Po obrazově i hudebně atraktivní road-movie Tady to musí být (2011) sahá Sorrentino po osvědčených prostředcích svého jedinečného filmového stylu a opět přináší vizuálně podmanivé komediální drama o hledání smyslu vlastní existence a smíření se s věčně plynoucím časem a stárnoucím tělem. Příběh stárnoucího spisovatele a novináře Jepa zasazuje Sorrentino do prostředí "třpytivé" vysoké smetánky podmanivého Říma a po vzoru filmových velikánů Federica Felliniho a Michelangela Antonioniho podává kritiku současné společnosti, žijící v povrchnosti, přetvářce a zaslepenosti. Zoufalý Babylon zbohatlíků, politiků, zločinců, filmových hvězd, umělců, intelektuálů, ale i komplikovaných i nestálých vztahů ožívá v starověkých budovách a gigantických vilách Říma a sledujeme ho očima rozčarovaného Jepa, věčně se utápějícího v poháru gin tonicu a ve víru nekonečných party. A nad tím vším stojí Řím jako krásná, avšak mrtvá diva. (Film Europe)

Deschain

Názov hovorí za všetko. Síce som sa počas pozerania celý čas nevedela rozhodnúť, či im to vlastne verím alebo nie, urobilo to na mňa veľký dojem. Toni Servillo úžasný, nielen vtedy, keď (mierne povedané) schladí svoju kamarátku matku/workoholičku, hudba v niektorých momentoch dojíma k slzám, skvelé dialógy/monológy, pestré panoptikum postáv, oslava života vs smrť, krásny Rím. Môj najsilnejší zážitok festivalu. (Art Film fest 2013 - 25.6., ODA) ()

Havenohome

Prvých cca 15 minút je geniálnych a človek má pocit, že Sorrentinovi sa skutočne podarilo vzkriesiť Felliniho ducha. Je tu viacero otvorených alúzií práve na jeho Sladký život, bohužiaľ niektoré motívy a vtipy sú trocha nasilu. To je aj hlavný problém filmu. Je otázne do akej miery dnes ešte môže fungovať takýto modernistický nedejový film komentujúci všetko od umenia, osobného života až po cirkev, aké sa točili v šesťdesiatych rokoch. Hlavne záverečný múdry monológ pôsobí trocha plytko a je v opozite k inak veľmi sarkastickému a ironickému hlavnému hrdinovi. Je to síce nevyvážený, miestami však šialene zábavný a v dnešnej dobe unikátny filmový zážitok. ()

claudel

Velká, nádherná nuda nebo nudná nádhera? Nesdílím všeobecné, celosvětové nadšení. Velká nádhera stojí na třech pilířích - excelentním výkonu Toniho Servilla, vizuálním hodokvasu a famózní několikaminutové večírkové scéně z úvodu. U mě vítězí silné příběhy a ten tu postrádám. Je tu sice nakousnuto několik témat, ale v podstatě se přes dvě hodiny téměř nic neděje. Já být porotcem udělujícím všechny možné i nemožné ceny, které tento snímek získal, neváhám ani minutu a hlasuji pro konkurenční Hon. Úvodní scénu jsem viděl už čtyřikrát a asi si ji ještě několikrát pustím, ale jinak se z Itálie, Říma a přeceňovaného Sorrentina neposírám. V tomhle případu nejdu s davem. ()

MonaSax

Ze začátku mi tenhle film přišel hrozně cizí, nejsem zvyklá na tenhle typ kinematografie, ale následě jsem ho ocenila a jsem za něj ráda. Autor jedné knihy Jep, který má skoro vše, co si zamane, žije jen zábavou, ale to co nemá je mládí a toho tak trochu více trápí a taky hledá smysl život, ve svých letech ho totiž pořád nenašel, i to se může stát. Nachází zajímavé lidi, pak zase od něj odchází přátelé, někdy je veselý, někdy opilý, hodně kouří a taky je někdy smutný, takový normální koloběh života. Přiznám se, že tenhle film mě hlavně učaroval hudbou, která je vskutku skvost a bude mi ještě v hlavě dlouho znít. ()

Katullka

Vrcholná krása v podobě očí spisovatelské smetánky. Zcela dokonalá velká nádhera. // 48. Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary, 2013 ()

jhrasko

Veľkolepé i komorné (intímne), malé rímske životné etudy, z ktorých je nostalgicky (celkom clivo), zároveň ale vedia vykúzliť široký úsmev...Určite nejde o dokonalý film, ale majúci dokonalé okamihy...navyše s dychberúcim soundtrackom. LA GRANDE OPOJENIE. ()

Khalesi odpad!

Skutočná prehliadka moru civilizácie a niekto to vynáša do neba a peje na to ódy, no podla toho by som si vlastne celkom slušne urobila o človeku obrázok. Nič prázdnejšieho som snáď nikdy nemala to nešťastie sledovať Je to ako keď rozbalíte na darčeku pozlátko a pod ním je ďalšie a pod ním ďalšie...až do zblbnutia. Na to aby som sa z filmu posadila na zadok, treba o mnoho viac než takáto vlažná všehochuť. ()

maseer2

skvělý úvod v prostředí pařící římské smetánky a dále pak hodně obstojná podívaná se sympatickým Tonim Servillem a krásnou (ehm.. milf) Sabrinou Ferilli.. jenže nohy tomu v mých očích podkopává šílená stopáž, ze které jsem si navíc závěrečných asi tak 40 minut (nesoucích se v duchu plameňáků a plazení se po schodech) dost protrpěl.. beru všechno to pění ód na tenhle filmovej počin (mj. pan docent Šobr na Filmovém semináři UK), ale pro mě to hold úplně nebylo.. ()

Johny_fork

Velká nádhera je filmařsky precizně zvládnuté dílo. Již způsobem nasnímání rozjařené oslavy římské smetánky z úvodu filmu nám dává Sorrentino jasně najevo, že je nad věcí, a že si svoje povolání nad míru užívá. Snímek úspěšně balancuje na hranici mezi kritikou prázdnoty života zmíněné římské smetánky a komedie, kde většina vtipných scén vzniká jaksi přirozeně s použitím perfektního načasování a nesmírně charismatického hlavního hrdiny. Nespočet odkazů a překrásných záběrů na slunný Řím mi dává jen jedinou možnost. Udělit plné hodnocení a současně si tuto nádheru brzy zopakovat. ()

Seabeast

Začátek velmi působivý, kdy jsem si říkal, že to vypadá slibně a některé poetické scény měly opravdovou hloubku (zafungoval "wow" efekt). Ovšem po většinu času jsem se bohužel kousal nudou a nervózně koukal na čas. A proč? Je to pro mě jeden z filmů, který se snaží být nesmírně hloubavý a k zamyšlení, ale pod tím povrchem jsem nic neodhalil. Velká nádhera by se spíš měla přejmenovat na Velkou prázdnotu, ale je jasné, že se jedná o ryze můj subjektivní pocit. Hlavní hrdina Jep objevuje krásy života v maličkostech a jako toho staříka, co vám chce něco podnětného k životu předat se mi ho vůbec nepodařilo vnímat, spíš naopak, žádnou sympatií a životním nadhledem na mě nepůsobil. Nicméně i jako celek mi to vůbec nefungovalo a moc to se mnou emočně nehýbalo, až opravdu na pár momentů. Vůbec jsem se nesžil s příběhem a postavami, což je pro mě u snímků tohoto typu naprosto prioritní věcí. Bylo mi vlastně jedno, jak to skončí, hlavně ať TEN FILM skončí... Viděno ve Varech, kde se mi s vynikajícím Tonim Servillem líbil mnohem víc snímek Ať žije svoboda. ()

ambron

Veľká nádhera ma dojala, ohromila, rozosmiala, roztancovala.... len škoda, že som nemal možnosť vidieť ju na veľkom plátne. Filmová krása v krásnom filme. ()

Skrk

Felliniho nadčasová klasika stále nepřekonána, ale i tak by se dala Velká nádhera nazvat Sladkým životem r. 2013. ()

Marek1991

Myšlienku filmu, kde sa hľadá zmysel života, existencie, kde sa ukazuje povrchnosť takzvanej bohatej vrstvy, celebrít, či celej spoločnosti beriem. No som z inej kultúry, na veci sa pozerám inak, mám iné cítenie a proste toto bola pre mňa len jedna veľká nuda, hra na krásu, kde to vo mne tiež proste nič nevzbudilo a utápal som sa v tých obrazok a abstrakcii. Som niekedy kritizovaný, že niektoré moje komentáre vyznievajú, ako keby som nepochopil niektoré filmy, no treba sa na to pozreť, že to je možno len mojím pohľadom na vec, že mám možno iné očakávania, iné veci ma bavia a iné veci považujem za zbytočné. Podobne je to aj tu, aj keď je pravda, že dlhú dobu mi nebolo jasné o čom to bolo. Komédia to pre mňa nebola, bolo tam mnoho teatrálností, aj keď možno to také malo byť, možno som len nedospel do takého štádia začarovaného kruhu, aj keď si myslím, že v niečom podobnom som. No aspoň už viac chápem to „salámistické“ „ležérne“ talianske správanie, do ktorého zrejme opäť niektorí dospeli podobne ako kedysi mnohí v Rímskej ríši. Žeby to vo vás malo vyvolať podobnú prázdnotu a v tom to má byť skvelé? Neviem, no ak áno, tak tomu určite plný počet nedám, proste pre mňa až príliš nedivácky film, kde som sa nenašiel alebo lepšie povedané, kde som nenašiel nič, čo by bolo môjmu srdcu blízke alebo by ma nejak oslovilo. ()

joehot

Obrazově dokonalé, s několika úžasnými motivy (Oslovení ženy na ulici.) a figurkami, ale nakonec zhruba o 30 minut delší. Možná příště? ()

jahol

Je mi pár dní 64 let a krédo hlavního hrdiny "Nemám už dost času na to, abych dělal zbytečnosti" ve mně rezonuje se silou, která mě pomalu, pomalu zabíjí a přitom drží nad vodou. A úvodní magická scéna, kde pomenší Japonec doslova a do písmene zemře krásou, je neopakovatelná.... ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

03.04.2015

Itálie na nic nečeká

Itálie na nic nečeká

29.06.2014

Především díky senzačnímu mezinárodnímu úspěchu Velké nádhery se dostává italské filmové produkci v posledním roce velké pozornosti, důvěry sponzorů a zástupci domácí scény se snaží, aby tento úspěch… (více)