Pošetilost mocných

• Francie La Folie des grandeurs (více)

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

beso74

Tak takýto útok na bránicu sa už dnes natočiť nedá, ak by sa niekto natoľko "pošetilý" našiel a kritizoval menšiny ako zbohatlíkov, Nemcov či zlodejov, určite by ho mediálna kampaň označila za hatera, obvinila zo xenofóbii, politickej nekorektnosti a donútila film stiahnuť z kín.. :D ()

topi80

Asi nejlepší komedie ze všech, ve kterých nám Luis de Funés předvádí, zač je toho cholerismus. K tomu samozřejmě potřebuje i hodně dobrého partnera, a i když o ty neměl nouzi ani v jiných filmech, tady Yves Yves Montand v roli ironického zdánlivě vše útrpně snášejícího sluhy přímo kraluje. Hlášky a gagy, které snad (na rozdíl od jiných podobných komedií z toho období) ani nemají šanci zestárnout. ()

joelly01

Jak to hloda zub casu? Jak gagy ztraci na humoru? Ja se u Posetilosti mocnych nahlas smeju pokazde. Uz nejakych 35 let! A budu furt, to je preci uplne jasne... ()

ab.dul

Klasický Funesovský výraz, který mám rád. Ve svých postavách opravdu exceluje a jako by mu byly psány na míru. Vždy trhlý, ale přesně vyjadřující povahu osobnosti, jež hraje. Výběrčí daní, co nemá nikdy dost, snaží se oškubat obyčejné lidi, jak se dá. Jenomže se něco stane, příjde o vše a musí sakra házet hrbem, aby svou moc získal zase zpět. ()

Katte

Louis de Funes je dle meho nazoru jeden z nejlepsich hercu, co se tyce komedii. Jeho gesta, obliceje a pohyby me dostavaji, navic skvely dabing Filipovského. Luxus! ()

Ferenzo

Louis v netradiční historické roli,avšak s klasickou noblesou. Opět šílenost,rychlost,grimasy a to vše v tom nejlepším možném podaní. Jeden z těch vydařených. 80%. ()

Aiwn

Jeden z nejskvělejších filmů s Louis de Funesem vůbec se mi zalíbil hned od prvního okamžiku. Děj plyne a každá scénka má své kouzlo. U takovýchto starých francouzských snímků se opravdu nedá nic poznamenat, negativismu je tu opravdu poskrovnu, a hlavně i kdyby tu nějaký byl, tak by byl těmi kladnými momenty úplně zakryt. Louis de Funes perlí a sám by klidně mohl odehrát i celý film. Kdyby zde nebyl, tak by to nedosahovalo ani poloviny kvality, kterou takhle má. S výborně doplňující hudbou a skvělou režií dávám bezmála 95%, protože takovou klasu nějaké novodobé splodiny nemůžou nahradit! ()

anyonecek

Don Salluste v podání Funese udělá pro pár zlaťáčků vše a to bylo v této komedii dáno krásně najevo. Je to určitě nadprůměr mezi ostatními komediemi, ale zrovna zde mi něco chybělo. Asi to bylo zrovna to téma a ta daná doba, takže jsem nebyl schopen si to naplno užít, ale i tak si stále pamatuji spousty perfektních vtipů a scének, např Funes pod vodou a jak se mu kroutí jeho klobouk :). ()

kaktusacek13

Už ani nevím, kolikrát jsem tohle viděla. Pro mě je tohle nejlepší Funesův film. Dalším plusem je pro mě hudba a výkony ostatních herců (s výjimkou Karin Schubert). Často mám pocit, že Funesovým prohlášením "CHUDÍ MAJÍ MÍT SVOU BÍDU A KRÁL SVÉ ZLATO" se řídí s velkou chutí politici po celém světě. ()

Dinsberg

Pokud to člověk bere jako satiru, je to naprosto k popukání. Je uspokojivé vidět mocné jako nenažrance, naprosto závislé na své moc a svém bohatství. Když si ale člověk uvědomí, že mocní takový opravdu jsou, moc k smíchu to už není. Nicméně Funés je jako mocný cholerik, léčící si svým bohatstvím své komplexy naprosto dokonalý. ()

subic

Příběh chamtivého a zároveň trochu naivního královského výběrčího daní. A jak to s ním může dopadnout jinak, než že skončí i se svým sluhou v otroctví v Africe. Opět fenomenální Louis de Funès, ale příběh je tentokrát slabší. No co, má to aspoň docela pěknou hudbu. 70% ()

knihovna

Paráda od začátku do konce. Pro mě asi nejlepší film Funese, jeho "Ich Liebe Dich", když zaskakuje za papouška mě spolehlivě dostává do kolen. Závěrečná hlasová indispozice je taky výživná.Mezi tím kupa parádních hlášek. Prostě paráda. ()

Sssiksseilor

Ne vous excusez pas, ce sont les pauvres qui s'excusent. Quand on est riche, on est désagréable! ~ Špičková komedie, s přehledem nejlepší Oury a moje nejoblíbenější role pro mistra Funèse. Již samotný začátek dokonale diváka vcucne a naladí do ideálního rozpoložení a co do míry pobavení je La Folie Des Grandeurs zcela unikátní. Perfektně napsaný Don Salluste sedí v hlavní roli nádherně a taktéž je to jeden z velmi malého počtu filmů, kde se dá přežít věčně prznitelský dabing, nicméně originál je naprosto nenahraditelný, a všem doporučuji původní znění i zde. Rád bych ještě vyzdvihl skvělou výpravu i hudbu, prvotřídní kostýmy a úžasný spád po celou dobu filmu. Překvapí snad jen nízká popularita tohoto snímku, což je další těžko vysvětlitelná skutečnost, obzvláště když si uvědomíme, že o moc lepší již žánr komedie býti nemůže. ()

PlayEasy

Chcete se zasmát??? Lous de Funés je tady a to platí i u tohoto filmu, po kterém nás začala bolet bránice takže to s těmi jeho filmy mírně omezujeme abychom neměli křeče, protože takové srandy si jinde neužijeme. Tentokrát je LdF opět jako lakomec v historii u španělského dvora a taky to pěkně (ten sviňák) zchytal!!! A Filipovský????? K tomu není potřeba nic říkat!!!!!!:) 75% ()

Hemlock

Opět smekám pane Funèsi. Pošetilost mocných prostě nemá chybu a scénu s kloboukem v kočáře jsem si přehrával snad 10x a nemohl jsem se přestat smát. Funès je mistr komedie a zřejmě ho již nikdo nepřekoná - co film, to pecka a já dávám búra. ()

ostravak30

V roce sedmdesát jedna už měl za sebou Funes takové diamanty jako Četníky, Piti Piti Pa, Fantomase a celou řadu dalších. Pošetilost mocných je tak pro něj velmi nezvyklá role, protože historické snímky hrál minimálně. A protože se na filmu sešli Gérard Oury, Daniéle Thompson a Marcel Jullian, kteří měli za sebou třeba veleúspěšné filmy Velký šéf, Velký flám, nemohlo být o úspěchu tohoto filmu pochyb. A Louis de Funes opět řádí. A kritika monarchie a mocných a bohatých, kteří okrádali chudé a nechávali je umírat hlady, funguje. Španělsko je navíc lokalita, kde se často francouzské historické filmy neodehrávali. Mezi mnohými skvělými scénkami je těžké vybrat nejlepší, film je jimi doslova napěchován stejně jako hláškami. ()