebo fajnom kalíšku 0 negatív. skvelý, skvelý zážitok tento film. ()

Sheffield

Nechápu, jakým způsobem se ve výčtu žánrů ocitlo slovíčko "horor", každopádně tento snímek předčil má očekávání. Ten soundtrack je jednoduše fantastickej. ()

iantomasik

Jako výsměch midcultu a kolonizačním/apropriačním tendencím samozvaných kurátorů vkusu akceptovatelné. Nicméně težko se ubránit dojmu, že to, co se může jevit jako předmět kritiky, je naopak zcela neironické trochu senilní samožerství nenabízející víc než sled prvoplánových povrchních mouder a metafor “za pětikorunu”. ()

blackkocour

interview s Jarmushem nebylo nad mé síly, a kousavá satira, která směšně nesahá ani po špičky grandióznímu Co děláme v temnotách, přesto mě zajímalo jak se to hovno vyvine, takže?? Na Jarmushe moc edgy. #uhorkovásezóna 🥒 ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)