Císařův pekař - Pekařův císař

• Československo Cisárov pekár a pekárov cisár (více)

Berry

Skvělá zábava, která možná stárne výrobou, ale kvalitou rozhodně ne!!! "ELIXÍR MLÁDÍ JE, ALE PÍT SE NEDÁ..." ()

Zeek

Ať je to budovatelská jak chce, tak Werich nemá chybu a tato pohádka je i po tolika letech tak zábavná a oblíbená, až je to skoro nemožné. Moje hodnocení: 80% ()

Honny2

To je krásný český film. Oku lahodící výkony těch největších českých hereckých velikánů si určitě nenechte ujít! ()

TomasKotlant

Výborný film, kterému díky stáří lehce pokulhává vizuální stránka. Werichova dvojrole je super, zejména scéna se zrcadlem je geniální. Do celého příběhu je vsazeno několik velmi podařených scén a zápletka s velkolepým Golemem a elixírem mládí. Jen závěr mohl být možná o něco lepší... *** Ve zkratce: My bychom rádi omládli a my chceme Golema... A my... kolikátý, že jsme? ()

MovieFive

Dnes zaujímá Císařův pekař a pekařův císař přední místo v českých filmech a zcela zaslouženě. Pro mě vždy zůstane vtipnou pohádkou, Werich je naprosto dokonalý a nezapomenutelný, skoro bych řekla, že spíše za roli pravého císaře, kde se předved ve své nejlepší formě. Postava pekaře Matěje oproti tomu byla více umírněnější až mdlá. Příběh každý zná, takže ne třeba se více vyjadřovat. Za své mluví i to, že je to jeden z mála Fričových filmů, který se dostal do podvědomí i mladší generaci. 4.5* ()

Jano...

Tento film je bez akýchkoľvek sporov zlatá klasika. Originálny námet, scenár, postavičky aj bočné línie plné odkazov na cool úchylky renesančnej Prahy, dokážu v celkom únosnej miere pobaviť aj dnes. Niektoré scény by som sa dokonca nebál nazvať geniálnymi. Šibnutý cisár Rudolf II. a jeho posadnutosť mágiou a alchýmiou je veľmi nosná téma a tu ju dokázali využiť naplno, čo sa u modernejšej produkcie až tak často nestáva. Všetky tie vyčačkané detaily som si naplno užil. Oživovanie panákov (a panáčok) z hliny, golemovia, elixíry mladosti, alchymisti, pokusy o komplot, čarodejníci, zrady, lovestory, boľavé zuby, cisár a ženy okolo neho, pozitívny záver o tom, ako jedného dňa príde komunizmus a žiadnych cisárov už nebude treba riešiť... super! ()

Bozvav

Krásný a laskavý film, jehož komunistického odkazu si sice nejde nevšimnout, ale lze ho klidně pominout. Werich, Záhorský a další. Prostě pohádka, která baví další a další generace. Za mne plný počet. ()

pipapa

Marxismus formou hraného filmu. Nádherná "pohádka" o tom, jaké by to mohlo být, kdyby...Marxova filosofie je dokonalá a jediná pravdivá jako celek, protože je to filosofie pozemská, lidská a konkrétní. Zatímco ve filmu se uchopení moci lidem pod vedením uvědomělého pekaře povedlo a lid byl št´astný a spokojený, v reálu byl takový pokus o uchopení moci lidem hned z několika důvodů odsouzen dříve či později k neúspěchu. Hlavním a nepřekonatelným problémem, kterým se Marx ani jeho následovníci v té době bez zkušenosti reálného výsledku nemohli zabývat, bylo, je a bude, že historicky zkažené a vývojově/mentálně omezené lidstvo dosáhlo svého vrcholu v nejvyšším stadiu kapitalismu = žido-konzumu, kde pouze technika jako důležitá součást zotročování mas se záměrně rozvíjí odstrašujícím tempem a všechno ostatní, zejména mezilidské vztahy a přirozené bytí, je v devastaci. Sebedestrukce v těch nejživějších barvách, ale "kdo chce kam, pomozme mu tam"!!!...Ještěže my, kteří smýšlíme jinak, můžeme alespoń ve filmech socialistické nebo jiné pokrokové kinematografie vidět, že se dá nebo se i krátce dalo (u nás 1948-1988) žít jinak. ()

zdeny99

Nostalgicky krásný film s kouzelnými pastelovými barvami a malebnými interiéry, a tak Císařův pekař a Císařův pekař vypadá jako pravá pohádka. Martin Frič si na tom filmu dal záležet. Do hlavní role zasadil Jana Wericha, pro kterého to byla životní role. Kolem něj soustředil spoustu dalších známých herců. Oblékl je do bohatých barokních kostýmů, a tak to vypadá jak na přehlídce historických kostýmů. Interiéry jsou také dokonalé, jak komnaty Pražského hradu se svojí knihovnou a okny, ze kterých je vidět Chrám Svatého Víta. Zároveň to vypadá realisticky a zároveň pohádkově. Nejúchvatnější přesto byla jeskyně alchymistů, kde dělali své lektvary a elixíry. To hlavní je samozřejmě Golem. Hned v úvodu je vysvětleno, co to vlastně ten Golem je, kdyby to někdo nevěděl. Věřím, že v době vzniku filmu to nevědělo dost lidí a Golem se proslavil především díky tomuto filmu. Postava císaře Rudolfa II. je tu zobrazena podle mě hodně s nadsázkou, ačkoliv na jednu stranu to byl docela blázen, tak i dobrý panovník. [50646. hodnocení, 561. komentář, 86%, 150. nejlepší film, 827. nejoblíbenější film] ()

Kochanski

Až závěrečná scéna je příliš "agitní" , ale přeci nemůžu odsoudit film kvuli jedné scéně!!! Mistrovsví J. Wericha snad nemělo hranic!!! ()

lsd

Jen osobnost typu Jana Wericha dokáže udělat s typické komunistické propagandy nádhernou a vtipnou pohádku. Z jeho úst nezní věty jako všechno patří všem obludně, ale optimisticky a hlavně lidsky. Dost možná král českých pohádek a největší velkofilm. ()

Eluin

Krásný film (resp. filmy). Nechápu jedince, kteří toto dílo hodnotí 1 či 2 hvězdičkami s poukazem na silnou propagačně budovatelsko komunistickou stránku snímku. Nechť ráčí obrátit své zraky na jiná díla z této doby, oproti nim je Císařův pekař... ještě povícero prost těchto neduhů. Na dobu svého vzniku bych naopak ocenil silnou snahu o politicku nestrannost a dodnes je pro mě trochu záhadou, že tento film ve svých podmínkách vůbec vznikl. A pak...film má dodnes živé hlášky, což svědčí bezesporu o jeho kvalitách. ()

fr3ak

Jednoznačně nejlepší česká "pohádka" se skvělým panem Werichem v jeho nezapomenutelné dvojroli, možná se doba vzniku trošku podepsala na pár drobnostech, ale na to já prdím, v porovnání s dnešními "pohádkami" klenot českého filmu. ()

solid

Werich a Frič jsou tvůrci české kinematografie zaručující filmovou zábavu bez chyb. Ale tady excelují všichni zůčastnění. Bojíš se? Bbbbojim. To je dobře. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014