Na jezeře - Čínská dívka (série)

• Austrálie

• Nový Zéland

Thriller / Mysteriózní / Krimi / Drama

Austrálie / Velká Británie / Nový Zéland / USA, 2017, 5 h 51 min (Minutáž: 55–60 min)

China girl alebo slabší, austrálsky odvar Mužov, ktorí nenávidia ženy. Námet je celkom zaujímavý ale žiaľ pod režisérsku taktovku ho mal dostať asi chlap, gender negender. Takmer všetky postavy (najmä ženské, policajti a lekári), sa chovajú, ako mierne a občas aj ako ťažko retardované. Hereckému obsadeniu jednoznačne kraľuje Kidmanka, neviem, čo urobila, či si vytrhala "švíky" a vytlačila botox ale tak dobre už dávno nevyzerala a dokonca, sa jej vrátila mimika a pristali jej aj šediny. Gwendoline Christie hrá opäť Brienne z Tarthu. Do postavy otca Mary mali určite obsadiť staršieho herca, inak to vyzerá, že v Austrálii povoľujú adopcie neplnoletým, beztak z toho vyšla krajina protinožcov ako miesto, kde sa normálny človek bojí vstúpiť (čo určite nie je pravda).(5.10.2018)

Žánrově je to značně matoucí, detektivka to vlastně ani není, ale má to pěknou atmosféru - a ačkoli je to tematicky jasně cílené na různě složité formy mateřství, celkově to nevyznívá nijak hluše ani sentimentálně. Všechno je tam křehké, ale zároveň silné. Zajímavý počin. Sice nevím, co na to chlápci, ale soudě podle komentářů, se pár fanoušků snad přeci jen našlo...(9.10.2018)

• gudaulin

Viděl jsem pouze 2. sérii a je docela dobře možné, že první sezóna Na jezeře je výrazně lepší - konec konců kvalitu scénářů Westworld 1 a 2 dělí minimálně půlka galaxie - ale po tristní zkušenosti s Čínskou dívkou nemám ani tu nejmenší odvahu riskovat srážku s něčím tak neobratně napsaným. Je pro mě záhadou, čím si seriál zasloužil širokou publicitu, protože při sledování seriálových postav jsem měl pocit, jako by psychiatrická diagnóza Sagy Norenové ze seriálu Most byla nakažlivou chorobou a u protinožců vypukla epidemie. Prakticky neustále jsem měl pocit nepatřičnosti, chování postav chyběla vnitřní logika a jejich emocionální reakce byly prapodivné, jako by ovlivněné drogovým opojením. Jane Campion není obratná vypravěčka, ale všechno se na stylistické nedostatky svádět nedá. Při útoku vilného vozíčkáře jsem nabyl dojmu, že si ze mě už autorský tandem nepokrytě utahuje a seriál se pohybuje na teritoriu u nás vyčleněném pro Adélu, co ještě nevečeřela. Ze všech feministicky laděných děl poslední dekády, které gender skloňují na všechny způsoby, mi Čínská dívka přijde bezkonkurenčně nejslabší a selhává jako kriminální thriller i jako společenské drama. Jediným světlým bodem byla přítomnost sympatické a osobité Elisabeth Moss v hlavní roli. S jiným scénářem by její obsazení mohlo znamenat výhru. Celkový dojem: 25 %.(17.10.2018)

Nebylo to špatné, ale dost to mate tělem - první série byla detektivka, druhá se tváří jako detektivka, ale nikdo tam nic nevyšetřuje, všechno je psychologické drama. I hlavní hrdinka říká, že chce pracovat, vyšetřovat, že je v tom dobrá... no to sakra není, však nic nevyšetřila! Nechala si ukousnout nos, postřelit stupidní parťačku a našla a málem zase ztratila dceru. V tom je to docela zklamání, ale jako psychologické drama to funguje obstojně.(26.9.2018)

Elizabeth Moss a Nicole Kidman v druhé sezóně ukazují, že Příběh služebnice ani Sedmilhářky nebyly tím nejlepším seriálem pojednávajícím o mateřství, v němž se letos v televizi objevily. Vše, čím byla první sezóna výjimečná, je zde vynásobeno desíti, a to v neskutečně sebevědomém tvaru moderní feministické krimi a detailní charakterové studie. Jane Campion je opět jako ve svých filmových počinech křehká, poetická, ale zároveň přinášející krutý, drsný a realistický ženský příběh. Naprosto zásadní letošní počin, jehož sledování díky práci s detaily a charakterovou drobnokresbou připomíná spíše čtení té nejkvalitnější literatury. Nejlepší epizoda: China Girl (1)(8.2.2018)