Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív... Čtyřicátník Lucas má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Ale postupně se začíná upínat k optimistickým vyhlídkám, navíc má své dlouholeté přátele a v komunitě rodného maloměsta je oblíbený. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a zneklidnění, ale nikdo jakoby ani nechtěl slyšet Lucasovu verzi. Prohlubující se nedůvěra eskaluje do otevřené agresivity, ale Lucas se nehodlá vzdát a jde hlavou proti zdi. Intenzivně gradující drama naplňuje diváky svíravým napětím, zatímco bez příliš okatých schémat vykresluje nemilosrdnou štvanici na nevinného člověka, ale i jeho urputný boj za svou důstojnost. (Česká televize)

starbrejkr

Nikdo neumí tyhle ošklivé filmy tak jako Seveřani. A tak jen zatínáte pěsti, v duchu mlátíte a zabíjíte ty tupé lidi a naříkáte nad nespravedlností, která se na hlavního hrdinu snesla. Bezmoc, to je to správné slovo. A když už to vypadá tak krásně happyendově, zase vám Seveřani vrací ledový klín do hlavy. Většina filmu sice očekávatelná, ale díky atmosféře a hereckým výkonům zkrátka perfektní. ()

Cheeter

Přesně to, co člověk od severského dramatu čeká. Poměrně jednoduchá zápletka, která dokáže vyústit v širší problém. Je jen škoda, že se podobné věci netočí i nás, protože takto koncipovaný film by mohl natočit pomalu kdokoliv. Je ale taky pravda, že takovými tématy naše společnost moc nežije, nebo mi to aspoň přijde. ()

C0r0ner

Asi už to nikdy nechci vidět znovu. A to z několika důvodů. Zaprvé si většinu scén živě pamatuji i po hodně letech. Zadruhé to byl nejvíc psychicky zdrcující film, který jsem kdy viděl. Zatřetí jsem učitel ve školce, takže se moc nechci dívat na to, co by mi se kvůli blbosti jiných mohlo stát. V TOP 10 to nemám jenom proto, že je to takový příšerný masakr. 100% ()

zette

Urcite by se daly ve filmu najit nejake chybicky. Ja si ale nepamatuji film (snad U-Turn), ve kterem jsem tolik soucitil s hlavni postavou, az me celou dobu sviralo hrdlo a citil jsem jistou uzkost. Mikkelsen je jednoznacne jeden z nejlepsich hercu soucasnosti. Po technicke strance je film take dokonaly. Tesim se na dalsi Vinterbergovy filmy! ()

kusper

Pan Vinterberg přihází s neobyčejnou naléhavostí a děsivou uvěřitelností dosti aktuálního příběhu. Až mrazí. (K) ()

Wormboy

Dansky pozdrav kolegom z celeho sveta dokazujuci, ze aj komorna drama moze byt napinavejsia a mrazivejsia ako vsakovaky drsny hororothriller. Po fenomenalnej Rodinnej oslave, dalsia Vinterbergova treba do cierneho. 4,5/5* ()

Pajky3

Zajímavý a svou atmosférou hodně tíživý a těžký film. V první polovině mi přišla hlavně ta malá holčička na ránu, ve druhé už zase všichni ostatní. V některých částech je to fakt drsný a nepříjemně mě to překvapuje, jako vnucení při výslechu ve školce anebo když máma dceru přesvědčuje, že se to opravdu stalo. Ta bezmoc se kterou se musí hlavní hrdina potýkat je neskutečná a nedovedu a ani nechci si jí představovat. I když je fakt, že v druhou polovině jsem Lucasovo počínání místy nechápal. (Proč nevolal policii kvůli psovi? Proč v tom městě zůstával?) Mads Mikkelsen se mi zamlouval, možná díky tomu dám šanci i seriálovému Hannibalovi. Zpátky k filmu, konec mě překvapil, čekal jsem ho o dost víc zdrcující, obzvláště po oficiálním textu distributora, ale i tak nabídl zajímavou otázku. A má hlavně zajímá, kdo vlastně střílel? ()

campix

Seveřané opět bodují a znovu je u toho i Thomas Vinterberg. Mrazivý thriller z chladného severu naplněný až po naprostý okraj hustou atmosférou, která zajišťuje, že ještě dlouho po shlédnutí, vám bude tento film ležet v žaludku. Jeden z těch filmů, na které se strašně špatně kouká, jelikož máte pocit, že se děje něco naprosto špatného a vy nemáte žádnou šanci s tím něco udělat, a situace, které potkávají hlavního hrdinu jsou krajně nepříjemné. A to je přesně to, co posouvá Hon na další level. To, že ve vás film dokáže zanechat nějaký výraznější pocit, a budete si ho pamatovat ještě pěkně dlouho po vašem shlédnutí. Hon je herecky, režijně i atmosféricky naprosto vynikající. A ani vlastně nevím, proč jsem neudělil Honu plné hodnocení, asi ve mě zvítězil ten nepříjemný pocit. ()

Flynn

Šel jsem na tenhle kousek do malého nejmenovaného kina a astmosféra k filmu sedla jak kakajíčko k babiččině bábovičce. Mads je kua masakrální herec, viděl jsem ho v několika filmech a pro mě je to tedka asi to nejlepší co šoupe nohama po Evropském kontinentálu....zajímavý příběh o síle dětského slova a o tom že ani děti nejsou vždy upřímné.. resp o tom jak si jejich řeči vyloží dospěláci.... super ()

andrii

Odstup, nesuď! Nařčen v domněnkách dětské zhrzenosti. Dětský svět hájený, křehký jako skořápka, jemný jako pavučinka, stržený nevinným motivem. Neškodné gesto příčinou zkřiveného vlásku se stalo, a to v hlásku zklamání probudilo. Blonďatá princeznička korálky malé kusé lži rozsypala, nevlídně svou dětskou fantazii do nevyzpytatelného světa dospělých vyslala. Světu hanebnému svou pohádku svěřila. Dospělácká stvoření nepojmenovatelně konají, věřícně zbrojí. Kde je to sémě pravd, polopravd a lží? Kam až lze zajít v obraně svých dětí? Ten nářek, nářek vyrvaný z tupého myšlení lidí. Společnost rozsápala na kusy člověka, jehož tvář zjizvena bez důkazů byla, pouta mu nasadila, do sklepení mravů ho odsunula, „čistotu“ jeho statutu slušnosti uzmula. Neobviněn, byť osvobozen po čase, zrak upřený ke spáse, nitro hloubá a platí dál. Osoba má, křivda na ní ponechaná. Již nic nebude jako dřív, věřit sami sobě přestali spíš, ubit mimo mříž. Ta bolest, zahořklost, újma neškodná. Ta drsná blízkost vychýlená, tepe den co den nás do týla. Hodný to pan učitel mateřinky popírajíce ono zjištění, hodná to dcerka vyvrací falešné tvrzení, ale proč jí nikdo nevěří, podezřelý to v domácím vězení. Ten úder od nejbližších, rozhněvaný muž, který nesmlouvá, stigma, které se nesmývá, surový pláč odkrývá. Mads Mikkelsen charakterový přerod zrychleným dechem napovídá, z plátna neuhýbá, na dřeň svou postavu vyzývá. Vydávám se po cestě staré koleje, pozůstatek pochyb a nedůvěry ale stále tu je. Přízrak pomsty zaútočí nečekaně, jen úderně, ze mstivé zbraně. ()

Martrix

Nám "neseveřanům" může připadat sled událostí, který se v Honu strhne po prohlášení čtyřleté holčičky silně přitažený za vlasy. I když vím, že se dospělí ve skandinávských zemích chovají k dětem s mnohem větší úctou a respektem než u nás, stejně jsem nebyl první třetinu filmu schopen uvěřit, že by zrovna v tomto případě neměla platit presumpce viny. Jenže jiný kraj, jiný mrav. Navíc kluci ze severu jsou narod razovity, takže od cca poloviny filmu se vše překlopí do takové té uvěřitelnosti, při které člověk sice kroutí hlavou, ale trochu znepokojeně vnímá, že by to tak opravdu mohlo být. Celý ten příběh je navíc zasazen do prostředí, které je nevlídné a strohé stejně, jako jeho obyvatelé. Režie i kamera byla plně podřízena příběhu, takže nečekejte žádnou arťárnu...dostanete komorní drama. Nemůžu říct, že je to špatný film...ale ničím mě nenadchl...vlastně na mě na chvíli přenesl pocit, že většina lidí z maloměsta, nebo vesnice, jsou zlí hlupáci. A za ten pocit nejsem vůbec vděčný. ()

necisty

Vyráží to dech tématikou. Bylo mě zle za samotného Madsena nebo Grethu v onom okamžiku. Dánové také umí točit filmy, nebo jak říká Enšpígl, to není film, působí to jak realita. ()

PavelVanekArt

Co dokáže způsobit dětská nahodilá lež? Doslova peklo. Lidská ignorace spravedlnosti, zaslepenost vůči lidskosti a odsouzení bez spravedlivého soudu. Čtyřicetiletý Lucas se nedávno rozvedl a začíná žít nový život. Má přátele, novou práci, přítelkyni a pohodový vztah s dospívajícím synem. Tuto porozvodovou idylu záhy naruší jedna nahodilá lež, která se rychle začíná šířit v komunitě jeho přátel. Obavy a nedůvěra se vymknou kontrole a vesnice propadne podivné hysterii. Lukas musí uhájit svou čest a později v kolektivní štvanici i holý život... Jednodušeji. Lucas je opatrovatel ve školce a zakouká se do něj malá osmiletá dívka, jejíž rodiče se hádají a nemají zrovna ideální domácnost. Dívenka tedy přilne k Lucasovi. Ten je však myšlenkami u svého syna a nevěnuje dívence tolik pozornosti (prostě žena) kterou žádá a nehodlá se dělit. Tak si vymyslí malou lež o znásilnění. A už to jede. Severské filmy jsou něčím, co málokoho zaujme a málokdo si zamiluje. O hereckých výkonech se nemá cenu bavit, na severu se rodí umělci ve všech směrech. Tady tedy vynechám kompletně chválu herců, atmosféry, kamery a veškerých technických věcí. Jenom akorát vynesu do nebes skvělého Madse Mikkelsena (seriál Hannibal, Souboj titánů, Casino Royale a chystané Star Wars: Rogue One). Ten chlap střílí charismatem v každé scéně, ať pláče, agresivně řve, mlátí lidi, objímá syna nebo ho někdo bije. Tady fakt není o čem mluvit. Dánské solidní drama s otázkou na závěr. Musíme vždy věřit dětem? I když vlastním? 5* a.k.a 95% ()

Juto

Film je priamy, silný, zložený a režírovaný s jasnosťou a drvivou silou, napriek tomu je schopný veľkej jemnosti. 8/10 ()

FrankSusta

Nejlepší film o školce, co jsem kdy viděl. Možná že i proto, že jsem jiný neviděl. Rozhodně doporučuji lidem, co se chtějí dát na dráhu pedagogů, abyste věděli, co se všechno může slušně řečeno pokazit a taky abyste viděli, s jakejma psychopatickejma fanatikama budete pracovat, že ani nevědí, že děti lžou jak tiskne. Já jich mám doma dost (ne, nejsou ve sklepě, jsou to sourozenci) a vím to setsakra dobře, že děti jsou prolhaný jak... jak něco hodně prolhanýho (nebudu udávat prostě žádný jména).  Každopádně, tohle mě donutilo nenávidět děti o to víc. Jinak, aby z tohoto komentáře bylo i něco uvědomělejšího, tento film je neuvěřitelně tísnivé drama na téma ''jak někomu zničit život''. Neuvěřitelně uvěřitelné a až bolestivé na sledování evokující emoce a až fyzické znevolnění uvnitř v těle (především pak na srdci). Mikkelsen naprosto válí a Vinterberg mě nepřestává udivovat. Takhle má vypadat film, který má v popisu žánru drama. Dánsko a Švédsko, kam se na Vás hrabe USA? ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014