Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (Cinemart)

Matli

Kdyby celý film byl ve stejném duchu jako je závěr, tak by to byla paráda. Na Clooneyho každopádně dobrý. Díky tomuto filmu jsem si vzpoměl na spoustu válečných filmů a vlastně viděl co se děje v pozadí těch velkých bitev. Ale žádná velká řežba tu nebyla, což je škoda a občas to byla trošku nuda, ale i tak to bylo dobrý. 67% ()

Saur.us

Ušlechtilý záměr, který bohužel postrádá větší spád, vtip nebo akci a ve výsledku vyzní jako dvouhodinová nuda. Ale díky alespoň za rozšíření obzorů. ()

Bozvav

Velmi zajímavý snímek, jenž v sobě nese osobité poselství. Bohužel potenciál, který tento námět skýtá, jakož i hvězdné obsazení filmu zůstalo zcela neproměněno. Chápu, že filmu chyběla ona odlehčenost, z jakou se obdobného tématu chopili Francouzi, rozumím i jisté propagaci skvělých amerických hrdinů. Nicméně absence napětí, akce a humoru udělala z filmu průměrný snímek, jenž bude bohužel rychle zapomenut. Což je velká škoda. za mne tři a půl hvězdy za to poselství a velmi zdařilé reálie. tedy 65%. ()

Gastovski

Impulzem ke shlédnutí byla kniha Anderse Rydella Rabování, kde byla o této speciální jednotce zmínka. Těžko říci, jestli se z tohoto tématu dala vytřískat záživnější věc. Mě to spíše připomínalo hraný dokument. Nicméně v mantinelech opravdu skutečných událostí se film víceméně drží, až tedy na naprosto nezbytnou lovestory a thriller ohledně sošky Madony. Snímek spíše ocení lidé, kteří o této kapitole 2. světové války příliš nevědí; navíc když se rolí zhostila horda všeobecně oblíbených herců. ()

owwidius

Dost priemerny film, co je ale zaroven dost velky fail, vzhladom k menam ktori su pod tymto kuskom podpisani. Tazko uverit ze pri tejto zostave nastava nuda, no ale prvu polku sa fakt skoro nic nedeje, len sa striedaju sceny so znamymi hercami. Druha polka je uz akcnejsia, raz za cas sa aj daky vtip podari, ale celemu filmu chyba hlbka a daco zapamatatelne. Na pozretie vpoho, ale ocakavania boli vyssie. [#19/2014] ()

agassi68

Niečo tak nudné som už nevidel veľmi dlho. A pritom to vyzeralo spočiatku na zábavnú Dannyho sedmičku. Z tohoto sa dal vytĺcť slušný kapitál, ale chýbalo mi tam akékoľvek napätie, humor nebol z môjho súdku a keď sa prichytíte po niekoľký raz myšlienkami úplne inde, tak sa zrejme stala niekde chyba.. ()

KHkomiks

Film, kterej si nějak tak plyne, a jak uplyne, už si na něj nevzpomenete, že jste ho viděli nebo ho chtěli vidět znovu. Každopádně se přiznám, že za polovinou jsem usnul. ()

Raziel_cz

Směsice žánrů, z níž se ani jeden pořádně neprosadil, s parádní výpravou a žádným dějem. Válečný je film jenom díky zasazení, humorné je akorát to, že Památkáři jezdí v německém automobilu a pasáž s minou, drama, protože dva lidé zemřou a Bill Murray pláče ve sprše. Postav je hodně a dostávají relativně vyvážený prostor na plátně, jenže se tak kontraproduktivně s žádnou pořádně neseznámíte a nepřiroste vám k srdci. Protože snímek působí spíš jako soubor nahodilých scén, rychle uteče a nenudí, jeho jedinou výraznější hodnotou je pouze představení neznalému publiku party lidí, díky které se dneska máme na co chodit dívat do muzea. Ale kvůli tomu si můžete pustit dokument, z něhož se dozvíte mnohem víc. Čistě proto, že tahle záležitost vznikla na motivy skutečných událostí, si vysoké hodnocení fakt nezaslouží. ()

Qeo odpad!

Francouzi sedí v kavárnách, pijou víno a jedí sýr. Vážně? Rusové jsou stejný svině jako Němci, co akorát hrabou do vlastních kapes. Vážně? Italové jsou přihlouplí milovníci všeho co má prsa. Vážně? Větší stereotypní film jsem snad ještě neviděl. Ano pravděpodobně dělaný pro Američany, kteří nemají o evropské kultuře ani páru. To jsem si uvědomil, když tam jsou vidět "mapy" solných dolů. Můžu s klidem říci, že jsme takovou mapu ještě nikdy neviděl, ani kdyby ji nakreslilo dítě, natož pak armáda, která používá opravdu high-tech brutál podrobné mapy a to už v té době !!! Clooneho režie je, nebo spíš není? Výkony herců jsou, nebo spíš nejsou? Dialogy nejsou. Příběh není. Emoce nejsou. Nic nefunguje a po půl hodině se snad všichni v kině dívali kdy bude konec. Pán z levé strany usnul po hodině. Já usnul až na konci. Bohužel. ()

Wyder

Trochu jiny "valecny" film. Nezklame, ale obsazeni je o hodne lepsi nez vysledek. Vyprava a vizual je nicmene povedena, dle zajmu o tema si pripadne pridejte jednu hvezdu. ()

BenderG

Nácci ničí základy světové kultúry a parta emerickejch malířů jim v tom přišla zabránit. Námět by na těch pár tun Svobody byl, ale jinak to stojí za v********l. Kopr od začátku až do konce... ()

robo7773

Myšlienka dobrá, ale bola to neskutočná nuda, nič sa dokopy nedialo. Mám rád historické filmy, a keď sa jedná o druhú svetovú vojnu tak si to vždy rád pozriem, ale toto sa mi nepáčilo a druhýkrát si to už určite nepozriem. Výborné herecké obsadenie ale dej to pokazil. Chýbalo tam viac akcie. ()

Luk Skywalker

Vážný příběh s komediálními prvky funguje docela dobře, mě to pobavilo. Kdo tom nic nečetl, tak je film jistě zajímavý, kdo má načteno, tak se nic nového nedozví, ale tak je s většinou filmů takového charakteru. Herecky je to na vysoké úrovni a film mě nenudil a kromě začátku nemá hluchého místa, mohli to trošku vylepšit, bo to skákání mezi doly je trošku chaotické, ale jinak to svůj účel splnilo a to je povědomí o takovéto akci a jednotce. ()

mala_kea

Naprosto úžasná herecká slezina je největší devizou tohoto filmu. Tečka. Žel. Příběh se krčí kdesi v pozadí a byť není pitomý, naopak docela zajímavý, žádné extrémní zatlačení do sedaček nepřináší. Suma sumárum - film mě bavil, občas i pobavil, historická souvislost vzdělala, ale přesto jsem byl lehce zklamán - zkrátka komediální stránka filmu dost ubírá. ()

helloween93

Památkáři jsou skutečným filmovým unikátem v rámci válečného filmu, skvělá výprava a sympatické obsazení dělá filmu zajímavý dojem se skrytým posláním o uchovávání tradičních kulturních hodnot. 3* ()

fr3ak

Bezchybná výprava a dobrá Clooneyho režie. Ale scénář plný dobrých amíků zachraňujících vzácná díla, bez sebemenší snahy si něco vzít "bokem" (ruku na srdce, kdyby jste našly v dole 100 tun zlata, neříkejte že by vás to aspoň nenapadlo). A ty přinesené oběti pro dobrou věc člověk prokoukne dřív než se vůbec něco semele (hned z kraje je vidět, která postava byla určena na odpis). ()

hazaba

Docela zajímavý počin na rozhraní válečného filmu a filmu o ukradeném umění. Na první pohled to není nic moc, ale je tam pár zajímavých záběrů i pár vtipů. Bohužel nejde o počin zapamatovatelný, takze za pár dní vám vyšumí z hlavy a vy si maximálně vzpomenete na šediny George Clooneyho. ()

Rockerman

Památkáři mi připravili zatím největší zklamání tohoto roku! Doufal jsem, že půjde o nějakou obdobu Tarantinových "Panchartů" v jemnějším provedení. Dočkal jsem se však jen plytké, povrchní, patetické a ne příliš vtipné nudy. Zase ten prvotní nápad je dobrý, ale realizace je špatná. Děj to v podstatě nemá žádný, jen se popisuje, jak parta uměleckých expertů z Ameriky zachraňuje umělecká díla, ukradená nacisty za druhé světové války. Všichni (až na alkoholika Jeffriese) jsou to bezúhonní muži, kteří neváhají nasadit vlastní život, jen aby zachránili nějakou sochu či obraz. Jsou také věrní svým manželkám daleko v Americe. Když se schyluje k minirománku mezi sice už poněkud "odkvetlou" Claire a "hezounem" Grangerem, tak James odolá svodům pařížanky. Proboha je přece válka! To si jen dělám srandu, ale i tak se mi jeví tento film jako nepovedený a teskně vzpomínám na Cloonyho tři roky starý film "Den zrady", to bylo jiné kafe! ()

BOURQUE

Základ scenáru je dobrý, réžia však zápasí s nedostatkami. Veľmi citlivo vybrané herecké esá, ktorí však podľa mňa nedostali väčší priestor na to, aby mohli zo svojich charakterov vyťažiť čo najviac. Príbeh dobrý a dôležitý – nielen pre ďalšiu generáciu (má to univerzálnu hodnotu). Malá ale dobrá rola pre C. Blanchett. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)