Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív... Čtyřicátník Lucas má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Ale postupně se začíná upínat k optimistickým vyhlídkám, navíc má své dlouholeté přátele a v komunitě rodného maloměsta je oblíbený. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a zneklidnění, ale nikdo jakoby ani nechtěl slyšet Lucasovu verzi. Prohlubující se nedůvěra eskaluje do otevřené agresivity, ale Lucas se nehodlá vzdát a jde hlavou proti zdi. Intenzivně gradující drama naplňuje diváky svíravým napětím, zatímco bez příliš okatých schémat vykresluje nemilosrdnou štvanici na nevinného člověka, ale i jeho urputný boj za svou důstojnost. (Česká televize)

MJMilan

Po dlouhé době nějaký film, který zaslouží komentář. Absolutně psychicky zdrcující, nervy drásající, mozek ždímající podívaná. A proč to všechno? Tohle se prostě a jednoduše může stát, stejně tak se může stát i opak. Připomíná mi to případy, které se dějí ve světě celkem často ... kdy dívka obviní z neopětované lásky svého vysněného ze znásilnění. Ať už je konečný verdikt jakýkoli, výsledek jako takový to má jen jeden - těžší půda pro ty opravdu znásilněné. I když by si někdo mohl během film říct, že ta malá Klárka je opravdu kráva, nejde to ... malé děti totiž tyhle věci nechápou, teprve se učí rozeznávat co je dobré a co zlé, líbí se jim, když jsou něčím zajímavé a do určitého věku života jim dospělí nemohou moc vytknout. U malých dětí lze vytýkat pouze rodičům. Film je opravdu realisticky zpracován a Mads Mikkelsen, ač s ledovým výrazem pokerového hráče si s údělem čtyřicetiletého Lucase poradil přímo famózně. ()

alchac

Chce-li tomu osud a prolhaný spratek ve správný moment narazí na vypatlanou paní Bobligovou, která velmi názorně demonstruje pravdivost úsloví o extrémní škodlivosti iniciativního blba, pedagog se šmahem stává pedofilem a zhysterizované městečko po zpracování svých ratolestí sugestivními otázkami dojde k závěru, že je třeba zabít Fritzla kladivem na čarodějnice. Během filmu jsem si nicméně často představoval osazenstvo v prohozených rolích - sbor ježibab z mateřinky poháněný v řetězech k úhledné hromadě borového dříví a nedotknutelné smrady s palečnicemi a obouvané po španělsku. Výborně hutný film, který by byl skvěle použitelný rovněž jako dokonalá reklama na antikoncepci nebo rákosky. ()

Radiq

Když hon, tak hon, ale honil tam vubec někdo? To je otázka, kolem které se to celou dobu točí, ale myslel jsem, že to bude hon na člověka, kde se budou honit po lese a chtít ho zabít a né takhle psychologicky a sociálně. Ale musim uznat, že i tímhle zpusobem to bylo docela zajimavy a pěkně to na nás zahrany. Jednou ale stačilo a navic mám dojem, že podobně laděnej filmek už jsem někdy viděl (akorát americkej). ()

andrii

Odstup, nesuď! Nařčen v domněnkách dětské zhrzenosti. Dětský svět hájený, křehký jako skořápka, jemný jako pavučinka, stržený nevinným motivem. Neškodné gesto příčinou zkřiveného vlásku se stalo, a to v hlásku zklamání probudilo. Blonďatá princeznička korálky malé kusé lži rozsypala, nevlídně svou dětskou fantazii do nevyzpytatelného světa dospělých vyslala. Světu hanebnému svou pohádku svěřila. Dospělácká stvoření nepojmenovatelně konají, věřícně zbrojí. Kde je to sémě pravd, polopravd a lží? Kam až lze zajít v obraně svých dětí? Ten nářek, nářek vyrvaný z tupého myšlení lidí. Společnost rozsápala na kusy člověka, jehož tvář zjizvena bez důkazů byla, pouta mu nasadila, do sklepení mravů ho odsunula, „čistotu“ jeho statutu slušnosti uzmula. Neobviněn, byť osvobozen po čase, zrak upřený ke spáse, nitro hloubá a platí dál. Osoba má, křivda na ní ponechaná. Již nic nebude jako dřív, věřit sami sobě přestali spíš, ubit mimo mříž. Ta bolest, zahořklost, újma neškodná. Ta drsná blízkost vychýlená, tepe den co den nás do týla. Hodný to pan učitel mateřinky popírajíce ono zjištění, hodná to dcerka vyvrací falešné tvrzení, ale proč jí nikdo nevěří, podezřelý to v domácím vězení. Ten úder od nejbližších, rozhněvaný muž, který nesmlouvá, stigma, které se nesmývá, surový pláč odkrývá. Mads Mikkelsen charakterový přerod zrychleným dechem napovídá, z plátna neuhýbá, na dřeň svou postavu vyzývá. Vydávám se po cestě staré koleje, pozůstatek pochyb a nedůvěry ale stále tu je. Přízrak pomsty zaútočí nečekaně, jen úderně, ze mstivé zbraně. ()

octopuska

Seveřani se s tím moc nepářou, servírujou nám ty jejich filmečky ostré, jak břitva, jako by se nechumelilo. Stále víc jim přicházím na chuť. Mikkelsen je klaďas, ale přece jen v tom ksichtíku toho zloducha má, takže by klidně mohl nějaký ten špatný čin spáchat. Byl dobře vybrán. Tady je jasně vidět, jak stačí málo, jen pár vět v dětském vrtochu a tragédie s fatálními následky je na světě. Že malé děti nelžou? Možná ne, ale děsně si vymýšlí a ten jejich mozeček nedomyslí co se může stát. A dospělí ti se vždycky dokáží předvést, jaká zaslepenost, omezenost, zlo a násilí se v nich skrývá. Naštěstí vždy někdo zachová chladnou hlavu a poskytne pomoc v nouzi nejvyšší. Parádní dílko, za plných deset. ()

smrt.ka

Je zvláštní, že je tenhle film tak skvělej a přitom tolik scénáristickej, klasickej a velmi předvídatelnej. On je totiž tak nějak hodně poctivej. ()

HorrFi

Seveřani ukázali, že natočit masterpiece umí občas i oni.. jeden z nejsilnějších filmů co jsem kdy viděl.. ta pomurá atmosféra severskýho venkova kde se všichni navzájem znaj byla vystižená výborně.. je až neuvěřitelný co dokáže způsobit jedna naprostá lež.... hlavního hrdiny mi bylo vyloženě líto a Klárce sem měl sto chutí seřezat zadek řemenem, aby i dítě pochopilo, že lhát se nevyplácí.. ()

Lucicifer

Bezprostředně po dokoukání filmu jsem padla na nějakou dobu do depky beze slov. Jeden z filmů, který mě donutil zastavit se aspoň na chvíli s myšlenkou "shit, that could actually happen" ()

Deyw

zachcana svine uslysi brachu jak se bavi o klacku a vymysli si pribeh na chudaka co pracuje ve skolce.. asi sem nevidel nikdy chlapa ve skolce - chudak pes ty vole to mi nekdo udelat tak ho rozjebu prez celou vesnici..diky bohu DNA testum, ktery predejdou takovyhle situaci..likvidace chudaka kterej nikomu nic neudelal..tu svini bych zkopal ! herci skvely! hlavne mads a ta svine byla verohodna ()

panMartin

Realistické mrazivé drama, které ledacos vypovídá o lidské povaze. Dokonalá ukázka toho, kam až může vést obyčejná paranoia a úplná lidská zaslepenost. Tohle není ani jako když vás přejede parní válec. To je jakoby vás přejel, pak si couvnul, zaparkoval na vás. Thomas Vinterberg dokázal stvořit originální příběh s neskutečně hutnou atmosférou a do prostoru vpustil tolik uvěřitelných charakterů, že se mu podařilo stvořit nervy drásající drama jako málokteré jiné. Velký dík patří především Madsu Mikkelsenovi, který zahrál brilantně. Ovšem zážitek je to velice sugestivně nepříjemný a divák po zhlédnutí cítí absolutní bezmoc. ()

eye candy

Vinterbergův hon na pedofilního Mikkelsena byl pro mě letos (47) ve Varech rozhodně tím nejsilnějším filmovým zážitkem. Bo Larsen před promítáním mluvil o tom, jak tento film dokáže rozplakat i ty nejdrsnější chlapy. Mě nerozplakal jelikož jsem emocionálně zanedbanej, nepříjemné pocity z abusrdnosti situace a intenzivní atmosféry si zde ale užije asi každý. Nejdojemnější mně přišla scéna v kostele, jednak protože jsem jí nečekal, druhak protože uhodila hřebíček na hlavičku (téměř doslova). Úplný konec byl taky fajn, řekl bych že dobře zdůrazňoval ústřední myšlenku filmu. Hon bych rozhodně doporučil všem, kteří se chtějí trochu potrýznit. ()

chelseaman22

Pětihvězdičková podívaná, jež nevsází na tradiční faktory úspěchu (drogy, děvky a kvanta kulek nechť zůstanou výsadou Američanů!). Žádné vytáčky a přímý tah na bránu á la Leo Messi - to jsou hlavní zbraně tohoto severského počinu, jež otřese city byť i jinak netečného diváka. Minulý rok to byli Lovci hlav (2011) a teď Hon - severské thrillery prostě válí!. Nutno dodat, že Hon není filmem pro každého. Otřesné story a jedné malé lži a následné nenávisti, jež parafrázovala situaci ve Florencii vůči rodu di Medici. Strohý a studený dánský venkov podtrhuje napětí a chvilkovou strnulost diváka. Výborná práce, jež Madse posune ještě víc v pomyslném žebříčku hereckého umu. 92% ()

mo cuishle

Absurdita která mě nadzvedávala ze židle,nekoukat na to v kině,tak to z nasranosti ani nevydržím dokoukat.SPOILER: Holčička si něco vymyslí,aniž by ji vlastně někdo pořádně vyslíchal (!) ,tak na základě toho rozmlatí hlavu chlápkovi,který zřejmě znásilnil celou vesnici,neboť skoro všechny děti mají zlé noční můry...uaaaaaaaaaa co to je tohle?? 2hvězdy pouze za dokonalé herecké výkony. Už nikdy více...tohle že je umění? Ale kdeže.... ()

Fanita

Uf. Myslím, že toto jedno citoslovce v pohode obsiahne všetky pocity, ktoré teraz mám. Pozor, že vraj tu trochu spoilerujem: Ľudia sú riadne svine. A detiská malé ešte väčšie. Enormne ma štve ako sa stráca autorita učiteľov pri dnešných deťoch. A kde je rešpekt? Všetko naokolo sa vkráda do tých malých hláv a oni Vám potom bezočivo klamú do očí. Občas treba malého fagana vyťať, aby vedel, čo sa robí a čo nie a nie si len privinúť na hruď a "moje najdrahšie, všetko bude dobre, ťuťuli-muťuli"... Skvelí herci. Krásne prostredie. Peckový dom pána kmotra. Fotka mladého Mikkelsena (Uf na druhú) Smekám imaginárny klobúk s perím... ()

Triple H

Poctivá a prepracovaná dráma. Mikkelsenova postava je strašná koláž - zakríknutý, slaboch, dobrák, ale smerom ku koncu sa ukazuje aj ako silný a rovný chlap. Zahral to výborne. Kto ma zaujal ešte viac, je malá Klárka. Je to šikovná práca všetkých zúčastnených, ale ako divák vyslovene vidíte čo a ako sa jej preháňa hlavou - na to, že sa jedná o malé štvorročné dievčatko celkom komplexná postava. Aby na plátne bolo dramatické dusno medzi takto malým dieťaťom a dospelým chlapom - to som tuším ešte nevidel. Celý dej je v zásade pochopiteľný a logický. Rozhodne bolo v priebehu filmu nad čím rozmýšľať a páči sa mi, že tvorcovia sa v dramatických scénach držali viac-menej pri zemi. Úplne najviac sa mi páčil samotný záver, kedy aj po vyriešení celej veci vo vzduchu evidentne visí tieň minulých udalostí. A ten len tak nezmizne - nech už boli akokoľvek absurdné. Pochvalu zaslúži aj kamera a pre mňa neopozerané severské prostredie. Palec hore. ()

Saraph

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film mě nehorázně nasral. Nevím, co to tam jako v Dánsku mají za zvyky, ale musím brát s rezervou to, že by se celá vesnice postavila proti slušnému člověku budující si roky reputaci jen na základě nějakého kecu bezkrké zrůdy. Je to jen film, v realitě by určitě bylo mnohem více lidí, co by se o Lucase vůbec nezajímali. Ale zase, nevím, jak to chodí v dánských vesnicích. A co to sakra bylo za konec? Všichni se tvářili jako ,,No jo, spletli jsme se, to se stává.". Rozhodně bych tři čtvrtě postav rád viděl na konci hořet v plamenech a to myslím naprosto vážně. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014