Snímek Osvícení Stanleyho Kubricka bezesporu patří mezi nejkultovnější díla světové kinematografie. Ani jeho nejzarytější fanoušky by však nenapadlo, kolik skrytých významů, symbolů a metafor se v něm může skrývat. Americký dokumentarista Rodney Ascher byl snímkem fascinován od dětských let, a tak se ho rozhodl s pomocí pěti na slovo vzatých „kubrickologů“ podrobit důkladné analýze. V podobně uhrančivé atmosféře, jakou je Osvícení prostoupeno, nabízí divákům prostřednictvím ukázek z filmu a odvážných hypotéz zajímavé teorie o jeho souvislostech s dílem slavného teoretika médií Marshalla McLuhana či o odkazech na těžký úděl amerických indiánů, druhou světovou válku, holocaust nebo Jungovu teorii synchronicity. Těžko říci, ke které ze zmíněných teorií by se přiklonil samotný tvůrce filmu, určitě by ale měl radost, že jeho snímek dokáže po 32 letech od svého vzniku vzbuzovat tolik vášnivých debat. (MFF Karlovy Vary)

noriaki

Chtělo by se říct, že než nekvalitní a neprofesionální symbolická analýza a psychoanalýza filmu, tak to radši žádná. Ale není to pravda. I když je Room 237 amatérsky natočený, rozhrkaný a často si protiřečící, a i když se pět průvodců po filmu Osvícení dá považovat ve shovívavějším případě za podivíny a v tom realističtějším za magory, tak i přesto má svůj význam. Minimálně v tom, že mě donutil podívat se na Kubricka zase trochu jinak. Rozebírat teorie přednesené v dokumentu nemá smysl. Některé nejsou víc než jen souhrn postřehů, například legendární režisérova tvář v mracích, kterou zmíní zřejmě každý kdo snímek viděl, některé jsou argumentačně silnější a kupodivu stojí na pevnějších základech. To platí především pro konspirační názor, že scény z přistání Apolla 11 na Měsíci natočil Kubrick a adaptace Kingovy knížky je jeho zpověď a svého druhu katarze. No, proč ne. Třeba někdo přijde i na to, že Spielbergova Blízká setkání třetího druhu vycházejí ze skutečných událostí. ()

tnp101

I s maximálně otevřenou myslí jsou některé uváděné teorie tak šílené, že by musel být Kubrick skutečně nějaká bytost uvažující na úrovni poloboha. Filmu škodí jeho absolutně kamenná tvář za jakékoli situace a odmítání brát cokoliv byť jen trochu s nadhledem a humorem. I teorie, které mají něco do sebe, tak zapadnou v moři bezpředmětného tlachání, jelikož se skáče od jednoho ke druhému bez výrazné návaznosti a znuděný divák po hodině vlastně netuší, o čem je řeč. 30% ()

B26354

Dokument konspirační teorie odrážející své téma ve formálním přístupu (nedává přístup k ničemu mimo konspirace, nedává nám zdroje, užívá hromady logcikých klamů atd.). Zajímavá, ale asi vcelku zbytečná hříčka. ()

farfalla

Nejsem si jistá, jestli je toto profesionální dokument. Spíš měl formu videa pro youtube, ale s kvalitním technickým zpracováním. Různí lidé představují svůj názor na film ´The Shining´ (1980) Stanleyho Kubricka. Objeví se titulek se jménem a jeden hlas za druhým vysvětlí, jak se dostal ke knížce Stephena Kinga nebo kdy pak viděl film. Film ´The Shining´ je zjevně stále do detailu analyzován a lidé v něm nacházejí znaky a náznaky, které jim pak potvrzují různé konspirační teorie. Kubrick do filmu prý zakódoval dovysvětlení pozadí filmu, např. odkaz na Indiány. Také prý chtěl dát vědět lidem, že to byl on, kdo byl povolán státem ,aby nafilmoval falešné přistání Američanů na Měsíci. Střídání jmen a hlasů, je časem úmorné. Celkem překvapí, že jeden muž ve filmu vysvětluje svou teorii, a když jeho synek začne křičet, tak jenom řekne, aby počkali a jde zavřít dveře. Pro mě byla zajímavá část, kdy vysvětlovali produkci filmu. ()

Nebešťan

No hele tak moje interpetace té krve ve výtahu je ja asi taková: podle mýho je to menstruační krev paní Duvallové a film je o její periodě. Takže tak. ()

IvcaSammet

Naprosto, ale totálně zbytečný film! Zajímavosti, které byly ve filmu řečené, mohly být natočeny maximálně v deseti až patnácti minutách a ne hodině čtyřiceti minutách!! Některé teorie byly opravdu dobré a člověk se nad nimi i trochu zamyslel, ale většina z nich byla jen omílání jednoho a toho samého pořád dokola. Totální nesmysly, které tady zazněly člověk opravdu nemůže brát ani s humorem ... Porovnávat každou scénu s jakýmkoli filmem, který má jen náznak společného nápadu, to je na mě opravdu moc, obzvlášť neustálé porovnávání s 2001 ... Ke konci jsem to už opravdu nevydržela a musela to po kouskách přetáčet, protože takové kydy opravdu poslouchat nebudu ... Hvězdička za pár zajímavostí a zajímavých teorií, ale jinak ODPAD! ()

fisus

Byl Kubrick génius?Sám bych na tuhle otázku bez váhání odpověděl-ANO!Osvícení jsem viděl tolikrát a přesto mě nikdy nenapadlo,kolik symbolů se ve filmu dá nalézt!Tenhle dokument dokázal navodit stejně mrazivou atmosféru,jakou cítím při každém sledování Osvícení (nebo jakéhokoliv Kubrickova snímku).Vůbec poprvé jsem v duchu odpustil Kubrickovi,že se odklonil od původního Kingova románu( konečně jsem pochopil scénu s vybouraným červeným VW broukem).Nestává se,že by mi nějaký dokument dlouho ležel v hlavě a já bych o něm přemýšlel i ve chvíli,kdy už sedím v jiném kině a sleduji další film.Tenhle to ale dokázal a já se těším,až si pustím Osvícení a budu jen hledat všechny skryté symboly!!! ()

PanPes odpad!

Stupidní sračka s pokrouceným náhledem na realitu - aneb: "ted vám popíšu celý vesmír na jednom filmu..." ()

Brousitch

"Netušil jsem, že z toho vzejde film primárně se zabývající filmovou kritikou, kdy má v dnešní internetové době každý svůj unikátní hlas, ale postupnou prací na snímku se to nakonec vykrystalizovalo. Bylo úžasné sledovat tyhle vzdělané a inteligentní lidi, jak hovoří o věcech, z nichž je většina holý nesmysl, člověk se tím prostě nakonec nechá unést. Vím, že když chodívali za Kubrickem lidé a sdělovali mu svoje názory na konec Vesmírne odysey, byl potěšený. Tenhle film by asi miloval." - Rodney Ascher ()

Eluin

Asi tak..., některé teorie možná mají něco do sebe, ale většina z nich mi přijde šíleně přitažená za vlasy. De facto tak můžeme vytvořit jakoukoli teorii z čehokoli, že.... ()

Mata

Ano ano, holocaust byl pouze proto, aby Stanley mohl natocit Shining, co to uz vedeli bratri grimove, kdyz zmanipulovali pohadku o pernikove chaloupce tak, ze jezibaba dava deti do pece, coz je taky jasny odkaz na nemecko roku 1942. Ale jinak par zajimavych detailu, pokud mate Kubricka radi. Na sobotni probouzeni po party tak akorat :) - Mimochodem "stopar" bezel v bbc v roce 1978. Shining je z roku 1980. A pry, jak dokument pravi, je to tam sama 42ka (napr 2*3*7 :)). Tak si udelam asi vlastni interpretaci a poprosim rezisera o rozsireni verze pro BR. ()

Duke90

Až na pár zajímavostí je tento dokument souborem velice vtipných poznatků, kdy jsem jen často nevěřícně kroutil hlavou, že to může někdo myslet vážně. Nejpřínosnější poznatek ohledně indiánského "pohřebiště" jsem si i já sám vydedukoval už dávno před shlédnutím dokumentu a považuji jej za hlavní hybnou sílu k původu všudypřítomného zla v hotelu. A Apollo 11? No... raději bych se držel důkazů o opravdovém přistání, které jsou dnes dohledatelné v každém koutu internetu. ()

Ikedar

Tenhle film je především pro milovníky Stanleyho Kubricka. Kdo neviděl Osvícení (1980), ať se do filmu raději ani nepouští, protože jde o dokument, který se zaobírá podtématy a symbolikou tohoto dnes už klasického hororu. Divák, který Osvícení neviděl, nebude s největší pravděpodobností úplně v obraze. Nejsem zastáncem žádných konspiračních teorií. Nemám rád lidi, kteří s jistotou tvrdí, že za všechno může americká vláda, nemám rád tvrzení, že všichni žijeme v matrixu a podobně. Samozřejmě tyto myšlenky nevyvracím, ale nikdy se k nim neupínám. Je to jedno z myšlení postmoderní doby, když hledáme tajemno v jistých obrazcích. Jinými slovy, jako když čteme dětskou knihu, nebo koukáme na horor a nemáme potuchy, že tvůrce podvědomě využívá stylistické prvky pro dosažení dejme tomu strachu z minulosti, nebo holocaustu, nebo jiných skrytých významů. A přesně o tomhle je dokument s názvem Room 237. Jde o rozbor filmu Osvícení a jeho skrytých významů. Režisér snímku Rodney Ascher během filmu vyzpovídá vícero diváku Osvícení, kteří Kubrickovu hororu doslova podlehli. Seznámíme se s detailními popisy scén a využívání mise-en-scény pro dosažení jakýchsi tajných zpráv, které nám touto cestou Kubrick sděluje. Osvícení tak už najednou není jenom o rodině, která se má postarat o Overlook Hotel mimo sezóny. Naopak, film se dostává do mnohem širšího spektra a mluví o nesmazatelné minulosti, o zapomenutých hrůzách lidstva, o genocidě amerických indiánů, nebo o holocaustu. Nejzajímavější myšlenka, která ve filmu padla, byla z mého pohledu konspirační teorie ohledně zfingované audiovize přistání Apolla 11 na Měsíci v roce 1959. Říkalo se, že Kubrick pro NASA natočil celý výstup na Měsíci ve studiu s tím, že samotná mise proběhla reálně. Jednoduše, jenom to video nebylo skutečné. Osvícení měl být následně film, kterým se Kubrick snažil sdělit světu ono tajemství. Na mé překvapení, ve filmu zazní vícero podložených myšlenek a obrazů, které tuto konspirační teorii opravdu zajímavě vykreslují. Víc ovšem neprozradím, protože bych tím zkazil z mého úsudku to nejlepší, co může film nabídnout. ()

blondboss

Tento dokument je ozaj pre skalných fanúšikov, ktorí sa do tohto filmu vložili a ktorí tam hľadajú skryté dimenzie. Uznávam, že Kubrick bol vizionárskym typom režiséra, ale niektoré konštrukcie mi už prišli ozaj ako z ríše fantazmagórie. Navyše sme sa tu nedozvedeli až tak veľa nových vecí a skôr mi to prišlo ako fan movie. 40 % ()

wick

Celkem zajímavý dokument...zejména pro toho, kdo viděl Shining několikrát (myslím US prodlouženou verzi). U některých teorií by asi mistr Stanley kroutil hlavou, ale jiné mi připadaly celkem logické. Kdo ví, co je pravdy na tom, že Stanley vlastně natočil film o Indiánech. ()

dr.Holofaust

Takhle to dopadne, když někoho zamknete do pokoje se sbírkou Kubrickových filmů a vééélkým množstvím metamfetaminu. "V tomhle mraku je zřetelně vidět Kubrickův obličej, ve vzorku koberců je ukryta spousta filozofických jinotajů, když spočítáte auta na parkovišti tak zjistíte že přistání na měsíci je podvod a když si to pustíte najednou popředu i pozpátku a dáte si i do druhý nosní dírky, pochopíte smysl lidské existence a konečně vám dojde jak to pan režisér celé myslel..." ()

LencaN

Po zhlédnutí Room 237 mám ještě víc otázek než po Osvícení. Bylo fajn, když ukazovali chytáky ve filmu, snažili se na mapkách dokázat, jak je dispozičně hotel špatně vymyšlený, ale ty spojitosti všeho se vším byly trochu moc. Teorie točící se kolem indiánů, kolem holokaustu, minotaura, Apolla 11 a další ... jestli je alespoň polovina z toho pravda, je Kubrick génius. Ale nejde mi do hlavy, proč rvát do filmu tolik poznámek, tolik sdělení, když jim potom stejně rozumí jen pár vyvolených - lépe řečeno osvícených, protože ve filmu to není absolutně vysvětlené, drtivé většiny si divák nevšimne a co pak z toho. Pro dobrý Kubrickům pocit? Proto, aby Kingovi dělal naschvály, že z jeho průměrného díla udělal svým přičiněním něco nadpozemského? Možná chtěl jen docílit toho, aby o tom diváci takto diskutovali, rozmýšleli nad teoriemi a spekulovali, ale co z toho? Nějak nevidím ten smysl, akorát rozpohybovat mozky lidí. Ale to si radši pustím dokument o UFO a budu dumat nad zelenými mužíčky než se snažit dostat se do hlavy Kubrickovi, protože o nic jiného vlastně tedy nejde. ()