Asi padesátiletý krejčí Miroslav Opatovský (M. Karpíšek) je zaměstnán v předním pražském módním salonu. Jeho klientky a modelky jej považují za neškodného, bez ostychu se před ním svlékají a koketují, ale také jej lehce zneužívají. Stres, stereotypní práce, postupující věk a hlavně skrytá sexuální úchylka však na muže doléhají víc, než kdokoliv tuší. Opatovský se jednoho dne neovládne a svou nahromaděnou agresi si vybije na mladé fotografce Monice, kterou na opuštěném místě přepadne a uškrtí. Dívka ho stačí před smrtí vyfotografovat, avšak on zahodí aparát do vodní nádrže. Zatímco se rozběhne rutinní policejní vyšetřování, Opatovský má nutkání k další vraždě… Kriminální film režiséra Otakara Fuky vznikl na motivy skutečných událostí, k nimž došlo v osmdesátých letech v severních Čechách a v Praze. (Česká televize)

humanbeing

Koukatelný film, kterému chybí jednak vyšší bodycount a druhak napínavější hledání pachatele punčochových vražd. Zajímavé je, že černá punčocha tu neslouží jako maska, nýbrž jako zbraň, které se vrah po vzoru amerických kolegů nevzdá do finálních titulků. Chtělo to ještě udělat pokračování, kde by vrah "Černá punčocha" vstal z mrtvých a navázal tam, kde jeho řádění skončilo. ()

tomtomtoma

Černá punčocha není úchvatným kriminálním filmem a jediné hodnotné chvilky představují odstředivé síly psychologického martyria smutného hrdiny. Psychopatické podklady v ubíjejícím stresu všedního dne vyplouvají na povrch s děsivou krutostí. S ní se lze pomstít vnímání okolností jako nespravedlivého osudu. Kriminalisté hýří sebevědomím a vytrvale se prokousávají ke zdárnému rozřešení. Hašteřivost klevetivých ženštin dokáže dovést muže k šílenství. Hlavní postavou nevyvážené psychologické kriminálky je dámský krejčí Miroslav Opatovský (zajímavý Milan Karpíšek) v démonickém zajetí osobní nenaplněnosti a narůstající rozpolcenosti v nespokojenosti s životní odevzdaností. Pocit ublíženosti v temných zákoutích metamorfuje až do extrémistických poloh zvráceného osobního uspokojení. Duševní pády a očistec jsou nejsvětlejšími místy filmu. Hrdinou práva a pořádku je neúnavný kapitán Veřejné Bezpečnosti Krátký (sympatický Petr Pospíchal), vnímající svou profesi jako životní poslání. Hrdinovým důležitým pomocníkem je poručík VB Petr (Vítězslav Jandák), sebejistý ve svém postupu. Hlavní ženskou postavou je modelka ve výslužbě Eva Kurzová (šarmantní Stanislava Bartošová), hrající si z možností návratu minulosti. Přítomnost bez nostalgické masky ovšem nahání hrůzu a zanechává pochybnosti o vlastní nechtěné roli. Z dalších rolí: Opatovského starostlivá a skromná manželka Jana (zajímavá Luba Skořepová), marně se bránící oběť běsnění fotografka Monika Marková (příjemná Hana Vávrová-Heřmánková), její neštěstím zaskočená sestra Patricie (Magda Křížková-Šebestová), Krátkého chápavá partnerka a policejní patoložka Ivana Blochová (elegantní Hana Davidová), Evina velmi dobrá kamarádka Ilona Zárubová (zajímavá Hana Talpová), Moničin ženatý milenec Milan Klimeš (Karel Hábl), roztržitý psychiatr Lukáš (příjemný Jaroslav Radimecký), Opatovského obezřetná nadřízená Věra Kubová (Libuše Štědrá), hašteřivé manekýnky Simona (zajímavá Ivana Chýlková), Zdena (Kateřina Kornová) a Magda (Jana Viščaková), či náročná a osamělá zákaznice Bučánková (Miriam Kantorková). Tato kriminálka nenabízí mnoho důvodů k návratu. Zaujme, nepřesvědčí a ani zvráceně neuspokojí. ()

Šimpy

Vcelku průměrná československá krimi, ale Karpíšek exceluje. A má recht...vyhubit to plémě ženské. :-D ()

otík

Poměrně solidní a slušná krimi s místy snad až trochu psycho scén. Od začátku víme, o co jde a celý film jen čekáme, kdy se něco stane a zda kriminalisté budou o něco rychlejší než pachatel. Vlastně jde o rutinní záležitost, ale vcelku ucházející. ()

kocik1

Psychologický film, jehož největší slabinou je právě mizerná psychologie, která tu kulhá na obě nohy a místy snad i jede na invalidním voze. Co bych pochválila, je volba Milana Karpíška do hlavní role, který se ve svém ušlápnutém krejčíkovi našel a ztvárnil ho dokonale hnusně.S tím, že vrahy jeho formátu bývají často ušlápnutí chcípáčci, kteří si potřebují dokázat, že žádnými chcípaky nejsou, s tím by se totiž dalo souhlasit. Ovšem psychopat se snovými sekvencemi a výčitkami svědomí působí dost podivně, skoro bych řekla, že spíše než psychopat byl krejčík duševně nemocen, čemuž by odpovídala i ta nekonečná deset let stará láska a manželka, která vypadala jako jeho matka i se tak chovala. Zbytek děje byl takový polopatický, aby to dobře vyšlo. V osmdesátkách by se mi to nejspíš líbilo, teď už jsem já i kinematografie někde jinde. ()

andrii

Až naň hodí oko, pan šitíčko. Pod jeho rukama bude chrčet, zmodrá nejeden "punčový" dýchánek. Stáhne ho dolů, mordýře. Vršovická, viniční Macocha. ()

honz

Průměrná kriminálka, ve které pomatený krejčí vraždí sebevědomě a panovačně vyhlížející ženy. Chvílemi působí až komicky, jak si tento třasořitka vybírá za oběti takové, div ne vousaté, "mlátičky". ()

Svata

Kriminálka je to výborná. Bohužel herci - policisté jako Petr Pospíchal, Ladislav Županič, nebo Víťa Jandák nejsou tolik dle mého profesionální. Jinak Milan Karpíšek to zahrál bravurně. ()

dANo

Veľmi slabé krimi, kde od začiatku sledujeme psychológiu vraha, ktorý je obletovaný ženami bez záujmu o neho, z čoho neskôr vyplynú jeho vražedné myšlienky... Gradovanie k záveru si viem predstaviť určite lepšie. ()

Compadre

Nějak jsem nepochopil, proč ten starej dědek ty ženský vlastně zabíjel. Vždycky jen přiběhl k babě zezadu, uškrtil a utek jako by se nechumelilo. Celý je to takový nezajímavý, průměrný...ničím originální. Tak si prostě dávejte bacha na krejčí a na krejčové radši taky.. ()

zdenny

Představitel hlavní role mi vizuálně připomínal Jacka Nicholsona. Tím ale vše to, co by se dalo pokládat za kvalitu, končí. I když se jedná o dívatelný film, přece jen mi připadal spíš jako karikatura kriminálního psychologického dramatu. Možná je to dáno kvalitou komunistické tvorby, možná jen českým podpisem. Nevím. ()

klima777

Skutečně by mě zajímalo, jak Milan Karpíšek – operní pěvec – přišel k roli fetišistického vraha? Jeho mimika byla úžasná... Dodnes si film pamatuji, neboť jsem dostala několik záchvatů smíchu. Což se za jistých okolností počítá... Jinak se jedná o normalizační detektivku, čímž je řečeno prakticky vše. ()

Ravi

Česká kriminalistická klasika včetně přepjaté hudby i tváří účastníků. Vrahem je krejčí škrtící punčochou, což není spoiler, protože se to divák dovzví už záhy. 40% = 2/5 ()