Kapitán Exner vyšetřuje smrt nepohodlného svědka. Detektivka s oblíbeným českým kriminalistou. Dramatizace románu Václava Erbena s hlavním hrdinou, vyšetřovatelem, kapitánem Exnerem, tentokrát v podání Petra Kostky. V centru kriminálního příběhu je velmi početná rodina Krempových, žijících v rodinné vile spolu s dalšími příbuznými a podnájemníkem. Rodiče měli čtyři dospělé děti, dva syny a dvě dcery, z nichž jedna nedávno zemřela. Vyšetřování se soustřeďuje na současné úmrtí syna Jana. Mladík byl považován za rodinného „blázna", kterého neměl nikdo kromě matky v oblibě, protože každému prováděl různé škodolibé kousky. Jenže jeho smrt, jak vyšetří kapitán Exner, nebyla nešťastná náhoda, ale vražda. Kdo mohl mít na jeho smrti zájem? Byl vrahem někdo z nejbližší rodiny? Kapitán Exner hledá motiv... (Česká televize)

baroko

Tak nějak příliš zatuchlé, křečovité a svázané, zkrátka nepovedené. Socialistické schéma: noví moderní a svižní lidé (policajti) versus zkrachovalá rodinka prvorepublikových zbohatlíků. Není tam žádná hezká scéna, žádný povedený vtip, nic, proč by to měl člověk určitě znovu vidět. Snad jen mladinká Táňa Fischerová vybočuje svoji krásou z přemíry šedi. ()

PollyJean

Nejen postava kapitána Exnera, ale celé je to takové silně utlumené. Možná je to dobou vzniku, možná ale taky, kdyby to dostal do rukou lepší režisér... Vlastně dost trefně na to sedí číšníkovo "Prosím, ne tak výstředně. Máme někdy potíže" v jinak velmi žertovné scéně v baru. ()

arcticsky

Děj poněkud utahaný a scénář podivný. Nicméně rád se podívám na některé výborné české herce i v rolích epizodních - Marvan, Štěpničková, Merunková... ()

Vesecký

Inscenace této Erbenovy povídky je vlastně klasickou ukázkou normalizačních dramatizací, ale její uvedení v rámci připomínky 80. narozenin Petra Kostky bylo milým zpestřením a dokladem, oč lepší televizní tvorba se dělala před půstoletím než dnes, ale ovšem - byli tu také nepoměrně lepší herci.Snad se mi ta hra líbila i proto, že jsem předlohu neznal, a tak jsem se mohl do vyšetřování kapitána Exnera vžít. A zase jsem si připomněl, že se tehdy nemuselo při zatýkání používat žádného násilí, povalování zatýkaného na zem a kroucení rukama za zády podle metody FBI. ()

mh.mail

50% — Standardní studiové zpracování standardní detektivky. Nic víc, nic míň. Kapitán Exner je zde vlezlý překvapivě ne úplně sympatickým způsobem (na rozdíl třeba od Smrti talentovaného ševce), připadá mi to, že příliš dokazuje svoji převahu z titulu kapitána VB. ()

Bozvav

O proti svižnému a Erbenovsky dobře zpracovanému filmu Poklad byzantského kupce dost slabota. Celý film se utápí v rozvláčném tempu se silným socialistickým podtextem. Jak mám ráda pana Kostku, tak toto mu rozhodně nesedlo. Je to jako dobře rozehraná šachová partie u které oba aktéři po pár tazích neví co dál. Za mne sotva dvě hvězdy. ()

Schlierkamp

Československý televizní krimifilm v hlavní roli s kapitánem Exnerem, jehož hrál v tomto případě P. Kostka. Elegantní kriminalista vyšetřuje záhadné úmrtí psychicky vyšinutého a škodolibého jedince z bohaté a rozvětvené rodiny. M. Nohýnek, jenž měl tohoto nepříjemného blázna ztvárnit, se však objeví pouze na začátku, a to ještě před úvodními titulky. Mezi podezřelé patří všichni členové rodiny Krempových (mimojiné otec J. Marvan, bratr malíř V. Postránecký, matka J. Štěpničková či výstřední bratranec J. Lábus), ale i osoby z blízkého okolí např. doktorové B. Prokoš (výjimečně ve větší roli) a F. Vicena. Zdeňku Kubečkovi se podařilo vytvořit poměrně dobře vystavěnou kriminálku, se slušnou atmosférou, většinu snímku vyplňuje série výslechů, pomocí nichž vyšetřovatel dospěl do finále, v němž nezvratnými důkazy usvědčil pachatele. ()

tranquill

"Věříte, že jsou lidé, kteří i šachy hrají maximálně opatrně, dokonce, dá se říct, zbaběle?" Průměrná komorní černobílá krimi. ()

Lupes odpad!

Vpravdě televizní, technicky i herecky nekvalitní, ideologicky zatížené zpracování Erbenovy předlohy. Hlavními protagonisty tu nejsou Marvan (překvapivě slabý) či Kostka, ale závist a nenávist cíleně vyvolávané v normalizační společnosti. Přetrvávají dodnes. ()

Amonasr

Kvalitně zpracovaná televizní detektivka s kapitánem Exnerem, kterého výborně a s patřičným šmrncem ztvárnil Petr Kostka. K dobré atmosféře této inscenace přispěly i herecké výkony řady známých herců. Prostě detektivní televizní klasika, jaká se dnes už nedělá. ()

Pitryx odpad!

Obyčejná krimi inscenace, nudná a šedivá. Exner mi nikdy k srdci nepřirostl, jeho autor také ne, zkoušel jsem to číst, ale nešlo mi to. Zajímalo by mně, jak to pak Exner prokázal u soudu. Vhodné jen pro znalce a milovníky detektivek, pro mne naprosto k ničemu. ()

majky19

Docela mě překvapuje poměrně nízké hodnocení tohoto TV kriminálního dramatu. Podle mého soudu se jedná o docela zdařilý televizní film, v němž se představila celá plejáda hereckých hvězd, mladičkým Petrem Kostkou v roli kpt. Exnera počínaje, dále samozřejmě přes herecké bardy Jaroslava Marvana, Jiřinu Štěpničkovou nebo Františka Vicenu a mladými perspektivními hereckými kádry Jiřím Lábusem, Václavem Postráneckým či Reginou Rázlovou konče. Ačkoliv kapitána Exnera ztvárnilo mnoho kvalitních českých herců, myslím si, že Petr Kostka bezesporu patřil k jednomu z těch nejlepších a nejcharismatičtějších zároveň. Tento detektivní snímek hodnotím určitě pozitivně. ()

ostravak30

Knihy o kapitánovi Exnerovi jsem nikdy nečetl, jen jsem viděl několik epizod ze seriálu Kapitán Exner. Ovšem nemůžu se ubránit dojmu, že všechny filmové díly seriálu a tento film, nejspíš to bude platit i pro ostatní filmy s touto hlavní kriminalistickou postavou, jsou vyprávěny velmi nezáživnou formou. Navíc je ve filmu silně cítit politika, když jeden z vyšetřujících říká: "Vilu má, ale kdyby mohl, postavil by si zámek." Anebo další hláška. "Poslyšte, jak vy tomu teď říkáte?" "Veřejná bezpečnost." Navíc se jedná o čistě studiovou záležitost postavenou na dialozích. Chcete-li uspat vaše čilé dítě, pusťte mu to. ()

subic

Peter Kocka akože ten kapitán Exner. Jeho podřízený František Němec, otec zavražděného bard Jaroslav Marvan, bratr zavražděného mladík Václav Postránecký a taky podnájemník mlaďas Jiří Lábus, ti všichni tady najednou. Akorát že celý problém tohohle příběhu je, že mu tak v půlce dojde dech. 5/10 ()

honzic

Bohužel ani plejáda slavných herců nezachrání ne moc vydařený scénář a spíše divadelní než filmový charakter této pseudodetektivky, která postrádá napětí i jakékoliv spjetí s jejich hrdiny. Je to škoda. Hodnocení: 55 % ()

Muf911

Ne tak dobré, jako ostatní detektivky s kapitánem Exnerem, nicméně i tak koukatelné. Děj a dialogy jsou trochu poznamenány dobou vzniku a všechno je takové těžké, šedé, normalizační a z té doby čiší ta tehdejší bezvýchodnost doby, i když to samozřejmě nebylo záměrem tvůrců. Ale tak to tady tenkrát bylo. I když je film starší než já. Jo a mimochodem, ten kluk na začátku, podle toho snad Rowlingová vymyslela Harryho Pottera. ()