Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

Ivoshek

Výborný film (a taky skvělá knížka, která popisuje podobné věci z trochu jiného úhlu). Naprosto dokonalý Nicholson. ()

Pítrs85

Těžko něco dodávat k toliko legendárnímu filmu, tady jsou všechna slova zbytečná. Člověk jen žasne nad výkony Nicholsona, Fletcherové, DeVita (jehož blázen mě, v jinak smutném filmu, rozesmíval s tím Lloydovým nejčastěji :) a vůbec celého hereckého ansáblu, o hudbě ani nemluvě. A po delší době je člověk hrdej na to, že je Čech :) ()

Deschain

Nikdy som sa necítila byť väčším patriotom, ako keď Danny DeVito povedal "hovno". Na filmy sa oplatí počkať a vidieť ich v kine. Aj na staré. Keď sa to podarí, je to magic. (Lumiere - 16.2.2016) ()

fleker

celej film sem napjatě čekal až se vobjevi ta kukačka a buď sem ji teda prošvich, nebo tam žadna kukačka vubec nebyla...každopadně mi kuli ni celej děj filmu utek...ale všichni davaj 5 hvězdiček....tak je dam taky at nevypadam jako imbecil ()

penylane

Podle ocenění a místním hodnocení, kterými se tenhle film pyšní jsem čekala skvělou podívanou. Bohužel velké zklamání. Herecké výkony skvělé, ale příběh jako celek mě vůbec nezaujal, nebyla jsem dojatá ani napjatá. Tři hvězdy maximálně. ()

JASON_X

Poprvé viděno v -nácti, podruhé až teď po... mnoha letech. Ve své době jistě velepůsobivé dílo, o nezlomné vůli po svobodě a po spravedlnosti a o neohýbání hřbetu před "fašistickým" systémem a jeho zamindrákovanými a tupými slouhy a blá blá blá, prostě takové ty patetické kecy okolo. Dnes už poněkud vyčpělé a zastarale působící melodrama, tendenční, salónně levičácké, naivně černo-bílé, no a taky zdlouhavé. Přehrávající a šaškující Nicholson mi popravdě většinu času lezl na nervy, v reálu tyhle typy nemůžu vystát. Jediná postava, která mě ve filmu opravdu zaujala, byl (samozřejmě) "náčelník" Bromden. ()

Bauer

No teda!!! Naprosto jednoduchý film a je z něj něco na co jen tak nezapomenu.Jack Nicholson podává vynikajcí výkon ale musím říct , že všichni podávají výborné výkony.Forman je machr! ()

MáŠa

Zajímavý oskarák, dojemné, místy krapet vtipné, myslím, že ani od reality to nebude odtažené atd. atd. A konec - hm, přesně ve stylu spousty filmů, co dostali Oscara. ()

becki_tu

První moje seznámení s režisérem Milošem Formanem a asi jsem si pro začátek nemohl vybrat lépe. Musím říct, že tenhle film ve mě ještě nějakou tu dobu zrál a od těch, řekněme silných 4*, které bych nejspíš dával ihned po zhlédnutí, jsem se úvahami nakonec dostal až k nejvyššímu hodnocení, protože Přelet je prostě a jednoduše veledílo. Ať už z hlediska obsahu nebo hereckých výkonů. 90% ()

luka4615

One Flew Over the Cuckoo's Nest byl prvním Formanovým potažmo i Nicholsonovým filmem jaký jsem kdy viděl. Hned zpočátku mě zaujala ta citlivost a zručnost režiséra s jakou vykresluje emoce, napětí, humor či romantiku. A u Nicholsona to byla ta úžasná schopnost zcela se ponořit do mentality postavy a svým hereckým výkonem zcela strhnout a nadchnout všechny okolo sebe. Tyto kombinace jak jsem později zjistil, patří mezi hlavní přednosti obou aktérů. A teď něco málo k filmu samotnému. Snímek jako takový vyniká svižným a strhujícím příběhem, který Vás nenechá ani na chvíli vydechnout. Dalším velmi podstatným elementem tohoto snímku je skvělé herecké obsazení, v němž nejvíce dominují Jack Nicholson v roli svobodomyslného podvodníčka, Danny DeVito jako nejvýraznější člen z celé plejády „bláznů“ a nakonec i skvěle zahraná vrchní sestra s minimem emocí v podání Louise Fletcherové. Neodvažuji se ani pomyslet, jak by snímek vypadal v jiných režisérských rukách a zahraný jinými herci než těmito. Právě tato kombinace hvězdných jmen a skvělých hereckých výkonů spolu se skvěle vysoustruženou linií celého příběhu dělají z tohoto filmu zcela po právu kultovní a časem prověřenou podívanou. „Which one of you nuts has got any guts?“ ()

mm13

Najpresvedčivejší FUCK THE SYSTEM v dejinách kinematografie. A nech so mnou pokojne nesúhlasí nikto - bez jednoznačne zápornej postavy! Pretože veď aj tá nešťastná sviňa Ratchedová je (akokoľvek sviňa)... len nešťastnou obeťou systému. Neznášam ju pri opakovaných pozretiach v rovnakej miere, v akej rozumiem, prečo je kde je aká je. Jeden z dokonalých! [100%] ()

Sawy

Randall McMurphy byl sympaťák.Rebel s neskonalou touhou po životě,kterého jen tak něco nezlomí.A co dělat s ním měla i vrchní sestra Ratchetová,největší mrcha,jaká se kdy objevila na stříbrném plátně.Je zatraceně dobře,že tenhle film vznikl.A jsem hrdý na to,že jej natočil "náš" Forman.Amadeus mě nenadchl,ale tohle je objektivně jeden z nejlepších filmů,jaké jsem kdy viděl.Jack Nicholson podle mě už nikdy nezahrál lépe.Postavy,které ho obklopují jsou skvostné,včele samozřejmě s nezapomenutelným Náčelníkem.Díky bohu,že tenhle film vznikl přesně s tímhle tvůrčím týmem,nedovedu si představit,že by měl na některém místě být někdo jiný.Bez Formana?Bez Nicholsona?Bez Fletcherové?To by prostě nebylo ono.A ten úžasný závěr!Kdo neviděl,přišel o hodně.Každý z Oscarů naprosto zasloužený. 95 % ()

N.Strauber

Mám výhrady: Jack Nicholson tu předvedl fantastický výkon, ale ne svůj nejlepší; Velkou sestru měla hrát jiná herečka a hlavně jinak; chtělo to více se držet knížky, která je prostě lepší než tento film... Ale přece nemůžu nedat 5 hvězdiček! :-) Protože i přes mé úvodní výhrady se to Formanovi moc povedlo a každé sledování mi přinese skvělý zážitek. 90% ()

Handle

Jestli je v něčem tento film geniální, tak je to jeho uvěřitelnost. Nepřišlo mi, že se koukám na "film z léčebny", připadal jsem si, jako když koukám na opravdovou realitu z léčebny. Výborné herecké výkony a skvěle zrežírovaný film, no ale že bych uvažoval o 5*, to zase ne. Nadhodnocené to je, žádné extra emoce... Ale jinak určitě nadčasový snímek. ()

jerry12

90%. S každou další projekcí se One Flew Over the Cuckoo's Nest stává v mých očích, neznámo proč, hlubším uměleckým dílem, než bylo kdy dřív. Za velkou louží, myslím, ještě nevznikl svobodnější snímek. Ken Kesey účelově stvořil dvě postavy, které jsou si vzájemně velmi blízké, přestože stojí každá na druhé straně barikády: McMurphy zde představuje symbol bohémského života, toho, který bychom někde v jádru všichni chtěli žít, otevřený, přímý, neuvážlivý, nestarajíc se o důsledky svých rozhodnutí. Ratchedová je archetypem přísného despotického života s pravidly, určitou morální branou, paradigmatickou hranicí mezi McMurphyho životem a životem takovým, který se ve společnosti očekává. Oba jsou v právu, oba mají pro svůj životní styl spravedlivé a pochopitelné argumenty, přesto jsou však nepřáteli v tom nejkrutějším slova smyslu. Radchedová je tu interpretovaná jako "ta špatná", ale pro svobodu, o které One Flew Over the Cuckoo's Nest pojednává, je stejně zásadní, jako McMurphy. Vytváří totiž kontrasty. Stejně jako prostředí, které tu paradoxně nehraje tak důležitou roli, jak by se mohlo zdát. Je pouze odrazovým můstkem pro otázky, které je nutné si pokládat: Kdy se náš život stává nepohodlným pro společnost? Jak se musíme chovat, abychom přestali být považováni za normální a stali se blázny? Je fanatická touha po absolutní svobodě něčím, co podléhá nutnosti psychiatrické hospitalizace? Nebo se jen společnost hrozí toho, že by mohla začít skutečně žít? To, co v tomto snímku můžeme vidět, se neslučuje s realitou. Psychiatrická zařízení nefungují úplně přesně tak, jak je to zde prezentováno. Ale to je druhotné a myslím, že ani nebylo Formanovým záměrem zachytit realitu takovou, jaká je. Naopak. Záměrem bylo ukázat zdánlivě tabuizované prostředí manipulovatelných lidí, kteří ale touží přesně po tom samém, jako McMurphy - po svobodě. Nikoli fyzické, hmotné svobodě. I to je jen symbolika. Tady je řeč o svobodě duševní. One Flew Over the Cuckoo's Nest je plný symbolů. Ať už je to (ne)úspěšně zvednutý monolit, cigarety, plavba na lodi nebo McMurphyho přímočaré hlášky ("Not now? When?"), téměř ve všem je symbolika vyjadřující hlubší smysl. Tak krásná symbolika, že i navzdory relativně strohému vyprávění předkládá něco víc, než kdo jiný kdy v Hollywoodu dokázal. Pocit svobody a chuti do života. A i když narativně není snímek prakticky už od druhé půlhodiny nikam posouván, emocionálně je každou další scénou víc a víc zdrcující, navíc podporován jedním z nejúchvatnějších a nejobdivuhodnějších výkonů v dějinách kinematografie - ano, pochopitelně je řeč o Johnu Nicholsonovi. A závěr je, spolu s dvěma dalšími filmy (záměrně je nebudu jmenovat), pravděpodobně tím vůbec nejsvobodnějším, nejsurrealističtějším a možná trochu paradoxně i nejkrásnějším zakončením, jaké postklasický Hollywood spatřil. Jako Češi můžeme být právem hrdí na Miloše Formana. Je to expert na hluboce zakořeněné stavy mysli a duševní rozvoj, ať už jde o nešťastný život navenek veselého komika Andyho Kaufmana, Larryho Flynta, který se vypořádával se svou slávou a bohatstvím, a nebo právě Randla McMurphyho, který byl naprosto normální, ale toužil po něčem, na co společnost prostě a jednoduše nebyla připravená - po absolutní svobodě. Čirý emocionální zážitek a jeden z důkazů, že kinematografii lze tvořit s daleko hlubším významem, než jsou jen políčka kinofilmu. () (méně) (více)

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009