Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

XTrader

Z knihy mne přítelkyně předčítala několik částí a to mne stačilo abych poznal, že film má s knížkou společného jen málo. Pochopím, že se do filmu nevejde celá kniha, ale výkony herců byly z velké části dost amatérské a celkově film nevyzněl tak vtipně, jako kniha. Pro mne jedno z velkých zklamání. ()

TerribleTale

Kniha je kniha, nečekal jsem, že filmaři příběh upraví v tolika pasážích, jinak by hodnocení bylo vyšší. Ale i tak má film velkou kvalitu. Kdyby měl být natočen přesně podle knihy, musel by mít alespoň tři hodiny, což by mi vůbec nevadilo, naopak... ()

LudwigG

Švédský film, divný název - moc se mi do toho nechtělo. Nepatřím k těm, kteří si přečtou recenze, popřípadě kouknou na trajler a pak hurá na film. Tedy alespoň ve většině případů. Ale tady jsem byl zbytečně nerozhodný. Skvělý odpočinkový film. Neřešil bych režiséra, herce, hudbu, scénář a podobné pitvoidní záležitosti. Jen ryzí zábava - Forrest Gump od Tarantina na severský způsob. Čtyři poctivé hvězdy a chlup. 80% ()

plostenka

Opravdu vtipný a pěkný film, ale ... Když ho porovnám s knížkou, tak byla vypuštěna spousta mých oblíbených pasáží a pár věcí by šlo určitě natočit jinak - třeba začátek Ameriky, večeře u Stalina ... Prostě si myslím, že film úplně nevyužil potenciál knížky, ale i tak se jedná o pěkný film, na který se znovu rád podívám, atmosféru má opravdu pěknou, čas rychle ubíhá a na Allana se nabalují další a další problémy, které opět s lehkostí přechází - prostě pohodový film. A klidně si k němu dejte i knížku . ()

jaret

Kniha mi až tak úžasná nepřišla (lehký naprůměr) a film je ještě slabší, nejzajímavější pasáže a postavy z knihy chybí (Vladivostok, Mao, Churchil, Bosse, Filipíny), atmosféra se snaží být cool, ale na mě to nějak nezabírá. Nemá to koule, nudil jsem se. 50% P.S. Proč je proboha Caracas ženská?? ()

Foltas007

Na jednu stranu film s poměrně nadprůměrným námětem. Na druhou stranu matlanice všeho dohromady. Španělskou občanskou válkou počínaje, přes výrobu atomové bomby až po útěk z domova důchodců. Rádoby vtipné scény, nejsou vtipné, tempo filmu kolísá jak důchodce v houpacím křesle. Tuctová zábava pro lidi. Palec nahoru pro režiséra, že se odvážil zfilmovat tak skvělou knihu jakou Stoletý stařík je. Nicméně nevidím důvod, pro si film pouštět znovu. Suma sumárum 60/100. ()

Epco

V Čechách bol Jára, v Amerika Forest a vo Švédsku je Allan. Všetci majú spoločnú určitú mozaikovosť svojho príbehu, akurát prvý dvaja menovaní túto mozaiku používajú iba ako prostriedok, ako povedať príbeh ktorý je o niečom. Allan nie je ani genialny všeumel ani zaostalý, akurát má na háku. A to tak veľmi že mu nevadí ani to keď ho vykastrujú. Ide tam kam ho prúd stiahne a vlastne sa všade dokolečka opakuje to iste, ožere sa niečo vyhodí do vzduchu a posunie sa ďalej. Ok sem tam sa zmeni časová rovina. V tej súčastnej má Allan na háku maximálne a nič nevyhadzuje do vzduchu. Zo začiatku je to príjemne čiernohumorne vtipné, neskôr to už nudí, a pritom by nemuselo, ale to by sa museli postavy aspoň trošku vyvinúť a muselo by v tomto filme aspoň o niečo ísť. A to nejde. Takže na jedno pozretie a občasné zasmiatie. ()

Wajny13

Když jsem slyšela o Stoletém staříkovi, jak je to báječný. Každý koho jsem znala a četl knížku mi s nadšením vyprávěl, jak je to super knížka, ať si ji koukám přečíst a já nechtěla (to víte, když vám někdo něco nutí - prostě nechcete!). Ale opravdu jsem se spletla. Jestli je i kniha (což je většinou lepší), tak dobrá jako film - tak jsem byla opravdu blbá, že jsem si ji nepřečetla před filmem. Film je jedním slovem skvělý, probíhá tak lehce a nenuceně, nejsou tam žádné špatné a "nátlakové" scény. Líbí se mi, jak film probíhá ve dvou liniích. Někdy jsem kroutila hlavou nad tím, jestli je tohle vůbec možné a jak to mohl někdo vymyslet, ale pak si řeknu, proč ne - myslím, že každý by chtěl žít, přesně tak jako Allan, který byl šťastný ve všech chvílích svého života a opravdu si s ničím nelámal hlavu! 5* ()

n_n2

Základ je kniha, a bez prečítania by tento film dostal odo mňa tak tri. Páčila sa mi veselá hudba a trefné obsadenie. Komu stačí menej, sfilmovaný Stoletý pobaví aj bez knižnej predlohy, ale mňa už bohužiaľ rozmaznala. No a málo času venovaného Herbertovi a jeho žene!! ()

StanleyVanH

Absolutně jsem umíral smíchy, sice mi trošku vadilo vyprávění v minulosti ale celkově parádní film. Ale co se týče toho bratra Einsteina, tak to byl nehorázný kotel, ten byl fakt blbej jak tágo, moc dobře zahraný a ty kecy, super. ()

Gabrisha

Severský Forrest Gump, který však servíruje namísto sladkobolného naivismu černý severský humor. Domnívám se však, že pokud bych četla knihu, hodnocení by bylo nižší. ()

happy.lenulka

Mně se tedy film vůbec nelíbil, Přišlo mi to jako švédská napodobenina Foresta Gumpa... (řečeno s nadsázkou). Stařík mi byl krajně nesympatický a prostě celek na mě působil jako jedno velké klišé... ()

MereLynLopez

Kniha byla vynikající, a proto jsem se hodně obávala filmového zpracování. Film mě ale rázem velmi překvapil. Ukázalo se, že Švédi zfilmovali Staříka velmi povedeně, a musím přiznat, že jsem se bavila téměř nepřetržitě. Ve filmu nebyla nouze o vtipné situace, občas mě málem dohnal i k slzám (nejen k slzám smíchu). Sice se objevilo i pár hluchých míst, ale můj celkový dojem to nějak neovlivnilo. Určitým způsobem mi Stařík připomínal Forresta Gumpa, ale nechci a nebudu tyto dva filmy srovnávat, neboť jsou zcela nesrovnatelné. Za mě tedy velmi vydařená švédská komedie a jedna z nejlepších komedií co jsem za poslední dobu viděla. ()

Tomik9

Parádní dobrodružství s Allanem Karlssonem, který nás provede celým svým životem. Při sledování tohoto filmu jsem si vzpomněl na českého Járu Cimrmana, protože Allan taky všude byl, všechny znal a spoustu významných věcí vykonal. Film splnil veškerá moje očekávání a skvěle jsem se u něj bavil, možná si přečtu i knihu abych porovnal. Skvělý film z dílny švédských filmařů! ()

ceftax

luxususní černý humor, nejde se nesmát a některé scény jsou naprostá pecka. Kam se hrabou americké taky komedie ()

Andy.222

Souhlasím srovnáním s Forrestem, ta naprostá lehkost, až skoro nezájem s jakým Allan vnímal okolní svět: "Nemá smysl přemýšlet, ale konat." odpovídala. IMHO však u mě Forrest o dost vede. U tohoto filmu mě mnohem více bavila retrospektivní linka, v té současné jsem se tolik nebavil (i když umírání jednotlivých členů gangu nemělo chybu) a chvílemi jsem se nemohl dočkat až začne zase vzpomínat, což možná způsobilo i to, že mi žádný z členů jeho skupiny nebyl nijak sympatický. ()

tulrika

Četla jsem knížku a tak mě ze začátku bylo líto, že děj je mírně osekaný. Ale všechny ty eskapády by vůbec dát do filmu nešly. Takže je dobrý oboje. Když nemáte čas na čtení je skvělá i audiokniha. Povedlo se to na všech frontách ()

Ariella

Jeden z nejlepších komediálních kousků poslední doby. Herec Robert Gustavsson opět nezklamal a obohatil už tak skvělý příběh svým výborným herectvím. Myšlenka děje – stoletý pyrotechnik, který mimo jiné pomohl Američanům s atomovou bombou (jakoby úplně náhodou), vyleze z okna domova důchodců a jde prostě ven na procházku. Náhodou odcizí (díky skleróze) gangsterovi kufr s padesáti miliony švédských korun a dokonce gangstera „omylem“ zabije, najde si několik kompliců – mimo jiné mladou ženu, která chová na švédském venkově slona. A mezi tím děj prolínají staříkovy vzpomínky, které jsou též velmi peperné. Vše probíhá bezprostředně, jako by to bylo úplně normální freska život. Doporučuji všem, se smyslem pro humor a žaludkem na překvapé drsné scény. A hlavně v původním znění, Gustavssonův hlas dodává celému filmu velký kus atmosféry. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík