Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

Šakal

Jestli to půjde takhle dál, nebude dlouho trvat a my se budeme celý rozechvělý těšit, jako profesor Klaus na svůj další zářez do bohaté psací sbírky, na na těch pár vzácných vyjímek, podle neskutečných událostí. Ano, začínám být, mírně řečeno, lehce alergický na současný fenomén „podle skutečné události“. Scénárista resp. režisér si vyberou zajímavé téma co táhne, zaštítí se touto kouzelnou formulkou a divákovi naservírují svoji (zkreslenou) představu, jak to tehdy bylo a vydávají ji za skutečnost. Po pravdě, Greengrassova představa odlišnosti těchto dvou kultur (světů) a jeho snaha o jakési mentorování v podobě jeho prodloužené ruky T. Hankse, mně několikrát vehnala potutelný úsměv na rty. Tohle holt mají američané hluboko zakódované v genech. Snaha o jakousi (marnou) převýchovu. Lva taky na chutnou vegetariánskou omeletu nenaučíte. Je sice hezké, porovnávat tu motivace obou stran (kapitánů), tj; že ten somálský je k tomu, co dělá, (okolnostmi) donucen. Je tu však ještě další varianta a sice prostý fakt, že (si) dělá, co chce. On ten rybolov totiž tak nevynáší. Na druhou stranu musím přiznat a Greengrassovi přičíst k dobru, že pokud se vzdá dialogů resp. lehkých úvah a soustředí se pouze na to, co je mu nejbližší, tj; samotnou akci, nemám výraznějších námitek. Přehledná, příkladně dávkovaná, tedy divákovu plnou pozornost si po právu zasluhující. Vrcholem snímku pro mě osobně potom paradoxně není závěrečná záchranná akce Navy Seals versus člun, ale umně nasnímané a příkladně dávkované úvodní přepadení a následné nahánění Maersk Alabama somálskými piráty v motorových člunech. To (mi) ovšem ke spokojenosti nestačí. Zvlášť, když druhý den resp. pár hodin po projekci, nezůstává nic, co by „nutilo“, se ke snímku vracet. Za zásluhy resp. jméno já body resp. procenta nerozdávám. 70% [Docela by mě zajímal pohled z druhé strany, tj; samotných somálských pirátů. Než se tak stane, vezmu za vděk alespoň tím dánským ]. ()

IQ Tiqe

Moc mě zajímalo, jak se to stalo; jak to v praxi vypadá. Neuměl jsem si představit, jak se piráti dostanou z malé kocábky na obří loď a nechápal jsem (a pořád nechápu), proč na lodi nemají zbraně. Film má několik vyvrcholení, někde v půlce trochu hlušší pasáž a slušně popisuje (výprava není špatná), co se nenkrát stalo + se lehce dotýká pozadí, tj. že pirátští vychrtlíci jsou jen malé ryby a problém je někde hlouběji. ()

Sonnery

Čtyři černoši, jeden Hanks, jedna kocápka = NEUVĚŘITELNÁ jízda! Dech jsem nechal na sedačce v kině. Pro mě nejlepší film za několik let. ()

HoneyBunny

Chytrý, vedený seběvedomou režisérskou rukou a luxusně zahraný. Kapitán Phillips je díky Greengrassovi a Hanksovi jedním z nejlepších dramat roku. Trochu jsem čekala klasický americký film o zlých únoscích a heroickém kapitánovi, ale Greengrass na to šel jinak. Ukáže nám, proč somálští piráti dělají to, co dělají. Posádka (včetně kapitána) je spíš taková banka strejců s bříškem, které byste čekali na nákladové lodi. Ale celé to funguje na jedničku a hraje si to s vašimi nervy jako kočka s myší. Emocionálním centrem filmu je ale Hanksům výkon a wow, minimálně za tu jednu neskutečně silnou scénu si zaslouží nominaci na zlatého plešouna. 90 % ()

Jordan

Po romatizujúcich Pirátoch z Karibiku prišiel Greengrass, majster "realistickej" akcie, aby vrátil pirátom ich "vážnosť" a celú tú špinu, odmelodramatizovanú a odheroizovanú krutú sociálnu pravdu o tomto fenoméne; vznikla napínavá, pomerne realistická a i napriek svojej dejovej subtílnosti celkom rozvetvená štúdia jedného konkrétneho "case study" prípadu prepadu nákladnej lode somálskymi pirátmi s nenápadnými, no neodškriepiteľne prítomnými presahmi do "vôd" kritiky ekonomických a sociologických problémov globalizácie a polarizácie sveta; Tom Hanks - pán "obyčajný, rodinne založený, pracujúci" ne-hrdina tu znova bez zaváhania exceluje, no rovnocenným hereckým partnerom je mu miestami démonický a miestami zvláštne naivne bezbranný Barkhad Abdi - a myslím si, že striedanie týchto dvoch diametrálne odlišných polôh mu vyslúžilo zaslúženú nomináciu na Oscara; ()

Carol Pifková

Palubný denník 21:00 Tá puča tú hubu nezavre?! Palubný denník 21:10 Evidentne nie. Palubný denník 22:00 Mňa tu roztrhne od jedu, že ešte stále do toho kecajú. Palubný denník 22:10 Škaredo zazerám. Palubný denník 22:11 Ten kretén má ešte aj drzosť si tam dačo bľabotať za to, že som sa škaredo pozrela. Palubný denník 23:00 Zistila som, že kino navštevuje čoraz viac pripečených Nitrančanov. Myslím, že posedenie a klábosenie pri káve je out a letí teraz klábosenie v kine. Neviem kto a prečo ma takto trestá, že v kine schytám takýchto kreténov ale myslela som, že ma hodí o zem vzhľadom na to, že tam niekto rozpráva celý film a pri hlučných scénach sa to ešte aj snaží prekričať. A to ma delilo od tej kravy len jedno sedadlo a od toho chlapa dve. Takže úprimne ľutujem priateľa, že to musel počúvať. Myslím si, že taká piča asi na čsfd nechodí ale aj tak jej chcem odkázať, že je piča a ten jej hnusný pätolízač čo jej nevie zavrieť klapačku je kokot. A verte, že hocikto kto by tam sedel by sa krajšie a slušnejšie vyjadriť o nich nevedel. Celý dojem filmu mi kazili, pretože nie je dvakrát príjemné keď stále počujete ako niekto do toho kváka. Ak si odmyslím tých pripečencov (čo je veľmi ťažké) tak film bol dlhú dobu pre mňa priemerne dobrý ale od scén v záchrannom člne (ani tu nedržali hubu) a najmä posledná scéna stáli naozaj za to. Chválim Somálčanov, síce boli nechutní ale presvedčiví. ()

Anderton

Tak takto to nejak približne a možno aj presne bolo. Dozvieme sa, ako sa členovia posádok bránia obmedzenými prostriedkami (rozumej bez zbraní) útokom somálskych pirátov, ako tieto skupiny fungujú a kto je v ich prípade tým skutočným vinníkom. Pretože v Amerike môžete byť buď rybárom, teroristom a aj niečo medzi tým, v Somálsku však nemáte na výber. Ku koncu nám už môže pripadať neustále prepínanie vysielačiek a dialógov, ktoré z nich počujeme, trochu "americky" otravné, lenže ak to tak naozaj bolo, tak ich eliminácia by bola chybou. Môžeme sa zamyslieť nad tým, akú hodnotu má pre západný svet život jedného človeka, na druhej strane však potom bije do očí, prečo nie sú na tieto lode vysielaní spoločne s posádkou aj nejakí tí vojaci ako prevencia. Aj o tomto je tento drsný, autenticky pôsobiaci film. ()

Frajer42

Tento film je hrozně komplexní. Věřím, že si přijde na své naprosto každý divák, či divačka. Ale když se na něj mrknu tak nějak celkově, tak se rozhodně nejedná o nic kulervoucího. Přiznám se, že vzhledem k tomu, že tu kdekdo pálí plnou, tak jsem si dovolil očekávat výrazně intenzivnější zážitek. Tom Hanks hrál opět jako o život, tomu nejde vytknout zase vůbec nic. Myslím, že si film rozhodně zasloužil lepšího kapitána amerického námořnictva. Tohle byl jakýsi zasoplenec. Dále si neodpustím zmínit, že mi strašně vadil ten 15 kilový Somálec s divným předkusem. Ten mi kazil naprosto celý film. První část filmu je psychologické drámkou ve stylu hry na schovávanou a druhá část je výrazně akčnější. Samotný závěr byl naprosto perfektní a dojemný tak akorát, ale přiznám se, že jsem se v ostatním průběhu docela nudil. Lodičky jsou nasnímany fantasticky, ale také se po pár minutách okoukají. Jsem rád, že mi film nabídl velmi zajímavé téma, neboť jsem si přál vždycky vidět, jakým způsobem ti Somálci brázdí moře a oceány a okrádají lodičky. Nevím, jak moc to bylo skutečně inspirováno skutečnou událostí. Ani bych se moc nedivil, kdyby inspirace končila u toho, že byl jednou jeden Kapitán Phillips a toho přepadli 4 škaredí Somálci. Vážně je pro mě velmi těžké uvěřit, že loď, která veze cenný náklad a pluje přes oblast, kde se to piráty jenom hemží, je bez jediného člena ostrahy, ba dokonce jediné střelné zbraně na palubě. Tohle se mi zdá velmi zvláštní a dost těžko se mi tomu věří. Jsem zklamán. Více než 3* nemám za co dát. ()

Dzeyna

Ohromný snímek, který je natočen dle skutečné události. Tom Hanks předvedl, že i v pokročilém věku dokáže zahrát opravdu autentický a realistický výkon. Velká poklona. Celý příběh je ztvárněn hodně zajímavě, i když je tam pár chyb, které mi vadily, nicméně celkový efekt je skvělý. Nechybí zde napětí ani trocha toho krveprolití. Konec je brilantní a kolosální. ()

leila22

Tento film má určite svoje kvality a tým mám na mysli najmä tie akčné scénky, ktoré vás donútia nevnímať okolie a to aj napriek tomu, že každý azda tuší, ako to celé dopadne. No nemôžem sa ubrániť tomu (aj keď to asi vyznie paradoxne), že Hanks v tomto filme dostal akosi málo priestoru. Skôr sa pred kameru ustavične tlačili tí štyria žltozubí,spotení a neustále rastlinky prežúvajúci somálci. Z celého filmu ma najviac dostala finálna scéna, kedy kapitána Phillipsa ošetrujú. Za týchto pár minút by som mu bez akýchkoľvek výčitiek udelila Oscara! ()

Kothy

Fakt povedený snímek. Atmosféra je místy opravdu hutná. Tom Hanks opět předvádí kvalitní výkon. Fandíte mu jako kapitánu Phillipsovi až do poslední chvíle. Je to vážně borec, jak celou situaci skvěle zvládl. A že to neměl jednoduché. Po přepadené své lodě piráty se stává rukojmím. Americké námořnictvo má vážně co dělat, aby ho zachránilo. Ale mohlo to být o něco kratší. Konec je hodně emotivní. Taky se mi líbila hudba Henryho Jackmana. "Nemluv, Irčane!" ()

swamp

Nechce se mi o tomhle filmu nijak zvlášť rozepisovat. Greengrass je velice zručný režisér, což dokazuje každým filmem, a když má pod sebou někoho jako je stárnoucí Hanks, dá se očekávat kvalitní hollywoodský (v dobrém slova smyslu) biják. A taky že je! ()

DwayneJohnson

Moje obavy, se po skvělém dánském Únosu ukázaly oprávěné pouze z části. Kapitán Phillips je rozhodně jeho důstojným soupeřem. Nedosahuje sice ( a to ani náhodou) jeho filmových kvalit, ale i tak z mé strany převážně spokojenost. Jenom na mě působil místy dost nevyrovnaně a abych byl upřímný, nechápu některé úvahy nad možným oscarem pro Toma Hankse. Ale to jen tak na okraj. První hodina byla silná, napínavá podívaná a měla naprosto vše, co bych od takového filmu očekával. Druhá, ta mě přišla dost přehnaná ( myslím hlavně záchrannou akci) a dosto jsem nechápal i chování hlavního hrdiny. Tohle však naprosto zachránila, závěřečná zhruba patnáctiminutovka (a hlavně finální scéna), která mně přišla úplně jako z jiného filmu a mé chmurné myšlenky na troj-hvězdičkové hodnocení, ty byly rázem pryč. Zajímavá, na konci velmi dramatická podívaná, kterou mohu s čistým svědomím jen a jen doporučit, což ale na druhou stranu nemění nic na faktu, že jsem přece jen od Paula čekal malinko víc. ()

nascendi

Tešil som sa na každý zo šiestich filmov Paula Greengrassa, ktoré som zatiaľ videl. Ani jeden ma nesklamal, ani jeden odo mňa nedostal menej, ako štyri hviezdičky. Opätovne som obdivoval dokumentaristický prístup, vynikajúci strih a občasné napätie. Tomovi Hanksovi sa podarilo kapitána Phillipsa stvárniť ako človeka z mäsa a kostí, a nie ako nejakého filmového superhrdinu. Výhradu mám k sfilmovanému príbehu. Aby štyria vychrtlíci uniesli loď s početnou posádkou a na ich likvidáciu bola pomaly použitá 6. americká námorná flotila, to chce veľkú predstavivosť. Nepochopiteľné pre mňa je, že zastrelenie votrelca, ktorý vstúpi na môj pozemok je prípustné, ale zastrelenie vychrtlíkov šplhajúcich sa na loď, za ktorú nesiem zodpovednosť už nie. Inak tí ukričaní, nafetovaní vychrtlíci boli jedinými, ktorí pôsobili autenticky. Ale Tom Hanks na ošetrovni tiež. ()

PetrPan

60 min bezradných záběrů na loď, 30 min pobíhání po lodi, 20 min smradu v záchranném člunu, 10 min pro SOCOM, SEALS a jiné United, 2 min herectví a 12 min titulky .. to vše samosebou cca a za mě cca tři hvězdy. ()

cukorek

Hodnota úspešnosti toho filmu 80% je podľa mňa tak akurát. Spracovanie a prevedenie filmu je ozaj na vysokej úrovni, keď režisér vynikajúco vystihol každé ideálne miesto na zachytenie dobrej snímky, hlavne obzvlášť v úzkom priestore záchranného člnu. Nefunguje tu však chlapská stránka napadnutého kapitána lode, ktorý ako ufňukané dieťa mrhá viacerými možnosťami ako vyviaznuť z rúk amatérskych pirátov. Jeho márnotratnosť a zúfalosť mi ozaj vadila, nehovoriac o momente, keď došlo k výmene kapitánov, že posádka lode nežiadala od zvyšných pirátov odhodiť zbrane pred nastúpením do člna. Nepotrebovali k tomu žiadnu odvahu, či hranie sa na akčných hrdinov, stačilo len trocha viac pohnúť rozumom. To naštartovalo zbytočné naťahovanie príbehu, ktorý sa navyše s príchodom "ospalej" americkej fotili začal ešte viac deformovať. Na záver niečo k T. Hanksovi, znovu výkon hodný možno aj oscara - ozaj presvedčivý, ale u neho to nie je novinkou, hlavne v takýchto emociálnych a napätých životných úlohách. ()

Slarque

Další výborný film Paula Greengrasse. Potíž mám snad jen s jeho vyzněním. Když u nás někdo natočí Příběh kmotra, ani mne nenapadne, že by něco z toho mělo cokoliv společného s realitou. Jenže Greengrass je velmi přesvědčivý, takže nebýt tam Tom Hanks, vypadalo by to skoro jako dokument. A kolik lidí si na internetu zjišťuje rozdíly mezi filmem a skutečnou realitou? Radši bych prostě Greengrasse viděl točit něco jiného než propagandistické filmy. ()

Arsenal83

Film plný vzrušenia a zvedavosti z konečného osudu, našťastie film nezobrazil realitu - skutočný kapitán Philips bol podľa posádky magor, s ktorým sa nikto nechcel plaviť, pretože bol arogantný a mrzutý. Ale Hanks to dal na starého dobráka, no a vďaka tým ozrutám, pardon somálskym inžinierom, sa vlastne nemusel ani snažiť. Aj keď sa divím, že posádka tak naloženej lode nemá k dispozícii žiadne obranné prostriedky proti makakom, len hadice s vodou, ako keby jej v mori nebolo dosť. Potom je jasné, že sa štyria stromolezci zmocnia opachy pomaly o veľkosti ostrova. ()

eLeR

Tento film má pre mňa samé pozitíva : predovšetkým skutočná udalosť, od začiatku do konca som sa nenudila, nedýchala som a čakala čo bude ďalej, neustále napätie, zase raz super ťah, že vybrali neznámych hercov + výborné herecké výkony, fantastická muzika. Greengrass klobúk dole a Hanks poslednú scénu zvládol bravúrne, vlastne ako aj komplet celý film ... pre mňa plný počet hviezd. ()

Happens

Film se snaží vtahovat diváka, místy až moc uměle, do dějové linie strachu a napětí. Stupňující se soundrtrack bumbů, který trvá i pár minut. Tom Hanks, kterému jako vždy prostě věříte každý jeho pohyb. Uznávám, že ta realističnost z filmu přímo dýchá na zátylek a že ta polarizace způsobu obživy a příčin takového života a že to "každý máme své šéfy", bylo vykresleno bravůrně.. , ale jde spíš o to, že úplně nehltám ty lodní/mořské záležitosti, tak proto čtyři *... ...a nakonec filmu taková otázka na zamyšlenou, čí život je dražší a kolik životů by mělo padnout pro jediný...? ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí