Bratrstvo vlků - Hon na bestii

Bratstvo vlkov - Hon na beštiu

Bratstvo vlka

Brotherhood of the Wolf

Akční / Dobrodružný / Drama / Horor / Thriller

Francie, 2001, 142 min (Director's cut: 152 min)

Bestie z Gévaudanu řádila v tomto kraji ve druhé polovině 18. století, první zaznamenaný útok se udál v roce 1764. Francouzi se poměrně věrně drželi jak dochovaných písemných záznamů o lidožravé šelmě, tak i legend, které se logicky okolo celé události vyrojily. Velkoryse pojatý snímek je mixem dobrodružného a historického žánru s přesahem do hororu, romantismu a sentimentu. V jednom plánu sledujeme snahu po chycení bestie, jíž může být cokoliv - vlkem počínaje, přes exotickou šelmu a vlkodlaka a démonem z pekla konče. Ten druhý nabízí pletichy, pikle, milostné avantýry i problematiku rasismu (Indiáni a černoši) tak trochu jako z Angeliky. Skvělá výtvarná kamera snímá úžasné exteriéry lesů, strží, cest, ale i budov, snad jen zpomalené záběry jsou na hraně, být jich více, působily by už rušivě. Když místy pomalejší tempo vystřídá akce - pronásledování, souboje, hon, útěky, pak se film rozjede jako blesk. Ač kamera přímo neukáže masakrování obětí, i tak je film místy syrový, výstřiky krve z rozbitých úst nechybí. Fronsac je typický hrdina, který musí kvůli lásce překonat i smrt. Ozdobou snímku je krásná Monica Bellucciová v roli tajemné Sylvie. Slušné triky kazí trochu úvodní scéna napadení dívky a samotná bestie. Jasné je, že i pokud církev v celé věci prsty neměla, tak se jí děsivé události velmi hodily do krámu. I po letech jsem si film znovu užil a hodnocení ponechávám.(26.9.2018)

Kvapky dažda bičujúce, za ostrého vetra, šľahajúceho po tvárach hrdinov a do toho ukrutná kung fu lomenica v 18. storočí vo Francuzsku. V 18. storočí vo Francúzsku!!! Skrz pomerne vynikajúce zábery a veľmi dobré efekty, sa pomaličky prenesieme do 2. polovice filmu kde: " Selma má potrestat krále za shovívavost k filosofúm. " .. film, už zmes fantasy, ázijských kung fu vychytáviek a neviem, čoho ešte, sa poberá do večného prdelákova. Takže za 3* , bo i napriek všetkému si myslím, že čas som až tak nezabil.(24.2.2009)

Je to celkom dobrý historicko dobrodružný film z francúzskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v prostredí Francúzska osemnásteho storočia, kedy je celá oblasť v strachu kvôli útokom neznámej šelmy, ktorú nikto nevie chytiť a tak je povolaný známy dobrodruh so svojim indiánskym priateľom, aby so šelmou skoncoval. Ale obaja postupne prichádzajú na to, že nie je všetko tak ako vyzerá a šelma nie je ani zďaleka ich jediný nepriateľ. Spracovanie síce nie je úplne ideálne, ale aj takto som celkom spokojný. Po pôsobivom úvode, ktorý príjemne navnadí sa dej prenesie na kráľovský dvor, pribudne množstvo postáv, ktoré ale nie sú moc zaujímavé a celkovo to nie je ani zďaleka tak dobre podané, ako to pôvodne vyzeralo, ale po hodine filmu sa to slušne rozbehne, film sa začne konečne výrazne venovať tomu hlavnému, pribudne viacero zaujímavých prvkov, ktoré príbeh výrazne obohatia a už sa je na čo pozerať. Celkovo tu platí, že čím sa dej práve venuje menšiemu počtu dôležitých postáv a odohráva sa na opustenejších miestach, tak tým je lepší, rôzne scény so šľachtou a podobne ma moc nezaujali, ale v prírode sa je vždy na čo pozerať. A zároveň celá táto na prvý pohľad jednoduchá tématika má v sebe veľmi veľa rozmanitých prvkov, z ktorých plno sa mi páči dosť, ale rovnako mnoho zase moc nie. Akcie tu je pomerne dosť a páči sa mi. Samotné scény so šelmou ma až tak moc nebavili, polovicu filmu ju aj tak nie je vidno a v druhej zase je, ale nemá moc čím zaujať. Ale lepšie sú už na tom rôzne súboje, ktoré nemajú až tak moc prepracovanú choreografiu a nie sú ani úplne ideálne natočené, prečom ma mrzí hlavne to, že aj napriek drsnému obsahu toho moc nie je vodno, často sa používajú rôzne nože a sekery, ale vidieť krv je takmer nemožné, no napriek tomu sú veľmi dobre pozerateľné. Najviac sa mi páči výborné nekompromisné vyčistenie celej poľovníckej chaty, ale všetky akcie ľudí proti ľuďom sa mi páčia. Herecké obsadenie je pomerne rozporuplné, som veľmi spokojný s hlavnou dvojicou, či už Mark Dacascos, ktorý viac vyniká v prvej polovici alebo Samuel Le Bihan, ktorý zase v druhej a okrem nich sa tu ešte nájde pár celkom slušných vedľajších postáv, ale zároveň mnoho ma vôbec nebavilo, napríklad Vincent Cassel alebo Monica Bellucci. Réžia a technická stránka sú výborné, film má skvelý vizuál, výbornú kameru a všetko, čo k tomu patrí. Jedine šelma nevyzerá až tak dobre, ale keďže tu aj tak nie je až tak moc dôležitá, tak to ani neprekáža. Bratstvo vlkov je veľmi zaujímavý film, ktorý rozhodne stojí za pozornosť. Objektívna kvalita filmu- 77%, film sa páči mne na 72%.(9.3.2012)

• -bad-mad-wolf-

Potkala Karkulka Terminátora a povídá: "Čáu, neviděls tu někde běhat bráchu?" Terminátor se nejistě zastavil a odpověděl: "Sorry, měl jsem sraz s klukama od Asimova, jsem úplně na plech. A kde máš vlka?" "Ále," mávla rukou Karkulka, "od tý doby, co zjistil, že ho í el em chtějí v chystaným filmu úplně digitalizovat, s ním není žádná řeč. Chodí po lese a nadává gunganům." Terminátor: "To je blbý no. Helenc, já jdu, Pixaři chystaj ňákou kalbu na premíéře svý novinky o životě kvasinek v mikrosféře zkaženýho štrůdlu, to musim vokoštovat. Čáuu!" Když lesní kyborg, toho dne skutečně plechový, odhopkal dále, Karkulka přetvořila svůj čepec na hvězdný kabriolet a vydala se zpět na Neptun. Celou cestu přemýšlela, jak vysvětlí rodičům, že se jí opět ztratil bratr.(22.10.2008)

Kto iný by mal spracovať slávnu legendu o Beštii z Gévaudan ak nie Francúzi, ktorých sa táto téma výsostne týka? Príbeh založený na skutočných udalostiach, ktoré sa udiali v rokoch 1764-1767, počas ktorých zahynulo záhadnou smrťou vyše 100 ľudí, najmä žien a detí, pričom prípady boli pripisované útoku záhadného tvora pripomínajúceho veľkého vlka, sa však až tak veľmi nevydaril. Za hlavnú príčinu sa dá považovať enormná dĺžka s množstvom nudných a zbytočných scén, kvôli ktorým je film aj zbytočne zamotaný. V tomto duchu sa nesie najmä jeho prvá polovica (napr. pri scéne v nevestinci som sa paradoxne dosť nudil)a až neskôr, pri love na beštiu , sa zlepšuje a stáva sa celkom obstojnou dobrodružno-napínavou snímkou, k čomu do značnej miery prispieva dobre vystihnutá temná atmosféra. Z môjho pohľadu je pomerne vydareným tiež spracovanie tu zatracovanej beštie, šikovne pripomínajúcej démonického netvora. Herecké obsadenie je bohaté aj dobre vybraté, avšak herci sa nijak zvlášť nepredviedli, tiež mi dosť vadil mohykán ovládajúci kung-fu. Zakaždým keď tento film vzhliadnem sa mi páči stále menej a menej a priemerné hodnotenie dávam z prvého pozretia (kedy som film videl jediný raz úplne celý), inak by bolo určite horšie.(17.2.2008)

• - Francouzský král Ludvík XV. povolal na bestii profesionální lovce vlků - Jean-Charlese a Jean-Françoise d'Enneval a později Françoise Antoineho. (kwaicheng)

• - Co vlastně byla gevaudanská bestie se dodnes přesně neví. V úvahu přicházejí vlk, hyena, kříženec mastiffa a vlka apod. (kwaicheng)

• - Skalp bestie bývá připisován Jeanu Chastelovi, stejně tak mu ale bývá připisováno, že bestii vytrénoval a na útocích se podílel. (kwaicheng)