Na jezeře - Čínská dívka (série)

• Austrálie

• Nový Zéland

Thriller / Mysteriózní / Krimi / Drama

Austrálie / Velká Británie / Nový Zéland / USA, 2017, 5 h 51 min (Minutáž: 55–60 min)

Elizabeth Moss a Nicole Kidman v druhé sezóně ukazují, že Příběh služebnice ani Sedmilhářky nebyly tím nejlepším seriálem pojednávajícím o mateřství, v němž se letos v televizi objevily. Vše, čím byla první sezóna výjimečná, je zde vynásobeno desíti, a to v neskutečně sebevědomém tvaru moderní feministické krimi a detailní charakterové studie. Jane Campion je opět jako ve svých filmových počinech křehká, poetická, ale zároveň přinášející krutý, drsný a realistický ženský příběh. Naprosto zásadní letošní počin, jehož sledování díky práci s detaily a charakterovou drobnokresbou připomíná spíše čtení té nejkvalitnější literatury. Nejlepší epizoda: China Girl (1)(8.2.2018)

• gudaulin

Viděl jsem pouze 2. sérii a je docela dobře možné, že první sezóna Na jezeře je výrazně lepší - konec konců kvalitu scénářů Westworld 1 a 2 dělí minimálně půlka galaxie - ale po tristní zkušenosti s Čínskou dívkou nemám ani tu nejmenší odvahu riskovat srážku s něčím tak neobratně napsaným. Je pro mě záhadou, čím si seriál zasloužil širokou publicitu, protože při sledování seriálových postav jsem měl pocit, jako by psychiatrická diagnóza Sagy Norenové ze seriálu Most byla nakažlivou chorobou a u protinožců vypukla epidemie. Prakticky neustále jsem měl pocit nepatřičnosti, chování postav chyběla vnitřní logika a jejich emocionální reakce byly prapodivné, jako by ovlivněné drogovým opojením. Jane Campion není obratná vypravěčka, ale všechno se na stylistické nedostatky svádět nedá. Při útoku vilného vozíčkáře jsem nabyl dojmu, že si ze mě už autorský tandem nepokrytě utahuje a seriál se pohybuje na teritoriu u nás vyčleněném pro Adélu, co ještě nevečeřela. Ze všech feministicky laděných děl poslední dekády, které gender skloňují na všechny způsoby, mi Čínská dívka přijde bezkonkurenčně nejslabší a selhává jako kriminální thriller i jako společenské drama. Jediným světlým bodem byla přítomnost sympatické a osobité Elisabeth Moss v hlavní roli. S jiným scénářem by její obsazení mohlo znamenat výhru. Celkový dojem: 25 %.(17.10.2018)

Žánrově je to značně matoucí, detektivka to vlastně ani není, ale má to pěknou atmosféru - a ačkoli je to tematicky jasně cílené na různě složité formy mateřství, celkově to nevyznívá nijak hluše ani sentimentálně. Všechno je tam křehké, ale zároveň silné. Zajímavý počin. Sice nevím, co na to chlápci, ale soudě podle komentářů, se pár fanoušků snad přeci jen našlo...(9.10.2018)

Ma to atmosferu, ma to styl, ale na tom pramalo sejde, vzhledem k tomu jak spatne to je cele napsane. Campion nezajima pribeh nebo verohodne postavy ale jen tema - v tomto pripade materstvi - ktere bez vyraznejsich logickych souvislosti variuje ad absurdum. Cela zapletka je postavena na extremni shode okolnosti (pohodlne propojeni hrdincina osobniho a profesionalniho zivota) a postavy jsou z velke casti karikatury (sexem posedli muzi) odtrzene od reality.(16.8.2017)

Seriál o tom, co v dnešním světě znamená mateřství, se sice ze začátku vydává za kriminální, ale přece jen je vidět, o co jeho autorům v prvé řadě šlo. Být to totiž kriminálka, tak bych při propojení osobního a profesního života hlavní hrdinky v takovéto míře asi obracel oči v sloup. Ale ani to nejspíš diváky první série nijak nepřekvapí. Elisabeth Moss je opět výborná.(22.9.2018)