Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (Cinemart)

MikO_NR_1909

Dosť zvláštny film na hodnotenie. Pamiatkári sú vrcholom ľadovca čo sa týka výpomocného patriotizmu zo západného sveta. Rovnako ako ochrane všetkého čistého a dobrého a pritom o záujmoch a beštialitách USA vo všetkých krajinách sa nielenže mlčí, ale nahradzujú ich tu obývačkovo-sladučkí americkí odvážlivci až za hrob, akých inde ako vo filme nenájdete a ich psychické vnútro je nepoškodené sťa pekelnú atmošku vojnovej depky. Pri takomto zjednodušenom vykresľovaní podstaty problému by bolo zázrakom dať tretiu hviezdičku (ktorú musím odobrať) - 2 za ochranu pamiatkárstva ako celku, ale nie za pomoci Clooneyho bandy :). Pri Argu som ako tak dokázal nevnímať kostru problému invázie, uzatvoril som sa do filmu, ale Pamiatkári koketujú s negatívnejšou odozvou, ktorú by som nespomínal, keby film ako "celok" bol výborný. ()

GodComplex

Neskutecne slibny namet. Skupinka rekrutu vybrana Georgem Clooneym, ktera behem 2. svetove projizdi krasne evropske lokace a zachranuje umelecka dila. Tohle mohl byt skutecne skvely film, ale ackoliv to neni spatne, tak to na me pusobi tezce nevyuzite. Kdyby tohle melo kvalitu takovych Inglorious Basterds, jen se zamerenim na umeni, mohla to byt naprosta dokonalost, takhle je to jen prijemny, i kdyz lehce mdly filmecek. 6/10 ()

erased

Clooney sice nezvládá ukočírovat prapodivnou směsku žánrů, Památkáři se chvíli tváří jako vážný válečný film, moment později zase ukazuje válku jako děsnou prču, jen aby se vrátil k prověřenému tématu válečného dramatu za bitevními liniemi a několikrát mezitím sklouzl i k francouzsko-belgicko-německé road-movie, ale nějakým způsobem ty lepší a zábavnější scény přebíjejí ty slabší a nakonec z nich zbyl překvapivě dobrý pocit. Ono je ve výsledku asi hlavně důležité, že i když film selhává ve věrohodném a působivém zobrazení všeho ostatního, samotné vedoucí téma zachraňování uměleckých výdobytků civilizace ho spolu s prvotřídním obsazením bez jediného zakopnutí protáhne prvním i posledním. ()

Alementina

I kdyby toho patosu byla polovina, tak by ho bylo příliš. Škoda, přeškoda, námět dobrý, herci dobrý, ale režisérsky nezvládnutý. A tolik vynuceně dojimavých scén, které právě tou vynuceností ztrácely na dojímanosti, nebývá ani u těch nejtragičtějších telenovel. Nejlepší scény: pokouřeníčko s Johnem Waynem v lese a návštěva u "Fritze" v ubýváku :) ()

Tirion

Pro jedno z největších letošních zklamání. Od takového obsazení bych čekal něco více, než jen, že se na ně bude dobře dívat. A ani to se občas nedařilo. Scénář nedává moc prostoru hercům, natož pak režisérovi, který si ho po hříchu sám napsal. Jako by Clooney té látce vůbec nerozuměl. Pokusy o komediální prvky většinou moc nefungovaly a pokusy o dramatičnost naopak působili směšně. Je mi líto, ale tohle jsou jen vyhozené peníze padající z oblak doprostřed nákladných dekorací... Nějaký facelift typu Hanebný pancharti by tomu asi slušel víc. ()

Tony.cs

Za nízké hodnocení film vděčí, pravděpodobně, absenci pořádné akce. Ale jako monument lidí, kteří v nesmyslné válce činili věci smysluplné, je to skvělé. Film mě pohltil, jemný humor pobavil. Ano, já si vzpomenu! ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale celou dobu jsem měl pocit, že hlavně šlo o to, aby se bavili tvůrci a herci, kteří se na tomhle podíleli a kteří jsou skutečně z první ligy, ale stejně tak jsem měl pocit, že se trochu zapomnělo na to, aby se bavil i divák. Ten název a základní zápletka vzbuzovali něco, co bylo divákovi dáno. Ale přesně to, nic víc. Forma celkem snadná, uhlazená, jednoduše jsem ale necítil nic navíc. ()

blackrain

"Padne-li kultura, padne národ." To platí a vždy bude platit. Ve válce se odehrálo mnoho zajímavých příběhů, které stojí za to odvyprávět a tenhle je jeden z nich.Proto je dobře, že ho George Clooney odvyprávěl. Od filmu jsem dostala přesně to, co jsem chtěla. Byla to hezky sestavená herecká parta.Matt Damon nám začíná pěkně fotrovatět. ()

DH3Factor

Clooneyho Památkáři zkoušejí přiblížit strasti války trochu jinak, než jsme na to v podobných filmech zvyklí. Za mě se to však i přes zajímavé obsazení, bohužel příliš nedaří. Jedna dáma z kinosálu, chechtající se jak posedlá ďáblem při každém pohybu některého z hrdinů, by mi možná oponovala, ale mě tato sympatická parta parodií na vojáky, třímající raději štětec, skicák či sochařské kladivo, nic zvláštního nepředvedla. Film má několik úsměvných a pár docela povedených momentů. Ty na nás však filmaři vystříleli už předem v traileru. Zbytek je pouhým povídavým balastem, chvilku hrajícím na dojemné chvíle, jindy se pokoušejícím lámaně pobavit. V pozadí z toho navíc srší hutný patriotismus, snažící se zavděčit především našim zámořským bratřím. Není to sice pradávné zlo, ale zachvíli z toho ve vás nezůstane ani památky. Vyznavači peprnějších vojenských kusů se u tohohle spíše ukoušou nudou. Návštěva kina je v tomto případě zbytečným luxusem. ()

rt12

Žánrová nevyhraněnost čili postavení suchého humoru a dojemných scén mi absolutně sedla. Trochu mi spíš vadila určitá nesoudržnost, rozháranost či jakoby nedotočenost některých scén. Samotný fakt, že se jedná o skutečnou událost, obsazení, kterému nemůžu dát nic jiného než palec nahoru a samotné zajímavé téma, vše vyžehlilo. ()

MultiTobi

Ačkoliv si myslím, že jsem pozorný divák, u mnoha scén jsem se díky špatnému střihu velice rychle ztrácel a nevěděl ve kterém městě se děj zrovna odehrává a takové nějaké nesmyslné rozdělování a shledávání hlavních postav typu hala bala, jsem vůbec nepochopil, navíc měl jsem místy pocit, že se některé postavy přesunuly o několik tisíc kilometrů za pár minut, nelogické chování postav a další věci raději ani nezmiňuji. Tohle se Clooneymu opravdu nepovedlo a jen další ukázka toho jak lze velmi rychle pohřbít nadějný koncept. ()

..Lucas..

Rozhodně ne špatný film, jen mu chybělo trochu něco víc, co by vás vtáhlo do děje. Ale měl své dobré momenty a Cate Blanchett je roztomilá :) ()

Rakosnicek77

Dle mého názoru, je vždy těžké sfilmovat realisticky události, založené na skutečném příběhu, navíc z válečného období a tak specifických historických faktů. Navíc účast těchto neohrabaných doktůrku, téměř důchodců, je i podle dobových dokumentů pravdivě pojata a proto z toho nakonec vzniklo to, co nakonec vzniklo. O napětí nemůže být řeč, akce až na závěrečnou scénu, je taky poskrovnu, takže jsem film vnímal, jako historický fakt a ani hvězdné obsazení to moc nezachránilo. ()

Kaluž

Taková příjemná televizní jednohubka na jedno líné nedělní odpoledne. Což je na takhle nafouklou produkci překvapivě málo. ()

slunicko2

Herecké hvězdy nic nezmohou, když je scénář na nic. 1) Totální dějová roztříštěnost a nesourodý žánrový mix jsou typické znaky díla. A jak píše Radek99, zcela chybí naléhavost výpovědi. Nudil jsem se. 2) Zaujal mě 27letý Dimitri Leonidas (německý tlumočník Sam Epstein). ()

MATADOR

Od Clooneyho jsem čekal trošku něco víc, než jen rozmáchlou výpravu o ničem za něčím! Potěšilo mně v průběhu snad jen množství průletů významnými bitvami druhé světové války a nebýt příjemného závěru, tak to je za dvě. ()

FilmFan24

Podobný film jakým jsou "The Monuments Men" jsem už hodně dlouho neviděl. Zajímavý a neotřelý námět o lidech. kteří ve II.světové válce nasadili svoje životy aby zachránili umělecká díla obrovské hodnoty pro další generace nás obyčejných smrtelníků. Výborně obsazené, místy možná trochu nesourodé, ale po celou dobu sledování zábavné a zajímavé co se informací týká. ()

Želik

Mňa táto partička siedmich statočných záchrancov umenia dostala. Herci božskí,hudba skvelá, zasmiala som sa, dojala som sa, oddýchla som si. Som spokojná :) ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)