Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Thomas_xxxxx

Taký hlúpy a nudný film som už dlho nevidel. Bolo utrpenie to pozerať. Dej absolútne bez nejakého spádu, vôbec nedrží diváka v napätí, ba naopak, každou minútou ho čím ďalej, tým viac odrádza ho pozerať ďalej. Strašne málo dialógov. Keby ten film mal 30 minút, tak to by bolo ešte stále veľa, a nie to ešte 2 hodiny. Takmer celý film je zameraný na 2 hlavné postavy (ktoré sú len tak mimochodom absolútne nesympatické). Jediné, čo môžem vyzdvihnúť, je hudba pri záverečných titulkoch. ()

Pawlisman

Bezva překvapení, upíři z Twilightu, ale v krásném opojném poetickém duchu. Nečekejte žádné akce, zápletky a strhující děj. Čekejte okouzlující, temné, poetické vyprávění o krvi. Ale co tam dělá ta česká papírová dvacka? :) 8/10 ()

Gore

Velmi pomalé, až ubíjející, hraničící s nudou. Ústřední postavy se navíc celý film tváří a chovají jako já když po mě chce šéf po čtyřiadvacítce, abych ještě pár hodin dělal na spisech. ()

Greg25

Možná nejosobnější film Jima Jarmusche. O jeho výpovědi a vztahu k dnešnímu světu, která je tak upřímná a tak pravdivá až mrazí. Myšlenkově hutná strava, kterou budete trávit ještě příštích několik dní, jak je ostatně Jarmuschovým dobrým zvykem. Fiilmařsky citlivé a zároveň drásavé pohlazení pro duši s neskutečně pohlcující atmosférou a jako vždy skvělou Tildou Swinton. Možná z toho nečiší ta ryzí poetičnost, která je pro Jarmusche tak typická, ale o to víc zase mají Přežijí jen milenci osobní přesah a až sžíravou aktuálnost. 90% ()

kamil.i

Typický Jarmuschov ospalý úlet, ktorý je tentokrát viac orientovaný na štýl v podobe alternatívnej verzie upírskej romanci pre hipsterov. ()

JohnyD

Blesk z jasného neba a pre mňa osobne najobľúbenejší film roka. Skvelý cast, ešte lepší soundtrack a upíri neboli nikdy tak sexi ako v Only Lovers Left Alive. Nemám, čo by som tomu vytkol. 10/10. ()

crozet

Filmu se nedá upřít podmanivá atmosféra - bezvadné vizuální (výprava, interiéry, rekvizity) i zvukové (syrová autentická hudba a soundtrack) kulisy! Naopak příliš deklamované dialogy, čitelná herecká licence a celé tempo diváka uspává. Vynaloženého času ale nelituju - Jarmusche mám rád a toto byl solidní pokus o zobrazení upírského pohledu na svět v jeho každodennosti i filosofické komplexitě. ()

bolan

Yolandi Visser z Die Anthworth někde v Maroku rozebírá nesmysly s Gandalfem, zatímco .... ne, ten koment by byl stejně zcela nesmyslnej jako celej tenhle film. A ještě se ta kravina tváří jako umění. Nic pro mě. ()

warrenur

Zaujimave..melancholicke a ako inak - popularne upirske. K dobru vsak treba pripisat vhodnu volbu hercov, slusnu kameru a vynikajucu hudbicku. Ta asi potesila najviac. To filozofovanie okolo ma moc nechytilo. Ale svoju atmosferu tento kusok ma, to sa upriet neda. Mierny nadpriemer. ()

Linki

Prečo viac ako Noe?! Bola som v daný víkend v kine na Aronofskom a na tomto Jarmuschovi, no hodnotenie mi vychádza akosi opačne ako väčšine. Na Jarmuschovke samozrejme všetko super. Minimalizmus ja fakt môžem. Ani upíria tematika mi v tomto filme nevadila. No jediné, čo tentokrát naozaj nemôžem zniesť je, že mám pocit, ako by ma oklamali. Všetko pekne pripravené, nakrútené, vyrozprávané, istým minimalistickým spôsobom aj zaujímavé, ale film je tak jednoduchý a priehľadný ako sklo, že z toho zíva nuda a masírovanie divákovho ega a akoby som tam bola len preto, že mám dať peniažky a pár krát si povedať OU JEE, viem o čo ide. ()

EvaEm

Ale jo, romantika, jak má být! Přesně, jak to napsal Matty, v půli filmu jsem si říkala, spíš než horor je to hipsterská love story. A mě se líbila, přesto, že jsem dlouho čekala na nějakou úplně jinou zápletku. Konečně zas upířina, tak, jak ji mám ráda, a to pití krve, no ... to ve mě dlouho zůstane :) Vizuálně to byla nádherná podívaná, podpořená skvělým soundtrackem. A já jsem dneska ráno zjistila, že bych se na to klidně podívala znova ... a znova... ()

Mona-Lisa

Momentovka s plochým scénářem.Jako procházka po galerii se skicami, nakukování pod prsty spisovateli nebo poslouchání za skladatelovými dveřmi - sledovala jsem nedokončené umělecké dílo. Výborně zvolení herci, kteří si užívali každou sekundu života a obyčejnou kytaru dokázali hladit s takovou vášní, až nutili člověka se červenat, mě nepřesvědčili na 100 procent. Ale tančili krásně a návštěva Mii orgie s kytarami vhodně přerušila a donutila mě děravý scénář akceptovat." ()

Mlle

Uprostřed té soustavné, nutno přiznat, že ne úplně nepříjemně vymyšlené a relativně přátelsky rytmizované nudy, se čas od času objeví inteligentní věta. Za to je jedna moje hvězda. Jinak jsem se hodně snažila a nakonec jsem film vydržela celý, i když jen jako kulisu, ale i tím jsem sama sebe hodně překvapila. Očekávala jsem větší nudu, ale zato menší nihilismus a méně bezradnou ztracenost, která vyběhla daleko za hranici zoufalství. Byla nakonec řádově agresivnější než nuda, jež děsila předem. Film nejspíš zasáhne přímo do srdce osoby spjaté s hipísáckými šedesátkami, Berlínem po pádu zdi či notorické eskapisty, kteří na typu kulisy snad ani nelpí (i když řekla bych, že mix reálií druhé půlky dvacátého století s pohádkovými motivy zasazenými do budoucnosti je pro tyto účely již standardně oblíbený - je to sociologicky logické a smutné). Každý jiný člověk tu ovšem sotva může najít cosi jako obsah. Snímek asi neosloví ani hipsterskou mládež, protože ani v pubertě se už ztracenost coby generační náboj nenosí. Jako celek je film spíš takovým bezobsažným klipem, jehož zvláštní známkou je přísná absence slunečních paprsků. Na rozdíl od milovníků stejně bezobsažných akčňáků, k jejichž dobrému vychování patří rozsekat gramaticky nezvládnutými větami cokoli, na co lze nalepit známku "art" nebo "independent", se nedomnívám, že žánr je slabinou tohoto filmu, to je nepodložená generalizace. V rámci artu je film naopak až vyzývavě prvoplánový. A příliš jednoduchý. Mohu kladně hodnotit třeba zdejší pěkné účesy, ale to na víc hvězd zkrátka nestačí. ()

killpunker

Zajímavý svět, zajímavá ústřední dvojice, zajímavá muzika. Nezajímavý film. Možná jsem jen hloupá zombie, ale byla to fakt nuda. ()

Matli

Asi tento film nechápu. Nic se tam prostě neděje. Kdybych měl vyprávět děj, tak se vejdu do dvou slov: Unudění upíři. 15% ()

Saur.us

Na jednu stranu krásný a snad nejintimnější film o upírech jaký kdy vznikl. J. Jarmusch ho naplnil něhou a poetikou, otevřel nám jejich psychologii, jejich obavy i jejich záliby napříč uměním i vědou. Ukázal jejich intelekt podpořený staletími zkušeností a jejich lidskost. Dokázal rozesmát (nanuk, srovnávání se zlatou minulostí morových ran a inkvizice) i dojmout (bezvýchodnost situace z nedostatku kvalitních zdrojů). Na druhou stranu mě ale strašně nudil jeho tentokrát už příliš rozvleklým tempem a to je u tohoto snímku největší kámen úrazu. Nekonečně dlouhé záběry a šněčí tempo byly už i na celkovou poetiku a uměleckost snímku přiliš dlouhé a mě zbylo už jen bezmyšlenkovitě čekat na další střih. Takže i přesto, co jsem napsal na začátku, i přes to že T. Swinton a T. Hiddleston předvedli skvělé výkony a hudba SQÜRL spolu s J. van Wissemem byla prostě úžasná, nemůžu dát jinak než za tři. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)