Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

ktL

Tak silný jak jen film může být (jaképak klišé). Louise Fletcher sehrála nejodpudivější ženskou roli, kterou znám. ()

ljukyljuk

Nebolo to zas až také úžasne úžasné, ako som čakal, ale tu ide asi len o to, že som mal priveľké očakávania. Na druhej strane, akýkoľvek nedostatok vynahradzuje to skvelé herectvo, ktoré tu všetci predvádzajú. Plus k tomu tá záverečná veľmi silná scéna... nie je to síce pre mňa top, ale rozhodne sa to oplatilo vidieť. 70% ()

RajAthen

Aneb jak snahou pomoci můžeme dělat věci ještě horšími. To platí pro dovádivce McMurphyho i pro akurátní sestru. Skutečnost, že i zde v hodnoceních není jasné, kdo je vlastně eskalací událostí vinnen více (i když já svůj tip mám), jen ukazuje, nakolik lidským tento příběh je. Komformita proti živočiné radosti ze života. Better to burn out than fade away? ()

Searison

Neuvěřitelné herecké výkony ani ne tak Jack Nicholsona ( který samozřejmě není vůbec špatný ), ale opravdu mě zaujal Christopher LIoyd a Danny DeVito. ()

sarfian

Blázninec...a to doslova. Nič na tom nezmení ani fakt, že vo filme hráli známi herci a režíroval asi "najlepší" alebo "najuznávanejší" český režisér. Možno aj preto sa dostáva tomuto filmu tolko pozornosti a chvály. Jednoducho nič pre mňa. Pre mňa to bola somarina s dobrými hereckými výkonmi...toť vše. VIDENÉ 1x ()

10Domik10

Skvelý výkon Jacka Nicholsona (zaslúžene oscarový) v tomto filme nemôže nikto poprieť, no napriek tomu to bolo po celú dobu monotónne, nijak zvlášť ma to nenadchlo a myslím si, že tento film je na CSFD veľmy preceňovaný vďaka réžii M.Formana. ()

balcazar

Uznávam, že som nemal veľké očakávania, čo sa týka tohto filmu. Je síce 3.najlepší na čsfd.cz, ale predsa len: rok 1975, režisér Forman, pri ktorého filmoch mi k 5 hviezdam vždy niečo chýbalo. Prelet nad kukučím hniezdom ma veľmi príjemne prekvapil. Dobrý výkon Nicholsona, skvelé vedľajšie postavy(pacienti), užil som si celú dĺžku filmu. ()

Matt007

Není co dodat naprosto geniální film. O výkonu Jacka Nicholsona nemá cenu debatit to je naprostá herecká špička a sestra Ratchedová je opravdu ztělesněné zlo. Neznám jiný film, který působí tak depresivně, ale přesto mám chuť si ho alespoň jednou za čas pustit a užít si herecký koncert. ()

Pathrose

Jeden z nejlepších filmů co kdy spatřil filmové plátno. Výborná režie Miloše Formana a skvělý Jack Nicholson v hlavní roli. Tenhle film musí každý povinně vidět, jinak neví o co přichází. ()

danny_21

Rozhodně nejlepší Milošův snímek, kde se sešlo všechno, jak mělo od příběhu k skvělým hercům, výborné atmosféře až k mrazivému zakončení. Nad vším ale ční výborný výkon Jack, který se tímto životným výkonem nesmazatelně zapsal do historie. Není moc co dodat - 95 %. ()

Chip89

Asi hlavně kvůli tomuhle snímku je pro mě úžasný režisér Miloš Forman. Prostředí,ze kterého mrazí. Koukat se na to na plátně je zajímavé, být mezi těmi lidmi asi bych se necítila ve své kůži. Obdivovala jsem jak se herci vypořádali s tak těžkými rolemi, kdy musí předstírat,že jsou ,,blázni". Celý film jsem jim to věřila do poslední vteřiny filmu. Někde jsem četla, že hlavní hrdinové před natáčením strávili nějaký čas v psychiatrické léčebně,aby viděli a zažili jak se takový člověk chová. Byl to pro mě tak silný příběh,že jsem na konci ronila slzy. Je pravda,že to skončilo jako v realitě. Ale já přesto dlouho doufala,že to skončí nějakým šťastnějším koncem. ()

Brinkley

Geniální zobrazení totality. Pět hvězd už jen za důmyslné obsazení křehké Louise Fletcher do role diktátorské sestry. ()

Ryšty

Přehlídka neskutečných hereckých výkonů. Každý se své role ujal s bravurou a elegancí a vzniklo z toho něco báječného. Každýmu byla role ušitá na míru a není nikdo kdo by vynikal, protože všichni byli prostě fantastický. O to víc si toho cením, že to natočil Čech. Paráda. ()

bono22vox

podobenství o útlaku a diktatuře, které proslavilo Miloše Formana... kultovní snímek antiautoritářsky zaměřené mládeže, především Jack Nicholson dělá tento snímek kultovním a on sám se stáva kultem - specialistou na role ,,ujetých chlápků´´ ()

Armin82

Tak jsem si zase pro jednou doplnil vzdělání a podíval se na film, kterej se ve všech světových filmových žebříčcích motá kolem 90ti% a v tomto případě určitě proti proudu nepoplavu. Herecký koncert Jacka Nicholsona společně s vynikající režií a slušně sekundujícími herci ve vedlejších rolích, dalo vzniknout jednomu z nejlepších filmů na kterým se kdy nějakej čech podílel. Otázkou je, jak by to dopadlo bez Nicholsona, ale na to se historie neptá. A ten závěr, kdy nám doktoři udělali z inteligentního člověka, nesvéprávnýho, apatickýho dementa, to jsem se slušně osypal. Z toho, jak se hlavní hrdina tváří, běhá až mráz po zádech. Ani se nedivim, že ho Chief osvobodil. Jinak už zde bylo vše řečeno a víc k tomu ani psát netřeba, protože tohle se prostě musí vidět! Tleskám pane Forman--->100% ()

Yellyman

Startér hvězdné kariéry dvou zajímavých tvůrců, Formana a Nicholsona. Netřeba stále dokola opakovat, jak se tenhle film povedl, to je prostě fakt a jiní to myslím dokáží a dokázali vyjádřit daleko líp, než já. Takže raděj mlčím a tiše vyjadřuji úctu. ()

josieaddms odpad!

Přeceňovaný odpad. Četla jsem knihu, a byla jsem nadšená jako nikdy, rozhodla jsem se, že to doplním i filmem. Přišlo velké zklamání, nebo ani ne tak zklamání, protože jsem věděla že to bude špatné, ale spíš naštvání, protože to bylo ještě horší než jsem čekala. Miloš Forman tu knihu vůbec nepochopil. Vypustil důležité pasáže, vypustil důležité postavy, a hodil tam líbivý, univerzální směr pro každého. Proto taky sklidil všechny ty Oskary. Jack Nicholson je odpornej chlap, který nemá nic společného s postavou McMurphyho. Celý příběh byl osekán, upraven, zprůměrován a byl oproštěn od myšlenek, originálních prvků a čehokoli kompromitujícího, čeho je kniha plná, aby Forman a Nicholsonem a s celou partou dostali jen příjemné pohlazení. Vůbec se nedivím že se na to Kesey nechtěl ani podívat. Náčelníkovi nedali skoro šanci se projevit, jinak ale jeho představitel je perfektní. Pak ještě určitě oceňuji Brada Dourifa. Ale jinak sestra špatná, obsazení špatné, scény špatné, logika špatná. Zkrátka všechno špatně. ()

Demonic189

Po druhom zhliadnuti dvíham na 4*, ale pachuť sklamania ostáva i tak silná, najmä ak sa jedná o film, ktory je treti! Ano, treti. Herecke vykony bravurne (sestrička je vskutku demonicka a nesympaticky, demon v priamom prenose!), film vobec nenudi, ale cele je to akosi nemastné neslané. Jack Nickolson a jeho óda na strapaté vlasy fungujú dobre, lenže svojou neskonalou hlupostou ten týpek sposobuje to, že sa musim stale tukat na celo. Chlape, chlape...PS: zaver by som si vedel predstaviť aj o niečo lepší, takto je to pre mna najhoršia čast tohto snimku. PS2: kto si vsimol mladučkého DeVita? :P ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009