Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív... Čtyřicátník Lucas má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Ale postupně se začíná upínat k optimistickým vyhlídkám, navíc má své dlouholeté přátele a v komunitě rodného maloměsta je oblíbený. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a zneklidnění, ale nikdo jakoby ani nechtěl slyšet Lucasovu verzi. Prohlubující se nedůvěra eskaluje do otevřené agresivity, ale Lucas se nehodlá vzdát a jde hlavou proti zdi. Intenzivně gradující drama naplňuje diváky svíravým napětím, zatímco bez příliš okatých schémat vykresluje nemilosrdnou štvanici na nevinného člověka, ale i jeho urputný boj za svou důstojnost. (Česká televize)

Dreaker.24

Film, kterému dávám plných 5 za to co ve mě dokázal vyvolat. Ještě při žádném jiném filmu jsem neměl tak sevřený žaludek a necítil se tak hrozně, myslím že už nikdy nenajdu odvahu si tohle znovu pustit. Bože, ještě teď jsem v depresích. ()

Narya89

Nechci nějak generalizovat, ale přijde mi, že severské filmy mají možná podobně jako ty španělské určitou schopnost zachytit realističnost celé zápletky. To se určitě povedlo v tomto Vinterbergově dramatu, které ukazuje, jak funguje sociální stigma a jak prakticky jen získání nálepky "pedofil" samo o sobě stačí k uvolnění obrovské vlny nenávisti. Moc se mi zde líbilo, že Lucasův syn stál za svým otcem, protože když dojde na lámání chleba, je člověk neskutečně vděčný za kohokoliv, kdo mu bez dalších otázek věří. A obvykle se ukáže, že takových lidí moc není a vytřídí se ti rádoby dobří přátelé. Také mi přišlo hezké vykreslení dvojí spravedlnosti a dvou rovin trestu - toho formálního práva, jehož trestem je vězení a určité sociální spravedlnosti, kterou berou do rukou lidé jakožto její vykonavatelé a jejímž trestem je sociální vyloučení a šikana. Film totiž ukázal, že tyto dvě roviny nemusí fungovat nutně v souladu, takže ačkoliv formální vina není dokazatelná, na té sociální úrovni již existuje nálepka a té je skoro nemožné se zbavit. Dokázat, že jste něco neudělali, jde totiž dost špatně, zvlášť když stojíte proti malým nevinným roztomilým dětem, které přece nelžou. ()

dANo

Začínam byť asi závislý na týchto severských filmoch (špeciálne s Madsom Mikkelsenom), lebo keď som videl, že je tento film "v ponuke", tak som sa ho snažil vidieť čo najskôr... A teraz som opäť raz uspokojený kvalitným filmovým zážitkom a môžem v kľude fungovať nejaké to obdobie, kedy sa mi nedostane do hlavy nejaký fakt dobrý film. Toto treba vidieť nie len kvôli hercom, či príbehu, ale hlavne pre tu brutálnu atmosféru, ktorú divák cíti a doslova prežíva podobné pocity ako hlavný hrdina. A ten záver bol podľa mňa perfektný! Niekomu môže prísť divný, ale ja si myslím, že keby to nemalo takýto koniec, tak by to nebolo také uveriteľné... ()

pabulator

Jsem rozčarován pro mě teda emociálně spíš prázdné tisickrát omleté téma Mads Mikkelsen je bez debat skvělý herec o jehož nesporných kvalitách nehodlám diskutovat ani chvilku,ale určitě bych ho radši viděl v roli jednoho z těch omezených vidláků,kteří okamžitě lidi odsuzují myslím,že tam by skutečně exceloval páč čelíčko v obchodńáku bylo prostě boží.Prostě kdyby ho v té školce opravdu vytáhl to by byl aspoň pořádný Hoň.U mě to na celé čáře vyhrává snimek http://www.csfd.cz/film/236014-umeni-plakat/ z podobného soudku,ale mnohonásobně lepší. ()

drake31

Tak si prechádzam CSFD filmovú TOPku a narazím tam na jeden nenápadný a prakticky nový film. Bez akejkoľvek znalosti o čom to bude som sa do toho pustil. A táto nevedomosť ma držala v napätí až do momentu keď sa začalo vyjasňovať kam vlastne tento príbeh speje a čo je jeho ťažiskom. Potom už to prebrali úzkosť, depresia a podobné pocity ktoré sa vo vás tvoria keď sledujete podobný psychický teror na obrazovke. Ťažko je mi súdiť do akej hranice je uveriteľnosť celej tej situácie, ale bolo to tak zručne natočené a tak atmosféricky podložené, že tieto myšlienky sa vynorili až po skončení filmu a vôbec to neubližuje tomuto silnému "zážitku". Vyvrcholenie filmu som takmer nerozdýchal a Mads sa zas predviedol ako vynikajúci herec - i keď spomenúť len jeho rozhodne nie je spravodlivé. ()

Eleanor05

Když vás někdo obviní z něčeho zvrhlého, potom je vcelku jedno, zda jste vinni, nebo nevinní. Společnost vám to tak jako tak nikdy nezapomene... /// Wow, dlouho jsem neviděla tak výborný film! Perfektně vygradovaný, přirozený a držící pohromadě. Mads Mikkelsen je skvělý vždycky, ale až zde mohl naplno prokázat hloubku svého talentu. Výrazně nezaostávají ani ostatní herci. Další snímek, který mě přesvědčil, že současná česká filmová tvorba kráčí hodně daleko za tou dánskou... ()

Kicune

Syrový a krutý je svět, pokud jde slovo proti slovu a z člověka je vmžiku štvaná zvěř. Severská dokonalost. ()

hroubek

Mám rád filmy, který mě dokážou překvapit, přišpendlíkovat k sedačce a zaaretovat hlavu v jedné poloze, ve které budu sledovat celý snímek jedním dechem. Tohle všechno Hon nabízí a mnohé k tomu přidává. Na filmu je krásně vidět co dokážou lidé, když jsou zaslepeni city a vírou v to, že něco takové by si hodná a milá holčička nevymyslela.Novodobé lynčování a šikana se stávají běžnou součástí všedních dnů. Mads Mikkelsen hraje skvěle a jeho výkon se Vám vryje do paměti. Nádherně ztvárňuje člověka, který postupně přichází o všechno, jen ne o vůli dokázat všem pravdu i za cenu nejvyšší. Celému příběhu dodává na síle prostředí severských zemí, které umocňuje hrdinovu samotu. Ve filmu je několik skoro geniálních scén jako ta s pohřbíváním, nebo celá scéna v kostele či nakupování v supermarketu. A celé je to zakončeno nejednoznačným závěrem, ze kterého mrazí. Nepříjemně opravdové. ()

Brain-D

Jeden z nejsilnějších psychologických snímků, které jsem viděl. Nával na emoce naprosto klasickým vyjádřením lidského chování a úsudku. Nemůžu ani polknout, jak těžké bylo tento film dodívat. Abych to zhrnul, tak na mě, až tak moc emocionálně žádný snímek nezapůsobil. ()

Jolinar

Ve velkoměstě by se to stát nemohlo.... ! :-) film, ve kterém mají větší představivost dospělí než děti a ABSOLUTNÍ BEZPRÁVÍ, které se nedá jen tak vydýchat. ()

Midori_Mike

Výborný snímek, při jehož sledování zůstane v klidu asi jen málokdo. Pokud nemáte rádi malé děti a plánujete se na tento film podívat, možná ještě zvažte... aby vám vzteky nepuklo srdce hněvem :D . Je to silná káva. Ale kvalitní silná káva. Herecké výkony jsou téměř dokonalé, a to i u malých dětí. Jediné, co mě bohužel odrazue od plného hodnocení je to, co už tady zmínilo několik lidí - hlavní zápletka mi přišla hodně nereálná. Neříkám, že se to nemůže stát... to může. Ale trochu mi to celé ubírá na hodnocení, protože něco ve mě nerado soucítí s blbci. Omlouvám se, ale jenom blbec by mohl nechat zajít situaci tak daleko. Nicméně to berte jako vysoce subjektivní názor a rozhodně se ním nenechte odradit. Přestože píšu, že hlavní hrdina neudělal úplně všechno, co pro svoji obhajobu udělat mohl, vážím si aspoň jeho odvahy postavit se těmto věcem čelem. Věřil jsem, že to je typ člověka, který to takto zvládne, takže to mě potěšil. Tahle odvaha z něj čišela z každého záběru. Zatím dával teda silné 4*, možná časem zvednu na 5*, pokud se mi to nějak dobře rozleží v hlavě. ()

Mishqo

Tak rozčúlený ako pri pozeraní tohto filmu som už dlho nebol. Ľudská hlúposť a domýšľavosť jednoducho nemajú hranice. A mal som chuť všetky deti spáliť. Hlboko depresívny film s vynikajúcim scenárom a charizmatickým Mikkelsenom. Určite odporúčam!!! ()

vendysek odpad!

To, co se odehrává po Lucasově obvinění z "něčeho", se může zdát brilantní, protože je to bohužel věrohodné. Ano, lidé jsou hloupí a zlí, a z dobrého člověka se kvůli tomu snadno stane štvaná zvěř. Jenže - celé obvinění stojí na vodě. Ne, hůř. Stojí na vyložených nesmyslech. Křivda dovádí k šílenství a drží v napětí, ale na takhle laciné křivdě postavit chytrý společenskokritický příběh přece nejde. ()

Natabar

Unbelievable!!! Wow ! Wow! Wow! Sexuální zneužívání dětí je téma silné jako řemen - o tom žádná. Ale zde je pohled z druhé strany. Neskutečné. Deprimující. Silné. A hlavně šíleně reálně možné!!! ()

sskrblik

Co se stane když zhuntovaný učitel mateřské školy, honivší před malou dcerou svého nejlepšího přítele, přijde o práci a začnou ho lidé nenávidět? Inu jednoduché to mít nebude. Ani Jagten tedy není výjimkou. Nepřál bych nikomu dostávat takovou čočku (kapky, případně sadu chcete-li). V divákovi po celou dobu vyvstává otázka, zda té nebohé malé nádheře ukázal lobánka či nikoliv. Odpověď je nejasná a může být chápana z mnoha úhlů pohledu. Ostatně i Madsova (Lukasova) kamenná tvář na sobě nedává vůbec nic znát. Atmosféra je natolik drásává, že i taková banalita dokáže být mistrovsky zpracovaná a vygradováná do nebetyčných rozměrů. ()

sheldonka.

Jako první bych chtěla zmínit, že atmosféra byla asi nejchladnější, s jakou jsem se kdy u filmu setkala. Upřímně řečeno, tu malou holku jsem po celou dobu nesnášela! A při každém jejím slově moje nenávist jenom rostla. Nicméně, téma je opravdu skvělé a Mads Mikkelsen byl více než skvělý. Byla jsem překvapená, jak prakticky okamžitě obyvatelé města syrově vyřadili ze společenského života Lucase. Když už se film chýlil ke konci, pořád jsem dumala, jak to asi skončí. A závěr, jaký si pro nás Vinterberg přichystal byl opravdu výborný. ()

haj

Celý mi to přišlo poněkud vykonstruovaný, na základě jedný věty malýho dítěte, bez jakéhokoliv dalšího důkazu, naopak se spoustou věcí podporujících argumenty hlavní postavy (dítě opakovaně tvrdí, že si vše vymyslelo, neexistující sklep, nezneužívaný syn, jakékoliv fyzické známky zneužívání dítěte...). Vše postavený na tý jedný pitomý větě a všichni dospělý tomu věří??? A jak může učitelka vypustit z huby, že děti nikdy nelžou, nad tím mi opravdu zůstává rozum stát, stejně jako nad jinými věcmi - co třeba nějaký policejní vyšetřování, jestli se v rodině dítěte neděje něco, co by mohlo vést k podobnýmu chování (hádky v rodině, opakované ztrácení dítěte). Kdyby to obvinění bylo aspoň trochu opodstatněný a já se jako divák mohl vcítit do role rodičů (kteří se oba, zejména matka, chovají jako naprostý čů..ci), tak by vše fungovalo skvěle, ale tu chybějící motivaci k chování všech značně primitivních jedinců přehlídnout nemůžu. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014