Batman

• USA The Batman (více)

Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea hluboko do stínů Gotham City. Mezi zkorumpovanou sítí městských úředníků a vysoce postavených osobností má osamělý mstitel jen několik důvěryhodných spojenců - Alfreda Pennywortha a poručíka Jamese Gordona - a mezi svými spoluobčany se stal jediným ztělesněním pomsty. Když se vrah sérií sadistických machinací zaměří na gothamskou smetánku, stopa záhadných indicií pošle Největšího detektiva světa na vyšetřování do podsvětí, kde se setká s postavami jako Oswald Cobblepot, Edward Nashton, Carmine Falcone a Selina Kyleová. Jakmile důkazy začnou vést blíže k domovu a začne být jasný rozsah pachatelových plánů, musí Batman navázat nové vztahy a odhalit pachatele, aby se stal symbolem naděje Gotham City. (Vertical Entertainment)

Reverse01

V skratke ide o skvelý vizuálny film s ešte lepšou hudbou, dobrými hereckými výkonmi a dejovou linkou, ktorá nenudí za celé 3 hodiny. Konečne niekto dokázal spracovať obstojné temné prostredie, ktoré je potrebné pre tohto hrdinu. Greig Fraser sa dostáva do formy a ponúka nám užasnú kameru, napr. scéna bojujúceho Batmana v úplnej tme, kde jediné záblesky svetla sú guľky vystrelené zo zbraní. Pri všetkých týchto superlatívoch ešte pochválim dobrú masku Pinguina, v ktorej sa herec Colin Farrell zmenil na nepoznanie. S postavou Pinguina mám však problém, keďže počas filmu strácal svoju vážnosť, až sa mi zdalo že chce byť prehnane vtipný. Tento film je dôkazom toho že sme dosiahli určitý míľnik a to je spracovanie Hádankára (Riddler), ktoré radšej budem brať ako "prvé" a na Carreyho sa budem snažiť zabudnúť. Za mňa by film skvelo fungoval aj s týmto jedným záporákom a Pinguina by som nechal pre možné pokračovanie. Asi každý z nás sa dostal do fázy porovnávania filmu s trilógiou od Nolana. Niekomu to môže pripadať zbytočné ale aj táto trilógia bola z veľkej časti porovnávaná s Burtonovým Batmanom. Tu by však moja recenzia obsahovala nežiadané spoilery, takže v skratke za mňa Nolan vyhráva. V neposlednom rade bol film sprevádzaný epickou hudbou Michaela Giacchina, ktorý dokázal že animované filmy nie sú jeho jediná šálka kávy. 80% ()

majo0007

Súčasný Batman je ako súčasný James Bond.  Všetko potápa Shakesperowská dramatika. Koho to preboha zaujíma?! Veď pre mňa je ešte lepší Burtonov Return. ()

sir-dave

Nevím kolikátý Batman už to bude. Reeves rozjíždí další novou sérii. Možná souběžně s Affleckovou DC verzi. Co do atmosféry je to nejtíživější, nejvíce vystihující svět Gothamu, plnotučná verze. Příběh už byl neskutečně utahaný, podle mě ten děj není tak zajímavý, aby to sneslo bezmála tři hodiny. Nenašel jsem žádnou epic scénu, možná auto honička se o to snažila, žádný důvod si pustit znovu, žádný good feel pocit. Několik konců.. Klidně o hodinu snížit stopáž. Nolanova trilogie dějově úplně někde jinde. Ale jak jsem řekl, výprava dokonalá, překvapil i Pattinson. ()

SeanLSD

Nebolo to špatné, ale nebolo to ani nutné. Videl som len recykláciu motívov, ktorá prináša už len dojem ďalšej časti už trochu jednotvárneho seriálu. Také že "Tak čo hoši, kto si ešte nezahral Batmana alebo prezidenta?" Mám lepší nápad - čo takto všetkých 7 (alebo koľko ich už bolo) Batmanov v jednom filme, pekne spolu, ešte len to bude poriadna multiverzová tímovka!! ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ Pomsta a la rata? Mě fakt ten Betmen nikdy nechytí, zase taková nuda. Má to dva velké mínusy, které jsou až smrtelné, doslova sebevražda filmu. Jedním je určitě stopáž, protože se tam fakt nedělo toho tolik, aby to mělo zkurvený tři hoďky. A druhá, dost zásadní věc je, že jsem kurva půlku filmu neviděl, protože je tam zkurvená tma. Jasně, temnej film, ale doslova jsem viděl úplný hovno. Ještě si k netopejrovi hodíte kočku mor lajk močku, která taky není nejsvětlejší, celkově ten kasting, teda to, co jsem z něho viděl je fakt hroznej. Ten Voldemort teda Riddler, teda Hádankář je nějaký dítě, co se zapomnělo v 90-kách a ještě k tomu tam točí ty svoje hádanky na tiktok v plynový masce nebo co to bylo. Nevím, jestli to mělo být pojato moderně, ale na mě to nefunguje. Nejlepší část filmu je začátek - protože ještě nevíte, co vás čeká a konec - protože už to konečně končí. Ne, ale přišlo fakt mi přišlo, že střed je největší šít. A to jsem se ještě na začátku litoval, že jsem na to nešel do kina, ale naštěstí mě to celkem rychle přešlo. Hudba byla dobrá dokud, jsem nezjistil, že tam doslova hraje jedna skladba furt dokola a začala mě pěkně srát, to asi dělali hudbu na zaseklem gramofonu. Ale druhej song je celkem bengr, teda já postřehl po té opakovačce jen tenhle song. :) ()

StanislachKo

Za mňa absolútny opus. Tak dospelú filmárčinu v superhrdinskom filme som jakživ nevidel. Ako vášnivému nadšencovi komixov som neskonale rád, že sa konečne filmový tvorca dostal netopýrovi poriadne pod kožu. Za tri hodiny sa udiali max 4 akčné scény. Stačilo. Zvyšok sa prekecal a mne to k absolútnej spokojnosti stačilo. Patizón ala Kurt Cobain brilantný nápad. ()

Radiq

Konečně trochu realistický Batman - teda když nepočítám ten náraz ve fly suitu, který se ani digitálně moc nepovedl. Ale to je tak jediný zásek, pokud si vzpomínám. A když si nevzpomínám, tak už bych byl jenom rejpal. Robert Pattinson vyspěl v opravdu solidního herce a na jeho výkon si nemůžu stěžovat. A maska Batmana mu rozhodně sedne víc, než Affleckovi. Ale největší nářez je Penguin Colina Farrella - neuvěřitelná proměna a vlastně bych ho vůbec nepoznal. Což mě vede k myšlence, že klidně mohli použít někoho typově mnohem víc vhodnějšího a nemuseli se drbat s tou jeho maskou. Ale musím uznat, že ta maska byla neuvěřitelně realistická, a tak rozprašuju chválu do okolí. Také další záporák Paul Dano jako Riddler byl hustej, i když vzhledově silně připomínal postavu, kterou ztvárnil ve filmu Zmizení. Líbila se mi ta uvěřitelnost všech postav jakožto lidí z masa a krve - Batmanovy vychytávky nebyly tak cool (a neuměl ještě plachtit), ostatní postavy také neoplývají super schopnostmi nebo dokonalým vybavením a to je právě to, čím se to tak parádně liší. A samozřejmě ten děj, který připomíná spíš kriminálku bo thriller, ale rozhodně ne přeplácanou komiksovou adaptaci plnou destrukce, digitálních orgií a mega soubojů. Prostě konečně snad někdo z Hollywoodu vytáhl svou zpropadenou hlavu z prdele a začal myslet i na kvalitu, než jen na prachy. I když ani ty prachy se tady neztratí. Za mě spokojenost, která sice nedosáhla těch největších výšin, ale možná si to časem rozmyslím. Akorát si říkám, že pokud se ještě batmanovské filmy budou někdy restartovat, začne to už být opravdu okoukané... ()

Lucicifer

Temný, jiný, ale svým způsobem zajímavý batman. Porovnávat to s Nolanovským masterpiecem podle mě nemá cenu, ani bych to neházela do stejného pytle, je prostě jiný. (Ne)chemii Zoe a Pattinsona jsem upřímně vůbec necítila, ale třeba Penguin byl dle mého dost dobře yet úchylně zpracován. ()

Sabrewulf

Já nevím, ale proč se u komiksovek tak tlačí na pilu s tím realismem? U Nolanových Batmanů mi to reálnější podání bez nadpřirozena docela vadilo, ale oproti tomuhle jsou Nolanovky Marvel. Žádný extrém není dobrý, tohle už je prostě moc. Kdyby tam aspoň bylo víc akce, ale když do tříhodinového(!) filmu o této postavě vrazíte dohromady něco kolem 15 minut akce - slovy patnáct - tak je něco SAKRA ŠPATNĚ! Jistě někdo zmíní Jokera s Phoenixem jakožto reálnou komiksovku, ale toho mezi komiksovky vážně nepočítám, to beru jako drama, do kterého si jen vypůjčili známou postavu. Ve výsledku jde jednoznačně o nejnudnějšího Batmana vůbec. V kontextu vší té vážnosti některé věci vyznívají nechtěně směšně, třeba Hádankářovy občasné záchvaty fanatismu, které už jsou na bázi parodie, či "maska" Catwoman, jež vypadá jako nějaký kulich ukradený prvnímu bezďákovi. Mimochodem, jaký má pro Catwoman ten kulich smysl? Vždyť pusu zakrytou nemá a ty její rty jsou výrazně plné + má pihu na bradě, takže člověk by musel být úplný degen, aby ji pak bez masky nepoznal. Filmařsky je film v pohodě, s Pattisonem jako Batmanem problém vůbec nemám, ale je to absolutní zbytečnost. Hrozně moc dlouhá a hrozně moc nudná zbytečnost. ()

Nivenx

Nolanova trilogie nepřekonaná a o co více tento film se o to ani nesnaží! 3 hodiny nekonečného recitovani scénáře a nekonečné nudy! Joker byl úplně jinak postavený a rozhodně je solidně zpracovaný co se týká charakteru i herecky. Tady je za mě toho hodně špatně, to hodnocení zde je dost přestřelené! ()

sugythesugar

Tešil som sa na Batman veľmi moc. A dostal som veľmi slušný film. Nie taký ako som chcel, ale je to asi dobre. Určite to chcem vidieť znovu. Ale nejak som sa k tomu nevedel prehrýzť. Milujem detektívky aj tematiku sériových vrahov ale nedokázalo ma to tak chytiť. Je asi pravda, že mám toho načítaneho príliš na to, aby ma ten film mohol prekvapovať. Prirovnal by som to k tomu ako keby som bol novinár v 70. rokoch v Californii a v roku 2007 si idem pozrieť film Zodiac. Všetko čo tam je už poznám v miliónoch variáciách a je to spracované priam geniálne, ale ako celok ma to nedokázalo tak strhnúť. Film by sa dal inak pekne rozdeliť na šestiny. A v 4. šestine sa ústredný Riddler proste z deja stratí a rieši sa tam dejová linka s Catwoman. Riddler je ale o dosť iný než som čakal. Je oveľa komiksovejší. V tom dobrom aj zlom. Film chcem rozhodne vidieť znova a dúfam, že ho náležite docením.  Určite nie som sklamaný. Iba som dostal niečo iné než som čakal. Koniec zaujímavo redefinuje Batmana, ktorý sa nám počas filmu predstavil a stavia ho do úplne iného svetlá než by asi ktokoľvek po traileroch čakal. Zároveň koniec nahlodáva diváka k pokračovaniu, ktoré chcem určite vidieť. Takúto procedurálnu detektívku sme tu nemali tak od roku 2007 kedy bol v kine Zodiac od Davida Finchera. 8-9/10 ()

Remivsremi

Matt Reeves nezklamal a připravil nám velmi precizní výlet do Gothamu. Každá scéna je do detailu promyšlená a provedená. Na nic se nespěchá, jede se uvolněné tempo. Postavy dostávají prostor, ale je jich pořádné kvantum. Stopáž nám dá celkem zabrat. Měl jsem u toho stejné pocity jako u Irishmana. Obdivoval jsem práci kamery, střih, dialogy, celkovou atmosféru, přesto se dostavil pocit, že je to už zdlouhavé. Jedná se skutečně o detektivní snímek, The World's Greatest Detective zde může představit svůj um. A když už jsem u samotného Batmana, musí smeknout před Pattisonem. Od prvního monologu mě měl v hrsti. Role mu sedla dokonale. Tohle je ultimativní výkon. Tohle je Batman, tedy postava, který mě bavil po celou dobu a doufám, že ho budeme s pláštěm vidět přinejmenším v celé trilogii. Vedlejší postavy mají také co říct a vážně tady nenajdete slabší výkon. K plnému počtu hvězdiček však něco schází. Mám z toho naprosto totožní pocit jako u opičáku. Technicky se nedá filmu nic odepřít. Herci odvádějí skvělou práci. Scénář drží pohromadě. Ale nenajde se zde ten zásadní wow moment. Něco co by vás přinutilo si danou scénu pouštět stále dokola a kochat se dokonalostí. Hlavní cíl ale byl naplněn. Dostali jsme kvalitní snímek a máme nového a výtečného netopýřího představitelé, který může prapor jménem Batman nést na svých bedrech v následujících pár letech. 80% PS: Snímek stvořil ty nejlepší záběry na samotného Batmana vůbec. Zejména jeho zablácená zachmuřelost na konci mě dostala vším. Estetičnost, síla momentu, Pattisonův vyčerpaný výraz, osvětlení. Dokonalost. ()

UhLee

(9,5/10). The Batman Matta Reevese je temnou audiovizuální slastí, která ukazuje že ještě neodzvonilo originálně pojatým komiksovým snímkům. Očekávaní byla vysoká podobně jako u loňské Duny a budu se opakovat jako loni, ale je to tam. Totální spokojenost na všech frontách a zážitek na celý život. Robert Pattinson byl pro mě vždycky špičkový herec, ale tady to posunul ještě na další level a doufám, že už se konečně vymanil ze škatulky Edwarda. Robert naprosto zaslouženě putuje do mých oblíbených herců. Líbil se mi daleko více než třeba Christian Bale. Když jsme u toho srovnávaní, tak ano. Myslím si, že The Batman je lepší než The Dark Knight. Nepotřebuje nejmodernější vybavení a obrněný transportér, aby dokázal uzemnit epickými kontaktními souboji nejednoho chuligána. Po vizuální a audio stránce je to naprostá špička a nemám sebemenší připomínku. Hans Zimmer má velkého konkurenta, protože to, co předvedl Michael Giacchino? Ještě teď mám husinu, když si vzpomenu na jeho tóny. Kamera totální slast pro oči, práce s barvami a světlem neskutečná. Ještě se mi hrozně líbila ta ponurá atmosféra Gothamu. No a samozřejmě Riddler v podání Paula Dana je pro mě už teď ikonickým záporákem. Celou temnou stránku si kradl pro sebe a šel z něj vážně strach. Proto si myslím, že Penguin hrál malinko druhé housle. Řeknu to prostě a jednoduše na plnou hubu. The Batman je horký kandidát na nejlepší film roku 2022 s nejlepším úvodem, který jsem za posledních několik let viděl.. Více zde. ()

Motinski

Najdeprimujúcejšie vyobrazenie Gothamu, vnútorne najviac nevyrovnaný Batman/Bruce ale hlavne veľká udalosť ktorá technicky funguje na sto percent a kostrou príbehu si berie inšpiráciu od takých klasík ako Se7en alebo Chinatown. Tri hodiny nevadili vôbec a napínavých a vyhrotených scén bolo požehnane. Určite najosobnejsi film o Batmanovi ktorý nemá veľa spoločného s predchodcami a vybral sa cestou noir detektívky kde sa Reeves krásne vyhral s nasvietením a dizajnom mesta. Kamerové zábery a upršané prostredie dokázali vytvoriť veľmi osobný zážitok a občas aj dosť nepríjemné pocity. Scenár má pár chýb a občas sa stráca tempo, no dá sa to odpustiť vzhľadom na ambicióznosť celého filmu. Toto ukočírovať na fungujúci projekt nebolo určite nič jednoduché a nie hocikto by to dokázal. Samostatnú chválu si zaslúži hudba, tá bola neskutočná, výrazná a vedela gradovať aj pri ľahších scénach. Je tu viac dôležitých postáv a ku každej môžem povedať že bola skvelo zahraná aj napísaná. Osobitne ma najviac prekvapil Turturro ako Boss podsvetia Falcone. Konečne aj jeho charakter dostal spracovanie aké si už dlhšie žiadal. Pattinson už dúfam ukázal aj neprajníkom že je pán herec a predviedol nám úplne odlišnú verziu od všetkého čo tu zatiaľ bolo. Batman je stále v začiatkoch svojej kariéry, zlomený, nekompromisnejší ale hlavne šikovný v policajej práci, čo nám na rozdiel od komiksov, vo filmoch zanedbávali. A Bruce Wayne? Ten tu vlastne ani neexistuje. Aspoň nie tak ako ho poznáme. Gordon, Catwomam aj Pengiun bolí tiež skvelí no od nich som to čakal. Ten kto tu ale spoznal Colina Farrella, podľa mňa klame. Na záver tu máme ešte hlavného záporáka, Riddlera. Paul Dano ako jeden z najviac prehliadanych hercov súčasnosti sa tu dokázal vyblázniť aj na veľmi málom priestore. Jeho konanie dávalo zmysel a vždy keď bol na scéne tak pozornosť patrila jemu. Aby som to nejak zhrnul, nie je to komiksový blockbuster a aj napriek PG 13 určite nie film pre deti. Je to ponuré, hlboké a majstrovsky zrežírovane. Cítiť z toho hry z Arkham kolekcie, komiks dlhý Halloween ale hlavne je to bezchybná krimi lahôdka ktorá najviac šlape na päty Nolanovi. Keď niekedy bude niekto chcieť natočiť remake Fincherovho Zodiaca, dajte to prosím do Reevesovej réžie ()

Triple H

Zaujímavý úkaz. Nehorázne dlhé, depresívne emo ako Vrana z 90-tych rokov, prekombinovaný dej ako The Dark Knight, neustály dážď a tma ako zo Sedem, vyšetrovanie ako zo Zodiaca, voice-over ako z Watchmen, výprava evokujúca akýsi rustikálno-industriálny a jedným dielom moderný a druhým retro štýl. A ono to kupodivu celé funguje, nenudí, a napriek tomu že sa jedná o kompilát to má vo výsledku niečo svoje, svoju vlastnú tvár. Batman je konečne asi prvý krát v histórii viac detektívom a menej akčným hrdinom. Greig Fraser zrejme ako kamerman podal svoj najlepší výkon, určite zatienil aj svoju prácu na Dune, detto Giacchino, ktorého hudba je proste perfektná. Pattinson je pomerne svojský Bruce Wayne a herecky sa 2x nepretrhne, ale funguje aj on - minimálne v kostýme to ťahá viac než slušne a má z doterajších filmových Batmanov najlepší "Batman voice". Ostatní sú prinajhoršom veľmi dobrí, každému rola sadne a každá postava je oproti minulosti zaujímavo uchopená. Ten film sa nikam neponáhľa, dáva si načas, povie všetko čo chce a tento prístup je v dnešnej dobe pre podobne komerčnú záležitosť vec bez precedensu. Výprava a vizuál sú iné ako je človek dnes u moderného drahého blockbusteru zvyknutý a jedná sa o určitý návrat atmosférou k temnote, ktorá frčala v 90-tych rokoch (Proyas, Burton) - všetko je pokrčené, špinavé, vyžité, ale má to niečo do seba. To platí aj o kostýmoch, ktoré našli spôsob ako tú istú látku zase podať inak a zaujímavo - Catwoman, Riddler a Batman sú fakt dobrá práca. Dokonca by som povedal, že sa mi ich dizajn a štýl páči viac ako to čo predviedol Nolan, ale to už sa pomaly rúham. Dá sa vytknúť, že tri hodiny sú na komiksák predsa len trošku priveľa, že sa dej možno dal trošku zúderniť a zefektívniť, že napriek dobrej atmosfére vlastne nemáme úplne jasnú predstavu či feeling o Gothame ako meste. Ale sú to drobnosti, ktoré vo všetkom čo film robí dobre zapadnú. Za mňa napriek zjavne silnému tímu za kamerou pomerne veľké prekvapenie. ()

SniperG1

Popravdě zrovna u Batmana a tak dlouhé stopáži jsem nečekal až takové svižné tempo víceméně po celý film. Atmosféra, temnota, špína v ulicích to k Batmanovy prostě patří a tady to graduje! Na Nolana to nemá o tom žádná, ale za mě velká spokojenost...80% ()

filmmovier

Nádherně temné. nádherně ponuré, krásně pomalé, ale absolutně nenudící. Špičková práce s postavami, atmosférou a samotným Gothamem. Takhle luxusní Batman tu nebyl od Tima Burtona, a tenhle Reevesův je patrně ještě o stupeň lepší. Tohle je Batman jak ho znám z komiksů a jak jsem ho vždycky chtěl vidět. Reeves si to fakt absolutně vypiplal, ten film je neuvěřitelný zážitek. Špinavá detektivka plná psychopatů, skutečně poctivého detektivního pátrání, špičkových dialogů a famózního soundtracku. Tetelil jsem se u toho blahem. Místy je to opravdu krásně psycho a akorát tak depresivní. Herecké obsazení je naprosto top, Colin Farell a Paul Dano jedou bomby. Pattinson je výtečný herec, o něm jsem nepochyboval, nicméně je rozhodně lepší Batman než Bruce Wayne, ten tam ale naštěstí moc není.  Na pokračování se extrémně těším, doufám, že bude trilogie. Tohle DC a tenhle Batman je přesně to, co chci v kinech sledovat. 100 %. ()

Honzek

Bylo to velký, bylo to dlouhý a bylo to únosný. Matt Reeves na to šel trošku jinak - cestou většího dramatu, detektivky a thrilleru kdy vám občas dovolil se smát nebo se alespoň vesele šklebit. Hned zpočátku musím říct, že v mých očích nadále zůstává Nolan číslo jedna ale zároveň musím jedním dechem dodat, že se tenhle počin bez větších problémů dostává hned za něj na číslo dvě a bere velmi slušné stříbro. Mělo to hutnou atmosféru nasáklou věčným deštěm jež zkrápěl Gotham, řešilo se zde hodně politiky či minulosti Bruce, dost se pátralo a do toho hrál poměrně nabušený soundtrack jehož ústřední motiv do vás každou chvilku bušil abyste se případně probrali. Robert jako představitel Batmana mě zaujal už v prvním traileru a věděl jsem, že mě nemůže zklamat a taky se to nestalo. Konečně taky došlo na záporáky kteří si svoje místo na slunci určitě zaslouží a i když se tam hodně povídalo a dlouze koukalo do kamery která je mimochodem hodně dobrá, pořád mi tam něco chybělo a tím jak jsem to pořád hledal mi stopáž hezky utíkala a nestihl jsem se nudit. Co mě však mrzí je, že jsem to nenašel a musím v sobě ještě nějakou dobu hledat co to vlastně bylo protože se zdálo být vše na svém místě. Vzato kolem a kolem se ale jedná o velmi slušný biják který obsahoval naprosto kulervoucí chvilky ale i hluchá místa která zachraňoval jen poutavý dialog. Fanda netopejra nečeká a jde do kina, milovník Roberta taky a běžný divák by si ten čas najít taky měl. Bylo to skvělý, jen mi tam pořád visí otazník....nad tím, co mi tam chybělo. Uděluji velmi slušnou a zaslouženou osmičku která je na CSFD přetavena do extra silných 4*. Vy jste ještě tady a fakt to čtete? Běžte si to radši shlédnout, udělat si svůj názor. Tak či tak vás to ani neurazí ani nenasere. Jen nečekejte úplné pominutí smyslů. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023