Léto 1980. Barbara je nucena opustit místo lékařky v Berlíně a ocitá se v maloměstské nemocnici v severním Německu. Její milenec Jörg ze západního Německa zatím připravuje její útěk z východního Německa přes Baltské moře. Barbara se seznamuje s novým prostředím, pracuje na dětské chirugii pod vedením laskavého lékaře Andrea. Barbara si nejprve od Andreho udržuje odstup, ale postupně s ním nalézá společnou řeč. Andreho přátelská povaha v ní vyvolává pochybnosti, zda na ni nebyl nasazen jako špion. Anebo se do ní zkrátka zamiloval? Den útěku se blíží a s ním Barbařino životní rozhodnutí... (claudel)

Leník

Není to špatný film, ale chyběla mi tam nějaká dramatičtější linka, chvílemi se mi to hrozně vleklo. Tematicky trochu podobné Životy těch druhých mě dostaly mnohem víc. Nicméně Nina Hoss byla vynikající a film by měl být povinný pro všechny, kteří mají pocit, že jsme se tenkrát měli vlastně docela dobře. Se mnou v kině byla třída asi dvanáctiletých dětí, ani moc nehlučeli, tak snad si z toho něco odnesli. ()

nehru

Barbara pro me neni film o NDR ani o pozdnim socialismu, ale pohled na duveru, osobni integritu a odstup, ktery si nekteri z nas drzi od lidi. A jako takovy to byl pro me dost intenzivni a pravdivy zazitek. ()

Von Kempelen

Filmy s tématikou socialismu (komunismu) mi strašně moc znechutila česká kinematografie, protože je točí pořád dokola a pořád špatně. Tak jsem si říkal, jestli to ti Němci dělají jinak. A dělají. A ne jen jinak, ale taky o dost líp. ()