Pop-music a vojna? To přece nejde dohromady! Pět kamarádů se rozhodne založit skupinu pop-music. Aby mohli nerušeně holdovat hudbě, odjedou na venkov a utáboří se na pozemku strýce jednoho z nich. Nic je nedokáže vyvést z rovnováhy. Nemají peníze na nástroje? Tak si je vydělají! Ovšem jejich pokusy obstát v seriózním zaměstnání, jakým je kupříkladu pošťák, popelář nebo kuchař, vždy skončí katastrofou. Majitelka obchodu s hudebními nástroji a manažerka v jedné osobě s nimi uzavře smlouvu a zajistí jim účast v soutěži. Jejich vystoupení se však mění v nevázaný happening, který končí zdemolováním aparatury. Ale to by nebylo ještě tak zlé. Do jejich tábora přichází vojáci, aby jim osobně předali povolávací rozkazy. (Česká televize)

Fiftis

Stále celkom dobré, dá sa na tom zasmiať ale nie je to ten film ako Veľký Bazár (1973), ktorý bol lepší, ale nasmejete sa celkom aj tu. Chýba tomu však iskra. Opäť pár slušných gagov a vtipných scén, niektoré menej vtipnejšie, niektoré viac. Posledná štvrtina síce akoby strácala tempo a po ohňostroji situačného humoru v predchádzajúcej časti je trochu rozvláčny. Ale aj tak ide o film pri ktorom sa divák s chuťou zasmeje. Bohužiaľ ani tu mi veľmi nesadol koniec. Tento snímok je ako stvorený v prípade že neviete čo s načatým dňom. Inak hľadajte inde. ()

petaspur

Vycepovat z partičky svobodně smýšlejících individuí, kterým význam slova vojna evidentně nikdo nevysvětlil, skutečné muže pregnantně vykonávající stupidní rozkazy bude pěkný oříšek. Svěřme tedy tyto chlapce do láskyplné péče zkušeného seržanta Belleca, jehož řvoucí snaživost je sice nekonečná, ale výsledky jeho práce nabízejí pouze řádně infantilní zábavu. Té jsem samozřejmě příznivě nakloněn. ()

salahadin

Francouzi snídají vtipnou kaši (nebo by za tím byly žáby?), jinak si nedokážu představit, jak mohou být jejich komedie tak bláznivé a vtipné. Bažanti jsou klasika bláznivého humoru. Bažanti v plném počtu a v plné síle. ()

Anderton

Tak idem na to naopak, najskôr Veľký bazár a Bažanti idú do boja, ktoré má v prvom prípade slušne a v druhom menej slušne pobavili. Táto záležitosť ale išla čisto mimo môj zmyel pre humor. Sem tam sa niečo vtipné objaví, problém je v tom, že už vážne nie sme v nemom filme a že sa postavy chovajú akoby mali IQ maximálne do 50. A všetci okolo sa tvária, že je to relatívne v pohode, pretože majú IQ 60. Ak by sa toto všetko odohrávalo v kraťasoch Laurela a Hardyho, takmer určite by som sa skvele bavil. Lenže anarchia Bažantov v ich prvom filme je nesúrodý zmätok už v scenári, našťastie v dvoch spomínaných filmoch to už bolo viac vyčistené. Zrejme ale trikrát a dosť, obrázok o Bažantoch, ktorých som ako teenager odignoroval, som si urobil. ()

Frajer42

Až na debilní a docela dlouhou hudební soutěž, jsou bažanti úžasní. V tomto prvním dílu se jich ještě sešla celá pětice. Scénky z vojenského prostředí zkrátka nemají chybu a tento způsob humoru se mi velmi zamlouvá. Scénky jsou dotahovány do nejvyššího stupně absurdity. S přimhouřením obou očí dávám 4*. ()

swamp

Tuhle francouzskou partičku mám spojenou se svým dětstvím. A i po mnoha letech mě dokáže rozesmát. :D ()

Mariin

Za komunistického režimu se mi tento film jevil jako ukázka úžasné svobodomyslnosti, která byla na Západě a o níž se nám mohlo jen zdát. Dnes mi připadá spíše jako projev anarchie a někdy i vulgárnosti. Ale jako hodně bláznivou komedii "Bažanty" lze akceptovat, něčemu se opravdu dá zasmát. V porovnání s tím jsou ovšem francouzské komedie Giraultovy, Ouryho nebo Hunebelleho s Louis de Funesem inteligentnější a jemnější. ()

WANDRWALL

Jako dítě jsem je nechápal, pak se jimi bavil, pak jsem to už viděl jako dospívající a říkal jsem si, jak mě mohla taková blbina bavit. Dneska už to nechci vidět. Snad dožiji-li se vysokého věku a přestanu rozlišovat co je dobré a co je špatné. ()

Willy Kufalt

Claude Zidi, na samotném startu dráhy úspěšného komediografa, si vytýčil jasný směr, jakým se hodlal ve své tvorbě nadále věnovat. Film o partě bláznivých mladíků "Bažantů" oplývá nejen osobitou atmosférou (v níž ještě funkčně doznívá éra bigbítové muziky), ale i invenčními nápady, pokud jde o smršť gagů vytvářejících v Bažantech něco jako moderní nebo chcete-li novodobou grotesku. Vtipy se střídají v rychlém sledu, občas ty nápady kolísají i na hraně menší trapnosti, ale ta se nakonec alespoň v mých očí záhy vytratila ve víru celkově originální filmové zábavy, která z toho číší i po letech. Hudební vystoupení skvěle dokumentují tehdejší moderní kulturu, v druhé polovině z vojenského prostředí přechází film od vizuálních gagů rovněž k vtipným situacím a dialogům. Horší je to s abcencí celistvějšího příběhu i nějaké jednotné a hutné myšlenky. Snad také proto mi mnohem víc sedí Zidiho pozdější komedie, které již příběh, případně i alespoň drobnou nadčasovou myšlenku, obsahují. Například i Velký bazar z rovněž "bažantí" série. 65% ()

dopitak

Některý frky mi připomněly křečovitost Kameňáku, i když tohle je samozřejmě úplně jiná písnička. Bažanti vždy byli, jsou a budou klasika, jenomže béčková. Dobrý dabing Štěpánka, Preise, Olivy, Štěpničky, Svobody a samozřejmě Moravce. ()

Arsenal83

Naozaj podarená komédia, na ktorej dnešnému divákovi môže vadiť len strih daných scén, ktorý je veľmi viditeľný. Avšak technika pred 50 rokmi bola na úplne inej úrovni. Inak je to minimálne 80% času skvelá zábava, ktorá nijako neprekračuje hranice slušnosti. Teda ak vás neuráža pár mužských holých zadkov. ()

Flego

Les Charlots ( Šašovia ) je francúzska hudobná skupina pôsobiaca od roku 1966 a v sedemdesiatych rokoch ich popularita stúpla vďaka 16-tim celovečerným filmom. Za socializmu sa u nás premietali v kinách štyri filmy ( Blázni zo štadióna, Veľký bazár, Štyria sluhovia a štyria mušketieri a Bažanti idú do boja ) a treba priznať, že to bolo to najlepšie z ich produkcie, napriek tomu, že išlo skutočne o veľmi jednoduché filmy blížiace sa ľudovej zábave. Film Bažanti je druhým filmovým projektom, ktorí natočili, ide o rozháraný príbeh plný skečovitého jednoduchého humoru, bez nejakej silnejšej dramaturgie. ()

Nancy

Velice povedená francouzská komedie s klasickými vojenskými vtípky. Dnes už je to téměř klasika. Chlapci z Les Charlots se díky této komedii (a taky díky Bláznům ze stadiónu) stali hvězdami mého dětství. ()

SOLOM.

V pořadí druhý film skupiny Les Charlots patří mezi jejich nejznámější a zároveň i nejlepší. A to zcela oprávněně. Pětice mladíků to v žádném případě nebude mít opět jednoduché a přes počáteční patálie a stavbě svého provizorního „campu“ nastává čas, aby ukázali, že jsou i nadaní kapelníci – no ve skutečnosti jistě jsou, ale tady pobavili publikum především demolicí zařízení a hracích nástrojů. Právě první polovina mě bavila díky spoustě srandovních scén a situací mnohem víc, než následný povolávací rozkaz a trampoty v kasárnách. Ani ty nebyly špatné, ale mnohem víc jsem si chlapce v uniformě užil v následném pokračování (Bažanti jdou do boje). Je docela škoda, že jim Luis Rego dal následně vale (co se natáčení dalších filmů týče) a vydal se raději vlastní cestou (hereckou dráhu), ve skupině jim to ale šlapalo dál. I zde se objevila pohledná dívka – tentokrát Marion Game, takže se samozřejmě chlapcům budou opět zapalovat lýtka…70% ()

HellFire

Pětice kamarádů touží po tom stát se muzikanty, ale jelikož jsou švorc, musí si sehnat práci, aby zaplatili za hudební nástroje a mohli se zúčastnit soutěže o nejlepší kapelu. Jejich plány ale překazí nástup na vojnu, kde bohužel humorné scénky dosti poklesnou na kadenci. Bažanti jsou dnes již kultovní francouzskou záležitostí. Prakticky veškerý humor je situační, což je na jednu stranu jednodušší, protože mu porozumí každý divák, ale občas některé scénky netrefí do černého. Po filmařské stránce se mohli tvůrci snažit lépe, občas jsou jasně viditelné prostřihy a pár scének je velmi krátkých a působí, že měli skončit spíše ve střižně. Český dabing mi vždy připomene filmy s Fantozzim, protože poznávám hodně hlasů z této neotřelé série italských komedií s nešikovným účetním. ()